ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Στείλε στον @Μανώλης Κ. θα ανέβει Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος Νοέμβριο, ίσως με λίγο "σπρώξιμο" καταφέρεις στο φεύγα ή στο έλα να περάσει και για εσένα.
Ευχαριστώ για την παραπομπή, του έστειλα μήνυμα.

Πάντως out of the box είναι η χειρότερη oled που είχα, μετά από τις Β6, C8 και C9 και δεν έχω καταφέρει να βρω ρυθμίσεις που να με ικανοποιούν όσο και αν προσπάθησα.

Αφού έχω φτάσει στο σημείο να βλέπω σε "vivid" κάποιες σειρές που έχουν πολύ σκοτεινές σκηνές, όπως το house of the dragon, καθώς στις ρυθμίσεις που έκανα πατώντας σε patterns, δε βλέπεις τίποτα.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πάντως out of the box είναι η χειρότερη oled που είχα, μετά από τις Β6, C8 και C9
Καλημέρα Chris,

Αυτό που λες για out of the box , το Rtings δίνει στην G1 pre calibration 8.4/10 και στην C9 7.6/10 .
Μετά από calibration (post calibration) πέρνουν και οι δύο TVs 9.5/10.

Το ότι αναφέρεις ότι η G1 είναι χειρότερη από C9 out of the box, με παραπέμπει στην σκέψη να έχει μπεί κάποια ρύθμιση χειροκίνητα που έχει φέρει αντίθετα, απο τα επιθυμητά, αποτελέσματα ή τελικά να έχει εργοστασιακό πρόβλημα η TV.

Τα links:

 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρει και στο στοκ condition η επίδοση της @tarantino

Έχω κάνει αρκετές C1/G1 και επειδή πάντα μετράω και ένα από τα εργοστασιακά προφίλ (πέραν των όλων που κάνω σε 1 για το review) έχω δει αρκετές φορές να έχουν σημαντική απόκλιση στις επιδόσεις στοκ μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλημέρα Chris,

Αυτό που λες για out of the box , το Rtings δίνει στην G1 pre calibration 8.4/10 και στην C9 7.6/10 .
Μετά από calibration (post calibration) πέρνουν και οι δύο TVs 9.5/10.

Το ότι αναφέρεις ότι η G1 είναι χειρότερη από C9 out of the box, με παραπέμπει στην σκέψη να έχει μπεί κάποια ρύθμιση χειροκίνητα που έχει φέρει αντίθετα, απο τα επιθυμητά, αποτελέσματα ή τελικά να έχει εργοστασιακό πρόβλημα η TV.

Τα links:

Καλημέρα,

Είχα δει τις βαθμολογίες στο rtings πριν την αγοράσω και δυστυχώς η δική μου out of the box ήταν σίγουρα αρκετά χαμηλότερα, σε σημείο που δε γινόταν να μην κάνω χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Χαρακτηριστικά απλά θα πω, πως σε μια σκηνή με άλογα στο wheel of time, έβλεπα έναν μαύρο όγκο και αφού πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις, είδα τη χαίτη τις αποχρώσεις του μαύρου πάνω στο σώμα του αλόγου κτλ.

Σε όλες τις OLED που είχα επίσης, out of the box έβλεπα μαύρο. Σε αυτή τα πλαίσια είναι φωτισμένα με λίγο κόκκινο.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...στίς 3 προηγούμενες ολέντ πού είχες, μετά τό στρώσιμο τού πάνελ, είχες βρεί τήν απόδοση πού σέ ικανοποιούσε μόνος σου ;;
...ή καί σεκείνες ικανοποιήθηκες μόνο μετά τήν "επέμβαση" τού έμπειρου επαγγελματία ;;
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
...στίς 3 προηγούμενες ολέντ πού είχες, μετά τό στρώσιμο τού πάνελ, είχες βρεί τήν απόδοση πού σέ ικανοποιούσε μόνος σου ;;
...ή καί σεκείνες ικανοποιήθηκες μόνο μετά τήν "επέμβαση" τού έμπειρου επαγγελματία ;;
Η αλήθεια είναι ότι οι προηγούμενες oled είχαν πολύ καλύτερη απόδοση out of the box. Οπότε δεν άλλαξα πολλά και ήμουν ικανοποιημένος.

Αυτό σκόπευα να κάνω και με αυτήν, αλλά μάλλον δε γίνεται.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Δεν είναι μαλακία που τελειώνει το καλοκαίρι και ο καιρός χειροτερεύει;

Ε, να η απόδειξη πως είναι μαλακία!
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...τήν εμπειρία πού έχεις εσύ, μετά από τόσα χρόνια μέ τόσες ολέντ, δέν τήν έχει κανείς εδώ μέσα...
...οπότε ξέρεις καλύτερα απόλους άν είναι προβληματική ή συσκευή σου καί χρήζει αντικατάστασης...
...πάντως καί μετά τό "άγγιγμα" τού "μάγου", πάλι επιβάλλονται κάποιες διορθώσεις από σένα, κάθε μά κάθε φορά πού κάθεσαι νά δείς κάτι, γιά νά τή φέρεις εκεί πού πρέπει...τό ξέρεις αυτό...
...δέν υπάρχει τό "magic mode" πού θά τά δείχνει όλα τέλεια...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
...πάντως καί μετά τό "άγγιγμα" τού "μάγου", πάλι επιβάλλονται κάποιες διορθώσεις από σένα, κάθε μά κάθε φορά πού κάθεσαι νά δείς κάτι, γιά νά τή φέρεις εκεί πού πρέπει...τό ξέρεις αυτό...
όπως?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
όπως?
Πειράζεις μερικές ρυθμίσεις, φέρνεις το λευκό στα 8500 Kelvin που είναι το σωστό κατά το πρύτυπο Jazzεμένος4ever και βάζεις το Sharpness στο 100 για να έχεις ευκρινή ιδέα της βλακείας που σε κυβερνάει :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Πειράζεις μερικές ρυθμίσεις, φέρνεις το λευκό στα 8500 Kelvin που είναι το σωστό κατά το πρύτυπο Jazzεμένος4ever και βάζεις το Sharpness στο 100 για να έχεις ευκρινή ιδέα της βλακείας που σε κυβερνάει :D
και έλεγα τι λάθος έκανα τόσο καιρό....

θενκς Μπιλ :biggrin:
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
...τήν εμπειρία πού έχεις εσύ, μετά από τόσα χρόνια μέ τόσες ολέντ, δέν τήν έχει κανείς εδώ μέσα...
...οπότε ξέρεις καλύτερα απόλους άν είναι προβληματική ή συσκευή σου καί χρήζει αντικατάστασης...
...πάντως καί μετά τό "άγγιγμα" τού "μάγου", πάλι επιβάλλονται κάποιες διορθώσεις από σένα, κάθε μά κάθε φορά πού κάθεσαι νά δείς κάτι, γιά νά τή φέρεις εκεί πού πρέπει...τό ξέρεις αυτό...
...δέν υπάρχει τό "magic mode" πού θά τά δείχνει όλα τέλεια...
Ναι, από τη στιγμή που το πιο ταιριαστό στα γούστα μου προφίλ εικόνας είναι το "ζωηρόχρωμο" με ενδιαφέρει πρωτίστως να βλέπω όπως μου αρέσει και βάζω σε δεύτερη μοίρα το "σωστά".

Και δεν είναι απίθανο αφιερώνοντας πολύ χρόνο να βρω τις ρυθμίσεις που μου αρέσουν.

Γι' αυτό αρχικά (και πιθανόν τελικά, καθώς δε νομίζω να βρω calibrator), ψάχνω ηλεκτρονική καθοδήγηση για να βελτιώσω την εικόνα όσο μπορώ.

Αλλά μάλλον είναι πολύ δύσκολο.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ναι, από τη στιγμή που το πιο ταιριαστό στα γούστα μου προφίλ εικόνας είναι το "ζωηρόχρωμο" με ενδιαφέρει πρωτίστως να βλέπω όπως μου αρέσει και βάζω σε δεύτερη μοίρα το "σωστά".
Τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς oled. Τσάμπα πετάς τα λεφτά σου μάλλον εδώ και καιρό.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...μά τά σωστά
Ναι, από τη στιγμή που το πιο ταιριαστό στα γούστα μου προφίλ εικόνας είναι το "ζωηρόχρωμο" με ενδιαφέρει πρωτίστως να βλέπω όπως μου αρέσει και βάζω σε δεύτερη μοίρα το "σωστά".
...τά ΣΩΣΤΑ είναι αυτά πού σού αρέσουν !
...κι άσε τούς εμμονικούς νά κελαηδάνε !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Γι' αυτό αρχικά (και πιθανόν τελικά, καθώς δε νομίζω να βρω calibrator), ψάχνω ηλεκτρονική καθοδήγηση για να βελτιώσω την εικόνα όσο μπορώ.

Αλλά μάλλον είναι πολύ δύσκολο.
μου φαίνεται το μέλος jazzu4ia θα μπορούσε να καλιμπράρει μέσω teamviewer :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Αν έβαλες τον calibrator να σου φτιάξει την εικόνα για να βλέπεις βράδυ και εσύ θες να δεις σωστά και πρωί ή μεσημέρι, δηλαδή με άλλο φωτισμό δωματίου από αυτό των ρυθμίσεων, τότε δεν κατάλαβες τι είναι το calibration.

Αν τώρα θες να "πειράζεις" την ρυθμισμένη εικόνα, τότε κακός τον κάλεσες και πέταξες και χρήματα. Κάνε τα σουβλάκια καλύτερα, θα πιάσουν και τόπο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
...μά τά σωστά

...τά ΣΩΣΤΑ είναι αυτά πού σού αρέσουν !
...κι άσε τούς εμμονικούς νά κελαηδάνε !
Ε ναι!
Αν δεν είναι κίτρινο το δέρμα του ανθρώπου, και το γαλάζιο του ουρανού πιο μπλε από το μπλε της ελληνικής σημαίας, δεν βλέπεις σωστά, έχεις τις χαζές ρυθμίσεις των επαγγελματιών που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, και ολόκληρων οργανισμών που έχουν καταλήξει στα πρότυπα με μελέτες αρκετών ετών... ηλίθιοι και άσχετοι όλοι τους.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.004
Η αλήθεια είναι πως αν δεν βλέπεις σε σταθερές συνθήκες ή αν αλλάζεις γούστα ανάλογα με το πρόγραμμα το calibration δεν μπορεί να είναι αποδοτικό.
Ότι κι αν κάνεις (σε αυτή τη ζωή :rolleyes: ) αν δεν έχεις μια σταθερά ή σωστές συνθήκες χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του.
- Μετρήσεις κόπο για άριστο ήχο σε σπίτι με 70-80db θόρυβο από εξωγενείς παράγοντες (αστικό περιβάλλον κλπ)
- Calibration οθόνης και να βλέπεις σε συνθήκες που περιγράφει σωστά ο alexis παραπάνω..
- Ferrari σε χωματόδρομο.. :p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.395
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top