ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Γίνεται calibration για ότι συνθήκες θες.
Μέρα; πολύ φως; σκοτάδι; απόλυτο σκοτάδι;
Απλά πρέπει αναλόγως τις συνθήκες θέασης να φορτώνεις το αντίστοιχο profile.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.006
Γίνεται calibration για ότι συνθήκες θες.
Μέρα; πολύ φως; σκοτάδι; απόλυτο σκοτάδι;
Απλά πρέπει αναλόγως τις συνθήκες θέασης να φορτώνεις το αντίστοιχο profile.
Τα γούστα επί του προγράμματος είναι που δεν παλεύονται.. ;)
Εκεί ο καθένας παλεύει μόνος..
Ή ο παράγοντας ''βαρέθηκα, θέλω κάτι διαφορετικό'' η γνωστή ''φαγούρα''
Ισχύει παντού.
Είτε είναι σωστό, είτε λάθος..
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς oled. Τσάμπα πετάς τα λεφτά σου μάλλον εδώ και καιρό.
Αν ήθελα να συνεχίσω να βλέπω σε ζωηρόχρωμο, δε θα ζητούσα βοήθεια εδώ ούτε θα έψαχνα calibrator. Κοινή λογική. Ευχαριστώ που με βοηθάς να ξοδέψω τα λεφτά μου σωστά πάντως.

μου φαίνεται το μέλος jazzu4ia θα μπορούσε να καλιμπράρει μέσω teamviewer :laugh:
Δε ζήτησα να κάνει κάποιος calibration ηλεκτρονικά.


Αν έβαλες τον calibrator να σου φτιάξει την εικόνα για να βλέπεις βράδυ και εσύ θες να δεις σωστά και πρωί ή μεσημέρι, δηλαδή με άλλο φωτισμό δωματίου από αυτό των ρυθμίσεων, τότε δεν κατάλαβες τι είναι το calibration.

Αν τώρα θες να "πειράζεις" την ρυθμισμένη εικόνα, τότε κακός τον κάλεσες και πέταξες και χρήματα. Κάνε τα σουβλάκια καλύτερα, θα πιάσουν και τόπο.
Καλά εσύ είσαι εντελώς εκτός θέματος. Πρώτον δεν έχω φέρει κανέναν calibrator. Δεύτερον, πως ακριβώς προκύπτει ότι ψάχνω την ιδανική εικόνα σε όλες τις συνθήκες; Κοιμήσου κάνα δίωρο ακόμα, κάτι σε πείραξε.
Η αλήθεια είναι πως αν δεν βλέπεις σε σταθερές συνθήκες ή αν αλλάζεις γούστα ανάλογα με το πρόγραμμα το calibration δεν μπορεί να είναι αποδοτικό.
Ότι κι αν κάνεις (σε αυτή τη ζωή :rolleyes: ) αν δεν έχεις μια σταθερά ή σωστές συνθήκες χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του.
- Μετρήσεις κόπο για άριστο ήχο σε σπίτι με 70-80db θόρυβο από εξωγενείς παράγοντες (αστικό περιβάλλον κλπ)
- Calibration οθόνης και να βλέπεις σε συνθήκες που περιγράφει σωστά ο alexis παραπάνω..
- Ferrari σε χωματόδρομο.. :p
Ο alexis πιο πάνω, έβγαλε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα και εσύ το συνεχίζεις. Όλο και καλύτερα.

Βλέπω μόνο σε συνθήκες πλήρους συσκότισης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Καλά εσύ είσαι εντελώς εκτός θέματος. Πρώτον δεν έχω φέρει κανέναν calibrator. Δεύτερον, πως ακριβώς προκύπτει ότι ψάχνω την ιδανική εικόνα σε όλες τις συνθήκες; Κοιμήσου κάνα δίωρο ακόμα, κάτι σε πείραξε.
Δεν απάντησα σε εσένα προσωπικά αλλά σε εκείνον που αλλάζει ρυθμίσεις μετά το calibration, και σε όποιον κάνει τα ίδια.

Το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιποι που θεωρείς ότι αναφέρονται σε εσένα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Δεν απάντησα σε εσένα προσωπικά αλλά σε εκείνον που αλλάζει ρυθμίσεις μετά το calibration, και σε όποιον κάνει τα ίδια.

Το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιποι που θεωρείς ότι αναφέρονται σε εσένα.
έγινε άλεξη
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.006
Αν ήθελα να συνεχίσω να βλέπω σε ζωηρόχρωμο, δε θα ζητούσα βοήθεια εδώ ούτε θα έψαχνα calibrator. Κοινή λογική. Ευχαριστώ που με βοηθάς να ξοδέψω τα λεφτά μου σωστά πάντως.



Δε ζήτησα να κάνει κάποιος calibration ηλεκτρονικά.




Καλά εσύ είσαι εντελώς εκτός θέματος. Πρώτον δεν έχω φέρει κανέναν calibrator. Δεύτερον, πως ακριβώς προκύπτει ότι ψάχνω την ιδανική εικόνα σε όλες τις συνθήκες; Κοιμήσου κάνα δίωρο ακόμα, κάτι σε πείραξε.


Ο alexis πιο πάνω, έβγαλε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα και εσύ το συνεχίζεις. Όλο και καλύτερα.

Βλέπω μόνο σε συνθήκες πλήρους συσκότισης.


Δεν ήταν επί προσωπικού το σχόλιο.
Το αυτό κατάλαβα για τον alexis..
Λυπάμαι αν άφησα έδαφος άθελα μου για παρεξήγηση.. :drinks:
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Σήμερα έτυχε να δώ αυτό το νήμα και θέλησα να συγκρίνω στο ghost of tsutsima τη διαφορά εικόνας μεταξύ του full 8k 32" Dell monitor (UP3218k) που έχω στο γραφείο και της sony XR-83A90J στο home cinema room. Για όσους δεν ξέρουν, το monitor είναι από τα κορυφαία για επεξεργασία φωτογραφίας, άρα δεν αμφισβητώ χρώματα και αληθοφάνεια. Και οι 2 φωτό από το πρώτο post είναι λάθος!!!! Της plasma, τελείως out! Βλέποντας κάποιος video από gameplay παιχνιδιού μπορεί να καταλάβει χρώματα σε οποιοδήποτε monitor. H τηλεόρασή μου γυρνώντας αυτόματα σε low latency mode & game mode σχεδόν έπιασε την εικόνα του μονιτορ! Της λείπει βέβαια η λεπτομέρεια στις σκηνές που δίνει η κάρτα γραφικών (3090) και κυρίως στις σκιές και τις αναλαμπές, αλλά έχει βαθύτερο μαύρο και χρωματικά είναι πολύ κοντά!
Άρα κάτι πάει λάθος στην OLED, οι LG είναι τραγικές στα preset και έχουν πολλές κρυφές ρυθμίσεις για games, οπότε πιστεύω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Τα μοντέλα της LG στη cedia έπαιζαν τουλάχιστον τα μισά, παιχνίδια σε εκπληκτική απόδοση! Γενικά οι OLED αφήνουν την παλιά KURO μου χιλιόμετρα πίσω!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Και η Sony σου calibration θελει, και το ίδιο και η Dell.
Το εργοστασιακό calibration είναι για μέρη που τραγουδάει η Έφη Θώδη.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...παιδιά μή τρελαίνεστε...
...αυτό πού βλέπεις στήν τίβί, είναι αυτό πού σού δείχνει ή εκάστοτε κάμερα λήψης καί ό εκάστοτε εικονολήπτης...ό,τι νάναι δηλαδή...
...επιπλέον οί συνθήκες φωτισμού τού δωματίου κάθε φορά είναι επίσης...ό,τι νάναι...
...εγώ κάθε φορά πού κάθομαι νά δώ κάτι, είτε ζωντανό είτε κονσέρβα, επεμβαίνω καί στό άσπρο καί στό μαύρο, καί στό χρώμα καί στό white balance, γιά νά τήν κάνω νά δείχνει σωστά...
...έχω εκπαιδευτεί καί τό κάνω σέ μισό λεπτό, τό πολύ ένα...
...άρα δέν έχει νόημα νά καλιμπράρεις καί νά εγκλωβιστείς σέ 1,2,3 ή 103 προφίλ στά οποία αναγκαστικά έτσι κι αλλιώς πρέπει νά επέμβεις καί νά διορθώσεις μετά...
...μέγα λάθος τό καλιμπράρισμα λοιπόν !
...όχι μόνο δέν σέ αναβαθμίζει, αλλά σέ κοιμίζει νομίζοντας ότι βλέπεις σωστά, ενώ στήν ουσία σού περιορίζει τή σωστή θέαση...
...ήδη τήν έχει κάνει ό κατασκευαστής αυτή τή βλακεία μέ τά preset modes, δέν υπάρχει λόγος νά τήν κάνεις κι εσύ δεύτερη φορά, καί νά πληρώσεις κιόλας γι'αυτήν !
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
...παιδιά μή τρελαίνεστε...
...αυτό πού βλέπεις στήν τίβί, είναι αυτό πού σού δείχνει ή εκάστοτε κάμερα λήψης καί ό εκάστοτε εικονολήπτης...ό,τι νάναι δηλαδή...
...επιπλέον οί συνθήκες φωτισμού τού δωματίου κάθε φορά είναι επίσης...ό,τι νάναι...
...εγώ κάθε φορά πού κάθομαι νά δώ κάτι, είτε ζωντανό είτε κονσέρβα, επεμβαίνω καί στό άσπρο καί στό μαύρο, καί στό χρώμα καί στό white balance, γιά νά τήν κάνω νά δείχνει σωστά...
...έχω εκπαιδευτεί καί τό κάνω σέ μισό λεπτό, τό πολύ ένα...
...άρα δέν έχει νόημα νά καλιμπράρεις καί νά εγκλωβιστείς σέ 1,2,3 ή 103 προφίλ στά οποία αναγκαστικά έτσι κι αλλιώς πρέπει νά επέμβεις καί νά διορθώσεις μετά...
...μέγα λάθος τό καλιμπράρισμα λοιπόν !
...όχι μόνο δέν σέ αναβαθμίζει, αλλά σέ κοιμίζει νομίζοντας ότι βλέπεις σωστά, ενώ στήν ουσία σού περιορίζει τή σωστή θέαση...
...ήδη τήν έχει κάνει ό κατασκευαστής αυτή τή βλακεία μέ τά modes, δέν υπάρχει λόγος νά τήν κάνεις κι εσύ δεύτερη φορά, καί νά πληρώσεις κιόλας γι'αυτήν !
Αυτό που βλέπεις στην TV,

Αν είναι ζωντανό:
- υπάρχει διευθυντής φωτογραφίας που θα ρυθμίσει το χώρο στο βέλτιστο ώστε να γράφει σωστά.
- έχει γίνει white balance σε κάθε κάμερα χωριστά.
- όλες οι κάμερες γράφουν με τον ίδιο φωτισμό χώρου.
- το σήμα πριν βγει στον αέρα περνάει από μηχανήματα και γίνονται ρυθμίσεις αυτόματα on the fly για να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη ομοιομορφία.

Αν βλέπεις κονσέρβα:
- υπάρχει διευθυντής φωτογραφίας που θα ρυθμίσει το χώρο στο βέλτιστο ώστε να περάσει η αισθητική στο φακό.
- έχει γίνει white balance σε κάθε κάμερα χωριστά.
- έχει γίνει color correction ώστε να διορθωθούν προβλήματα και να έρθουν όλα τα πλάνα στην ίδια παλέτα.
- αφού τελειώσει όλη η επεξεργασία της ταινίας γίνεται color grading για να περάσει η καλλιτεχνική ματιά των δημιουργών.

Όλα τα παραπάνω, και πολύ πολύ περισσότερο σε υλικά κονσέρβας, γίνονται σε καλιμπραρισμένα monitors και projections σύμφωνα με διεθνή standards.

Οπότε, αν θες να δεις πληροφορία στα λευκά και στα μαύρα χωρίς να είναι καμένα τα λευκά και κρασαρισμένα τα μαύρα, και αν θες να δεις την ταινια όπως την έφτιαξαν οι δημιουργοί, με σκοπό να δεχθείς το ύφος της εικόνας μέσα από την χρωματική παλέτα που έχουν επιλέξει και να λάβεις τα ανάλογα συναισθήματα.....

Πρέπει να κάνεις calibration στην φωτιστική συνθήκη δωματίου που βλέπεις συνήθως.

Ή, μπορείς να τα βάλεις όλα στο vivid και να βλέπεις στο γάμο του καραγκιόζη. Το οποίο βέβαια δεν είναι κακό, αν αυτό θες.
 
Last edited:

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...συμφωνούμε...
...αυτό πού είπα εγώ [ό,τι νάναι] τό είπες καί σύ αναλυτικά !
...ή τελευταία σου πρόταση βέβαια, είναι πραγματικά Ο,ΤΙ ΝΑΝΑΙ ! (καί γάμησες όλο σου τό κείμενο)...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
αυτό πού είπα εγώ [ό,τι νάναι] τό είπες καί σύ αναλυτικά !
Κάθε άλλο παρά "ότι να ναι" είναι ότι περιέγραψα ως workflows, καθώς τα γνωρίζω μια χαρά από μέσα.

Αυτή είναι η διαδικασία και το calibration επιβάλεται για λόγους που ήδη εξήγησα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
...αυτό πού βλέπεις στήν τίβί, είναι αυτό πού σού δείχνει ή εκάστοτε κάμερα λήψης καί ό εκάστοτε εικονολήπτης...ό,τι νάναι δηλαδή...
...επιπλέον οί συνθήκες φωτισμού τού δωματίου κάθε φορά είναι επίσης...ό,τι νάναι...
...εγώ κάθε φορά πού κάθομαι νά δώ κάτι, είτε ζωντανό είτε κονσέρβα, επεμβαίνω καί στό άσπρο καί στό μαύρο, καί στό χρώμα καί στό white balance, γιά νά τήν κάνω νά δείχνει σωστά...
...έχω εκπαιδευτεί καί τό κάνω σέ μισό λεπτό, τό πολύ ένα...
...άρα δέν έχει νόημα νά καλιμπράρεις καί νά εγκλωβιστείς σέ 1,2,3 ή 103 προφίλ στά οποία αναγκαστικά έτσι κι αλλιώς πρέπει νά επέμβεις καί νά διορθώσεις μετά...
...μέγα λάθος τό καλιμπράρισμα λοιπόν !
Οπότε, αν θες να δεις πληροφορία στα λευκά και στα μαύρα χωρίς να είναι καμένα τα λευκά και κρασαρισμένα τα μαύρα, και αν θες να δεις την ταινια όπως την έφτιαξαν οι δημιουργοί, με σκοπό να δεχθείς το ύφος της εικόνας μέσα από την χρωματική παλέτα που έχουν επιλέξει και να λάβεις τα ανάλογα συναισθήματα.....

Πρέπει να κάνεις calibration στην φωτιστική συνθήκη δωματίου που βλέπεις συνήθως.
...συμφωνούμε...
...αυτό πού είπα εγώ [ό,τι νάναι] τό είπες καί σύ αναλυτικά !
:headbang:
 

Μηνύματα
256
Reaction score
219
...παιδιά μή τρελαίνεστε...
...αυτό πού βλέπεις στήν τίβί, είναι αυτό πού σού δείχνει ή εκάστοτε κάμερα λήψης καί ό εκάστοτε εικονολήπτης...ό,τι νάναι δηλαδή...
...επιπλέον οί συνθήκες φωτισμού τού δωματίου κάθε φορά είναι επίσης...ό,τι νάναι...
...εγώ κάθε φορά πού κάθομαι νά δώ κάτι, είτε ζωντανό είτε κονσέρβα, επεμβαίνω καί στό άσπρο καί στό μαύρο, καί στό χρώμα καί στό white balance, γιά νά τήν κάνω νά δείχνει σωστά...
...έχω εκπαιδευτεί καί τό κάνω σέ μισό λεπτό, τό πολύ ένα...
...άρα δέν έχει νόημα νά καλιμπράρεις καί νά εγκλωβιστείς σέ 1,2,3 ή 103 προφίλ στά οποία αναγκαστικά έτσι κι αλλιώς πρέπει νά επέμβεις καί νά διορθώσεις μετά...
...μέγα λάθος τό καλιμπράρισμα λοιπόν !
...όχι μόνο δέν σέ αναβαθμίζει, αλλά σέ κοιμίζει νομίζοντας ότι βλέπεις σωστά, ενώ στήν ουσία σού περιορίζει τή σωστή θέαση...
...ήδη τήν έχει κάνει ό κατασκευαστής αυτή τή βλακεία μέ τά preset modes, δέν υπάρχει λόγος νά τήν κάνεις κι εσύ δεύτερη φορά, καί νά πληρώσεις κιόλας γι'αυτήν !
και ερωτώ εγω ο Αφελής...... σώνεται η Ελλάδα ρε παίδες ??????????
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
Πρέπει να κάνεις calibration στην φωτιστική συνθήκη δωματίου που βλέπεις συνήθως.
...τί συνήθως ;;
...μά αυτό λέμε...δέν υπάρχει τό συνήθως !

...και αν θες να δεις την ταινια όπως την έφτιαξαν οι δημιουργοί, με σκοπό να δεχθείς το ύφος της εικόνας μέσα από την χρωματική παλέτα που έχουν επιλέξει και να λάβεις τα ανάλογα συναισθήματα.....
...έχεις ένα point...(αλλά sorry κοντεύω νά πεθάνω απ' τά γέλια)... LOL...

Κάθε άλλο παρά "ότι να ναι" είναι ότι περιέγραψα ως workflows, καθώς τα γνωρίζω μια χαρά από μέσα.

Αυτή είναι η διαδικασία και το calibration επιβάλεται για λόγους που ήδη εξήγησα.
...[ό,τι νάναι] μέ τήν καλή έννοια βρέ φίλε !

...anyways, καθόλου πειστικοί οί λόγοι σου ότι επιβάλλεται τό calibr...
...αντιθέτως νομίζω ότι είναι πειστικότατοι οί δικοί μου γιά νά μήν τό κάνεις !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
Όταν προσπαθείς να πείσεις ότι οι κανόνες ρύθμισης εικόνας δεν ισχύουν και ότι το "στο γάμο του καραγκιόζη" είναι το σωστό έχουμε το παραπάνω post.

Σαν να λέμε ότι κακώς όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές τηλεοράσεων έχουν υιοθετήσει το Filmmaker mode ώστε να πλησιάζουν κατά το μέγιστο στην εικόνα των δημιουργών των ταινιών. Το σωστό είναι να έρχεται ο κάθε λογής τσαρλατάνος και να σου λέει ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
Σαν να λέμε ότι κακώς όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές τηλεοράσεων έχουν υιοθετήσει το Filmmaker mode ώστε να πλησιάζουν κατά το μέγιστο στην εικόνα των δημιουργών των ταινιών. Το σωστό είναι να έρχεται ο κάθε λογής τσαρλατάνος και να σου λέει ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
...marketing...you Know ??
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
...marketing...you Know ??
Αν θα έπρεπε να κάνω μια κατανοητή σύγκριση του να αναθέσω τη ρύθμιση εικόμας σε σένα ή σε έναν isf calibrator, θα ήταν αν θα έπρεπε να αναθέσω μια σοβαρή επέμβαση σε τσαρλατάνο ή χειρουργό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top