ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator





Μηνύματα
10
Reaction score
18
Εχουν περάσει από το σαλόνι μου τα τελευταία 5 χρόνια 4 Oled και συγκεκριμένα 65E6/E8/GX και πρόσφατα έκανα πραγματική αναβάθμιση σε 77C1.

Out of δεν box δεν παρατήρησα υποβάθμιση στην εικόνα της 77C1 σε σχέση με τις προηγούμενες.

Συμφωνώ ότι από τη στιγμή που διαθέτουμε τόσο υψηλά ποσά για αγορά oled τηλεοράσεων οφείλουμε να φέρουμε επαγγελματία να μας τις ρυθμίσει ώστε να απογειωθεί η εικόνα.

Δεδομένα κάποιες βασικές ρυθμίσεις είναι συγκεκριμένες, όπως η απενεργοποίηση κάθε AI λειτουργίας και eco mode.

Επειδή έχω και τις 2 νέες κονσόλες ( Xbox Series X/PS5) και διαθέτω 😂 γενικά εμπειρία στα του gaming συνδυαστικά με oled, παρατήρησα ότι ο νηματοθέτης "έκανε ότι μπορούσε" για να καταστρέψει τη εικόνα στο PS5 με την απενεργοποίηση του HDR , μη ενεργοποίηση HGIG , WARM 50 και πιθανόν αρκετά ακόμα λαθάκια που δεν μπορώ να διακρίνω από μια φωτογραφία.

Είχα παλαιότερα plasma Panasonic GT50/
Samsung 51E6500 και δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης με μία oled.

Όντως το μεγαλύτερο ποσοστό της σειράς C1 με παραγωγή από τον περασμένο Αύγουστο και μετά έχουν Evo panel με περιορισμένο brightness performance μέσω firmware (ABL).

Αναμένω να γράψει κάποιες ώρες το panel ώστε να φέρω σπίτι τον Βασίλη Πέππα που μου είχε καλιμπράρει την 65GX και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος γιατί μου ρύθμισε μέχρι και gaming modes.

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί μόνος του φυσικά και δεν είναι κατακριτέο αρκεί να μη κάνει χειρότερα τα πράγματα.

Στις φετινές ζηλεύω το heatsink στη σειρά G2.
 
Last edited:

Μηνύματα
26
Reaction score
39
Kaλη Χρονια σε ολους. Αν επιτρεπεται ,ποσο κοστιζει το καλιμπραρισμα απο εναν επαγελματια και ποσο χρονο απαιτει? Ευχαριστω
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Kaλη Χρονια σε ολους. Αν επιτρεπεται ,ποσο κοστιζει το καλιμπραρισμα απο εναν επαγελματια και ποσο χρονο απαιτει? Ευχαριστω
Γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο, κατ' ιδίαν; Μίλα με τον @Μανώλης Κ..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Στις φετινές ζηλεύω το heatsink στη σειρά G2.
Καλώς τον! Είδες καθόλου τις Qd-Oled; Όσο κι αν πονάει η τιμή τους, μιλάμε για 1500 nits, χωρίς λευκό pixel, με μεγαλύτερη κάλυψη του bt.2020!
Νομίζω θα τις ξεχάσουμε σε λίγα χρονάκια τις δικές μας.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Φυσικά και βγήκε. Δες την εικόνα με τα μάτια της ψυχής σου!!! Άσε τις αισθήσεις σου να σε ταξιδέψουν και πέτα τα μετρητικά σου! :roflmao:

Και μετά πήγαινε στο μπάρμπεκιου να γυρίσεις το ψάρι να ψηθεί και από την άλλη μεριά. :roflmao:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
18
Καλώς τον! Είδες καθόλου τις Qd-Oled; Όσο κι αν πονάει η τιμή τους, μιλάμε για 1500 nits, χωρίς λευκό pixel, με μεγαλύτερη κάλυψη του bt.2020!
Νομίζω θα τις ξεχάσουμε σε λίγα χρονάκια τις δικές μας.
Είδα το σημερινό video του Vincent.

Κοστίζουν 3 φορές πάνω και δεν βγαίνουν σε μεγαλύτερες διαστάσεις δυστυχώς.

1500 nits σε 3% HDR window και vivid mode.

Αναμένουμε την πρόταση της LG με τα φετινά ανανεωμένα panel (περισσότερο δευτέριο-heatsink) και να γίνει πραγματική σύγκριση σε καλιμπραρισμένες τηλεοράσεις.

Επιπροσθέτως Samsung και Sony υστερούν αρκετά σε gaming features της LG.

Κάθε βελτίωση στα oled panel είναι καλοδεχούμενη το δίχως άλλο.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
Εχουν περάσει από το σαλόνι μου τα τελευταία 5 χρόνια 4 Oled και συγκεκριμένα 65E6/E8/GX και πρόσφατα έκανα πραγματική αναβάθμιση σε 77C1.
...πόσο pink tint έχεις ;;
...σε σχέση με την GX ;;
...τέρμα αριστερά είναι το ίδιο με τέρμα δεξιά ;;
...όταν κοιτάς υπό 30° ;;
...banding σε 5% γκρί ;;

Φυσικά και βγήκε. Δες την εικόνα με τα μάτια της ψυχής σου!!! Άσε τις αισθήσεις σου να σε ταξιδέψουν και πέτα τα μετρητικά σου! :roflmao:
...το ότι κάποιος δεν μπορεί να ρυθμίσει σωστά την τηλεόρασή του με τα μάτια του και τα άφθονα εργαλεία που δίνει η LG στο user menu και χρειάζεται καλιμπρέϊτορ είναι πρόβλημά του...
...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και ανέφικτο...
...όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες, και ούτε ολονώνε τα μάτια είναι ίδια...
...προσωπικά κατάφερα με τα μάτια, να φτιάξω απολαυστική εικόνα στο SDR, ενώ...
...με τα προτεινόμενα μετρητικά εργαλεία και τα reference πρότυπα, παρότι αφιέρωσα πολλές ώρες και οι μετρήσεις ήρθαν στα "σωστά" επίπεδα, η εικόνα ήταν απογοητευτική...
...στο HDR δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα...η εικόνα είναι καθηλωτική...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
...το ότι κάποιος δεν μπορεί να ρυθμίσει σωστά την τηλεόρασή του με τα μάτια του και τα άφθονα εργαλεία που δίνει η LG στο user menu και χρειάζεται καλιμπρέϊτορ είναι πρόβλημά του...
...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και ανέφικτο...
...όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες, και ούτε ολονώνε τα μάτια είναι ίδια...
...προσωπικά κατάφερα με τα μάτια, να φτιάξω απολαυστική εικόνα στο SDR, ενώ...
...με τα προτεινόμενα μετρητικά εργαλεία και τα reference πρότυπα, παρότι αφιέρωσα πολλές ώρες και οι μετρήσεις ήρθαν στα "σωστά" επίπεδα, η εικόνα ήταν απογοητευτική...
...στο HDR δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα...η εικόνα είναι καθηλωτική...
με skype καλιμπράρεις τιβιζζζζ.....?
γιατί εδώ πάνω που είμαι δεν έρχονται συνάδελφοι να ρυθμίσουν :biggrin:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.. να τρολλάρει ή να είναι πιτσιρικάς... Βασικά και τα 2 ενδεχόμενα κακά είναι για το μέλλον του και μας 😂
κάτσε ρε φιλαράκ ναούμ....αν γίνεται η δουλειά με κάνα webex γιατί να σας πλερώνουμε μεταφορικά και ιστορίες....που μου σκάτε με τις βαλιτσάρες σας και ένα τόνο συμπράγκαλα και ψιψιψόνια για να ψαρώνουμε ότι κάνετε δουλειά ?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δεν πειραζει.

Με τα χρονια , με την ενασχοληση, θα ερθει το επιπεδο, θα ερθει η σωστη γνωση, σιγα σιγα μεγαλωνοντας φευγουν παλιες συνηθειες και μπαινουν πιο σωστες, ολα θα γινουν, σωστες συναναστροφες.
Υπομονη θελει και προσπαθεια για μαθηση.

Το θεμα ειναι εμεις αν θ αντεξουμε μεχρι τοτε!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν πειραζει.

Με τα χρονια , με την ενασχοληση, θα ερθει το επιπεδο, θα ερθει η σωστη γνωση, σιγα σιγα μεγαλωνοντας φευγουν παλιες συνηθειες και μπαινουν πιο σωστες, ολα θα γινουν, σωστες συναναστροφες.
Υπομονη θελει και προσπαθεια για μαθηση.

Το θεμα ειναι εμεις αν θ αντεξουμε μεχρι τοτε!
μου ρχεται φάση στο μυαλό....να σκάει μύτη ο Καστρουνής σε σπίτια.....απλά για να πίνει 10 λίτρα καφέ και να χαζεεεεεεεεεύει τα προβόλια και τις τιβές αραχτός στον καναπέ.... :cry: :roflmao:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Γατακια καλιμπρατορες να ουμ, που να ξερετε...

με το ματι ρε το φερα χωρις ουτε 2-3 spectro i 1 pro και DTP94 ρε, ουτε με εξτρα προγραμματα i1 profiler και studio και Color Eyes και Basic Color, με τα ματια μου ρε!

( η ελαχιστη διαφορα απ το δοκιμιο της ugra/fogra ειναι επειδη στη φωτο η εκτυπωση του δοκιμιου δε φωτιζοταν.)



IMG_3508 copy.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top