ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator

Μηνύματα
10
Reaction score
18
Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα threads, δεν υπάρχουν κατηγορίες εικόνα-ήχος-gaming-νήματα κατόχων κ.ο.κ. σε αυτό το forum ;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
θυμήθηκα πριν χρόνια...σε μια καινούρια καφετέρια....το αφεντικό κιμπάρης....ήθελε το καλύτερο

εγώ του είχα στήσει τα δικά μου..... και για ήχο του είχε κουβαλήσει ένας εγκαταστάτης εδώ πάνω τον κουμπάρο του από Αθήνα....Νίκο τον έλεγαν θυμάμαι (επώνυμο δεν θα πω:biggrin:)

του είχε φορτώσει κάτι ενισχυτές PL με ethernet,απλικέισονς, ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε τομέα κλπ κλπ....και δεν είχε ιδέα πως να τα βάλει μπροστά:roflmao:....με παρακαλούσε να του τα συνδέσω γιατί το βράδυ θα έκανε καλιμπρέισον ο μέγας ''καλιμπράτορας''

τεσπα....το μαγαζί ανοίγει...φίσκα κόσμο και είμαι εκεί για να κάτι τελευταία ....κάποια στιγμή που μπαίνω μέσα...βλέπω τον τύπο αυτόνα με ένα ηχόμετρο με οθονίτσα και αγκώνα στο μπαρ....να ακούει μπίτια από τον ντιτζέι και να ρυθμίζει από το λαπτοπ το eq του ενισχυτή :laugh:

πήρε καμιά 500άρα γι αυτό + αεροπορικά...και έφυγε

ωραίος :hi:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα threads, δεν υπάρχουν κατηγορίες εικόνα-ήχος-gaming-νήματα κατόχων κ.ο.κ. σε αυτό το forum ;
τι δεν μπορείς να βρεις να βοηθήσουμε....

κάτω από κάθε κατηγορία υπάρχουν επιπλέον εξηγήσεις με μικρά γραμματάκια για το τι θα βρεις εκεί μέσα
 

Μηνύματα
10
Reaction score
18
...πόσο pink tint έχεις ;;
...σε σχέση με την GX ;;
...τέρμα αριστερά είναι το ίδιο με τέρμα δεξιά ;;
...όταν κοιτάς υπό 30° ;;
...banding σε 5% γκρί ;;


...το ότι κάποιος δεν μπορεί να ρυθμίσει σωστά την τηλεόρασή του με τα μάτια του και τα άφθονα εργαλεία που δίνει η LG στο user menu και χρειάζεται καλιμπρέϊτορ είναι πρόβλημά του...
...αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και ανέφικτο...
...όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες, και ούτε ολονώνε τα μάτια είναι ίδια...
...προσωπικά κατάφερα με τα μάτια, να φτιάξω απολαυστική εικόνα στο SDR, ενώ...
...με τα προτεινόμενα μετρητικά εργαλεία και τα reference πρότυπα, παρότι αφιέρωσα πολλές ώρες και οι μετρήσεις ήρθαν στα "σωστά" επίπεδα, η εικόνα ήταν απογοητευτική...
...στο HDR δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα...η εικόνα είναι καθηλωτική...
Vertical Banding σε 5% Grayscale υπάρχει όπως και στις περισσότερες LG OLED. Δεν είναι ευδιάκριτο όμως σε κανονική θέαση οπότε δεν θα είναι κάτι που με ενοχλεί.

Pink tint έχουν όλα τα Evo Panels, δεν πρόσεξα διαφορά στις 2 πλευρές.

Είπα αυτή τη φορά να μη χαλαστώ με λεπτομέρειες και να απολαύσω την αναβάθμιση του μεγέθους (77) σε απόσταση θέασης 2,75m.

Αυτό που με ενοχλεί είναι το αργό menu του φετινού U.I.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Γατακια καλιμπρατορες να ουμ, που να ξερετε...

με το ματι ρε το φερα χωρις ουτε 2-3 spectro i 1 pro και DTP94 ρε, ουτε με εξτρα προγραμματα i1 profiler και studio και Color Eyes και Basic Color, με τα ματια μου ρε!

( η ελαχιστη διαφορα απ το δοκιμιο της ugra/fogra ειναι επειδη στη φωτο η εκτυπωση του δοκιμιου δε φωτιζοταν.)



View attachment 236319
Εκεί στο Σεφερλή ντυμένο γυναίκα σου έφυγε λίγο! :roflmao:
Κατά τα άλλα, πολύ καλά!
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί είμαστε και όμορφα παιδιά 😂 επίσης από φόβο οι tv και οι προβολείς μας υπακούν ενώ σε απλό κόσμο ορθώνουν ανάστημα και αντιστέκονται στην ρύθμιση 😂
Χμμ...¨Γητευτής πάνελ΄΄ και ΄΄Εξημερωτής αποκρίσεων΄΄...Φαντάζουν πολύ πιο συναρπαστικοί τίτλοι από το ξερό ΄΄καλιμπράτορας΄΄ - ΄΄βαθμονομητής΄΄ στην Ελληνική.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
Την είχα αγοράσει Αύγουστο του '20 (αρκετά νωρις) και ενδεχομένως δεν είχε Evo panel.
...σίγουρα ΔΕΝ είχε evo πάνελ...
...δεν είχε pink tint η GX, ή δεν είχες προσέξει άν είχε ;;
...διότι δεν έχω πειστεί ότι οφείλεται στην νέα WBE MMG τεχνολογία κατασκευής-κοπής και όχι σε κάποια από τις anti-glare αντιανακλαστικές αντιθαμβωτικές προσθήκες του πάνελ...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
18
...σίγουρα ΔΕΝ είχε evo πάνελ...
...δεν είχε pink tint η GX, ή δεν είχες προσέξει άν είχε ;;
...διότι δεν έχω πειστεί ότι οφείλεται στην νέα WBE MMG τεχνολογία κατασκευής-κοπής και όχι σε κάποια από τις anti-glare αντιανακλαστικές αντιθαμβωτικές προσθήκες του πάνελ...
Δεν είχε φίλε μου pink tint.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Ας κάνουμε κι ένα τεστ όρασης πριν κάνουμε οπτικές συγκρίσεις με υποκειμενικά κριτήρια.


Σε ένα άνω του μετρίου panel πρέπει να "βγάζουμε" κοντά στο 0.
 


Μηνύματα
48
Reaction score
35
Ας κάνουμε κι ένα τεστ όρασης πριν κάνουμε οπτικές συγκρίσεις με υποκειμενικά κριτήρια.
Σε ένα άνω του μετρίου panel πρέπει να "βγάζουμε" κοντά στο 0.
Score: 0
  • Gender Male
  • Select Age Range 50 - 59
  • Best Score for your Gender 0
  • Worst Score for your Gender 1800813500
...το δικό μου...σε λιγότερο από δύο λεπτά οι τέσσερις γραμμές...
...στο dell αναφοράς μόνιτόρ μου...
Screenshot 2022-01-11 214102.png
 
Last edited:









Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top