ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Καλησπέρα.

Το ερώτημα που τίθεται είναι πολύ συγκεκριμένο:
Μπορεί μια συσκευή UPS να βελτιώσει την ηχητική απόδοση ενός συστήματος;
Αν ναι με ποια χαρακτηριστικά την επιλέγουμε;
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος παραθέτω κάποια χαρακτηριστικά των ενισχυτών (2 μονομπλόκ) που ίσως θα μπορούσαν (?) να βοηθήσουν στην επιλογή:
- 350w/8ohms700w/4ohms 1.200 /2ohms
- 1,2 KVA
- max κατανάλωση 800w/h (δεν είμαι πολύ σίγουρος)

Πρέπει να ψάξω και για άλλα χαρακτηριστικά και αν ναι ποια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το ερώτημα δεν μπορεί να απαντηθεί απ' ευθείας. Αν έχεις στο μυαλό σου αυτό που ο περισσότερος κόσμος έχει λέγοντας UPS, τότε είμαι σίγουρος ότι ΟΧΙ δεν μπορεί να βελτιώσει τον ήχο σου αλλά μάλλον να κάνει το αντίθετο.

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεσαι UPS.
Κατ' αρχάς ρε παιδιά το ups όπως το γνωρίζουμε είναι μια συσκευή που παράγεται για να χρησιμοποιηθεί στην πληροφορική ήτοι σε αυτά που εγώ λέω πισά... για έναν πολύ απλό λόγο, γιατί αν τα βγάλεις από την μπρίζα χαλάνε. Εννοείται ότι δεν χαλάει το hardware (σπάνια) αλλά το software.

Το ζητούμενο λοιπόν εκεί είναι η αδιάλειπτη παροχή ρεύματος με κάθε τρόπο. Το αν θα πέσει το ρεύμα όμως, εσένα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου μιας και οποιοδήποτε τροφοδοτικό βρίσκεται μέσα σε συσκευή ήχου, το πολύ πολύ που θα καταλάβει είναι ότι πάτησες το off :wink:

Από την άλλη, πολύ λίγο ενδιαφέρει ένα ups αυτό που ενδιαφέρει εσένα, ήτοι να πάρεις καλής ποιότητας ρεύμα, δηλαδή σταθερή τάση με σωστή κυματομορφή και φυσικά χωρίς παρασιτικές παρεμβολές.

Τα κοινά ups, δουλεύουν καλά σε ότι έχει να κάνει με την σταθεροποίηση της τάσης και το φίλτρο παρεμβολών. Το πρόβλημα είναι τι κυματομορφή βγάζουν στην έξοδο δηλαδή η παραμόρφωση ημιτόνου. Εδώ δεν μπορεί δυστυχώς να σε βοηθήσει κανείς μιας και ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος είναι ένας παλμογράφος (ή ένας φίλος με παλμογράφο). Στο 99% όμως των περιπτώσεων θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα, εκτός κι αν τα λεφτά είναι πολλά άρη (που λέει και το σλόγκαν).

Μιας λοιπόν και δεν μας ενδιαφέρει η αδιάλειπτη παροχή ρεύματος στις συσκευές μας, νομίζω ότι η χρήση ups μόνο κακό μπορεί να κάνει στον ήχο μας. Αντιθέτως line - power conditioners και άλλων ειδών ματζούνια, είναι αυτά που χρειαζόμαστε. Αυτό φυσικά είναι άλλη συζήτηση...

Εδώ όμως θέλει πολύ προσοχή και πολύ πειραματισμό.

Και θα μου πει κάποιος:
- Πως καταλαβαίνουμε ότι χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο?
- Εδώ σε θέλω μάστορα.
Ουσιαστικά δεν πρόκειται να το καταλάβεις ποτέ. Θα κάνεις τεστ ηχητικά με τα αυτάκια σου και θα πάρεις τις αποφάσεις σου. Αν έχεις και αρκετή όρεξη να ασχοληθείς με το θέμα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει η... ΔΕΗ. Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι έχεις το δικαίωμα να τους φωνάξεις για καταγραφή διακύμανσης δικτύου.
Για ψάχτο........ :wink:


p.s. Σε κάποια φάση και σε αυτό το θέμα, πιστεύω ότι θα ασχοληθούμε αρκετά με το θέμα ρεύματα, εγκατάσταση κλπ, γενικώς τι πρέπει να προσέχουμε στα σπίτια μας.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Στη περιοχή που μένω υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα διακοπές, πτώση τάσης και τα σχετικά.Δοκίμασα ένα ups στο ηχοσύστημα και ο ήχος άλλαξε δεν ήταν καλύτερος αλλά ήταν διαφορετικός.Είχε περισσότερη ευκρίνεια αλλά το μπάσο ήταν λίγο μουντό και γενικά το πάνω και κάτω άκρο του ηχητικού φάσματος ήταν κάπως πιεσμένο.Έτσι αγόρασα ένα line regulator της APC.Όλα ήταν τέλεια, είχα περισσότερη ευκρίνεια, πιο ανοιχτό ήχο και αρκετά καλύτερα δυναμικά.Πάντως ένα line regulator θα σου βελτιώσει τον ήχο μόνο αν στη περιοχή σου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το ρεύμα.Αυτό που βελτιώνει σίγουρα κατά πολύ τον ήχο είναι ένα dedicated power line αλλά κοστίζει 1500-2000 euro και κάνει "θαύματα" μόνο αν έχεις πολύ καλό σύστημα.Επίσης μεγάλη διαφορά κάνουν τα καλώδια ρεύματος.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
...

Εδώ όμως θέλει πολύ προσοχή και πολύ πειραματισμό.

Και θα μου πει κάποιος:
- Πως καταλαβαίνουμε ότι χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο?
- Εδώ σε θέλω μάστορα.
Ουσιαστικά δεν πρόκειται να το καταλάβεις ποτέ. Θα κάνεις τεστ ηχητικά με τα αυτάκια σου και θα πάρεις τις αποφάσεις σου. Αν έχεις και αρκετή όρεξη να ασχοληθείς με το θέμα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει η... ΔΕΗ.
...
Μήπως η ΔΕΗ βοηθά αν σου στέλνει 180VAC? :shock:
Δυστυχώς! Kι έτσι εχω βάλει σε όλες τις συσκευές του σπιτιού power conditioners και UPS στους υπολογιστές.
Συνηγορώ με την άποψη όχι UPS αλλά ναι σε power conditioner :wink:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
τα περισσότερα UPS είναι φτιαγμένα για τα παλμοτροφοδοτικά των PC και ουσιαστικα δεν δίνουν ημιτονοειδή τάση αλλά τετραγωνική, ή τριγωνική.

Εκεί οφείλετε το ότι ακούγονται διαφορετικά αλλά δεν ταιιάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ με τα στάδια τροφοδοσίας των συσκευών ήχου.

Η καλύτερή λύση είναι ένα power line conditioner αλλά ξεφεύγει στην τιμή... (θυμάμαι πριν μια 10ετία ένα φοβερό μηχάνημα της Accuphase νομίζω, με 7ψήφιο ,τότε είχαμε δραχμές, νούμερο στην τιμή αλλά έκανε δουλεία)
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ωραία λοιπόν πάμε για line conditioners. Έχετε υπόψη σας κάποια συγκεκριμένα, η αναφορά σε εταιρίες και μοντέλα δεν νομίζω οτι είναι κακό πράγμα. Επίσεις με τι κριτήρια τα επιλέγουμε;

Έχω υπόψη μου τα power plants της PS AUDIO αλλά θα μου χρειαστούν κοντά στα €6.000, οπότε άντε γεια...
Έχετε δοκιμάσει το XAITAS IV ή κάποιο από τα άλλα της σειράς;
Κάποια τέτοιου είδους προϊοντα έχει και η MONSTER CABLES τα έχετε δοκιμάσει;

Όσον αφορά τα UPS το ερώτημα προέκυψε γιατί είδε σε διάφορα sites πανάκριβα συστήματα να τα έχουν πάνω σε UPS.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Οι αναφορές που έγιναν για UPS αφορούν τα backup, line interactive και κάποια online. Υπάρχουν πολύ καλά UPS true online που ενσωματώνουν μέσα τους και power line conditioner. Εδώ βέβαια οι τιμές ξεφεύγουν και ξεκινούν από 3500 ευρώπουλα και πάνω...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άμα έχει μπαταρίες που πρέπει να φορτίζουν... δεν το εμπιστεύομαι εύκολα ακόμη κι αν έχει 10.000 :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
τα περισσότερα UPS είναι φτιαγμένα για τα παλμοτροφοδοτικά των PC και ουσιαστικα δεν δίνουν ημιτονοειδή τάση αλλά τετραγωνική, ή τριγωνική.

Εκεί οφείλετε το ότι ακούγονται διαφορετικά αλλά δεν ταιιάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ με τα στάδια τροφοδοσίας των συσκευών ήχου.

Η καλύτερή λύση είναι ένα power line conditioner αλλά ξεφεύγει στην τιμή... (θυμάμαι πριν μια 10ετία ένα φοβερό μηχάνημα της Accuphase νομίζω, με 7ψήφιο ,τότε είχαμε δραχμές, νούμερο στην τιμή αλλά έκανε δουλεία)

Οπότε τα βγαζουμε απο τις συσκευες ηχου εκτος και αν εχουν παλμοτροφοδοτικο (πχ τα πιο πολλα DVDp)?
Στον προβολεα το αφηνουμε επειδη εχει παλμοτροφοδοτικο?

Τι γινεται ομως στην περιπτωση των υπερτασεων μετα απο συντομη διακοπη (στιγμιαια, που απλα θα σβησει η συσκευη ή οταν ειναι σε stand-by και λειπουμε αλλα θα προλαβει να παρει μπροστα το UPS)? Επειδη (υποθετω) οτι δεν θα ερθει σωστο το ρευμα στα 230V...
Να εχουμε μονο ενα απλο πολυπριζο με προστασια απο υπερτασεις και κεραυνους (και καλα)? Ειναι αρκετο? Βεβαια τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε προστατεψει απο υπερταση, αλλα λεμε τωρα...

Αν το UPS δεν ειναι line interactive, απλα εχει καποιες προστασιες και φιλτρα για θορυβο κλπ αλλα αν δεν ειναι κομμενο το ρευμα σου φερνει το (εστω λιγο φιλτραρισμενο) ρευμα της ΔΕΗ, τοτε εχεις παλι προβλημα στον ηχο?

Το δικο μου οταν λειτουργει με μπαταρια βγαζει 180V-200V (αναλογα με το φορτιο, οσο ανεβαινει το φορτιο ανεβαινει και η ταση εξοδου), με τί κυματωση ή συχνοτητα δεν ξερω, αλλα εννοειται οτι τον ενισχυτη τον κλεινω τοτε....
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
http://www.thyratron.gr/Page10084/page10084.html -Γνωριζει καποιος κατι για αυτη την εταιρια?Το πρωτο στη λιστα προιον, κοστιζει περιπου 450 ευρω για την εκδοση των 2000VA.Εχω ακουσει οτι κανει πολυ καλη δουλεια στον ηχο,αλλα αν δεν το ακουσω με τα αυτακια μου,στο χωρο μου,δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
στα 6000 έχει κάτι ωραία μηχανάκια πάντως...
έτσι μου ψυθιρίσανε...
Ψάξτε σε επαγγελματικές εταιρίες, για στούντο ηχογραφήσεων. ΕΙΔΙΚΑ μηχανήματα...
Μειονέκτημα (εκτός από την τιμή) δε το σηκώνεις αν δεν έχεις 5μελή παρέα...
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Οπότε τα βγαζουμε απο τις συσκευες ηχου εκτος και αν εχουν παλμοτροφοδοτικο (πχ τα πιο πολλα DVDp)?
Στον προβολεα το αφηνουμε επειδη εχει παλμοτροφοδοτικο?

Τι γινεται ομως στην περιπτωση των υπερτασεων μετα απο συντομη διακοπη (στιγμιαια, που απλα θα σβησει η συσκευη ή οταν ειναι σε stand-by και λειπουμε αλλα θα προλαβει να παρει μπροστα το UPS)? Επειδη (υποθετω) οτι δεν θα ερθει σωστο το ρευμα στα 230V...
Να εχουμε μονο ενα απλο πολυπριζο με προστασια απο υπερτασεις και κεραυνους (και καλα)? Ειναι αρκετο? Βεβαια τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε προστατεψει απο υπερταση, αλλα λεμε τωρα...

Αν το UPS δεν ειναι line interactive, απλα εχει καποιες προστασιες και φιλτρα για θορυβο κλπ αλλα αν δεν ειναι κομμενο το ρευμα σου φερνει το (εστω λιγο φιλτραρισμενο) ρευμα της ΔΕΗ, τοτε εχεις παλι προβλημα στον ηχο?

Το δικο μου οταν λειτουργει με μπαταρια βγαζει 180V-200V (αναλογα με το φορτιο, οσο ανεβαινει το φορτιο ανεβαινει και η ταση εξοδου), με τί κυματωση ή συχνοτητα δεν ξερω, αλλα εννοειται οτι τον ενισχυτη τον κλεινω τοτε....
Γιώργο,
αν είναι backup ups δεν επεμβαίνει στο ρεύμα: ότι μπαίνει βγαίνει. Μια αντίσταση για υπέρταση υπάρχει ώστε να καεί αυτή κι όχι το μηχάνημα.
Τα line-interactive επιτηρούν ότι μπαίνει και βγάζουν πάντα 220VAC ή τέλος πάντως ότι τους ορίσεις.
Ο χρόνος μετάπτωσης για backup-ups είναι στο 10-20msec, για τα line interactive είναι 5-10msec και για τα online κάτι λίγα μsec (λένε συνήθως 0...).
Όλα έχουν εκτός απο surge protection, προστασία από overvoltage και undervoltage - που δεν ρυθμίζεται συνήθως στα backup-ups όπως στα άλλα.

Πάντως να ξέρετε πως στα UPS ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις: υπάρχει UPS 800VA με 100 αλλά και με 240. Προφανώς το πρώτο έχει κυκλώματα του κιλού ή/και μπαταρία της πλάκας...
Γενικά αποφεύγετε τα πολύ φτηνά UPS γιατί μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα...

Συνήθως το ups προλαβαίνει να πάρει μπρός γιατί στιγμιαία διακοπή συνήθως είναι για 1-2 seconds.

Γενικά αυτό που έχουν πει όλα τα παιδιά ισχύει: βάζουμε UPS σε οτιδήποτε άλλο εκτός από συσκευές ήχου - προς το παρόν γιατί όταν όλοι θα έχουμε ψηφιακούς ενισχυτές μπορούμε να τα έχουμε κι εκεί...
 



Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
είναι πολύ καλοί (ίσως η καλύτερη δυνατή λύση) αλλά πανάκριβοι...

νομίζω ότι παλιότερα η Accuphase είχε παρουσιάσει ένα μοντέλο το οποίο μπορούσε να τροφοδοτήσει έναν μέτριο τελικό (2x200w στα 8ohm) καθώς και το υπόλοιπο σύστημα...
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Για δείτε αυτό για αρχή...

Ένα πολύ αναλυτικό pdf αρχείο που δείχνει πως λειτουργεί το μηχάνημα της Accuphase, και εξηγεί και κάποια βασικά πράγματα περί ρεύματος...

(και όπως πάντα μην πιστεύετε τα πάντα σε ένα διαφημιστικό φυλλάδιο)
 



Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
3,5 χιλιαρικα?

Γιού γκάτ το μπί κίντινγκ !!


Και ας πουμε οτι το βαζεις...
Ποσο % καλυτερα θα ακουσεις (υποκειμενικα)?
Ποσο % αντικειμενικα?
Ποσο % διαφορα θα καταλαβουν τα αυτια σου?

σιγουρα παντως θα πιασουν τις καθαρες υψηλες στριγλιες της γυναικας....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top