ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Αντώνη,

το έχω ψάξει το θέμα και δυστυχώς στην ελλάδα δεν υπάρχει επιδότηση και δεν υπάρχει τρόπος να δίνεις το ρεύμα στην ΔΕΗ (έτσι γλυτώνεις τις μπαταρίες που είναι μεγάλο κόστος...) (για σπίτια πάντα όχι για επιχειρήσεις - εκτός κι αν...).

Υπαρχει δυνατοτητα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ οτι υπάρχει τρόπος να δίνεις το ρεύμα στην ΔΕΗ αλλα ΧΩΡΙΣ επιδοτηση για την εγκατασταση (για ιδιωτες).

Γλυτωνεις ομως οσα πληρωνεις στη ΔΕΗ, ειδικα αν παραγεις παραμανω απο οσο καταναλωνεις...
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Ακόμη κάποια δοκιμή,κάποιος πειραματισμός με το ρεύμα,διότι πολλά παιγνίδια γίνονται με αυτό. :?

Είναι ένα μαύρο πλακέ κουτάκι,το οποίο είναι σφραγισμένο,και στην πίσω πλευρά,έχει μόνον την μπρίζα που θα συνδεθεί στο ρεύμα,και έναν διακόπτη on-off.
Στήν μπροστινή πλευρά μόνο ένα λεντάκι,που όταν είναι αναμμένο,δείχνει ότι η συσκευή είναι ανοικτή.

Η δουλειά αυτού,είναι να ρίχνει μία συχνότητα στο δίκτυο,κάτι σαν παράσιτο ας πούμε,το οποίο μειώνει τούς θορύβους,με αποτέλεσμα απο το σύστημα να ακούμε περισσότερη πληροφορία,πληροφορία την οποία κάλυπτε ο θόρυβος.

Απλούστατα,το έβαλα στο πολύμπριζο,και κάθισα να ακούσω τις διαφορές,στο στερεοφωνικό μου σύστημα.
Ωφείλω να ομολογήσω ότι η διαφορά υπέρ του ήταν αισθητή,κατά κύριο λόγο στην μεσαία περιοχή,όπου ακουγόταν περισσότερο καθαρή και περισσότερο αναλογική.
Δηλαδή,έκανε περισσότερο διακριτά τα όργανα στον χώρο,και τους έδωσε μια γλύκα,κάνοντάς τα περισσότερο ανθρώπινα και φυσικά.
Στίς φωνές,ανδρικές και γυναικείες,εκεί ήταν το αποκορύφωμα,ακουγόταν μέχρι και το χτύπημα απο τα χείλια,φυσικότατ, με την ανάλογη υγρασία.

Σε αυτό το site,μπορείτε να το δείτε και να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες. http://quantumqrt.com/

Το επόμενο που δοκίμασα,ήταν στον βιντεοπροβολέα μου,όπου όπως αναφέρει η εταιρεία,και στην εικόνα κάνει περισσότερο ξεκάθαρα τα πράγματα.
Πράγματι είδα και εκεί μια διαφορά προς το καθαρότερο,όμως δεν ήταν τόσο τρομερή,όσο στόν ήχο.
Ισως εάν είχα ψηφιακό προβολέα ή τηλεόραση κάδρο,(πλάσμα,κλπ),η διαφορά να ηταν μεγαλύτερη.
Ακόμη αναφέρει,ότι όσα περισσότερα τέτοια κουτάκια βάλουμε στο ρεύμα,μεγαλώνουμε την διαφορά υπέρ μας.

"Πίστευε και μή,ερεύνα",κατά τας γραφάς. :wink:
Ψάξιμο και δοκιμές δηλαδή. :)
Αρε θα μας αλλάξω τα ρεύματα σε λίγο,το βλέπω εγώ... :mrgreen: :lol:
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ωραία. Αρκετοί πιστεύω συμφωνούμε ότι το ηλεκτρικό ρεύμα παίζει καθοριστική σημασία σε αυτό που αποκαλούμε απόδοση του συστήματος.

Εγώ προσωπικά έχω προσέξει τεράστιες διαφορές που προέρχονται από το ρεύμα και μάλιστα προσπαθώ να τις επιβεβαιώσω, αν δηλαδή πράγματι προέρχονται από αυτό και όχι από άλλους παράγοντες όπως είναι η ταλαιπωρία της ακοής και αλλά ατμοσφαιρικά φαινόμενα, και μάλιστα το έχω καταφέρει. Ξέρω δηλαδή το σύστημα μου τη απόδοση θα έχει όλη την εβδομάδα και ειδικά τις νυκτερινές ώρες που είμαι σπίτι. Ξέρω δηλαδή ότι αυτό που ακούω τώρα συγκεκριμένα αύριο θα το ακούω αισθητά χειρότερο την ίδια περίπου ώρα. Όπως ξέρω ότι από την Παρασκευή θα αρχίσει να βελτιώνεται η κατάσταση με αποκορύφωμα την Κυριακή. Αυτό δεν είναι απόλυτο αλλά από καιρό εις καιρό αλλάζει και μάλιστα αντιστρόφως ανάλογα. Άρα εφόσον μπορώ να προβλέψω ότι αύριο ότι θα ακούγεται χειρότερα από σήμερα η μόνη λογική εξηγήσει είναι ότι οφείλεται στο ρεύμα.

Το γιατί και το πως επηρεάζεται η απόδοση δεν το γνωρίζω, αν δηλαδή οφείλεται στους παλμούς του ρεύματος η αν είναι καθαρά θέμα θορύβου που δημιουργείται ανάλογα με την κατανάλωση του ρεύματος. Αν είχα παλμογράφο να μου λυνόταν η απορία αν δηλαδή συμφωνούσε και ο παλμογράφος με αυτό που ακούω.

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτά που λέω αλλά την διαφορά στο ρεύμα την αντιλαμβάνομαι καθημερινά και πολλές φορές από ώρα σε ώρα.
Και τώρα μια ερώτηση

Αντιλαμβάνεστε και εσείς τέτοιες διαφορές από μέρα σε μέρα?
Και πως θα περιγράφατε αυτές τις διάφορες στην ποιότητα?
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
παντως εχουν πεσει οι τιμες στα φωτοβολταικα.
βεβαια μην ξεχναμε οτι: σε μια ηλιολουστη μερα η μεγιστη ισχυς που προσπιπτει στην επιφανεια της γης ειναι περι τα 700W/m^2
(οποτε υπολογιστε ποση ελευθερη επιφανεια χρειαζεστε)
ηξερα οτι οι εγκαταστασεις που εξοικονομουν ενεργεια και συμβαλουν στη μειωση αεριων θερμοκηπιου ειναι επιδοτουμενες απο την ευρωπαικη ενωση αρκει να υπαρχει σχετικη μελετη (οχι να παμε με το τιμολογιο). το ποσοστο θυμαμαι οτι αγγιζε το 70%.
επισης υπολογιστε οτι το χειμωνα τα κατοπτρα πρεπει να εχουν γωνια 60μοιρων το καλοκαιρι 30 και φθηνοπορο ανοιξη 45 (για μεγιστη εκμεταλευση)
...
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
"Ωραία. Αρκετοί πιστεύω συμφωνούμε ότι το ηλεκτρικό ρεύμα παίζει καθοριστική σημασία σε αυτό που αποκαλούμε απόδοση του συστήματος".

Αντώνη,ακριβώς αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ,γι'αυτό ξεκίνησα τις δοκιμές και τους πειραματισμούς.

Αυτές τις μέρες,θα έχω και κάποια άλλα φίλτρα για δοκιμή,και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Γιώργο κάπου εδώ θέλω να καταλήξω, ότι, εφόσον σε ένα σύστημα οι διαφορές που ακούω από μέρα σε μέρα δεν είναι η ίδιες και δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο στο ρεύμα, θεωρώ ότι είναι ακατόρθωτο με διάφορα φίλτρα να πετύχω το ιδανικό αποτέλεσμα γιατί αυτό το φίλτρο που πιθανόν να μου αρέσει σήμερα μετά από μέρες μπορεί να έχει το αντίθετο αποτέλεσμα. :wink:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Aντώνη,αυτός ο ίδιος προβληματισμός με τρώει και εμένα εδώ και χρόνια,γι'αυτό άλλωστε την "ψάχνω" λίγο περισσότερο τώρα,εφ'όσον υπάρχουν κάποια στάνταρ,κάποια βάση,δηλ.,ο χώρος,τα ενισχυτικά και τα ηχεία.

Ψάξιμο δοκιμές, υπομονή και επιμονή,για να φτάσουμε στήν Ιθάκη... :lol:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Aκόμη μία ενδιαφέρουσα εταιρία που κινείται στον χώρο είναι η "Richard Gray's Power Company" από την Ν. Ορλεάνη (ελπιζω να μην έπαθαν μεγάλες ζημιές από τον τυφώνα αν και η εταιρία σε δελτίο τύπου ανακοίνωσε ότι αναγκάστηκε να μεταφέρει την παραγωγή της στο Σικαγο).



Στο site της εταιρίας http://www.richardgrayspowercompany.com/ μπορεί κανείς να βρει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την τεχνολογία AC-flywheel που χρησιμοποιεί στα μοντέλα της.

Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι ο Xάϊτας.
κάποια ακόμη νέα από την εν λογω εταιρία...

Richard Gray's Power Compnay Introduces the PowerBridge

RGPC boasts that its latest solution is the only uninterruptible power supply on
the market that responds within one millisecond of a power failure to provide a
sine wave output.

Click here for more http://www.avrev.com/news/1105/07.rgpc.html
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σπύρο το έχεις ακούσει το συγκεκριμένο UPS από τη Ν. Ορλεάνη, ή απλά ανέβασες για να το δούμε αν μας κάνει ?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Δεν το έχω ακούσει. Αν το είχα κάνει θα σας έλεγα και τις εντυπώσεις μου. Απλά σε αυτό το Thread αναφέραμε πιθανές λύσεις σο πρόβλημα του ρεύματος...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πιθανές λύσεις ?
Γίνεται χαμός από φίλτρα και UPS στο Internet.
Καλύτερα να μας πει κάποιος εάν χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμένο UPS και είναι ευχαριστημένος.
Διαφορετικά θα χαθούμε με τις χιλιάδες επιλογές που υπάρχουν στην αγορά.
 


Μηνύματα
483
Reaction score
0
Γιώργο (Mac), τι έγινε με τα φίλτρα τελικά???

Είναι κρίμα να το αφήσουμε αυτό το θέμα να ξεχαστεί...

Χτές βράδυ δοκίμασα να αλλάξω το καλώδιο του τελικού μου με αυτό ενός φίλου (για να αποδείξω ότι δεν υπάρχουν διαφορές) και έπαθα σόκ!
Η διαφορά είναι μεγάλη (αν και δεν είμαι σίγουρος πως μ΄αρέσει...)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Λευτέρη χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή.

Η διαφορά είναι από πολύ μικρή έως μεγάλη.
Προχθές αγόρασα καλώδιο ρεύματος χύμα της Kimber το μπλέ (type 14). 17 Ευρώ το μετρο.

Αντικατέστησα το μαμάτο καλώδιο του CDP.
Η διαφορά είναι μεν μικρή αλλά μου ακούγεται κάπως καλύτερα από πριν.
Σύντομα θα αντικαταστήσω όλα τα καλώδια με το συγκεκριμένο καλώδιο της Kimber.

To πρόβλημα της σωστής φάσης το έλυσα δια παντός.

Χρησιμοποιώ balanced AC τροφοδοσία με αποτέλεσμα να έχω φάση και στους δύο ακροδέκτες τις πρίζας. Κάθε φάση είναι 115 volts.
Δείτε σχετικό thread στην DIY κατηγορία.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Προσοχή με τα πειράματα και τα ρεύματα.
Μην αλλάξετε καλώδια ρεύματος στις συσκευές σας αν δεν έχετε τη σχετική εμπειρία ή/και τη γνώση.
Η υψηλές τάσεις του δικτύου της ΔΕΗ σκοτώνουν.

Αν η συσκευή σας δεν έχει αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος, μην επιχειρήσετε να το αντικαταστήσετε με άλλο. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ .

Ασχετη η ονομασία που έχει δοθεί σε αυτό το thread.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
G.Kar με τί τερμάτισες το kimber???

17 το μέτρο είναι μια χαρά, αλλά έχω την αίσθηση ότι τα φις είναι που κοστίζουν...αλλιώς γιατί τα τερματισμένα κάνουν πάνω από 100???
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ τερμάτισα σε φις Legrand, το ακριβό που είναι σε αεροστεγή συσκευασία. Εχει και δύο πιαστρακια για να το βγάζεις εύκολα από την πρίζα.
Κάθε φις κοστίζει 2,5 Ευρώ και όχι 25.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top