ΠΕΘΑΝΕ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ

Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
Κι εκεί που ήμουν στη Στοκχόλμη και φωτογράφιζα την απίστευτη ομορφιά..."μένει" η μηχανή. Ο φακός δε μπαίνει μέσα, ακούγεται το μοτέρ να δουλεύει και δε γίνεται τίποτα και βγαίνει μήνυμα "System error: zoom" Ίσως μπήκε στο φακό χώμα ή χαλίκι.

Παθαίνω έναν πανικό και τρέχω στα Media Markt. Δεν ξέρω αν ήταν που ήμουν ξένη αλλά ο υπάλληλος στο φωτογραφικό τμήμα πήγε ο ίδιος τη μηχανή στο service και αφού την κοίταξαν μου είπε το εξής "the camera is officially dead". Με πιάνει νευρικό γέλιο κι επειδή δε μπορούσα να μείνω χωρίς φωτογραφική, πήρα την http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/IXUS_115_HS/ στο ωραιότατο μπλε ελεκτρίκ :107: Την είχαν σε προσφορά 112€. Ωραιότατες φωτογραφίες έβγαλε.

Στο μεταξύ, έστειλα mail στην αντιπροσωπεία εδώ από εκεί αλλά απάντηση δεν πήρα(μου είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα με τη φόρμα επικοινωνίας).

Βρήκα την απόδειξη αγοράς και τα σχετικά (την πήρα, μάλιστα, από μέλος του site που την αγόρασε από Αγγλία) και επικοινώνησα μαζί τους σήμερα. Η φωτογραφική αγοράστηκε πριν 1 χρόνο. Μου είπαν πως η εγγύηση ισχύει για 2 χρόνια και να επικοινωνήσω εκ νέου να τους δώσω serial number κτλ

Θα μιλήσω μαζί τους εκ νέου και βλέπουμε...
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Ρίχτης καμιά σφαλιάρα, ή υποβοήθα το φακό με το χέρι σου να κάνει την κίνησή του όταν την κλείνεις ή την ανοίγεις. Το έχω κάνει σε δικιά μου και έφτιαξε.
 

Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
Ρίχτης καμιά σφαλιάρα, ή υποβοήθα το φακό με το χέρι σου να κάνει την κίνησή του όταν την κλείνεις ή την ανοίγεις. Το έχω κάνει σε δικιά μου και έφτιαξε.
Σφαλιάρα δε ρίχνω :138:

Το φακό τον προσπάθησα αλλά δεν.

Δεν έγραψα ποια φωτογραφική είναι :138:

http://www.dpreview.com/news/2010/7/21/panasonicdmcfz40
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
ενα θεμα ειναι να δεις τι γινεται με την εγγυηση μπας κ μπορεσεις με την Intersys να βγαλεις ακρη.

ΑΝ , λεω ΑΝ, καταφερεις κατι , πολυ πιθανον να αργησει κ παρα πολυ.

Τωρα απο κει κ περα, ΛΟΓΙΚΑ κ συνηθως , εχει θεμα ο φακος κ ΜΑΛΛΟΝ , γιατι ποτε δεν εισαι σιγουρος εχει θεμα σοβαρο.
Αν θελεις , μπορει να ελεγθει , μπας κ μπορει να διορθωθει με μικρο κοστος.
Μπορει να ναι κ κατι ευκολο, αν κ το θεωρω λιγο απιθανο.

Αν ειναι φακος , το κοστος ειναι συνηθως αρκετα μεγαλο, ωστε να μην υπαρχει λογος να την κρατησεις κ να την διορθωσεις, πας για νεα κατ ευθειαν.

Παρ ολα αυτα αν θες υπαρχουν σωστοι , γρηγοροι κ αξιοπιστοι τεχνικοι να την ελεγξουν, κ βλεπουμε μετα.
 


Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
ενα θεμα ειναι να δεις τι γινεται με την εγγυηση μπας κ μπορεσεις με την Intersys να βγαλεις ακρη.

ΑΝ , λεω ΑΝ, καταφερεις κατι , πολυ πιθανον να αργησει κ παρα πολυ.

Τωρα απο κει κ περα, ΛΟΓΙΚΑ κ συνηθως , εχει θεμα ο φακος κ ΜΑΛΛΟΝ , γιατι ποτε δεν εισαι σιγουρος εχει θεμα σοβαρο.
Αν θελεις , μπορει να ελεγθει , μπας κ μπορει να διορθωθει με μικρο κοστος.
Μπορει να ναι κ κατι ευκολο, αν κ το θεωρω λιγο απιθανο.

Αν ειναι φακος , το κοστος ειναι συνηθως αρκετα μεγαλο, ωστε να μην υπαρχει λογος να την κρατησεις κ να την διορθωσεις, πας για νεα κατ ευθειαν.

Παρ ολα αυτα αν θες υπαρχουν σωστοι , γρηγοροι κ αξιοπιστοι τεχνικοι να την ελεγξουν, κ βλεπουμε μετα.

Γιάννη, θα μιλήσω με την αντιπροσωπεία και θα δούμε.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Άμα είναι στην εγγύηση, δε το συζητάμε, αντιπροσωπεία. Αλλιώς αν δεν είναι, δες τί θα κάνεις. Καλή μηχανή!
 








Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
Re: Απάντηση: Re: ΠΕΘΑΝΕ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ

Όλο και κάπου μπορεί να πηγαίνει το μυαλό της, αλλά δεν θα μας το πει κιόλας. :119:
Μπα, όχι...

Μιλώ με Intertech τώρα. Δηλαδή, είμαι στην αναμονή...
 

Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
Αφού κάλεσα 3 φορές διότι μια μιλούσε η γραμμή, μια ήμουν σε αναμονή αρκετά λεπτά κτλ τελικά μου είπαν να τους τη στείλω και θα επικοινωνήσουν. Το ωράριο 9-4 μήπως να το προσάρμοζαν κάπως στις ανάγκες των πελατών;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
κοιτα μη την πληρωσεις χρυση μονο κ την παρεις πισω μετα απο κανα 2μηνο...αν κ λογω πτωσης τζιρου κ της καταστασης της αγορας γενικα, εξυπηρετουν καλυτερα.

Παντως η Astra Service που ειναι ο εξουσιοδοτημενος service της Panny Βορ.Ελλαδα, ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα...
 

Μηνύματα
14.662
Reaction score
1.606
κοιτα μη την πληρωσεις χρυση μονο κ την παρεις πισω μετα απο κανα 2μηνο...αν κ λογω πτωσης τζιρου κ της καταστασης της αγορας γενικα, εξυπηρετουν καλυτερα.

Παντως η Astra Service που ειναι ο εξουσιοδοτημενος service της Panny Βορ.Ελλαδα, ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα...

Θα τη στείλω και να δούμε τι θα πει η νεκροψία...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.305
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top