ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAMSUNG TV

Μηνύματα
67
Reaction score
0
Καλησπέρα. Μετά από σχεδόν 9 χρόνια η tv μου εμφάνισε αυτό το μαύρο στην οθόνη, ξέρει κανείς τι έπαθε και αν συμφέρει να επισκευαστεί.Το μοντελο ειναι D 6100 του 2011.Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη
D6100.jpeg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Φαίνεται σαν να κάηκαν 2-3 LEDs του backlight της επάνω πλευράς.
Ίσως να αξίζει η επισκευή. :idk:
 

Μηνύματα
67
Reaction score
0
Φαίνεται σαν να κάηκαν 2-3 LEDs του backlight της επάνω πλευράς.
Ίσως να αξίζει η επισκευή. :idk:
Πιστεύετε ότι πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία η απλά σε κάποιο ηλεκτρονικό εργαστήριο? Γιατί αν πάω στη SAMSUNG βλέπω να με <<γδύνουν>>
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Πόσες ίντσες είναι; Σίγουρα συμφέρει η επισκευή από εξωτερικό εργαστήριο. LED strips υπάρχουν στην αγορά και μάλιστα γνήσια. Απλά εσύ διαλέγεις αν θα τα αλλάξεις όλα μιας και θα "διαλυθεί" η τηλεόραση ή θα αλλάξεις τα προβληματικά. Υπάρχουν και ιμιτασιόν και LEDs με το κομμάτι. Εξού και η ερώτηση για την διάσταση της τηλεόρασης. Διστυχώς, η επισκευή αυτή δεν είναι απλή και κρίνεται από την σύγκριση της τιμής της με αυτή μιας καινούργιας, σύγχρονης τηλεόρασης. Έχει και 9 χρόνια στην πλάτη της...
Γιάννης
 

Μηνύματα
67
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ για την απάντηση είναι 46αρα αναφορικά με το κόστος υπάρχει κάποια εκτίμηση ???
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Όχι γιατί πρέπει να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έκανα παραπάνω. Πάντως για μένα ένα κόστος μεγαλύτερο από 150 Ευρώ φλερτάρει επικίνδυνα με την αγορά μιας καινούργιας 4Κ...
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια παρακαλω. Εχω την τηλεοραση 55" NU7302 Curved Smart 4K UHD TV - Samsung 2 χρονια δουλευε πολυ καλα,ξαφνικα σημερα μου εμφανισε δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια . Πανω στην τηλεοραση εχω τους αποκωδικοποιητές της NOVA,COSMOTE TV και εναν VUSOLO4K. Αυτην την μαυρη καθετη σκια την εκανε οπου και αν δοκιμασα να δω. Μπορει καποιος να με βοηθησει, αν γνωριζει γιατι το κανει αυτο? Αν εχει προβλημα με τα pixel αξιζει ο κοπος να την στειλω σε τεχνικο? Ευχαριστω πολυ!!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια παρακαλω. Εχω την τηλεοραση 55" NU7302 Curved Smart 4K UHD TV - Samsung 2 χρονια δουλευε πολυ καλα,ξαφνικα σημερα μου εμφανισε δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια . Πανω στην τηλεοραση εχω τους αποκωδικοποιητές της NOVA,COSMOTE TV και εναν VUSOLO4K. Αυτην την μαυρη καθετη σκια την εκανε οπου και αν δοκιμασα να δω. Μπορει καποιος να με βοηθησει, αν γνωριζει γιατι το κανει αυτο? Αν εχει προβλημα με τα pixel αξιζει ο κοπος να την στειλω σε τεχνικο? Ευχαριστω πολυ!!!
Καλώς ήρθες.

Ανέβασε φωτογραφία καλύτερα, αν είναι σαφής γραμμή είναι οθόνη (όχι pixels) ενώ αν είναι σκιά είναι backlight. Σε κάθε περίπτωση μάλλον χρειάζεται τεχνικός.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Φαίνεται σαν να κάηκε ένα απο τα LED του backlight. Νομίζω πως αξίζει να ασχοληθείς με τεχνικούς (και να εκνευριστείς πιθανόν).
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Ευχαριστω πολυ, Ξεκιναω το ψαξιμο για τεχνικο, απο το Πλαισιο που την αγορασα μου ειπαν οτι με καλυπτει η εγγυηση,για να δουμε ποσο θα εκνευριστω. Σε ευχαριστω και παλι !!!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αφού σε καλύπτει η εγγύηση δεν έχεις πρόβλημα. Η βλάβη σου είναι σχετικά εύκολη. Δεν θα πειράξουν κάτι που θα χαλάσει την συνταγή από καινούργια. Απλά επειδή μπορεί να επισκευαστεί με ολική αντικατάσταση των led bars ή με μερική αντικατάσταση των καμμένων leds πριν την παραλάβεις κοίτα την με μια στατική φωτεινή εικόμα (μονόχρωμη ή καλύτερα λευκή) αν όλα τα leds φωτίζουν το ίδιο.
Τώρα για τον χρόνο που θα πάρει η επισκευή, με τις σημερινές συνθήκες, θα πρέπει να έχεις υπομονή και κατανόηση.
Γιάννης
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Αφού σε καλύπτει η εγγύηση δεν έχεις πρόβλημα. Η βλάβη σου είναι σχετικά εύκολη. Δεν θα πειράξουν κάτι που θα χαλάσει την συνταγή από καινούργια. Απλά επειδή μπορεί να επισκευαστεί με ολική αντικατάσταση των led bars ή με μερική αντικατάσταση των καμμένων leds πριν την παραλάβεις κοίτα την με μια στατική φωτεινή εικόμα (μονόχρωμη ή καλύτερα λευκή) αν όλα τα leds φωτίζουν το ίδιο.
Τώρα για τον χρόνο που θα πάρει η επισκευή, με τις σημερινές συνθήκες, θα πρέπει να έχεις υπομονή και κατανόηση.
Γιάννης
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα εχω υπομονη , θα βολευτω με μια αλλη τηλεοραση που εχω,ευτυχως που με καλυπτει η εγγυηση. Να εισαι καλα,ευχαριστω και παλι!!
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια παρακαλω. Εχω την τηλεοραση 55" NU7302 Curved Smart 4K UHD TV - Samsung .Τον Μαρτιο ειχε εμφανισει δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια ,την εστειλα για φτιαξιμο σε τεχνικο ,με καλυψε και η εγγύηση και ολα ηταν οκ. Τωρα δυο μερες βγαζει μια μαυρη καθετη γραμμη ,εχω τρελαθει που θα πρεπει ξανα να την παω σε τεχνικο,εχει 2 μηνες ακομη εγγύηση , Βαζω ξανα φωτογραφια με την πρωτη βλαβη
1593028336649.png
και αλλη φωτογραφια με την δευτερη βλαβη , μπορει καποιος να με βοηθησει? Ευχαριστω πολυ.
1593029063920.png
 

Attachments


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Τι βοηθεια θελεις ακριβως? Προφανως πρεπει να παει παλι για επισκευη και εισαι τυχερος που δεν εχει ληξει η εγγυηση γιατι εχεις ελπιδα να στην αλλαξουν με καμια ποιο καινουργια . Κανε σε λογικα πλαισια λιγο φασαρια .
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
κατά τη γνώμη μου, η επισκευή παλαιών τηλεοράσεων δεκαετίας δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα....
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλημερα ,η βοηθεια που θελω ειναι αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να μου αλλαξουν την τηλεοραση, την εχω παρει απο ΠΛΑΙΣΙΟ Σεπτεμβριο 2018 ουτε 2 χρονια δεν ειναι, Απο την Samsung μου ειπαν να την παω ξανα σε τεχνικο. Ουτε 2 μηνες δεν περασαν και ξανα εχει βλαβη ,και πρεπει να κανω και 40 χιλιομετρα για να παω στον τεχνικο που εχει συνεργασια με την Samsung , τι ενεργειες πρεπει να κανω για να την αλλαξουν? Ευχαριστω πολυ,καλη σας μερα!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Η αντιπροσωπεία θα αποφασίσει αν θα αντικατασταθεί ή όχι, όχι ο καταναλωτής.
Ειναι υποχρεωμένη βάση εγγύησης να φτιάξει την ΤV, και αν αυτό δεν είναι συμφέρον για αυτήν λόγο υψηλού κόστους ή απουσίας ανταλλακτικού τότε θα γίνει αντικατάσταση.
Δεν υπάρχει διαδικασία επιβολής αντικατάστασης από τον καταναλωτή.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,αλλα εχω μια απορια, Την εφτιαξαν πρωτη φορα αλλα δεν περασαν ουτε 2 μηνες σχεδον και εβγαλε ξανα βλαβη ,αν μετα απο 1-2 μηνες εχει βλαβη ξανα ,τι πρεπει να κανω? για 2 μηνες ακομη εχει εγγυηση,δεν πρεπει να την αντικαταστησουν? Από τη στιγμή που η τηλεόραση βγάζει σε τόσο σύντομο διάστημα πάλι βλάβη σημαίνει πως το πρόβλημα είναι σοβαρό, και πως αν την ξαναφτιάξουνε τίποτα δεν μου εγγυάται πως δεν θα ξαναβγάλει βλάβη. Σε τηλεφωνο που ειχα απο την Samsung μου ειπαν να την δει ο τεχνικος και μετα βλεπουμε,επισης ειπαν και για επεκταση εγγυησης 6 μηνες. Καλη σου μερα!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top