ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ PHONO STAGE.

Μηνύματα
104
Reaction score
34
καλησπερα σε ολους και ολες!παροτι διαθετω καλο phono stage,θα ηθελα να το αναβαθμισω περισσοτερο.δυστυχως ενα που ειχα βρει σε καλη τιμη πουληθηκε προσφατα,οποτε ειμαι παλι στην αναζητηση και θα ηθελα σοβaρες και αιτιολογημενες προτασεις,γιατι παρα πολλες τεχνικες λεπτομερειες δεν τις γνωριζω.
επειδη γνωριζω πως το σωστο ματσαρισμα ειναι μεγαλη υποθεση,να παραθεσω το υπαρχον ηχοσυστημα μου για να σας βοηθησω και να με βοηθησετε και εσεις.
-ενισχυτης hegel 360
-ηχεια golden ear triton one
-πικαπ mitchell gyrodec
-διαθετω και mm και mc κεφαλες
αυτα νομιζω αρκουν,για οτιδηποτε ξεχναω ειμαι στην διαθεση οποιουδηποτε εννοειται.

δεν ξερω αν αυτο βοηθαει η αν τελωσπαντων υφιστατο,αλλα προτιμω τον πιο πριματο ηχο,λογω μιας χρονιας ωτιτηδας που με ταλαιπωρει με αποτελεσμα να χανω πολυ τις ψηλες συχνοτητες.αν οχι και παλι δεν πειραζει.

το μπaτζετ που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι τα 2 χιλιαρικα.

κυριως με ενδιαφερουν προτασεις για καινουργια μηχανηματα,σφραγισμενα δηλαδη και μετα κατι μεταχειρησμενο.

ευχαριστω εκ των προτερων,περιμενω τις προτασεις σας!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για κεφαλή mc και για μέχρι 4Χ με 5Χ phono είναι ότι καλύτερο σου έχει συμβεί στη ζωή :D
Αλλά συνδυαστικά με linear τροφοδοτικό για mc κεφαλές στο PA mode. Και με τις mm μια χαρά τα πάει αλλά όχι όπως στον πιο πάνω συνδυασμό με τις mc.
Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η solid foundation.
Σου παραθέτω ενδεικτικά δυο λινκ από το εξωτερικό με τροφοδοτικά.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Για κεφαλή mc και για μέχρι 4Χ με 5Χ phono είναι ότι καλύτερο σου έχει συμβεί στη ζωή :D
Αλλά συνδυαστικά με linear τροφοδοτικό για mc κεφαλές στο PA mode. Και με τις mm μια χαρά τα πάει αλλά όχι όπως στον πιο πάνω συνδυασμό με τις mc.
Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η solid foundation.
Σου παραθέτω ενδεικτικά δυο λινκ από το εξωτερικό με τροφοδοτικά.
καλημερα φιλε μου και ευχαριστω πολυ.θα το ψαξω.καλη συνεχεια και ευχαριστω και παλι!
 


Μηνύματα
104
Reaction score
34
Μια άριστη λύση είναι και αυτή, ιδιαίτερα αν κάποιος επιθυμεί να πειραματίζεται με στόχο την διαμόρφωση ήχου της αρεσκείας του.
Ωραια,θα το τσεκαρω και αυτο.σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αν εχεις χρονο και ορεξη,γραψε μου και για ποιους λογους μου το προτεινεις ετσι επιγραμματικα.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ωραια,θα το τσεκαρω και αυτο.σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αν εχεις χρονο και ορεξη,γραψε μου και για ποιους λογους μου το προτεινεις ετσι επιγραμματικα.
Το ίδιο phono έχω και εγώ, όντως παίζει υπερβολικά καλά για την τιμή του ειδικά αν του βάλεις και ένα καλό εξωτερικό τροφοδοτικό.
Δεν νομίζω ότι θα βρεις εύκολα μέχρι τα 3K κάτι να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτό.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Το ίδιο phono έχω και εγώ, όντως παίζει υπερβολικά καλά για την τιμή του ειδικά αν του βάλεις και ένα καλό εξωτερικό τροφοδοτικό.
Δεν νομίζω ότι θα βρεις εύκολα μέχρι τα 3K κάτι να παίζει αισθητά καλύτερα από αυτό.
Μαλιστα.θα πρεπει να το τσεκαρω τοτε.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Μπορείς να δεις τα W
What hi fi awards των 2 τελευταίων χρόνων για να πάρεις μία ιδέα του τι θα άκουγες πριν τα αγοράσεις. Τα θεωρώ αξιόπιστα ιδίως μεταξύ των βρετανικών προιοντων. Επίσης μπορείς να βρεις πιο εξειδικευμένες ομάδες στο facebook με θέμα το πικάπ και τα συνοδά. Καλή επιτυχία.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Μπορείς να δεις τα W
What hi fi awards των 2 τελευταίων χρόνων για να πάρεις μία ιδέα του τι θα άκουγες πριν τα αγοράσεις. Τα θεωρώ αξιόπιστα ιδίως μεταξύ των βρετανικών προιοντων. Επίσης μπορείς να βρεις πιο εξειδικευμένες ομάδες στο facebook με θέμα το πικάπ και τα συνοδά. Καλή επιτυχία.
ναι φιλε μου,ιδη διαβαζω αρκετα.ευχαριστω σε καθε περιπτωση.το phono που εχω τωρα το '19 αν δεν ητανε '18,ειχε βγει απο το συγκεκριμμενο το κορυφαιο της κατηγοριας του.
 

K

kimon

Guest
Ωραια,θα το τσεκαρω και αυτο.σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αν εχεις χρονο και ορεξη,γραψε μου και για ποιους λογους μου το προτεινεις ετσι επιγραμματικα.
1)εμπιστεύομαι την κρίση του συγκεκριμένου δοκιμαστή.
2)μπορείς εύκολα να διαμορφώσεις τον ήχο μιας κεφαλής ΚΜ στις υψηλές δοκιμάζοντας διαφορετικά χωρητικά φορτία.
Το κείμενο της δοκιμής τα εξηγεί πολύ αναλυτικά.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
1)εμπιστεύομαι την κρίση του συγκεκριμένου δοκιμαστή.
2)μπορείς εύκολα να διαμορφώσεις τον ήχο μιας κεφαλής ΚΜ στις υψηλές δοκιμάζοντας διαφορετικά χωρητικά φορτία.
Το κείμενο της δοκιμής τα εξηγεί πολύ αναλυτικά.
μαλιστα.ευχαριστω θερμα και παλι και καλη βδομαδα σε ολους μας!
 

P

panag 505

Guest
πρόσθεσε στην έρευνα σου και το graham slee με κριτικές άξια αναφοράς
σύνδεσμος

επίσης και το Mofi της γνωστής Mobile Fidelity Sound Lab
σύνδεσμος
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγω, έτσι όπως βλέπω το σύστημα σου και εάν έχεις και αρκετούς δίσκους , θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και ακούσεις το Avid Pulsus.
 


Μηνύματα
104
Reaction score
34
πρόσθεσε στην έρευνα σου και το graham slee με κριτικές άξια αναφοράς
σύνδεσμος

επίσης και το Mofi της γνωστής Mobile Fidelity Sound Lab
σύνδεσμος
βεβαιως,ευχαριστω πολυ φιλε μου,ολα θα αναλυθουν!
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Εγω, έτσι όπως βλέπω το σύστημα σου και εάν έχεις και αρκετούς δίσκους , θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και ακούσεις το Avid Pulsus.
ωραια.ευχαριστω και εσας.η ερευα συνεχιζεται!
Θα πρότεινα και το phono της Lab12
θα το τσεκαρω αμεσως,ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516

Δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος να προτείνω αλλά θα σου πω αυτό
Για καιρό έψαχνα κάποιο phono stage με gain αλλά χωρίς θόρυβο
Δυστυχώς τα περισσότερα ή είχαν (gain) αλλά είχαν και θόρυβο και αυτά που ήταν ήσυχα από gain 'τζίφος'
Με το παραπάνω (ifi micro phono 2) έχω αυτό που θέλω σε ικανοποιητικές δόσεις
Το καινούριο τους νομίζω λέγεται Black Label αλλά κοστίζει τα διπλά
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34

Δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος να προτείνω αλλά θα σου πω αυτό
Για καιρό έψαχνα κάποιο phono stage με gain αλλά χωρίς θόρυβο
Δυστυχώς τα περισσότερα ή είχαν (gain) αλλά είχαν και θόρυβο και αυτά που ήταν ήσυχα από gain 'τζίφος'
Με το παραπάνω (ifi micro phono 2) έχω αυτό που θέλω σε ικανοποιητικές δόσεις
Το καινούριο τους νομίζω λέγεται Black Label αλλά κοστίζει τα διπλά
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ,θα το τσεκαρω!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
EAR 834P phono stage MM/MC

Specifications:
• Maximum output: 30V
• Noise (unweighted): -80 dB (1HF)
• Tubes: ECC83 x 3
• MM Input sensitivity: 2.2 mV for 1 V @ 1kHz (53dB)
• MC Input sensitivity: 0.22 mV for 1 V @ 1kHz (73dB)

Reviews


Hi-Fi News & Record Review, June 1994
by Ken Kessler

So how did it sound? In a word: Wonderful

Primyl Vinyl, Vol. 2 #6 (November/December 1997)
by Bruce Kinch

Positive Feedback, Vol. 7 #1
Highly Biased Output
by Jennifer E. Crock

www.10audio.com, October 1998

Audio nirvana from about 100 to 5k Hz. (Get the picture?) In this range, the EAR was entirely competitive with the phono section of the Nagra PL-P ($9500).

www.soundstage.com, April 1998
Hey, Lend Me an EAR!
by Tony Fafoglia

Stereophile, July 1997
by Michael Fremer & Robert J. Reina

Stereophile, August 2003
by Michael Fremer
Do you want a big, expansive soundstage populated by lush, full-sounding images? A rich picture you can sink your ears into without feeling as if a velvet cloth is muting cold pleasures on top? The 834P will give you that.

www.stereotimes.com, December 2002
by Paul Szabady

The highest of recommendations for the EAR 834P

Nederlandse test:

www.hifi.nl, juni 2006
Rene van Es

- :hi:
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
EAR 834P phono stage MM/MC

Specifications:
• Maximum output: 30V
• Noise (unweighted): -80 dB (1HF)
• Tubes: ECC83 x 3
• MM Input sensitivity: 2.2 mV for 1 V @ 1kHz (53dB)
• MC Input sensitivity: 0.22 mV for 1 V @ 1kHz (73dB)

Reviews


Hi-Fi News & Record Review, June 1994
by Ken Kessler

So how did it sound? In a word: Wonderful

Primyl Vinyl, Vol. 2 #6 (November/December 1997)
by Bruce Kinch

Positive Feedback, Vol. 7 #1
Highly Biased Output
by Jennifer E. Crock

www.10audio.com, October 1998

Audio nirvana from about 100 to 5k Hz. (Get the picture?) In this range, the EAR was entirely competitive with the phono section of the Nagra PL-P ($9500).

www.soundstage.com, April 1998
Hey, Lend Me an EAR!
by Tony Fafoglia

Stereophile, July 1997
by Michael Fremer & Robert J. Reina

Stereophile, August 2003
by Michael Fremer
Do you want a big, expansive soundstage populated by lush, full-sounding images? A rich picture you can sink your ears into without feeling as if a velvet cloth is muting cold pleasures on top? The 834P will give you that.

www.stereotimes.com, December 2002
by Paul Szabady

The highest of recommendations for the EAR 834P

Nederlandse test:

www.hifi.nl, juni 2006
Rene van Es

- :hi:
τα σεβη μου φιλε,πολυ λεπτομερειακος,σε ευχαριστω θερμα,θα τα τσεκαρω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top