ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ PHONO STAGE.

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Καλησπερα,Δημητρη
Εγω ημουν εθισμενος με την Asr,πληρως παραμετροποιησιμα,με κορυφαια διακριτα υλικα και σχεδιαση
Κατοχος για μεγαλο χρονικο διαστημα του Asr mini basis exclusive
Δοκιμασα και τα lab 12 melto μια εξαιρετη λαμπατη ελληνικη σχεδιαση,και το κορυφαιο κατ,εμε Asr basis exclusive
www.lab12.gr/product/melto2/
www.asraudio.de/phono-vorverstaerker.html
To μεγαλο Αsr-μπορεις να το βρεις στην πιατσα μεταχειρισμενο,αναλογα την χρονολογια κατασκευης,απο 2500-εως-3500 ε
My2cent
Μιας και το φονο ειναι επενδυση,δωσε παραπανω απο το μπατζετ σου
Ολα τα αλλα ειναι αναλωσιμα.............
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Καλησπερα,Δημητρη
Εγω ημουν εθισμενος με την Asr,πληρως παραμετροποιησιμα,με κορυφαια διακριτα υλικα και σχεδιαση
Κατοχος για μεγαλο χρονικο διαστημα του Asr mini basis exclusive
Δοκιμασα και τα lab 12 melto μια εξαιρετη λαμπατη ελληνικη σχεδιαση,και το κορυφαιο κατ,εμε Asr basis exclusive
www.lab12.gr/product/melto2/
www.asraudio.de/phono-vorverstaerker.html
To μεγαλο Αsr-μπορεις να το βρεις στην πιατσα μεταχειρισμενο,αναλογα την χρονολογια κατασκευης,απο 2500-εως-3500 ε
My2cent
Μιας και το φονο ειναι επενδυση,δωσε παραπανω απο το μπατζετ σου
Ολα τα αλλα ειναι αναλωσιμα.............
καλησπερα φιλε μου και ευχαριστω για την συνδρομη σου και το χρονο σου!το ξερω αυτο που λες φιλε και γιαυτο και σκεφτομαι κ εγω αναλογα.το προβλημα μου ειναι η γ......νη η ωτητηδα.αυτο δεν λυνεται δυστυχως και ψαχνω τροπους να βελτιωσω τον ηχο οσο μπορω.βασικα μιλαμε για τις υψηλες συχνοτητες κυριως,και για την ωρα δεν διαθετω τοσο μεγαλο ποσο,εκτος και πουληθουν καποια μηχανηματα που δινω και τα εχω και εδω μεσα.εκει μετα θα ειμαι σε καλυτερη εκκινηση σιγουρα.τελος απλα να σου πω πως το μεσημερι ακουγα ενα λαιωβ του steve ray vaughan....ειμαι σιγουρος πως σου αρεσει αν κρινω απο το ψευδωνυμο σου
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
καλησπερα σε ολους και ολες!παροτι διαθετω καλο phono stage,θα ηθελα να το αναβαθμισω περισσοτερο........

.....δεν ξερω αν αυτο βοηθαει η αν τελωσπαντων υφιστατο,αλλα προτιμω τον πιο πριματο ηχο,λογω μιας χρονιας ωτιτηδας που με ταλαιπωρει με αποτελεσμα να χανω πολυ τις ψηλες συχνοτητες.αν οχι και παλι δεν πειραζει.
Δημήτριε κανένα καλό phono stage (ούτε καν τα φτηνά!) δεν πρόκειται να τονίζει επιλεκτικά τις συχνότητες στις οποίες έχεις βαρηκοία!
Επομένως η λύση, ανεξάρτητα από το phono stage που θα επιλέξεις, είναι να προσθέσεις ένα equalizer στο σύστημα (ή κάποιο dsp) και να κάνεις μια καμπύλη προσαρμοσμένη για προσωπική ακρόαση και μία για όταν θα έχεις επισκέπτες!
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Δημήτριε κανένα καλό phono stage (ούτε καν τα φτηνά!) δεν πρόκειται να τονίζει επιλεκτικά τις συχνότητες στις οποίες έχεις βαρηκοία!
Επομένως η λύση, ανεξάρτητα από το phono stage που θα επιλέξεις, είναι να προσθέσεις ένα equalizer στο σύστημα (ή κάποιο dsp) και να κάνεις μια καμπύλη προσαρμοσμένη για προσωπική ακρόαση και μία για όταν θα έχεις επισκέπτες!
καλησπερα φιλε μου κ ευχαριστω για τον χρονο σου!ιδη εχω δοκιμασει 2 equalisers,οντως ηταν προσαρμοσημα,αλλα αλλαζε κατα πολυ η φιλοσοφια του ενισχυτη ειδικα.ειναι κριμα σε καινουργια μηχανηματα καποιας ποιοτητας και επιπεδου οπως αυτα να επεμβαινω ετσι.και μην ξεχνας οτι δυστυχως πλεων καμμια εταιρεια δεν βγαζει κομματια equalisers για hi fi ,αλλα σε επιπεδο αντιστοιχο με τα παλια.τοτε θα επενδυα σε ενα τετοιο.δοκιμασα ενα παλιο luxman σε τελεια κατασταση που βρηκα,και ενα καινουργιο brik των 200 ευρω.ναι μεν αλλα...η μονη λυση ειναι ενα μηχανημα(ειτε phono,ειτε προενισχυτης,ειτε ολοκληρωμενος)που να εχει λειτουργιες treble.οσοι υπαρχουν ειναι απο 14000 ευρω και ανω..οποτε.....δεν πλησιαζονται απο μενα.
γιαυτο κ μπηκα στην διαδηκασια να ψαχτω και να ρωτησω γνωμες γιατι μηχανημα απο μηχανημα διαφερει,και υπαρχουν εκει εξω πολλοι ευτυχως που το κατεχουν με τετοιες λεπτομερειες σημαντικες.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
...η μονη λυση ειναι ενα μηχανημα(ειτε phono,ειτε προενισχυτης,ειτε ολοκληρωμενος) που να εχει λειτουργιες treble .....
Parasound P6 premp 1900euros (περιλαμβάνει και phono stage)
p6_angle_silver.jpg

Parasound HINT integrated amplifier 3000 euros που περιλαμβάνει και phono stage!
2X160W 8Ω 2Χ270W 4Ω
hint6_silver_high_angle.jpg


NAD 658 preamplifier/streaming DAC +phono stage + treble control 1700 euros
c-658-2.jpg


και άλλοι πολλοί φαντάζομαι!
 
Last edited:

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Parasound P6 premp 1900euros (περιλαμβάνει και phono stage)
View attachment 231928
Parasound HINT integrated amplifier 3000 euros που περιλαμβάνει και phono stage!
2X160W 8Ω 2Χ270W 4Ω
View attachment 231929

NAD 658 preamplifier/streaming DAC +phono stage + treble control 1700 euros
View attachment 231932

και άλλοι πολλοί φαντάζομαι!
φιλε μου εχω βρει παρομοια μηχανηματα και εγω.αλλα ο ενισχυτης μου οπως θα δεις ειναι και καλος και κυριως και καινουργιος,οποτε δεν μπορω να μπω παλι σε διαδηκασια να τον αλλαξω παλι.,εκτος κ βρισκονταν καποιος κατευθειαν αλλα σε τετοιες εποχες...δυσκολο.το brik που αναφερω παραπανω λειτουργουσε και σαν προενισχυτης αλλα ποιοτικα ειναι πολυ κατωτερο απο τον hegel που εχω.η τελεια περιπτωση θα τανε αν το parasound p6 που μου εστειλες και δεν το ειχα δει,ητανε μονο phono preamp.και ετσι με βολευει,αλλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα ειχε με τον hegel.θελω να πω αξιζει να το κανω?αν το parasound ητανε ανωτερης ποιοτητας απο τον hegel δεν θα το σηζηταγαμε.αν γνωριζεις κατι πανω σε αυτο στειλτο μου ευχαριστως,κ να πω εδω πως το phono που αναφερω παραπανω πως ειχα βρει και πουληθηκε,ηταν το parasound jc3+
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
καλημερα σε ολους και ολες παιδες και καλη χρονια να εχουμε.

επαναφερω το ερωτημα με καποια νεα στοιχεια,καθως πλεων ειαι σε τελικη ευθεια για την αγορα phono.
εχω στο μυαλο μου καποια μοντελα.και θα ηθελα την αποψη σας πριν προχωρησω.το μονο που θα πω ειναι πως θα προτιμουσα καποιο με καλα και τονισμενα πριμα(υψηλες συχνοτητες)αν αυτο ειναι εφικτο η αν καποιος εχει ακουσει κατι αντιστοιχο.
δεκτες φυσικα και ολες οι προτασεις,ασχετα με τις δικες μου επιλογες που θα παραθεσω.αλλωστε δεν εχω ακουσει κανενα απο τα παρακατω,απ'οτι διαβαζω και εγω...θα προσπαθησω να ακουσω καποια βεβαια και βλεπουμε.
οι επιλογες μου ειναι:
1) ASR MINI BASIS EXCLUSIVE HV https://asraudio.de/phono-vorverstaerker.html
2)HEGEL V10 https://www.hegel.com/en/products/phono/v10
3) TEAC PE-505 https://teac.jp/int/product/pe-505/feature
4)HANSS PA-30 η 33 https://www.hanss-acoustics.com/pa-33
5)PARASOUND JC3+ https://parasound.com/jc3+.php
ειναι και πολλα ακομη που ομως δεν τα θυμαμαι για την ωρα,θα προσθεσω στην πορεια.

το μπατζετ ειναι μεχρι τις 2500ευρω χωρις δοσεις.
δεκτες ολες οι προτασεις με την αναλογη τεκμηριωση,η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυ χρησημη.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.762
Reaction score
2.187
M2tech NASH με (ή και χωρίς) extra εξωτερικό τροφοδοτικό
Έχει δυνατότητα για πολλές ρυθμίσεις, ενώ δεν χρειάζεται step-up (!).
Κορυφαία απόδοση.

Giant Killer και το αγαπημένο το Fremer σε τέτοια budget (1.099euros)

 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
καλημερα σε ολους και ολες παιδες και καλη χρονια να εχουμε.

επαναφερω το ερωτημα με καποια νεα στοιχεια,καθως πλεων ειαι σε τελικη ευθεια για την αγορα phono.
εχω στο μυαλο μου καποια μοντελα.και θα ηθελα την αποψη σας πριν προχωρησω.το μονο που θα πω ειναι πως θα προτιμουσα καποιο με καλα και τονισμενα πριμα(υψηλες συχνοτητες)αν αυτο ειναι εφικτο η αν καποιος εχει ακουσει κατι αντιστοιχο.
δεκτες φυσικα και ολες οι προτασεις,ασχετα με τις δικες μου επιλογες που θα παραθεσω.αλλωστε δεν εχω ακουσει κανενα απο τα παρακατω,απ'οτι διαβαζω και εγω...θα προσπαθησω να ακουσω καποια βεβαια και βλεπουμε.
οι επιλογες μου ειναι:
1) ASR MINI BASIS EXCLUSIVE HV https://asraudio.de/phono-vorverstaerker.html
2)HEGEL V10 https://www.hegel.com/en/products/phono/v10
3) TEAC PE-505 https://teac.jp/int/product/pe-505/feature
4)HANSS PA-30 η 33 https://www.hanss-acoustics.com/pa-33
5)PARASOUND JC3+ https://parasound.com/jc3+.php
ειναι και πολλα ακομη που ομως δεν τα θυμαμαι για την ωρα,θα προσθεσω στην πορεια.

το μπατζετ ειναι μεχρι τις 2500ευρω χωρις δοσεις.
δεκτες ολες οι προτασεις με την αναλογη τεκμηριωση,η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυ χρησημη.
Αν δεν κάνω λάθος το έχω ξανα αναφέρει σε αυτό το νήμα.
Dynavector P75 MK4.
Δεν έχει φρου φρου και αρώματα ούτε είναι πουλ μουρ αλλά έχει απίστευτη ησυχία.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόση.
Με ένα γραμμικό τροφοδοτικό συνδιαστικά με το PE mode για mc κεφαλές δεν φαντάζεσαι ξύλο που έχει ρίξει.
Δεν χρειάζεται να αναφέρω μοντέλα και εταιρίες αλλά μέχρι ίσως και τα 5 χιλιάρικα να μην έχει αντίπαλο.😀
Προσπάθησε να το ακούσεις πριν αποφασίσεις.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Αν δεν κάνω λάθος το έχω ξανα αναφέρει σε αυτό το νήμα.
Dynavector P75 MK4.
Δεν έχει φρου φρου και αρώματα ούτε είναι πουλ μουρ αλλά έχει απίστευτη ησυχία.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόση.
Με ένα γραμμικό τροφοδοτικό συνδιαστικά με το PE mode για mc κεφαλές δεν φαντάζεσαι ξύλο που έχει ρίξει.
Δεν χρειάζεται να αναφέρω μοντέλα και εταιρίες αλλά μέχρι ίσως και τα 5 χιλιάρικα να μην έχει αντίπαλο.😀
Προσπάθησε να το ακούσεις πριν αποφασίσεις.
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,θα το ψαξω.οταν λες γραμμικο τροφοδοτικο και pe mode τι ακριβως εννοεις?στειλε μου καποια παραδειγματα αν θες,και του τι εξυπηρετουν παραπανω?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με έκανες τώρα να βάλω δίσκο❤Παραλίγο να σκουριάσει το πικάπ🔥🔥

95291142-302B-4F12-868C-9BE9723CAA45.jpeg

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,θα το ψαξω.οταν λες γραμμικο τροφοδοτικο και pe mode τι ακριβως εννοεις?στειλε μου καποια παραδειγματα αν θες,και του τι εξυπηρετουν παραπανω?
Η pe mode είναι μια λειτουργία που έχει το phono για mc κεφαλες μόνο. Εκεί κάνει μεγάλη διαφορά το συγκεκριμένο. Με mc κεφαλές.
Επίσης το γραμμικό τροφοδοτικό είναι μεγάλη βελτίωση. Το phono πωλείται με διακοπτικό τροφοδοτικό
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Με έκανες τώρα να βάλω δίσκο❤Παραλίγο να σκουριάσει το πικάπ🔥🔥

View attachment 236279

Η pe mode είναι μια λειτουργία που έχει το phono για mc κεφαλες μόνο. Εκεί κάνει μεγάλη διαφορά το συγκεκριμένο. Με mc κεφαλές.
Επίσης το γραμμικό τροφοδοτικό είναι μεγάλη βελτίωση. Το phono πωλείται με διακοπτικό τροφοδοτικό
θα ηθελες να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο γραμμικο τροφοδοτικο?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
θα ηθελες να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο γραμμικο τροφοδοτικο?
Το δικό μου είναι ιδιοκατασκευή αλλά βρίσκεις και έτοιμα αξιόλογα.
Θα κοιτάξω και θα βάλω λινκ.
Αν θέλει και ο @leandros ας μας βοηθήσει που πρόσφατα από ότι ξερω πήγε σε τέτοια λύση και είδε το «φως» το αληθινό😁
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Το δικό μου είναι ιδιοκατασκευή αλλά βρίσκεις και έτοιμα αξιόλογα.
Θα κοιτάξω και θα βάλω λινκ.
Αν θέλει και ο @leandros ας μας βοηθήσει που πρόσφατα από ότι ξερω πήγε σε τέτοια λύση και είδε το «φως» το αληθινό😁
οκ φιλε μου,ευχαριστω
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό είναι για το συγκεκριμένο phono. Αν θες για άλλο phono κάνε αναζήτηση με το μοντελο για να είσαι σίγουρος ότι κάνει.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Αυτό είναι για το συγκεκριμένο phono. Αν θες για άλλο phono κάνε αναζήτηση με το μοντελο για να είσαι σίγουρος ότι κάνει.
μαλιστα.ουσιαστικα ειναι κατι σαν εξωτερικο εξτρα τροφοδοτικο αναβαθμισης αν καταλαβαινω καλα ε?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top