Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Καλημέρα σε όλους..

Σκεφτομαι την αγορά 2 παθητικών subwoofer τα οποία θα οδηγηθούν από τον behringer ep-1500 που έχω ήδη.

Ο AV Που έχω είναι ο DENON 4310.
Θα πάρω το σήμα απο το sub out του denon και θα το δώσω στον τελικό.

η απορία είναι η εξής..
οι συχνότητες αποκοπής ..ένταση κτλ...θα ρυθμίζονται φαντάζομαι απο τον denon ε? (manual η΄audysey)
Δεν θα χρειαστώ κανα εξωτερικο equalizer?

by the way..
σκεφτομαι για τα XTZ 18.12P . Πιστέυω τα 2 12ιντσα να φτάνουν για το χώρο μου (σαλόνι -κουζίνα γύρω στα 50τμ) . (αλλιώς θα πάρω κανα 18ιντσο JBL να τελειώνω..)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
οι συχνότητες αποκοπής ..ένταση κτλ...θα ρυθμίζονται φαντάζομαι απο τον denon ε? (manual η΄audysey)
Δεν θα χρειαστώ κανα εξωτερικο equalizer?
Ναι, θα ρυθμιστούν από τον Denon.
Αν δεν είναι ικανοποιητικά αφού δοκιμαστούν αρκετές θέσεις, τότε σκέφτεσαι εξωτερικό EQ.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Δεν θυμάμαι αν έχει χτ32 ο 4310. Αν δεν έχει θα χρειαστείς σίγουρα εξωτερικό eq.
 

Μηνύματα
7.187
Reaction score
1.168
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Έχω την αίσθηση ότι τα κροσοβερ των sub είναι εντελώς άχρηστα σε συστήματα ht. Έτσι κι αλλιώς ένταση, συχνότητα αποκοπής και φάση ρυθμίζονται από τον AVR οπότε ποιος ο λόγος χρήσης τους; Αν ισχύει όντως αυτό και δεν κάνω κάποιο λάθος, δε βλέπω ποιος ο λόγος να προτιμηθεί ένα ενεργό από ένα παθητικό sub.

Στο δικό μου sub π.χ. το οποίο έχει μόνο 2 rca εισόδους σήματος και καμία έξοδο, τις ρυθμίσεις έντασης και συχνότητας αποκοπής τις βρίσκω εντελώς άχρηστες. Όλη τη δουλειά την κάνει ο ενισχυτής, ενώ και να ήθελα π.χ. να χρησιμοποιήσω το sub σε δικάναλο, δεν έχει εξόδους για να στείλει το σήμα με αποκομμένο το χαμηλό, οπότε θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό ΧΟ, παρακάμπτοντας πάλι τα ρυθμιστικά...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν έχει ρυθμίσεις eq και είναι κάπως σωστός ο χώρος και η τοποθέτηση, μπορεί να αποφευχθεί το εξωτερικό.
Το crossovers και η φάση είναι περιττά αν έχουμε ένα sub. Με περισσότερα μπορεί να φανούν χρήσιμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Nαι σωστά ολα αυτά που γράφεις, αλλά δε μίλησε κανείς για εξωτερικό cross over.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Σε ποιόν απευθύνεσαι Γιάννη?

Nαι σωστά ολα αυτά που γράφεις, αλλά δε μίλησε κανείς για εξωτερικό cross over.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

αυτο που με ενδιαφέρει είναι η συχνότητα αποκοπής , η ένταση και η φάση.

ο denon εχει το απλό Xt όχι το ΧΤ32..αλλα αυτό αφορά την ισοστάθμιση...

συνοψίζοντας...απλα δίνω σήμα από τον denon (απο την έξοδο sub out) στο τελικό οκ?? (το σήμα αυτό θα είναι κομμένο και ραμμένο δηλαδή..π.χ 80hz ανωτατο όριο κτλ...)
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Ναι. Αφού από το subwoofer out το σήμα θα βγαίνει μέχρι εκεί που θα ορίσεις από τον AVR.

Υ.Γ. H ρύθμιση φάσης είναι σημαντική ακόμα και με ένα sub. Ρυθμίζεις σε μοίρες το μπάσο. Δηλαδή πόσο ακριβώς θα "πέσει" με τις υπόλοιπες συχνότητες που αναπαράγουν τα ηχεία, αναλόγως χώρου και τοποθέτησης.

Πολλά sub δεν έχουν διακόπτη που παρακάμπτει το δικό τους crossover. Σε αυτά απλά γυρνάς το ρυθμιστικό στο τέρμα, δηλαδή του λες να παίξει μέχρι τα 200Hz που είναι το τέρμα του ρυθμιστικού, και αυτό θα παίξει ότι του στείλεις από τον AVR, δηλαδή μέχρι 80Hz, αν το έχεις ρυθμίσει εκεί.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

αυτο που με ενδιαφέρει είναι η συχνότητα αποκοπής , η ένταση και η φάση.

ο denon εχει το απλό Xt όχι το ΧΤ32..αλλα αυτό αφορά την ισοστάθμιση...

συνοψίζοντας...απλα δίνω σήμα από τον denon (απο την έξοδο sub out) στο τελικό οκ?? (το σήμα αυτό θα είναι κομμένο και ραμμένο δηλαδή..π.χ 80hz ανωτατο όριο κτλ...)

Την ένταση και τη φάση θα τα ρυθμίσει το Audyssey αφού το τρέξεις έστω κι αν δεν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν EQ. Διάβασε το manual για τον σωστή τρόπο τοποθέτησης του μικροφώνου.


Τι έχεις αντιληφθεί ως συχνότητα αποκoπής του σαμπ από τον AVR γιατί μου μυρίζεται μπέρδεμα εδώ πέρα. Αν εννοείς το LPF of LFE setting στο menu τότε θα το βάλεις στα 120HZ και δεν ξανασχολείσαι. Το σήμα που δίνεις στο sub out θα είναι μέχρι 120Hz και όχι 80.

Τα υπόλοιπα crossovers των ηχείων σου θα τα ορίσεις στα 80Hz.


Επίσης:

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστείς εξωτερικό EQ αν θες να έχεις απόκριση της προκοπής στα χαμηλά αλλά ξεκίνα με το Audyssey και βλέπεις.

Σχετικά με το αν θα πρέπει να βάλεις 2 12" ή 1 18" καλό θα ήταν να μας περιγράψεις το χώρο σου (διαστάσεις, και ιδιομορφίες όπως ανοίγματα, οροφή κτλ).
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Έχω την αίσθηση ότι τα κροσοβερ των sub είναι εντελώς άχρηστα σε συστήματα ht. Έτσι κι αλλιώς ένταση, συχνότητα αποκοπής και φάση ρυθμίζονται από τον AVR οπότε ποιος ο λόγος χρήσης τους; Αν ισχύει όντως αυτό και δεν κάνω κάποιο λάθος, δε βλέπω ποιος ο λόγος να προτιμηθεί ένα ενεργό από ένα παθητικό sub.

Στο δικό μου sub π.χ. το οποίο έχει μόνο 2 rca εισόδους σήματος και καμία έξοδο, τις ρυθμίσεις έντασης και συχνότητας αποκοπής τις βρίσκω εντελώς άχρηστες. Όλη τη δουλειά την κάνει ο ενισχυτής, ενώ και να ήθελα π.χ. να χρησιμοποιήσω το sub σε δικάναλο, δεν έχει εξόδους για να στείλει το σήμα με αποκομμένο το χαμηλό, οπότε θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό ΧΟ, παρακάμπτοντας πάλι τα ρυθμιστικά...
Ο λόγος που η συντριπτική πλοιοψηφία πάει σε ενεργό σαμπ είναι γιατί συνολικά είναι φθηνότερη λύση και πιο ευχρηστα.

Κανένας AVR δεν μπορεί να οδηγήσει subwoofer και με το παθητικό θέλεις και τελικό ενισχυτή. Επίσης δεν μπορεί να ξέρει ο κατασκευαστής τι ρυθμίσεις έχει ο AVR σου οπότε προσφέρει τα πάντα πάνω στο σαμπ το οποίο μπορεί κάποιος να θέλει να τοποθετήσει και σε δικάναλο σύστημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Την ένταση και τη φάση θα τα ρυθμίσει το Audyssey αφού το τρέξεις έστω κι αν δεν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν EQ. Διάβασε το manual για τον σωστή τρόπο τοποθέτησης του μικροφώνου.


Τι έχεις αντιληφθεί ως συχνότητα αποκoπής του σαμπ από τον AVR γιατί μου μυρίζεται μπέρδεμα εδώ πέρα. Αν εννοείς το LPF of LFE setting στο menu τότε θα το βάλεις στα 120HZ και δεν ξανασχολείσαι. Το σήμα που δίνεις στο sub out θα είναι μέχρι 120Hz και όχι 80.

Τα υπόλοιπα crossovers των ηχείων σου θα τα ορίσεις στα 80Hz.


Επίσης:

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστείς εξωτερικό EQ αν θες να έχεις απόκριση της προκοπής στα χαμηλά αλλά ξεκίνα με το Audyssey και βλέπεις.

Σχετικά με το αν θα πρέπει να βάλεις 2 12" ή 1 18" καλό θα ήταν να μας περιγράψεις το χώρο σου (διαστάσεις, και ιδιομορφίες όπως ανοίγματα, οροφή κτλ).
να σε βγαλω λαθος καρδια μου ?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Την ένταση
εδω σηκωνει πολυ κουβεντα μετα απο δοκιμες = αποδειξη , η ενταση πρεπει να ειναι <σχετικα> κομενη
και τη φάση
την φαση προτεινει να την εχεις στο 0 πριν ρυθμισεις,
θα τα ρυθμίσει το Audyssey αφού το τρέξεις έστω κι αν δεν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν EQ. Διάβασε το manual για τον σωστή τρόπο τοποθέτησης του μικροφώνου.
αν το βιβλιο ελεγε πως στηνεις σωστα το μικροφωνο (και οχι μονο) θα ειχες ενα καλυτερο αποτελεσμα απο τα <κουλα> που μετρουν σχεδον ολοι και μετα τους φταιει το audy


Τι έχεις αντιληφθεί ως συχνότητα αποκoπής του σαμπ από τον AVR γιατί μου μυρίζεται μπέρδεμα εδώ πέρα. Αν εννοείς το LPF of LFE setting στο menu τότε θα το βάλεις στα 120HZ

120 αν εχεις σαμπ με εντερα να <αντεξει> τοση πληροφορια (διαβασε τα μανουαλια των 12 και 15 της ερθ λυνουν πολλες απορειες ) και δεν ξανασχολείσαι. Το σήμα που δίνεις στο sub out θα είναι μέχρι 120Hz και όχι 80.

Τα υπόλοιπα crossovers των ηχείων σου θα τα ορίσεις στα 80Hz.


Επίσης:

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστείς εξωτερικό EQ αν θες να έχεις απόκριση της προκοπής στα χαμηλά αλλά ξεκίνα με το Audyssey και βλέπεις.

Σχετικά με το αν θα πρέπει να βάλεις 2 12" ή 1 18" καλό θα ήταν να μας περιγράψεις το χώρο σου (διαστάσεις, και ιδιομορφίες όπως ανοίγματα, οροφή κτλ).
2 (τουλαχιστον ) ειναι καλυτερα (απο 1)
4 ειναι ακομα πιο καλα
στα 5 ερχεται η χαρα και η αιδρωτη επιδοση all over freq




κατα τα αλλα καλα τα λες
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Αργύρη θα τον μπερδέψουμε τον άνθρωπο. Κι εγώ κάνω adjustments στα levels αλλά καλό είναι να τ'αφησει όπως είναι.

Τη φάση στο 0 αν έχει ενεργό στο παθητικό δεν έχει να περιάξει τίποτα και ο AVR θα την βρει από την απόσταση που θα δώσει στο σαμπ. Δεν χρειάζετια να κάνει τίποτα με τα παθητικά.

Για το μικρόφωνο ας ψάξει και στο Internet.

Το κανάλι LFE στα απλά DD, DTS έχει πληροφορία μέχρι 120Hz και στα HD Formats είναι full bandwidth αλλά σπανίως πάνε τόσο ψηλά. Στο Dolby True HD π.χ πέφτει αυτόματα από τον decoder LPF στα 100Hz -3d με slope 60db ανά οτκάβα.

Το θέμα είναι ότι το LPF of LFE κανόνικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν. Αν δεν έχει έντερα το sub ξέρεις πολύ καλά ότι και κάτω χαμηλά το ίδιο πρόβλημα θα έχει και μεγαλύτερο. Οπότε ή παραμόρφωση ή το χαμηλωνεις ή παιρνεις τον κώνο στο χέρι ανάλογα πως το οδηγείς το παθητικό.


Απλά ας ξεκινήσει ο άνθρωπος με απλά βήματα και μετά βλέπει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

1. Phase controls on subwoofers apply "delay" at one frequency rather than the needed group delay that is frequency-independent. So, it is best to just leave them at “0”.

2. Set the volume control on the subwoofer at the middle of the adjustment range allowed.
a. Please note this “starting point” may not work with all subwoofers


1. Use of a microphone from another make or model will cause incorrect frequency response measurements because of different internal calibration.(ξυνω πληγες ο ξυστης )


και αυτο απο μειλ





On Mar 25, 2011, at 4:06 AM, argi wrote:


Χρηστο για

μετρησα παλι στις κλασικες θεσεις τον χωρο μου (τωρα εχω 4 σαμπ klispch thx ultra 2)
και μου εβγαλε αποσταση 0 μετρα , ειναι λογικο ? η αποσταση ειναι 4,5 μετρα


Οχι, δεν ειναι σωστο. Το προβλημα ειναι οτι τα μπασα απο ενα η περισσοτερα σαμπ φτανουν στο μικροφωνο μεσω δονησεων. Ο ηχος ταξιδευει πιο γρηγορα σε στερεα απο οτι στον αερα. Πρεπει να απομονωσεις το μικροφωνο πιο καλα απο το πατωμα. Επισης, ισως να εχεις πολυ ανεβασμενα τα volume των σαμπ και το σημα φτανει στο μικροφωνο παραμορφωμενο.


Χρηστος



για να ζεστενομαστε ...................
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Καλησπέρα...

λοιπόν..εννοείται ότι δεν κόβω την πληροφορία που πάει στο lfe (που είναι 120hz όντως)
απλά εννούσα ότι δηλώνω small τα Main και ρίχνω κάτω απο τα 80hz ότι υπάρχει στο sub..

άρα ρυθμίσεις γίνονται κανονικά μεσω του AV.

όσον αφορά την ισοστάθμιση τώρα...θα ξεκινήσω με του denon..(με το προηγούμενο setup που είχα μου αρκούσε..) και βλέπουμε..

ο χώρος ακρόασης είναι 6.5 χ 5.5 με τα ηχεια στημένα στην μεγάλη πλευρά και πίσω από την θέση ακρόασης συνεχίζει ενας χώρος 3.5 χ4 κουζίνα.

λογικά χρειάζομαι 2 15αρια όπως το βλέπω...αλλά ίσως και τα 2 12αρια να ειναι οκ για αρχή..(αλλωστε δεν έχω βρεί και παθητικά 15άρια πέραν απο PA..)

το υπόλοιπο setup απαρτίζουν μέχρι στιγμής τα jbl ls80 που τα οδηγεί ένας nad c272 me pro τον denon ..μετά το sub θα έρθει το αντίστοιχο κεντρικό και τα LS40 για surround.


προσανατολίζομαι σε παθητικά λόγω κόστους αλλά και παιχνιδιού (πιστέυω ότι θα έχω περισσότερο "χώρο" πειραματισμούς )
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

το δεν κοβεις πληροφορια σηκωνει πολυ κουβεντα
κανε μια δοκιμη να ακουσεις την σκηνη με την επιθεση στο σαλβεισον με σαμπ κομενο στους 120 - 80- 60
χωρις να παιζουν τα ηχεια σου (μονο σαμπ) να δεις τι <βρωμια> δινεις στο χωρο και τα ξαναλεμε..........
Ο αστειετορ 2, αλλαξε 3 φορες γνωμη σε λιγα λεπτα..........
δοκιμασε και μας λες..............
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

κάτσε να δω τι θα πάρω και το δοκιμάζω..:103:

πάντως θεωρήτικά σε sub που παίζει και εκεί ψηλά σωστά δεν μου φένεται λογικό να κόβείς το lfe κανάλι..
ίσως η βρώμα να βγαίνει γιατι έχουμε δηλώσει small τα ηχεία και ρίχνουμε σε αυτές τις συχνότητες ένα κοκτειλ πληροφορίας... ή απλά το sub δεν την παλέυει στα ψηλά...

υποθετικά πάντα..το δοκιμάζω όταν καταλήξω σε σαμπάκι..

κάθε πρόταση δεκτή πάντως (με κόστος σύνολο γύρω στο 1000ρικο)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top