Παθητικος προενισχυτης

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Η βρετανική Music First Audio έχει στη γκάμα της μόνο (νομίζω) παθητικούς προενισχυτές και έχει αποσπάσει εξαιρετικές κριτικές διεθνώς, ακόμα και από το δικό μας Σταματάκο.
Φτηνούς, πάντως δεν τους λες.

http://avmentor.gr/reviews/mfa_passive_mag_preamp_0.htm
οι μόνοι παθητικοί εξασθενητές που λειτουργούν εξόχως σωστά, είναι αυτοί που υλοποιούνται με μετασχηματιστή.
:drinks:


ΥΓ. Και το ποτενσιόμετρο ή στεπ λαντερ, σε συνδυασμό με κατάλληλο μετασχηματιστή απομόνωσης, μπορεί να λειτουργήσει σωστά. ;)
Ειδάλλως, η λύση μετασχηματιστή με πολλαπλά δευτερεύοντα (όσες και οι επιλογές ρύθμισης του volume) είναι μονόδρομος.

Όμως, όλα αυτά ήταν κάποτε, όπως το πικάπ, το γραμμόφωνο, το κασετόφωνο και η λατέρνα. Τώρα πια, η ρύθμιση του volume γίνεται άριστα σε ψηφιακό επίπεδο. Η όλη υπόσταση του προενισχυτή, ανήκει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, όπως και η ενασχόληση με ενισχυτικά. Στην εποχή των ασύρματων αυτοενισχυόμενων ηχείων με ενσωματωμένα DSP, η αξία της συζήτησης για παθητικούς line level προενισχυτες, ή για προενισχυτες εν γένει, ή και DAC ακόμα, αποτελεί ανέκδοτο. ;)
Άραγε στο κινητό μου τηλέφωνο, που έχει 2 κουμπιά στα πλάγια για τη ρύθμιση του volume, τι να χρησιμοποιούν; Στεπ λαντερ ή μετασχηματιστές; Χαχαχα:D

Παίδες, δείτε το δάσος, κι αφήστε το δέντρο.
Φιλικά..;)
 
Last edited:

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Όμως, όλα αυτά ήταν κάποτε, όπως το πικάπ, το γραμμόφωνο, το κασετόφωνο και η λατέρνα.
Αρχίζεις να μου χαλάς τη συνταγή που ετοίμαζα για καινούριο σύστημα.............
 

Z

Zdimis

Guest
Ο πιο κουραστικος κ εκνευριστικα επαναλαμβανομενος εμμονικος τυπος εδω μεσα -λογος να κοψεις παρτιδες εδω ειναι ο κωσταυτιας.Απαξιωτικος για καθε τι πλην των γαμοαυτοενισχυομενων και αυτοχρισμενος κριτης του σωστου κ του λαθους.Ηρεμησε ,δεν θελει να σωθει ο κοσμος ,του επιτρεπεις ε?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Καμμια αποψη για παθητικους?
Κρατήστε το ζουμί: οι παθητικοί εξασθενητές είναι λάθος υλοποιήσεις.
Επίσης: τα παθητικά κροσοβερ είναι λάθος υλοποιήσεις.
Μπορεί να σας αρέσουν, αλλά είναι αδιάφορο. Και μένα μου άρεσαν, και; Τα κάνει σωστά αυτό; :)
Ο πιο κουραστικος κ εκνευριστικα επαναλαμβανομενος εμμονικος τυπος εδω μεσα -λογος να κοψεις παρτιδες εδω ειναι ο κωσταυτιας.Απαξιωτικος για καθε τι πλην των γαμοαυτοενισχυομενων και αυτοχρισμενος κριτης του σωστου κ του λαθους.Ηρεμησε ,δεν θελει να σωθει ο κοσμος ,του επιτρεπεις ε?
Αφού δε θέλεις να σωθείς ρε παιδάκι μ', τί ρωτάς; Πάρε έναν παθητικό κι εσύ, να έχεις τη χλαπάτσα από πρώτο χέρι. Στο κάτω της γραφής, είσαι σε ηλικία που -ακόμη- επιτρέπεται να κάνεις λάθος.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ειχα φαει κολλημα με αυτον καποιο καιρο..μια ο χρονος αναμονης(τωρα δε ξερω τι παιζει ..με αυτον και γενικοτερα με την εταιρια..) μια το ρισκο τελωνειου και το βασικοτερο θα τα καταφερει να οδηγησει σωστα? ενταξυ ειναι καλυτεροι απο τους απλους και στο κοστος τους καλυτεροι και απο πολυ ακριβοτερους ομοιους τους αλλα..(προσεγμενοι μετασχηματιστες ,xlr εκδοση,+εξτρα db εαν επιθυμεις κλπ)και ετσι το αφησα ...
οι τελευταιες εκδοσεις ειναι οι καλυτερες, προσοχη στα μεταχειρισμενα σε οποιον και εαν αποφαισισει.
http://www.promitheusaudio.com/tvc.htm
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Στο κάτω της γραφής, είσαι σε ηλικία που -ακόμη- επιτρέπεται να κάνεις λάθος.
Μπραβο ρε Κωστα, μου εφτιαξες τη μερα!
Αισθανομαι δεκα χρονια νεοτερος!:boast:
Κι εγω καθομαι και σπαω το κεφαλι μου, γιατι λεω δε μας παιρνει σ´αυτη την ηλικια να κανουμε μ@λ@κιες?
Προτεινεις να παρω κι εγω κανα τετοιο μαραφετι δηλαδη?:gamer:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Βεβαίως ναι. Πάρτε όσοι θέλετε μια τέτοια παθητική μ.., αλλά τουλάχιστον θυμηθείτε να της συνδέσετε στην έξοδο κοντό καλώδιο. Όχι όσο το δυνατόν κοντύτερο. Κοντό, που σημαίνει πως καλώδιο 1 μέτρου είναι πολύ μακρύ.

Πάντως, οι παθητικές μ... δεν είναι πλέον στη μόδα. Μόδα είναι τώρα τα usb regenerators. Άντε, με το καλό να φτιάξουν να μας πασσάρουν και ethernet regenerators, και thunderbolt regenerators.
 

Z

Zdimis

Guest
υ.γ.(οχι oτι αν ημουν τοσο πεπεισμένος εχονας φαει χρνο και φαια ουσια θα ειχα πιο διακριτικο τροπο :) )keep on costas ear ,χρειαζεται παντα η φωνη της λογικης.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Κάποιοι μπερδεύοντας τις π... με τις β... (παθητικούς προενισχυτές με USB generators) προσπαθούν να βγάλουν τα συμπεράσματα που τους βολεύουν με ολίγον πασπάλισμα από τεχνικά για αδαείς. Δεν μας έχουν δώσει ακόμα όμως μια λογική και πειστική εξήγηση γιατί πολλοί βρίσκουν τους παθητικούς καλύτερους από πολλούς ενεργούς
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Φιλαράκια μου, αν ρωτάτε, θα σας λέω το αντικειμενικά σωστό, κι όχι αυτό που μου αρέσει.
Όπως αν έρθετε στο ιατρείο ως ασθενείς και με ρωτάτε για το κάπνισμα, θα σας πω να το κόψετε, θα σας πω πως κάνει κακό στην υγεία, καρκίνο και τα σχετικά.
Το αν καπνιζω εγώ σα φουγάρο, ή αν δε καπνιζω, είναι άσχετο με το τι είναι αντικειμενικά σωστό. ;)
Ομοίως άσχετο είναι αν σας αρέσει το κάπνισμα, ή αν αρέσει σε μένα το κάπνισμα, ή αν δε μου αρέσει. ;)

Δηλαδή και συμπερασματικά επί του θέματος, μου είναι αδιάφορο αν ακούσετε ένα παθητικό στεπ λαντερ ή ένα παθητικό κροσοβερ και σας αρέσει, και μου είναι αδιάφορο αν θα αρέσει και σε μένα (ή αν δε μου αρέσει).
Όπως έχω ξαναπεί, το τι σας (μου) αρέσει, το γράφω κει που δε πχιανει μελάνι.

Δεν επιθυμώ να σας κόψω το κάπνισμα, μου είναι αδιάφορο αν καπνίζετε κι αν πεθάνετε από καρκίνο, καθώς εσείς είστε υπεύθυνοι για τις επιλογές σας, πόσο μάλλον αν πάρετε παθητικό προ ή ηχείο με παθητικό κρος, ειλικρινά χεστηκα για το τι θα κάνετε με το στέρεο, κάντε ότι γουστάρετε, δική σας η τσέπη, δική σας η επιλογή.

Όμως, σα κακό σπυρί, θα συνεχίσω να απαντώ σε όποιον ρωτάει αν είναι κακό το κάπνισμα, και θα απαντώ όχι με βάση την προσωπική μου πρακτική ή τις προσωπικές μου προτιμήσεις, αλλά με βάση το αντικειμενικά σωστό.



ΥΓ
Το δέντρο και το δάσος.
Όλη η φιλολογία περί προενισχυτων και τελικών ενισχυτών και DAC και οτιδήποτε περί καλωδίων, αντιστοιχεί με συζήτηση για το ποιο τσιγάρο κάνει λιγότερο κακό, ποια μάρκα, το μαλμπορο ή το πρινς, να μιλάμε για την ποιότητα του καπνού, για τα λάιτ τσιγάρα, για τα χημικά που έχουν τα χαρτάκια για να στριβεις πιο υγιεινές τζουρες, να βάζεις στο στριφτό και φιλτρακι και πόσο θετικά είναι όλα αυτά στην υγεία.
Αυτά είναι τα δέντρα που ο καθένας κολλάει και τα ψάχνει και χάνει τζάμπα το χρόνο του, διότι το δάσος για την υγεία σου είναι "κοψε το κάπνισμα". ;)
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ας πουμε οτι καποιος εχει αναγκη απο ενα παθητικο προ με 3 rca εισοδους ενα ποτεντιομετρο κ ενα κουτι.Αυτο δεν ειναι ενας παθητικος προ?
Γιατι κοστιζουν τοσα?
Μπορει να κατασκευαστει ενας diy με καλα υλικα κ κουτι οτι ναναι κ υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω σε σχεση με το περιεχομενο ενος παθητικου που μπορει ναναι κατιμπαραπανω απο μερικα rca εισοδου ενα ποτ κ ενα δκακοπτη?Γιατι μου φαινεται οτι με 150 ευρω υλικα κ ενα κουτι των 20 στηνεται κ χωρις να κανειμδιακριτη την παρουσια του?
Καμμια αποψη για παθητικους?
Εχω φτιαξει ενα παθητικο με LDR και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο του.
Αν ταιριαζει στο δικο σου συστημα μονο με ακροαση θα το ανακαλυψεις.

Ειναι αυτος εδω:
http://www.diyaudio.com/forums/anal...d-ldr-volume-source-selection-controller.html

Αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι και τιποτα φοβερο.
 


Μηνύματα
36
Reaction score
15
Τώρα τι να πεις για σύνθετες αντιστάσεις κυκλωμάτων κατά πόσο πρέπει να παραμένουν σταθερές ειδικά στην είσοδο ενός ενισχυτή; Ο άλλος θα ακούει πάντα καλύτερα με ποτενσιόμετρο και θα λέει μα είναι alps.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Για να μην ανοίγω καινουργιο νημα, ας ρωτησω εδω.
Ψαχνω "πλατη" στην ουσια (η "φατσα" ειναι ευκολη) για παθητικο προενισχυτη.
Το κουτι θα ειναι ετσι........
3.jpg

78.png


Μ" ενδιαφερει η πλατη οπως ειπα, ειτε αλουμινιο ειτε βακελιτη, και την θελω διατρητη, ετοιμη.
Ξερετε καποια πηγη? καπου?
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σίγουρα ο Μιχάλης είναι λύση αν δεν τα καταφέρνεις.

Από την άλλη, αυτό που ζητάς είναι πολύ απλό.
Σε ένα αλουμινάδικο αγοράζεις ένα έλασμα 3 mm στις διαστάσεις που σε ενδιαφέρουν.
Ένα 11αρι τρυπάνι για τα RCA χρειάζεσαι, συν ένα 4αρι για τις τρύπες που θα το στερεώσουν στο σασί.
Ααα και έναν χάρακα για να σημαδεύσεις...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Eυχαριστω παιδες......................κατι σε ετοιμο με τυπωμενα γραμματα in , out, κ.λ.π. υπαρχει?
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μπραβο ρε Κωστα, μου εφτιαξες τη μερα!
Αισθανομαι δεκα χρονια νεοτερος!:boast:
Κι εγω καθομαι και σπαω το κεφαλι μου, γιατι λεω δε μας παιρνει σ´αυτη την ηλικια να κανουμε μ@λ@κιες?
Προτεινεις να παρω κι εγω κανα τετοιο μαραφετι δηλαδη?:gamer:
Εγώ ξεκίνησα να ψάχνω για ρεντέκο, αυτό με τα διπλά «τουίτερς».

Άμα ακούσετε τίποτα, πείτε μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.302
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top