Παθητικός μίκτης (αθροιστής) και απορίες σχετικά με τη ΓΕΙΩΣΗ

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μιας που μου δώσατε θάρρος με το καλωσόρισμα θα ξεκινήσω με μια απορία από εδώ.
Έχω μια ιδέα (η έμπνευση βέβαια ήρθε από την απέναντι μεριά του Ατλαντικού), που θεωρητικά θα δουλέψει και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Θέλω να φτιάξω ένα παθητικό μίκτη δυο στερεοφωνικών εισόδων. Έχω ξεκινήσει αγοράζοντας αυτά:

alps-1.jpg alps-2.jpg rca.jpg

Καθώς και ένα σετάκι audiophile caps για τη γείωση που πρέπει να βρω που τους έχω καταχωνιάσει.
Το κουτί είναι αλουμινένιο, οπότε η απορία αφορά βασικά τη γείωση. Πώς να το χειριστώ ? Να γειώσω με τους πυκνωτές, έναν-ένα τα μπλεντάζ πάνω στο κουτί (αυτό σκεφτόμουνα βασικά)? Να αφήσω τα RCA μονωμένα χωρίς καμία επαφή στο κουτί? Να κάνω κάτι τύπου αστέρι ?
Ρωτώ βασικά γιατί δε θέλω να προσθέσω καθόλου θόρυβο στο σύστημα με την επέμβασή μου.
Επίσης που θα βρω σοβαρό RCA με το μέτρο ξέρει κανείς?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τα τελευταία χρόνια για rca interconnects χρησιμοποιώ Belden 1505F οικονομικό και πολύ ποιοτικό.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τα τελευταία χρόνια για rca interconnects χρησιμοποιώ Belden 1505F οικονομικό και πολύ ποιοτικό.
Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για αυτό αλλά δε θέλει όμως παραγγελία αρκετά μέτρα? Μπορώ να ψωνίσω από κάπου πχ 2 μέτρα ?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για αυτοκίνητο προορίζεις αυτή την κατασκευή ή μπήκε λανθασμένα εδώ;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το κύκλωμα ονομάζεται <<Αθροιστής>> και όχι προσθέτης, που προφανώς το έβγαλε κάποιο μεταφραστικό. Θα σου πρότεινα να το κάνεις ενεργό για να γλυτώσεις τις απώλειες και τα προβλήματα προσαρμογής. Από την στιγμή που μιλάς για αμάξι έχεις έτοιμα τα 12 volts για τροφοδοσία.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όπως καταλαβαίνω τώρα ο Νίκος ρώτησε για καλώδιο rca θέλοντας να το χρησιμοποιήσει στην εσωτερική καλωδίωση για μεταφορά του σήματος, το Belden που του πρότεινα είναι αρκετά χονδρό και δεν ξέρω αν θα τον βολέψει στη χρήση που το θέλει οπότε καλό θα ήταν όσοι γνωρίζετε να του προτείνετε και κάποιο άλλο για να γίνει σωστή η κατασκευή του.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Το κύκλωμα ονομάζεται <<Αθροιστής>> και όχι προσθέτης, που προφανώς το έβγαλε κάποιο μεταφραστικό. Θα σου πρότεινα να το κάνεις ενεργό για να γλυτώσεις τις απώλειες και τα προβλήματα προσαρμογής. Από την στιγμή που μιλάς για αμάξι έχεις έτοιμα τα 12 volts για τροφοδοσία.
Σωστότατος και κάτι δε μου κόλαγε σωστά με το προσθέτης. (Ας το διορθώσει κάποιος και στο τίτλο πλς)
Θα το κάνω παθητικό γιατί ούτως ή άλλως το σήμα από τη πηγή είναι 4V ptp οπότε δεν υπάρχει ανάγκη για ενεργό εξοπλισμό και θέλω επίσης να το κρατίσω όσο πιο απλό γίνεται. Αρχικά σκέφτηκα να φτιάξω απλώς ένα RCA με αντιστάσεις και να ξεμπερδεύω αλλά μπήκε το μικρόβιο του ρυθμιζόμενου αθροιστή μέσα μου οπότε γιατί να μην έχω και έλεγχο στάθμης.

Όπως καταλαβαίνω τώρα ο Νίκος ρώτησε για καλώδιο rca θέλοντας να το χρησιμοποιήσει στην εσωτερική καλωδίωση για μεταφορά του σήματος, το Belden που του πρότεινα είναι αρκετά χονδρό και δεν ξέρω αν θα τον βολέψει στη χρήση που το θέλει οπότε καλό θα ήταν όσοι γνωρίζετε να του προτείνετε και κάποιο άλλο για να γίνει σωστή η κατασκευή του.
Χμμ φοβόμουν ότι μπορεί να ισύει κάτι τέτοιο αλλά πίστευα ότι το Belden είναι εν τέλει εύκαμπτο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η απλούστερη λύση είναι ένα γραμμικό ποτενσιόμετρο 100 KΩμ, στα άκρα του οποίου θα συνδέσεις τις δύο πηγές που θέλεις και θα πάρεις έξοδο από τον δρομέα.

Εδώ σου τροποποίησα ένα ενεργό κύκλωμα μίκτη για την περίπτωση σου. Μπορείς να προσθέσεις όσες εισόδους θέλεις, βάζοντας περισσότερα ποτενσιόμετρα των 50 ΚΩ, συν τον πρώτο πυκνωτή των 4-7μF συν την αντίσταση των 10 ΚΩ. Οι συνδέεις γίνονται όλες πριν την αναστρέφουσα (-) είσοδο του τελεστικού ενισχυτή.

headphone-amplifier-circuit-op-amp-headphone-amplifier-circuit.gif
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω, είναι κάπως έτσι:

adder.png


Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω τα δυο στεροφωνικά Alps.
Aπλά δεν έχω αποφασίσει/καταλήξει πως θα χειριστώ τη Γη. Αν δεν αποδώσει όπως θέλω, θα στραφώ σε ενεργό.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Χμμ φοβόμουν ότι μπορεί να ισύει κάτι τέτοιο αλλά πίστευα ότι το Belden είναι εν τέλει εύκαμπτο.
Σε σχέση με άλλα ομοαξονικά είναι εύκαμπτο αλλά επειδή εσύ θα χρησιμοποιήσεις μικρό μήκος μπορεί να μη βολεύει.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω, είναι κάπως έτσι:

View attachment 119493

Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω τα δυο στεροφωνικά Alps.
Aπλά δεν έχω αποφασίσει/καταλήξει πως θα χειριστώ τη Γη. Αν δεν αποδώσει όπως θέλω, θα στραφώ σε ενεργό.
Δεν δουλεύει αυτό το κύκλωμα. Είναι απλά ροοστάτης και το ένα κανάλι θα επηρεάζει το άλλο.

Πρώτων θα πρέπει η ασύνδετη άκρη του ποτενσιομέτρου να γειωθεί για να υπάρχει ρύθμιση. Μετά στην έξοδο κάθε ποτενσιομέτρου, σε σειρά, πρέπει να υπάρχει αντίσταση για να μην βραχυκυκλώνουν οι έξοδοι από τις δύο πηγές σε μέγιστη ρύθμιση. Επίσης στο κοινό σημείο πλέον των αντιστάσεων χρειάζεται μια αντίσταση προς τη γη. Εκτός αν είναι σταθερή η αντίσταση εισόδου της επόμενης βαθμίδας και γνωρίζεις την τιμή της, οπότε κάνεις τους υπολογισμούς.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν δουλεύει αυτό το κύκλωμα. Είναι απλά ροοστάτης και το ένα κανάλι θα επηρεάζει το άλλο.

Πρώτων θα πρέπει η ασύνδετη άκρη του ποτενσιομέτρου να γειωθεί για να υπάρχει ρύθμιση. Μετά στην έξοδο κάθε ποτενσιομέτρου, σε σειρά, πρέπει να υπάρχει αντίσταση για να μην βραχυκυκλώνουν οι έξοδοι από τις δύο πηγές σε μέγιστη ρύθμιση. Επίσης στο κοινό σημείο πλέον των αντιστάσεων χρειάζεται μια αντίσταση προς τη γη. Εκτός αν είναι σταθερή η αντίσταση εισόδου της επόμενης βαθμίδας και γνωρίζεις την τιμή της, οπότε κάνεις τους υπολογισμούς.
Δεν είναι ακριβώς το κύκλωμα που θα υλοποιήσω απλά την ιδέα ήθελα να δείξω παρόλα αυτά εύχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις. Επίσης η αντίστραση εισόδου της επόμενης βαθμίδας είναι σταθερή και γνωστή οπότε δε θα μπει επιπλέον αντίσταση σε σειρά.


Ρε παιδία μπας και περισεύει σε κανέναν κανένα δείγμα από το ομοαξονικό να δω αν εν τέλει κάνει ? Αλλιώς το ψωνίζω και ότι γίνει. Από αυτά που έχω δει καλύτερα λίγ μεγαλύτερη ταλαιπωρία παρά κακό καλώδιο.
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Κινήσου σε ενεργό.

Γενική κατεύθυνση η ανωτέρω.:D
Εξηγείστε ρε παιδιά, έλεγα να πάω σε hard wired με πολύ καλά υλικά να ξεμπερδεύω. Γιατί τόση επιμονή σε ενεργό ? Έχει κάτι τόσο κακό ένα καθαρά παθητικό δικτύωμα ? Ή έχω να κερδίσω τόσο πολλά με το ενεργό ?
Με έχετε προβληματίσει και δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση και για τη γείωση :whistling:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν είναι ακριβώς το κύκλωμα που θα υλοποιήσω απλά την ιδέα ήθελα να δείξω παρόλα αυτά εύχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις. Επίσης η αντίσταση εισόδου της επόμενης βαθμίδας είναι σταθερή και γνωστή οπότε δε θα μπει επιπλέον αντίσταση σε σειρά.
Η εν σειρά αντίσταση είναι δεδομένη και πρέπει οπωσδήποτε να μπει 10 ΚΩμ.
Αυτή που μπορεί να γλυτώσεις είναι η προς τη γη, μιας και με την αντίσταση της επόμενης βαθμίδας θα είναι παράλληλα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Η εν σειρά αντίσταση είναι δεδομένη και πρέπει οπωσδήποτε να μπει 10 ΚΩμ.
Αυτή που μπορεί να γλυτώσεις είναι η προς τη γη, μιας και με την αντίσταση της επόμενης βαθμίδας θα είναι παράλληλα.
Χμμμμ
Ας το αποδώσω στο καφέ γιατί θα εκτεθώ και ακόμα είναι νωρίς :D
Βάζω 4Χ σε σειρά με το σήμα πριν προστεθούν και δε βάζω προς τη γη.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.948
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top