Παθητικός μίκτης (αθροιστής) και απορίες σχετικά με τη ΓΕΙΩΣΗ

Μηνύματα
501
Reaction score
705
εγω δεν εχω καταλαβει που χρησιμευει αυτο στο αυτοκινητο
Θέλω να προσθέσω δυο σήματα και δε γίνεται διαφορετικά, πρέπει να φτιαχτεί ενεργό ή παθητικό κύκλωμα.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αρκετά πιο περίπλοκο από αυτό που περιγράφεις.

Η προσέγγισή σου θα λύσει ένα πρόβλημα και θα σου δημιουργήσει άλλα πέντε.

Στην πραγματικότητα χρειάζεσαι αυτό: https://www.directed.gr/product_det.asp?prid=595

Δές τι είναι σχεδιασμένο να κάνει: https://www.audiocontrol.com/downloads/car/discontinued/LC7 Owners Manual.pdf

Δές εκεί που αναφέρει “Internal Channel Summing”.

Έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο στο παρελθόν.

Αντώνης
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Για δυο σήματα εισόδου και τρεις εξόδους δες αυτό mosconi dsp4to6
Για 3 εισόδους και 4 εξόδους mosconi dsp 6to8
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Γνωρίζω τη σειρά LC της Audiocontrol καθώς και τους επεξεργαστές της Mosconi, αλλά θέλω να αποφύγω να προσθέσω οτιδήποτε ενεργό. Αν αποφασίσω να πάρω το δρόμο του ενεργού θα πάρω ένα πολύ πολύ σοβαρό DSP να ξεμπερδέυω. Προς το παρόν θα ήθελα, κυρίως λόγο χώρου και ενέργειας, να πάω σε ένα καθαρά παθητικό σύστημα μιας που η πηγή μου μπορεί να κάνει σοβαρό ΤΑ και EQ ανά κανάλι.
 





Μηνύματα
14.977
Reaction score
20.643
σε συγκριση με το μηχανημα που εχεις , οι λυσεις που ψαχνεις ειναι αρκετα χαμηλου επιπεδου και πιθανοτατα προβληματικες με θεματα θορυβου κλπ.

επειδη εχω κανει μερικες αλχημιες στο αυτοκινητο , εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι προσπαθεις να κανεις.

θελεις 2 πηγες ηχου στο aux in;
μπορεις να περιγραψεις ολο το συστημα και το αυτοκινητο που εχει μπει;
υπαρχει μια πιθανοτητα να ψαχνεις να ανακαλυψεις τον τροχο η να κινεισαι σε λαθος δρομο.
φυσικα μπορει να εχεις και δικιο αλλα εγω τουλαχιστον θα θελα μια διευκρυνηση (μπορει να με ενδιαφερει και εμενα και να μην το ξερω)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
σε συγκριση με το μηχανημα που εχεις , οι λυσεις που ψαχνεις ειναι αρκετα χαμηλου επιπεδου και πιθανοτατα προβληματικες με θεματα θορυβου κλπ.

επειδη εχω κανει μερικες αλχημιες στο αυτοκινητο , εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι προσπαθεις να κανεις.

θελεις 2 πηγες ηχου στο aux in;
μπορεις να περιγραψεις ολο το συστημα και το αυτοκινητο που εχει μπει;
υπαρχει μια πιθανοτητα να ψαχνεις να ανακαλυψεις τον τροχο η να κινεισαι σε λαθος δρομο.
φυσικα μπορει να εχεις και δικιο αλλα εγω τουλαχιστον θα θελα μια διευκρυνηση (μπορει να με ενδιαφερει και εμενα και να μην το ξερω)
xaxaxaxaxaaxaxa σε νιώθω απόλυτα.
Το αμάξι είναι ΜΧ5 NC (εντελώς PITA για να δουλέψεις), τη πηγή την είπαμε, ένας "λαμπάτος" Helix E40 και προς το παρόν ένα σετάκι Focal ISS-200 μέχρι να δούμε τι θα δούμε. Εννοείται μονώσεις σε πόρτες κτλπ.
Το συνολικό πλάνο θα αποκαλυφθεί αν τελικά έχει αξία σαν εγχείρημα ή αν φτάσω σε αδιέξοδο...
Βέβαια έχω μια απορία γιατί είπες πριν "οι λυσεις που ψαχνεις ειναι αρκετα χαμηλου επιπεδου και πιθανοτατα προβληματικες με θεματα θορυβου κλπ" ? Τα υλικά που έχω είναι σχεδόν top of the line, το θέμα με τη γείωση ψάχνω για να μην έχω θέμα με θόρυβο. Αν και με βλέπω εν τέλει να το πάω δοκιμάζοντας και κάνοντας.
 

Μηνύματα
14.977
Reaction score
20.643
εξαιρετικα υλικα και αυτοκινητο αλλα τι θες να συνδεσεις πανω στον μεικτη που δεν μπορει να μπει πανω στο aux in της πηγης;
το αυτοκινητο ως πηγη ηλεκτρικου θορυβου δεν συγκρινεται με το σπιτι. ενα καλωδιο περνα απο λαθος χωρο και ακους το γνωστο σφυριγμα του turbo (που δεν εχεις)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
εξαιρετικα υλικα και αυτοκινητο αλλα τι θες να συνδεσεις πανω στον μεικτη που δεν μπορει να μπει πανω στο aux in της πηγης;
το αυτοκινητο ως πηγη ηλεκτρικου θορυβου δεν συγκρινεται με το σπιτι. ενα καλωδιο περνα απο λαθος χωρο και ακους το γνωστο σφυριγμα του turbo (που δεν εχεις)
Ακόμα :dance2:
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες γιαυτό ανυσηχώ για τη γείωση γενικά. Επίσης αλλού διαβάζω ότι πρέπει να γειώσω και το κουτί αλλού λένε ότι είναι καλύτερα να μείνει floating. Επιλογές, επιλογές, επιλογές...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.957
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top