Παλιό Ραδιόφωνο Invicta και επισκευή

Μηνύματα
5
Reaction score
0
παιδιά γεια χαρά από εμένα.αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum.Ελπίζω να το έχω βάλει στη σωστή κατηγορία.

Ξεκινάω αμέσως στο θέμα μου.Πρίν κάποιες μέρες ανακάλυψα στην αποθήκη του παππού ένα πολύ παλιό ραδιόφωνο.Ευτυχώς είναι σε καλή κατάσταση.

Παραθέτω όσα στοιχεία γνωρίζω για να μπορούμε να συνενοούμαστε. Το ραδιόφωνο είναι ξύλινο και υπολογίζω ότι είναι περίπου 70 χρονών.Έχει ένα ηχείο μπροστά και τέσσερις λυχνίες.Επίσης , από τα λίγα ηλεκτρολογικά που γνωρίζω , πρέπει να υπάρχουν ακόμα 3 πυκνωτές και ένα πηνίο.Επίσης υπάρχουν και δυο υποδοχές , πιθανόν για λυχνίες. Το οφθαλμοφανές πρόβλημα είναι ότι το ηχείο είναι τρύπιο. Από κει και πέρα ίσως χρειάζονται και άλλα πράματα.

Επίσης από πίσω αναγράφονται τα εξής.
Model No 600
Suitable for mains
AC or DC 200-250 V
Made by Invicta Radio Ltd in England .

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί να ψάξω για ανταλλακτικά , καθώς και αν κυκλοφορεί κανένα εγχειρίδιο για να μπώ σιγά σιγά στο κλίμα και να το επισκευάσω. Ρωτήστε οτιδήποτε θέλετε διευκρινιστικά.Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
παιδιά γεια χαρά από εμένα.αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum.Ελπίζω να το έχω βάλει στη σωστή κατηγορία.

Ξεκινάω αμέσως στο θέμα μου.Πρίν κάποιες μέρες ανακάλυψα στην αποθήκη του παππού ένα πολύ παλιό ραδιόφωνο.Ευτυχώς είναι σε καλή κατάσταση.

Παραθέτω όσα στοιχεία γνωρίζω για να μπορούμε να συνενοούμαστε. Το ραδιόφωνο είναι ξύλινο και υπολογίζω ότι είναι περίπου 70 χρονών.Έχει ένα ηχείο μπροστά και τέσσερις λυχνίες.Επίσης , από τα λίγα ηλεκτρολογικά που γνωρίζω , πρέπει να υπάρχουν ακόμα 3 πυκνωτές και ένα πηνίο.Επίσης υπάρχουν και δυο υποδοχές , πιθανόν για λυχνίες. Το οφθαλμοφανές πρόβλημα είναι ότι το ηχείο είναι τρύπιο. Από κει και πέρα ίσως χρειάζονται και άλλα πράματα.

Επίσης από πίσω αναγράφονται τα εξής.
Model No 600
Suitable for mains
AC or DC 200-250 V
Made by Invicta Radio Ltd in England .

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί να ψάξω για ανταλλακτικά , καθώς και αν κυκλοφορεί κανένα εγχειρίδιο για να μπώ σιγά σιγά στο κλίμα και να το επισκευάσω. Ρωτήστε οτιδήποτε θέλετε διευκρινιστικά.Ευχαριστώ
Πριν το βαλεις στην μπριζα απαντησε εαν θελεις

Ποσο μεγαλη ειναι η τρυπα στο μεγαφωνο ?
1) Οσο η μυτη ενος Μολυβιου
2) Οσο ενα κεφτεδακι
3) Οσο ενα Μπιφτεκι Μακ
4) Οσο μια πιτσα με ατζουγιες και εξτρα ατζουγιες.

Ποσα καλωδια πανε απο το σασσι στο μεγαφωνο
1) Δυο
2) Τεσσερα
3) Πανω απο τεσσερα

Ο παππους σου
1) Μας αφησε χρονους Θεος σχωρεσ'τον
2) Ζει

Εαν πλησιασεις στο μεγαφωνο απο πισω ενα κατσαβιδι
1) Το ελκει
2) Το απωθει
3) Τιποτε απο τα παραπανω
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
πρώτα οι δύο φωτό που ζητήθηκαν





Ύστερα να προσθέσω ότι στο πίσω μέρος του ηχείου φτάνουν 2 καλώδια και ότι το κατσαβιδάκι έλκεται απο το ηχείο.Η τρύπα όπως φαίνεται και στη φωτό είναι περίπου 20 τετραγωνικά εκατοστά αλλά απλώνεται σχεδόν στο μισό του ηχείου.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Αρα εχει μεγαφωνο με μονιμο μαγνητη.
Μαλλον δεν ειναι και 70 χρονων.
Ξερεις εαν υπηρχε στην κατοχη, τοτε που τα σφραγιζανε οι Γερμανοι.
Εαν ζει ο παππους θα σου πει.
Οι λαμπες που εχει ειναι πραγματι παναρχαιες και θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να δουλευουν γιατι ειναι απιθανο να βρεις ευκολα αλλες. Λεω απιθανο οχι αδυνατο.
Καποιες απ αυτες στην πορεια εξελιχτηκανε με αλλαγη στο ειδος της βασης τους.



Τα καταφερνεις με τα Ηλεκτρικα -Ηλεκτρονικα ?

Εχεις δοκιμασει να το αναψεις ?
Εαν ναι, τι παρατηρησες ?
Εαν οχι, κρατει λιγο ακομη.
Εαν σου ελεγα να συνδεσεις μια λαμπα φωτισμου (πυρακτωσεως) 220Βολτ /40Βαττ ΕΝ ΣΕΙΡΑ με τον ενα πολο του καλωδιου τροφοδοσιας (αυτο που παει στην μπριζα) καταλαβαινεις τι εννοω ?

Νομιζω οτι βλεπω ολες τις λαμπες στην θεση τους.

Ποια ειναι τα σημεια που λες οτι ισως λειπει κατι ?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Και κατι ακομη που θα το ξεχναγα. Για να λεει οτι μπορει να παρει τροφοδοσια ΚΑΙ συνεχες (DC) αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να αγγιζεις το σασσι με γυμνα χερια διοτι εχεις 50-50 πιθανοτητες να σε χτυπησει το ρευμα (η φαση των 220).
Βαλε επειγοντως ενα καλο μονωτικο κουμπι στο σημειο που λειπει
Για οικονομια εχει παραληφθει ο μετ/στης τροφοδοσιας, και απο την στιγμη που θα το βαλεις ON εχεις φοβο να εχει την φαση στο σασσι αναλογα με την πολικοτητα που εχει μπει το φις στην μπριζα. Ελεγχεις με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι Επανω στο σασσι, αφου ΠΡΩΤΑ εχεις θεσει ΟΝ το ραδιοφωνο ΚΑΙ ΜΕΤΑ βαλεις το φις στην μπριζα. Εαν αναβει το δοκιμαστικο κανε απλα αναστροφη του φις και ξανα δοκιμασε. Ετσι εξασφαλιζεις οτι δεν θα σε χτυπαει το σασσι και βεβαια οι αξονες των κουμπιων εαν αυτα λειπουν.



Εαν δεν ξερεις απο αυτα καλυτερα μην το σκαλιξεις μονος σου.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον που εκδηλώθηκε για το ποστ μου.

Στο προκείμενο.Παρόλο που ο παππούς δε ζει , ρώτησα και τελικά όντως δεν είναι 70 και είναι σίγουρα μετά την κατοχή.

Με τα ηλεκτρονικα-ηλεκτρικά έχω μια επαφή που συνεχώς αναπτύσεται λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος και λόγω σπουδών.

Θα προσέξω ιδιαίτερα αυτό που είπες για το σασσί και τη φάση και θα το ελέγξω .

Το έχω ανάψει το ραδιόφωνο και έχω παρατηρήσει τα εξής.
Οι τέσσερις λυχνίες ανάβουν.Πόσο ανάβουν κανονικά οι λυχνίες?Εδώ πυρακτώνεται μόνο το πάνω μέρος .Βέβαια τις έχω ανάψει μόνο για καναδύο λεπτά. Επίσης ακούγεται ένα βουητό από το ηχείο.λογικό.

Γυρνώντας το κουμπί των συχνοτήτων δεν ακούω τίποτα που να δηλώνει πως η συσκευή δέχεται σήμα.Αλλά μπορεί να είναι σε μπάντα που να μην πιάνει ή να έχει πολύ πρόβλημα το ηχείο.

Γι αυτό που είπες με την λάμπα φωτισμού αντιλαμβάνομαι τι λές.Όμως δε φαίνεται , νομίζω , κανένας πόλος καθώς το καλώδιο απλά μπαίνει μέσα στο σασί.Θα χρειαστεί να ανοίξω το σασί ή να κόψω το καλώδιο τροφοδοσίας?
Πρακτικά αυτό γιατί το κάνουμε ? Θέλουμε να ελέγξουμε αν παίρνει ρεύμα το ραδιόφωνο ? Αφού οι λυχνίες ανάβουν...

Δεν έκανα τον έλεγχο του σασί για το συνεχές ρεύμα αλλά θα το κάνω και θα ξαναποστάρω..
Επίσης θα φωτογραφήσω το κομμάτι που είπα πριν ότι κάτι λείπει.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Λοιπόν όπως είπα και στην αρχή , νομίζω ότι εκτός από το ηχείο που έχει μια τρύπα , είναι πιθανόν να λείπουν εξαρτήματα από το ραδιόφωνο.

Πίσω από την σειρά λυχνιών και πυκνωτών(?) που φαίνεται στις πρώτες φωτογραφίες υπάρχουν 2 κενές υποδοχές πιθανώς για λυχνία.

παραθέτω φωτογραφίες.



 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Η παρεμβολη μιας λυχνιας φωτισμου στον ενα πολο του 220 θα επαιζε τον ρολο ασφαλειας απο βραχυκυκλωματα που ισως ειχε το ραδιο.

Αυτα που θεωρεις σαν υποδοχες για λυχνιες (εκεινους τους δυο καφετιους κυλινδρους), ειναι Πηνια αερος και δεν λειπει τιποτε απο εκει. Μετα και απο αυτο εγω τουλαχιστον εχω πεισθει οτι εαν υπαρχει ηλεκτρικη βλαβη πρεπει να απευθυνθεις οπωσδηποτε σε καποιον ειδικο, εαν θελεις να παιξει καποια στιγμη το Ραδιο. Κατι τετοιο μην το δεις σαν υποτιμηση. Συνηθως ενθαρρυνω τους ερασιτεχνες να εμπλακουν με κυκλωματα. ΟΧΙ ομως σε αυτην την περιπτωση.

Πληροφοριακα να σου πω οτι τα νηματα θερμανσης των λυχνιων σε αυτο το ραδιο ειναι εν σειρα, και το ρευμα που τα διαρρεει ρυθμιζεται απο την μεγαλη πρασινη αντισταση που βλεπεις στα δεξια. Μην την πειραξεις.

Κατι που μπορεις σιγουρα να κανεις μονος σου ειναι να βρεις και να περιστρεψεις τον Band switch, δηλαδη τον διακοπτη αλλαγης κυματων (MW, SW, LW) ψεκαζοντας ταυτοχρονα τα κινουμενα μερη με ενα spray Contact Cleaner ΜΕ ΛΑΔΙ. Περιμενε λιγο και μετα αλλαξε τα κυματα αρκετες φορες χωρις να ψεκαζεις πλεον. Προσοχη να μην παει λαδι στο νημα κινησης της αντιγας και τις επιφανειες πανω στις οποιες κινειται. Θα χασεις την αλλαγη σταθμων.

Ο Band switch νομιζω οτι ειναι αυτος που λειπει το κουμπι. Στο καντραν διπλα του υπαρχουν σημειωμενες οι τρεις θεσεις που αντιστοιχουν στις τρεις μπαντες.
Στο τελος βαλε μονιμα τα μεσαια (MW) και βαλτο στην μπριζα μηπως και παιξει. Συντονισου στους 729 KHz - Πρωτο προγραμμα. Εννοειται οτι απο πριν εχεις βρει και εχεις σημαδεψει πως να βαζεις το φις ωστε μην σου ερχεται η φαση στο σασσι.

Υποψιν οτι αυτην την σειρα λυχνιων φοραγανε το πρωτα θρυλικα Ραδιογωνιομετρα "Lodestar" της Marconi και ακομα και σαν μεταχειρισμενες, σπανιζανε ηδη απο το 1980.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά αυτά που έγραψες..
Θα κάνω το καθαρισμό με το λάδι για αρχή και θα προσπαθήσω να συντονιστώ στα μεσαία.

Νομίζεις ότι είναι απίθανο να φταίει το ηχείο και κατά τα άλλα να είναι εντάξει κυκλωματικά ?

Θα μπορούσα να το αλλάξω με ένα καινούριο ? Τι σημαίνει το γεγονός ότι φτάνουν 2 καλώδια μόνο στο ηχείο ?
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Ο βομβος που ακουγεται απο το ηχειο κατα πασα πιθνανοτητα δειχνει ξεραμενους πυκνωτες τροφοδοσιας.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Προς το παρον σημασια εχει να ακουσεις εστω και κατι απο το ραδιο οπως ειναι. Εστω και με σκισμενο μεγαφωνο, (και οχι ηχειο). Μετα θα δουμε και τα υπολοιπα.
Πχ αυτο που λεει ο GF και που μαλλον εχει δικιο.

Εαν το ραδιοφωνο ηταν ακομη πιο παλιο υπηρχε η πιθανοτητα το μεγαφωνο να δουλευε με Ηλεκτρομαγνητη και οχι σταθερο μαγνητη. Σε εκεινη την περιπτωση θα πηγαιναν αλλα δυο καλωδια στο μεγαφωνο. Καποια προπολεμικα ραδιοφωνα ειχαν Ηλεκτρομαγνητη. Προσωπικα εχω ασελγησει ασυστολα εν αγνοια μου πανω σε ενα General Electric απο τα πρωτα ραδιοφωνα στην Ελλαδα. Τωρα καταλαβαινεις γιατι σε ρωτησα εαν το μεγαφωνο ελκει το κατσαβιδι.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
καλησπερα φιλαρακια μενω πειραια εχω ενα ραδιοφωνο παλιο που θα μπορουσα να το δωσω για επισκευη.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καλώς ήρθες!
Πάρε τηλέφωνο στο 2105012487 (από την παραπάνω σελίδα που πρότεινε ο Zizik) να μιλήσεις με το μάστορα να συννενοηθείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
2
Reaction score
0
σας ευχαριστω παιδες αν εχω καποια αλλη απορια να μιλησω εδω ή σε αλλο post?
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Εξαρτάται από την απορία και το βαθμό που σχετίζεται με το παρόν thread.:)
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε κανέναν τεχνικό στην Αθήνα για παλιά ραδιόφωνα.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.897
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top