Παρουσίαση συστήματος... PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.095
Reaction score
77.921
Δεν ξέρω...νομίζω η JBL

Έχουν και κάποιες μικροδιαφορές στο software.
To JBL δεν εχει remapping, ενώ προσφέρει έτοιμα PEQs για τα ηχεία της. Ισως και κάποιες άλλες διαφορές.
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλα JBL στην Ευρώπη
αν δεν έχει ριμαπινγκ χάνει πόντους...τι deal ηταν αυτό?
εκτός και αν η τριννοφ δεν θέλει να το δώσει σε άλλους
Aπο οτι διαβαζω τα μικρα (Μη Τρινοφ) ειναι χαλια. Μετα απο 6 μηνες παλευουν με το λειτουργικο...
και δεν είναι οι μόνοι.... :laugh:
αυτή η πλατφόρμα (γιατί έχει και άλλα όμοια-κλώνους άλλων εταιριών) τους έχει βγάλει την πίστη
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.095
Reaction score
77.921
Μήπως δεν πλήρωσε αρκετά η JBL για να πάρει το φουλ πακέτο; Ποιος ξέρει
αυτό πιστεύω θα το έκανε μόνο αν έκρινε ότι το ριμάπινγκ δεν αξίζει το κόστος....
αλλά έχω υποψία ότι η τριννοφ κράτησε κάτι για τον εαυτό της
ρώτα τον δικό σου τον Τομ να σου πει κουτσομπολιό :p:lolsign:
Αυτό που λέμε... μην σκατε με τις καμπύλες, θα το βρείτε.
ο Τζιοβάνι αγχώθηκε για το επόμενο ριβιού....και ψάχνει την τελειότητα :laugh:
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ξέχασα το σημαντικο.. ;)

Και μην πάτε να φτιάξετε καμπύλες άλλων, δεν ισχύουν στους χώρους σας, στο setup σας και στα γούστας..
Πράγματι. Επειδή όμως το έχω κάνει, θα σου πω ότι κάποιος που δεν έχει ακούσει καμία καμπύλη, θα είχε όφελος αν άκουγε ακόμα και καμπύλη άλλου. Προσωπικά, με τη καμπύλη του @wnet κατάλαβα τί παίζεται με την ισοστάθμιση και μετά ξεκίνησα τις δικές μου αναζητήσεις. Διαφορετικά, ακόμα με καλώδια θα ασχολιόμουν. ;)
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βρε καλως τον!

Πως και απο το θεμα σου;Περαστικος; 😛 :lolsign:


Γιαννννη,μην αποφασισεις σε μια νυχτα!Βρες 1,2,3 καλυτερες και ακου για λιγες μερουλες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.278
Η αντίδραση ήταν άμεση .
Κανονίστηκε ραντεβού το οποίο πραγματοποιήθηκε εχθές το απόγευμα με την φυσική παρουσία του κ.Λαιου και του Μανώλη στο σπίτι αλλά και την διαδικτυακή ( remotely) με τον Τομ Γκάρετ , μεγαλοστέλεχος και εκπαιδευτής καλημπρατορας από την τριννοβ
Αυτή είναι πραγματική υποστήριξη του πελάτη!

Έτσι μπράβο. :)

Πληρώνεις μεν, αλλά όταν έχεις έστω και το ελάχιστο "θεματάκι", δε κάνουν πως δε σε ξέρουν, ούτε κοιτάζουν πως να σε ξεφορτωθούν, σου επιβεβαιώνουν πως έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή σε κάθε τομέα.

Και σιγά το θέμα που έχει ο Τζιοβάνι, τίποτα δε "χάλασε" λόγου χάριν...

Είναι γεγονός πως το after sales support της τρινοβ, είναι αλλού. Και κείνος ο Αντουάν, Κυριακή βράδυ 2 τα χαράματα του στέλνεις μέιλ, σε 2' έχει απαντήσει, μπορεί να έχει μπει ήδη μέσα στον τρινοβ να παίζει με τις ρυθμίσεις.

"Δεν υπάρχουν" στο θέμα support, το έχουν τερματίσει. :hi:


Αξίζουν συγχαρητήρια και στον Λαϊο, δε τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά σηκώθηκε και πήγε κει, αναλαμβάνοντας (ως αντιπρόσωπος της τρινοβ) λίαν σοβαρά τις ευθύνες του για την εξυπηρέτηση του πελάτη, έστω και "για τα μάτια του κόσμου". Εύγε. :)
 
Last edited:


Μηνύματα
1.875
Reaction score
4.444
Ειναι και λιγο παγιδα και ουτοπια η καμπυλη που θα μας αρεσει παντου και παντα.
Πολυ απλα γιατι μεταβαλεται ο τροπος παραγωγης και το συχνοτικο περιεχομενο
της εκαστοτε ηχογραφησης.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Εμένα πάντως αυτή η καμπύλη μου αρέσει, σας προτείνω να την δοκιμάσετε. View attachment 169178
Αυτη ειναι καμπυλη με τα ολα της!
χαμηλα, μεσαια, πριμα, ολα οπως πρεπει!.
Ιδιαιτερα στα μεσαια που ειναι τα αγαπημενα μου, δειχνει να μ@μ@ει! :lolsign: :party:
Σε μια τετοια καμπυλη θα ηθελα να ακουσω το "I'm the back door man"!:p
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ειναι και λιγο παγιδα και ουτοπια η καμπυλη που θα μας αρεσει παντου και παντα.
Πολυ απλα γιατι μεταβαλεται ο τροπος παραγωγης και το συχνοτικο περιεχομενο
της εκαστοτε ηχογραφησης.
το ίδιο συμβαίνει και χωρίς την εφαρμογή καμπύλης όμως... Βλέπε χώρο, βλέπε μηχανήματα αναπαραγωγής, βλέπε καλώδια... Με την εφαρμογή καμπύλης όμως, φέρνεις το σύστημα εκεί που θέλεις, μετρημένα, με σαφείς "εντολές". Όχι στα κουτουρού. Τώρα, πόσοι ξέρουν να ακούνε ( συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου ) ώστε να ορίσουν οι ίδιοι μια καμπύλη, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.278
8) Βινύλιο
Αυτό δεν είναι αστείο...

Το βινύλιο θέλει διαφορετικά settings στην ισοστάθμιση. Δεν μπορείς να έχεις τα ίδια settings με τις ψηφιακές σου πηγές.

Ως πηγή, είναι πρακτικά αδύνατο να παίζει φλατ. Αναλόγως κεφαλής φόνο και καλωδίων, μπορεί να έχει οπουδήποτε μια τόνωση ή υποχωρήσεις στην απόκριση. Γιατί να αφήσεις μια τόνωση πχ στους 3 χιλιοκυκλους; Είναι ο "χαρακτήρας" της βελόνας; Ομοίως μια τόνωση στους 60 κύκλους, μια πτώση στα ανώτερα πρίμα, οτιδήποτε.

Δυστυχώς, δε πάει πακέτο με τα Ντακ, οπότε χρειάζεται να διαθέτεις βινύλιο με ροζ θόρυβο, και να κάνεις μετρήσεις παίζοντας το δισκο βινυλίου, όχι με τα Ίου Ίου..

Χρειάζεται λοιπόν να γίνει ένα τυπικό πρισετ με τον γνωστό τρόπο, κι αφού τελειώσει το θέμα της ισοστάθμισης του σετάπ για τις ψηφιακές πηγές, κι είναι έτοιμο το πρισετ και όλα διορθωμένα, μετά βάζεις να παίξει βινυλιο με ροζ θόρυβο και πραγματοποιείς εκ νέου μετρήσεις.
Ό,τι στραβό βρεις, το διορθώνεις σε ένα νέο πρισετ, τροποποιώντας το ήδη υπάρχον πρισετ των ψηφιακών πηγών.

Χρειάζεται λοιπόν να έχει το δικό του πρισετ το πικάπ, και σε κάθε αλλαγή (κεφαλής, φόνο στειτζ και καλωδίων) χρειάζεται εκ νέου μετρήσεις για αυτό το πρισετ.


ΥΓ. Στο πρισετ του πικάπ, κόβουμε μαχαίρι οτιδήποτε κάτω από τα 25 χερτζ. Δηλαδή εφαρμόζουμε το παλιό καλό "subsonic" φίλτρο, για να περιορίσουμε τα προβλήματα του ραμπλ που ταλαιπωρούν αδίκως τις αναρτήσεις των σαμπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πράγματι. Επειδή όμως το έχω κάνει, θα σου πω ότι κάποιος που δεν έχει ακούσει καμία καμπύλη, θα είχε όφελος αν άκουγε ακόμα και καμπύλη άλλου. Προσωπικά, με τη καμπύλη του @wnet κατάλαβα τί παίζεται με την ισοστάθμιση και μετά ξεκίνησα τις δικές μου αναζητήσεις. Διαφορετικά, ακόμα με καλώδια θα ασχολιόμουν. ;)
Πάρε τα βασικά δεδομένα καμπύλης και παίξε... Παίξε στον χώρο σου ως προς την ένταση για να δεις μέχρι που πάει και πια καμπυλη τεριαζει σε όλα τα είδη ακούσματος που κάνεις.. .. εκεί θασαι.

Με την καμπυλη του άλλου που βάζεις δεν σημαίνει ότι ακούτε το ίδιο..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.240
Dr. EAR, υποψιαζομαι οτι εννοει ενα preset->presh*t σαν το κοκκινο ... και οχι σαν το μπλε... 🐒
Μαζι με ενα Plugin για θορυβο επιφανειας.. 8-)
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.572
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top