Παρουσίαση συστήματος... PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.565
υπάρχουν και άλλες εκπλήξεις
Εγώ θέλω ένα σχόλιο για την ισοστάθμιση.

Πρώτη φορά στη ζωή σου άκουσες αυτά τα (ομολογουμένως πολύ σωστά) ηχεία, να παίζουν με ισοστάθμιση (παρέα και με τα σαμπ).

Εντάξει, θα έχεις κάτι να πεις. Ε; ;)

καθότι το ίδιο το setup δεν θέλει και πολλές...διορθώσεις
Οι λίγες όμως που τις ..θέλει; :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ θέλω ένα σχόλιο για την ισοστάθμιση.

Πρώτη φορά στη ζωή σου άκουσες αυτά τα (ομολογουμένως πολύ σωστά) ηχεία, να παίζουν με ισοστάθμιση (παρέα και με τα σαμπ).

Εντάξει, θα έχεις κάτι να πεις. Ε; ;)


Οι λίγες όμως που τις ..θέλει; :)
Απεταξάμην τω πειρασμώ... :D

Θεωρώ προτιμότερο και πιο δημιουργικό να εξερευνηθούν αυτά τα στοιχεία από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη,αφού οι μέχρι τώρα κινήσεις του μαρτυρούν ότι οδεύει πάνω σε...αγγελικά μονοπάτια.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και σε περίπτωση που δεν έχει καταστεί αρκετά σαφές,κανένας πλέον παραδοσιακός θιασώτης δεν θα...νομιμοποιείται να ισχυριζόταν ότι δεν θα έβρισκε αρεστή κατακρίνοντάς την ως ΄΄υπερυψωμένη΄΄ τη στερεοφωνική απεικόνιση που έδινε το σκέτο δικαναλικό setup,αφού η σχηματιζόμενη πολυκαναλική ηχόσφαιρα ανατρέπει τα δικαναλικά δεδομένα,καταχωρώντας με πληρέστερο τρόπο το εικονικά είδωλα και τον αέρα γύρω από εκείνα... ;)
...
Οι λίγες όμως που τις ..θέλει; :)
Κι εφόσον επιμένει ο Ear,έχω δύο κατά νου,η πρώτη να το εξελίξει σε full immersive,η δε δεύτερη ν'άλλαζε τους βραχυκυκλωτήρες των PMC με τους γνωστούς της Nordost που θα δρούσαν και ως...΄΄αναρτήσεις΄΄ κατά τα γνωστά περασμένα... :lolsign:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.565
Ε, ναι, χωρίς αποσβεστήρες κραδασμών καβλωδίων, που να ξέρει ο καημένος ο Τζιοβάνι πως ακούγεται η Αλεξίου, ακούγεται άραγε ως Αλεξίου, ως Μπέλου, ή ως schurcump;

Θεός και ψυχή του! :lol: :lol: :lol:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Διορθώνω την ορθογραφία,
Αντίληφθηκα το λάθος μετά το πέρας του επιτρεπόμενου χρονικού διαστήματος επεξεργασίας του μηνύματος. Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τη διόρθωση.
Post automatically merged:

παρτα και συ, βαλτα, θα ερθει κι η σειρα σου, η ωρα σου, μη νομιζεις, κατι μου λεει οτι θα σαι ο 3ος σερι που θα λεει τα ιδια με μας, με τους μικρους μας "δορυφορους" ...
Κοίτα, μπροστά στα ηχεία του @jiovani75, όλοι έχουμε μικρούς δορυφόρους! Θεωρώ ότι τα ηχεία μου είναι ήδη μεγάλα για το χώρο μου και θα "μεγαλώσουν" κι άλλο όταν θα κληθούν να παίξουν παρέα με τα Epik. Ίδωμεν...
 

P

PMC

Guest
Εγώ θέλω ένα σχόλιο για την ισοστάθμιση.

Πρώτη φορά στη ζωή σου άκουσες αυτά τα (ομολογουμένως πολύ σωστά) ηχεία, να παίζουν με ισοστάθμιση (παρέα και με τα σαμπ).
Θέλω να προσπαθησω να μιλήσω για την ισοσταθμιση .Δεν θα είναι εύκολο γιατί τεχνικά έχω πολλές ελλείψεις .
Συγνώμη εκ των προτέρων αν γίνω κουραστικός.
Ότι πω θα αφορά μόνο την μουσική γιατί το home cinema νομίζω είναι πιο εύκολο . Πολλοί προ ενισχυτες τα πάνε αρκετά καλά στις ταινίες. Στην μουσική όμως είναι τα δύσκολα . Εκεί θες ακρίβεια και αλήθεια . Πρέπει να ακούς την αλήθεια στην μουσική.

Θέλω να πω ότι έχει γίνει ισοσταθμιση στο σύστημα . Σαφώς .
Και είμαι πολύ τυχερος που την έκαναν αυτοι (οι δυο )που την έκαναν.

.
Με λιγα λόγια ....( που κανονικά είναι ντροπή να εκφέρω γνώμη για αυτό που ακούω αυτή την στιγμή ) σε όλα τα επίπεδα που μπορεί να αφορούν ακουστικές εντυπώσεις έχουν επέλθει σημαντικές βελτιώσεις.....
Στα μπάσα μπορεί ο οποιοσδήποτε να αντιληφθεί την διαφορα χωρίς καν να ακούσει ;)
Απλά να αναλογισθει ότι πλέον υπάρχουν στον ίδιο χώρο με 4 12ίντσα και 3 10ιντζα γουφερ ,δυο svs 16ρια .
Στα μεσαία έχει πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη διαφορα. Η μέρα με την νύχτα. Ο ηχος μοιάζει να έχει απλώσει παντού χωρίς ποτέ να χάνεται η εστίαση και το κέντρο . Όλα έχουν έρθει μπροστά σου. Νομίζεις ότι μπορείς να πιάσεις τους μουσικούς !
Τα πρίμα έχουν γίνει πολύ πιο διακριτά πιο έντονα . Ξεκάθαρα.
Ο ενισχυτης έπαιξε για καμία εβδομάδα χωρίς ισοσταθμιση. Εννοείται πως ακόμα και έτσι έπαιξε εξαιρετικά .
Βέβαια μετά την ισοσταθμιση μπορείς να ακούσεις πως έπαιζε και χωρίς αυτήν.....ε ντρέπομαι που μου άρεσε αυτός ο ηχος. Απλά.

Η ισοσταθμιση έγινε από δυο σπουδαίους ανθρώπους και ελπίζω και φιλους που με τις γνώσεις τους σε συστήματά,, προγράμματα ιςοσταθμισης και μουσικής έδωσαν εντελώς άλλη μορφή και χαρακτήρα στο σύστημα μου από οτιδήποτε άλλο εχω ακούσει μέχρι σήμερα....η που μπορούσα να φανταστώ

Με την υπομονή και την αγάπη σε αυτό που ήρθαν να κάνουν ,το επίπεδο αυτού του συστήματος μπορεί να ξεπερνάει και επαγγελματικές εφαρμογές.( ψώνιο )
Θα πω χαρακτηριστικά ότι ξεκίνησαμε στις 18:30 και τελειώσαμε στις 04:15 το πρωί......( και είναι και οι δυο τσακάλια . Δεν ψαχνόμασταν!!!)



Πρώτα πρώτα θα πρέπει να πω το εξής.... ο ηχος που ο κάθε ένας μας έχει στο σπίτι του είναι εθιστικος, τον συνηθίζεις και συνηθίζεις και να σου αρέσει....ακόμα και αν είναι λάθος . Φτιάχνεις έναν ήχο και όσο ακούς τόσο πείθεις τον εαυτό σου ότι είναι ο σωστός. Αυτό χωρίς να ξέρεις αν υπάρχουν συχνοτητες που είτε καποιες Φορές δεν ακούγονται ποτέ είτε άλλες φορές είναι υπέρ τονισμένες.
Η αλήθεια είναι ότι ο σωστός ηχος μπορεί να επιτευχθεί μόνο με τεχνολογικά εργαλεία.
Μετρώντας τον χώρο μου βρήκαμε παρά πολλά λάθη. Όχι τραγικα λάθη αλλά αρκετά.

Δηλαδή , αυτό που καταλαβαίνεις αμέσως μόλις μετρήσεις έναν χώρο είναι σε ποιες συχνότητες έχεις λιγότερα η περισσότερα ντεσιμπέλ.....
Κάθε συχνότητα. Κάθε νότα .
Και μπορεί δυο διπλανές νότες ,πχ στους 86 και στους 89 κύκλους να έχουν 10 dB διαφορα εξαιτίας του χώρου. Απίστευτο ?

Εδώ έρχεται ο τριννοβ .Αυτό έρχεται να διορθώσει . Με ενεργό τρόπο . Επεμβαίνει ακριβως εκεί που πρέπει.
Με μικρές η μεγάλες διορθώσεις μπορεί πραγματικά να στα ισιώσει όλα. Βυθισμένες συχνοτητες να στις φέρει στο σωστό επίπεδο. Το ίδιο με τις τονισμένες.....μια-μια. Όλες.
Γιαυτο και είναι στουντιακο εργαλείο. Και η θέση του είναι σε πάγκους στούντιο .

Κάνει Όλες τις συχνότητες λοιπόν να έχουν την ίδια ένταση.
Αργότερα επιλέγεις με βάση κάποια επιτυχημένη θεωρία που έχει αποδειχθεί σωστή με μετρήσεις σε στούντιο η σωστούς μουσικούς χώρους τα τεργκετ κερβς που θες . Στον τρινοβ μπορείς να επέμβεις κιόλας και να φτιάξεις πρισετ έτσι όπως θες και όσα θες.... ( εδώ μπορείς να βάλεις και τον παράγοντα γούστο ) σαν να έχεις εκουαλαιζερ.

Με πολύ απλό και εύκολο τρόπο μπορείς φτάσεις σε παρά πολύ υψηλό επίπεδο αλήθειας .


Οι ήχοι που ακούμε στην πραγματικότητα δεν είναι ευθεία γραμμή . Δηλαδή οι συχνοτητες του ακουστικού φάσματος έχουν διαφορετικές εντάσεις όταν ακούγονται ίδιες. Μπορεί να ακούμε μια συχνότητα στους 120 κύκλους και μια στους 12000 κύκλους να μας φαίνονται ίδιας έντασης και η χαμηλή συχνότητα να έχει μετρημένη ένταση 30 dB πιο πάνω.
Με άλλο τρόπο αντιλαμβάνεται το αυτί μας κάθε συχνότητα.
Οι χαμηλές συχνοτητες στην φύση για να ακουστούν στην ίδια ένταση με τις μεσαίες πρέπει να είναι πιο μεγάλης έντασης. Αυτά βέβαια έχουν αναλυθεί πιο σωστά από άλλους πολύ πιο μάγκες από μένα . ( κογιας,μπχουτια , Κώστας έαρ ,ντιμιφουτ....)

Το πιο δύσκολο είναι το χαμηλό σε ένα στέρεο. Και όχι τόσο να παραχθεί το χαμηλό αλλά να έχει την άνεση να παίξει σε πολύ πιο υψηλές στάθμες από τις υπόλοιπες συχνοτητες . Αν δεν μπορεί να το κάνει τότε πάντα κάτι θα λείπει . Μόνο με σαμπ μπορεί να επιτευχθεί αυτό. Και βέβαια υπάρχουν και ένα σωρό αλλά οφέλη με την χρήση σαμπ. Το ποιο σημαντικο είναι ότι παίρνοντας τις δύσκολες χαμηλές συχνοτητες από το ηχείο του δίνεις ζωή ,διάρκεια ,αέρα , και άνεση στον ενισχυτή σου καθώς τον απαλασσεις από το πιο δύσκολο έργο ...
Με την χρήση σαμπγουφερ μόνο ωφέλη μπορείς να αποκομίσεις.
Εγώ μόλις άκουσα με σαμπ πρώτη φορά τα Ηχεια μου δεν πίστευα στα αυτιά μου.
Είχα ένα χαμόγελο που δεν έφευγε με τίποτα.
Φανταστείτε ότι μόλις σκεφτομουν το κόστος των δυο svs 16 ......μου φαινόταν ......τίποτα. Τσάμπα.:rolleyes:
Είναι σαφώς η μεγαλύτερη και άμεση αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος στο σύστημα του. Ότι ηχείο και αν έχει !

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Θέλω να ευχαριστήσω τους :

Κώστας έαρ ,ντιμιφουτ και τέρμα το γκάζι.

Ζιζικ ,bhutia

Τον Γιώργο και όλα τα παιδιά στην ultimate audio

Τον Στέλιο Μιτσιονη και την solid foundation

Και φυσικά τους δυο καλημπρατορες μου.....
Τον Μανώλη Καστρουνη ο οποίος έχει την απεριόριστη εκτίμηση μου για τον τρόπο που πρέπει να ακούγεται η μουσική
Και τον απίστευτο , επίμονο , μεθοδικό και ακούραστο ντιμιφουτ που ήρθε ρύθμισε και ασχολήθηκε τόσο πολύ με το σύστημα μου που με έχει υποχρεώσει για πάντα.

Ελπίζω να ευχαριστήθηκαν και να απόλαυσαν την εμπειρία αυτή όσο και γω.
 


P

PMC

Guest
Ισως η μόνη ισοταθμηση χωρίς αλκοόλ :tongue: :tongue: :tongue:



FA7C7A10-606D-48BD-B64A-E0F37EB2AECD.jpeg




7E8C619A-86E8-43B4-ABB5-E00EDCB02EB0.jpeg




40F97343-4600-49E9-B25C-0CDDD13F1DFC.jpeg



312F71DC-67D3-4157-86CF-F77EAB5362E6.jpeg




39435A04-68A5-4D22-A63A-CFEA8AB2A0AA.jpeg

Post automatically merged:

Λίγες φωτογραφίες τράβηξα καθώς το μόνο που έκανα είναι να τους ακούω σαν χαζός.....

Αν τους ανοίξεις τα κεφάλια θα βρεις προγράμματα ιςοσταθμισης και ταρκετ κερβς..............

Τους άφηνα να μιλάνε χωρίς να διακόπτω την κουβέντα τους μαθαίνοντας και κλέβοντας όσα περισσότερα μπορούσα από τις γνώσεις τους....


AC1834EE-D033-422B-9D35-0850DBB39C96.jpeg




4AE14F69-9180-4362-A3A1-CD999F7AA76D.jpeg




187AD58F-9B47-4F4D-ACC7-61934C77E2E8.jpeg
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όταν σας το λέει αυτό ο άνθρωπος που έχει αυτά τα ηχεία που βλέπετε, δεν μπορώ παρά να αισθάνομαι μια ...δικαίωση. 8-)

Διότι έχει μαλλιασει η γλώσσα μου, κι ακόμα ο Λέανδρος (κι ο κάθε Λέανδρος) δε λέει να καταλάβει πως δουλεύει το πράγμα... :headbang:
ευτυχώς ντόκτορ που ..μαλλιάζει και κάτι πάνω σ'αυτό το έρημο κεφάλι! :lol:
 

P

PMC

Guest
Κάποιες λεπτομέρειες που μου κάνανε εντύπωση !

1. Ο Μανώλης είχε φέρει μαζί του ένα λέιζερ για να μετράμε την απόσταση. ( έτσι ,τι ? Μόνο ο έαρ θα μετράει με λέιζερ ? )Μέτρησε την απόσταση του κεντρικού ηχείου στα 269 εκατοστά . Όταν ο τριννοβ μέτρησε με τον ήχο για να βγάλει την απόσταση την μέτρησε ......269εκ. :o

2. Κάποια στιγμή και ενώ ήταν προχωρημένη η ώρα ο dimifoot είπε πως χρειαζόμασταν το καινούριο λογισμικό.
Το πρόβλημα ήταν , αν κατάλαβα καλά , ότι δεν είχα κάνει εγγραφή για την Καινουρια ιδιοκτησία η οποία πρέπει να δηλώνεται στην τριννοβ ώστε να σε καταχωρούν ως πελάτη και να σου παρέχουν ότι χρειαστείς. Έστειλε λοιπόν ο Dimi ένα mail όπου ζητούσε την εγγραφή μας και να μας στείλουν το καινούριο λογισμικό . Μέσα σε δέκα λέπτα ο υπεύθυνος της τριννοβ στην Γαλλία είχε κάνει την εγγραφή , και είχε μπει στο μηχάνημα στο σαλόνι μου και είχε εγκαταστήσει το λογισμικό και ότι μπορεί να χρειαζόμασταν.

3. Ο Μανώλης και ο Δημήτρης πρέπει να έκαναν πάνω από 100 μετρήσεις . Τα δυο σαμπ αλλά και κάθε ηχείο ώστε να φτιάξουν την απόκριση κάθε ηχείου ξεχωριστά.:idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.479
Βέβαια μετά την ισοσταθμιση μπορείς να ακούσεις πως έπαιζε και χωρίς αυτήν.....ε ντρέπομαι που μου άρεσε αυτός ο ηχος. Απλά.
Ας ξεκινήσω από εδώ.
Όταν τελείωσε η ισοστάθμιση, και αφού ακούσαμε λίγο το αποτέλεσμα σε μέτρια ένταση (μέση στάθμη περίπου 70db με κορυφές 85+, ήταν περασμένες 02:00), ο Γιάννης φαινόταν σχετικά ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα. Ισως όχι ενθουσιασμένος, αλλά εντάξει, ευχαριστημένος.

Και του λέω "θα κλείσω το Optimiser να ακούσεις τώρα συγκριτικά το πως άκουγες πρίν".

Δεν το πίστευε πως άκουγε πριν, ήρθε κοντά να δει στο μενού πως δεν του κάνω πλάκα :roflmao:

Να δείτε (level matched):

compare.jpg
 

P

PMC

Guest
Θέλω να ευχαριστήσω τους :

Ξέχασα τον Αλέξη τον Ζαπαντη που έπαιξε πολύ σπουδαίο ρόλο στην απόκτηση του τριννοβ......
Θενκ γιου αλεξ....
Post automatically merged:

Δεν το πίστευε πως άκουγε πριν, ήρθε κοντά να δει στο μενού πως δεν του κάνω πλάκα :roflmao:


Ναι . Αλήθεια . Ντράπηκα ! :o
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
1000 μηνύματα στο avsite..... :tongue:

Και το κερασάκι !

Έπρεπε να βρεθεί κάτι το οποίο να ελέγχει τα πάντα !

Να ρυθμίσει τον χώρο !

Να μπορεί να αναβαθμίζεται !

Να κάνει bass management !

Και πολλά αλλά.......


What else.....................


View attachment 139306
Post automatically merged:

View attachment 139308
Μεγειες!!! Πολυ καλες επιλογές!
Υ.Γ μικρόφωνο πήρες η θα σου έρθει από Θεσσαλονίκη? :lolsign:
 
  • Like
Reactions: PMC


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.479
Ναι . Αλήθεια . Ντράπηκα ! :o
Οπως βλέπεται στο γράφημα:
  1. είχε μια κορυφή +20db o_O στα 45Hz
  2. Ολη η μεσαία περιοχή, απο το midbass εως τα 1000Hz ηταν 3-4db κάτω απο το target
  3. και τα πρίμα ήταν τσιτωμένα έως και 4db.
Και όλα αυτά με κορυφαία PMC. Φανταστείτε πως ακούν στα σπίτια τους κάποιοι που νομίζουν πως ακούν σωστά (και βγάζουν και γλώσσα) με κάτι συστήματα απο το Jumbo :gotcha:
 

P

PMC

Guest
Μεγειες!!! Πολυ καλες επιλογές!
Υ.Γ μικρόφωνο πήρες η θα σου έρθει από Θεσσαλονίκη? :lolsign:

Είναι τακτική του Λαΐου σε απαίτηση της τριννοβ η εγκαταστάσεις να γίνονται μόνο από πιστοποιημένους καλημπρατορες. (Και καλά κάνει γιατί κάποιος όχι μυημένος μπορεί να τα κάνει κουλουβάχατα )

Έτσι τους παρέχει μικρόφωνο για οποιαδήποτε μέτρηση . Από κεί και πέρα αν κάποιος είναι πειραγμένος και θέλει να ασχοληθεί ο ίδιος ,μπορεί να πάρει μικρόφωνο ..... εγώ δεν Νοιώθω έτοιμος για κάτι τέτοιο ακόμη.....
Η ρύθμιση σε μένα έγινε με μικρόφωνο που έφερε ο Δημήτρης.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μπραβο στην σουπερ βοηθεια βορειας ελλαδος ... :party:

αυτο ειναι μονο ηχειο η μαζι με sub ?



βαλε και τα γνωστα που ζητας βρε dimi (rt60 -spectro) να δουμε τι ακουει ο ανθρωπος...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.803
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top