Περίθλασης το...ανάγνωσμα

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Μου είναι εντελώς αδιάφορο. 😂😜🤣

Και να εξηγήσω το γιατί.

Στο παλιακο δικάναλο που αναφέρονται αυτές οι μελέτες, όλα αυτά ναι, μετράνε. Ναι, θες τοίχο πίσω σου και ναι θες ανακλάσεις από αυτόν, ώστε να νιώσεις μια α επιπέδου περιέλιξη.

Ναι, και από τους πλαϊνούς τοίχους, ναι στα διπολα, ναι ναι ναι.

Νενεκια. Πολυκαναλο. Ιμερσιβ λέμε.

Άμα βάλεις το upmixing αδερφάκι μου, έχεις όση περιέλιξη θες, ρυθμίζεις πόση θες μάλιστα.

Με 16 ηχεία ολοβερ, έχω περιέλιξη να φαν κι οι κότες με χρόνο αντήχησης στο 0.1 που πρακτικά δε παιζ για δικάναλο.

Μια χαρά τα εντοιχιζω τα Νιούμαν.
Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ξέρω ακριβώς που θέλω να μπουν, στο χιλιοστό.
Απλώς θέλει να τα ξεστήσω όλα για να γίνει γιαπι για κάνα μήνα, και να σταξω κάνα 15-αρι χιλιάρικα.

Πρέπει να αδειάσει τελείως ο χώρος, να βγουν όλα έξω, να ξηλωθούν όλες οι γυψοσανιδες, να πέσει κι η γυψοσανίδα οροφής, να γίνει γιαπί, εντελώς γιαπι.

Μετα με ένα λέιζερ θα δώσω το στίγμα για το ακουστικό κέντρο καθενός ηχείου, με απόκλιση μικρότερη του 1 χιλιοστού, χωρίς απόκλιση. Μια χαρά γίνεται, απόφαση δε το παίρνω όμως, κουράζομαι και στη σκέψη να τα κουβαλήσω όλα έξω και ξανά μανά στήσιμο τα πάντα όλα.

Και δεν είναι μόνο ο κόπος και τα λεφτά.
Άσε το χρόνο που θέλει.
Θέλω 3 μήνες να ασχολούμαι μόνο με αυτό για να γίνει...
To'ξερα οτι θα έρθει ακριβώς αυτό το ποστ, και μάλιστα από 'σένα :) :)

ΕΝΑ! Toulou δεν λέει οτι το ιμέρσιβ θα πεθάνει όπως όλα τα εως τώρα πολυκάναλα φορμά), αλλά (μόνο και μόνο λόγω της διαδεδομένης πλέον υποδομής HT) θα φυτοζωεί μισοϋλοποιημένο.

ΔΥΟ! Γιατί για να υλοποιηθεί σωστά απαιτεί και πάλι, ΚΑΡΑ-ΚΑΡΑ-ντεντικέιτεντ δωμάτιο

ΤΡΙΑ! Επειδή οι ανεπιθύμητες νέες ανακλάσεις των πολυκάναλων... δορθώσεων/...ανακλάσεων, εξαρτώνται από το δωμάτιο

ΤΕΣΣΕΡΑ! Το ξέρω από πειράματα με το Yamaha DSP1 (πριν από 15 χρόνια ! ) : Σε τυπικό όχι τεράστιο δωμάτιο με τυπική φροντίδα... δεν --> ξεπερνούσες εύκολα τα προρυθμισμένα σετάπ με τα δικά σου. Σε τεράστιο δωμάτιο με παραπάνω απορρόφηση, τα στάνταρ έπαιζαν ΟΚ.

ΠΕΝΤΕ! Γι'αυτό και είμαι σίγουρος οτι θα προκύψει στο μέλον με την ολοένα αυξανόμενη προσιτή υπολογιστική δύναμη, νέο ιμέρσιβ λογισμικό και ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ νέες προδιαγραφές τοποθέτησης. Αλλά εσύ θα είσαι εντοιχισμένος.

ΕΞΙ! Προβλέπω και νέες απαιτήσεις φροντίδας (απορρόφηση πλέον στο έπακρο). Αρα γκρέμισμα του ΚΑΡΑ-ΚΑΡΑ-ντεντικέιτεντ δωματίου και φτου κι' απ την αρχή.

ΕΠΤΑ! Και πιστεύω τον Μάρκου που έλεγε οτι το αποτέλεσμα είναι μεν καλύτερο, αλλά όχι τόσο που να σε νοιάζει και πολύ. Και να δικαιολογεί (λέω εγώ) την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βαβούρα, χρόνο και πολυπλοκότητα υλοποίησης - βελτιστοποίησης.

ΟΚΤΩ! Να δω ποιός νορμάλ άνθρωπος δεν θα τρομάξει από την τελευταία. Ένα έρημο σαμπ πασχίζει να αποφασίσει να προσθέσει.

ΕΝΝΕΑ! Και τα περί θαυματουργής-επιστήμης, διανοιών με PHD's, αντικειμενικότητας (ναι καλά) κλπ κλπ ... τρίχες κατσαρές.
Τα επιχειρήματά σας είναι - σόρρυ :p - πανομοιότυπα με των λαμπάκηδων:
"Ακουγες στην τάδε έκθεση το περίπτερο της Dolby και σου πέφταν τα σαγόνια", "έλα στον χώρο μου και θα λαλήσεις", "εχω βάλει το Dark Side of the Moon και δεν μπορείτε να φαντασθείτε τι ακούω" (στο τελευταίο μαζί σου! με απλά στέρεο ακουστικά της σειράς το ακούς αυτό, και σου φεύγει το τσερβέλο)

ΔΕΚΑ! αλλά γιορ' μάνυ, γιορ' γκέιμ

ΕΝΤΕΚΑ! "Απλώς θέλει να τα ξεστήσω όλα για να γίνει γιαπι για κάνα μήνα, και να σταξω κάνα 15-αρι χιλιάρικα" (πέραν αυτών που έχω ήδη σκάσει). <--ΑΚΡΙΒΩΣ!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
αν εχω καταλαβει ορθως τα πραματα οταν λεμε εντοιχισμο εννουμε στο υπαρχων δωματιο να γινει κατασκευη με γυψοσανιδα για να εντοιχιστουν τα ηχεια... οπως οι εντοιχισμεες συσκευες κουζινας .... και οχι να γκρεμισουμε τον τοιχο...
(εκτως απο την περιπτωση των αμερικανικων τυπου καταστασιων που οι εσωτερικοι τοιχοι ειναι απο γυψοσανιδα)
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
αν εχω καταλαβει ορθως τα πραματα οταν λεμε εντοιχισμο εννουμε στο υπαρχων δωματιο να γινει κατασκευη με γυψοσανιδα για να εντοιχιστουν τα ηχεια... οπως οι εντοιχισμεες συσκευες κουζινας .... και οχι να γκρεμισουμε τον τοιχο...
(εκτως απο την περιπτωση των αμερικανικων τυπου καταστασιων που οι εσωτερικοι τοιχοι ειναι απο γυψοσανιδα)
Οχι , μάλλον δεν κατάλαβες καλά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Πόσταρα χωρίς να διαβάσω τα νέα ποστ από #15 έως #21.
Αν γκρέμιζα και ξανάχτιζα λέει ο ένας, αν έχτιζα από την αρχή λέει ο άλλος.
Παίδες μόνο οι γνωστοι πεντ-έξι βλαμμένοι (γιορ' ουόρντς) του αβουσάιτ, άντε και άλλοι δέκα κρυφοί σε όλη την Ελλάδα είστε (αν είστε) με σωστό ιμέρσιβ. Και τόσοι θα μείνετε :p :p :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Πόσταρα χωρίς να διαβάσω τα νέα ποστ από #15 έως #21.
Αν γκρέμιζα και ξανάχτιζα λέει ο ένας, αν έχτιζα από την αρχή λέει ο άλλος.
Παίδες μόνο οι γνωστοι πεντ-έξι βλαμμένοι (γιορ' ουόρντς) του αβουσάιτ, άντε και άλλοι δέκα κρυφοί σε όλη την Ελλάδα είστε (αν είστε) με σωστό ιμέρσιβ. Και τόσοι θα μείνετε :p :p :p
Σου είπε κανείς πως ψάχνουμε ψηφοφόρους να γίνουμε κυβέρνηση;
:p

Προσωπικά αν με γύριζαν στο δικαναλο, έστω και σούπερ ντούπερ, με αέρα δηλαδή :p, θα προτιμούσα να τα βροντήξω όλα και να βλέπω NBA σε μια 85αρα.
Και για μουσική Sonos που λέει και ο @dapost.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
To'ξερα οτι θα έρθει ακριβώς αυτό το ποστ, και μάλιστα από 'σένα :) :)

ΕΝΑ! Toulou δεν λέει οτι το ιμέρσιβ θα πεθάνει όπως όλα τα εως τώρα πολυκάναλα φορμά), αλλά (μόνο και μόνο λόγω της διαδεδομένης πλέον υποδομής HT) θα φυτοζωεί μισοϋλοποιημένο.

ΔΥΟ! Γιατί για να υλοποιηθεί σωστά απαιτεί και πάλι, ΚΑΡΑ-ΚΑΡΑ-ντεντικέιτεντ δωμάτιο

ΤΡΙΑ! Επειδή οι ανεπιθύμητες νέες ανακλάσεις των πολυκάναλων... δορθώσεων/...ανακλάσεων, εξαρτώνται από το δωμάτιο

ΤΕΣΣΕΡΑ! Το ξέρω από πειράματα με το Yamaha DSP1 (πριν από 15 χρόνια ! ) : Σε τυπικό όχι τεράστιο δωμάτιο με τυπική φροντίδα... δεν --> ξεπερνούσες εύκολα τα προρυθμισμένα σετάπ με τα δικά σου. Σε τεράστιο δωμάτιο με παραπάνω απορρόφηση, τα στάνταρ έπαιζαν ΟΚ.

ΠΕΝΤΕ! Γι'αυτό και είμαι σίγουρος οτι θα προκύψει στο μέλον με την ολοένα αυξανόμενη προσιτή υπολογιστική δύναμη, νέο ιμέρσιβ λογισμικό και ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ νέες προδιαγραφές τοποθέτησης. Αλλά εσύ θα είσαι εντοιχισμένος.

ΕΞΙ! Προβλέπω και νέες απαιτήσεις φροντίδας (απορρόφηση πλέον στο έπακρο). Αρα γκρέμισμα του ΚΑΡΑ-ΚΑΡΑ-ντεντικέιτεντ δωματίου και φτου κι' απ την αρχή.

ΕΠΤΑ! Και πιστεύω τον Μάρκου που έλεγε οτι το αποτέλεσμα είναι μεν καλύτερο, αλλά όχι τόσο που να σε νοιάζει και πολύ. Και να δικαιολογεί (λέω εγώ) την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βαβούρα, χρόνο και πολυπλοκότητα υλοποίησης - βελτιστοποίησης.

ΟΚΤΩ! Να δω ποιός νορμάλ άνθρωπος δεν θα τρομάξει από την τελευταία. Ένα έρημο σαμπ πασχίζει να αποφασίσει να προσθέσει.

ΕΝΝΕΑ! Και τα περί θαυματουργής-επιστήμης, διανοιών με PHD's, αντικειμενικότητας (ναι καλά) κλπ κλπ ... τρίχες κατσαρές.
Τα επιχειρήματά σας είναι - σόρρυ :p - πανομοιότυπα με των λαμπάκηδων:
"Ακουγες στην τάδε έκθεση το περίπτερο της Dolby και σου πέφταν τα σαγόνια", "έλα στον χώρο μου και θα λαλήσεις", "εχω βάλει το Dark Side of the Moon και δεν μπορείτε να φαντασθείτε τι ακούω" (στο τελευταίο μαζί σου! με απλά στέρεο ακουστικά της σειράς το ακούς αυτό, και σου φεύγει το τσερβέλο)

ΔΕΚΑ! αλλά γιορ' μάνυ, γιορ' γκέιμ

ΕΝΤΕΚΑ! "Απλώς θέλει να τα ξεστήσω όλα για να γίνει γιαπι για κάνα μήνα, και να σταξω κάνα 15-αρι χιλιάρικα" (πέραν αυτών που έχω ήδη σκάσει). <--ΑΚΡΙΒΩΣ!
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Έχεις δίκιο σε όλα.

Ωστόσο, δεν μπορώ να πετάξω την ιδέα για εντοιχισμο, απλώς την αναβάλλω.
Βεβαίως δικαιούμαι να την αναβάλλω επ'αορίστου, ή κάποια στιγμή να με βαρέσει στο κεφάλι ο Θεός του ήχου και να υποστώ τις συνέπειες. 😂🤣😜
αν εχω καταλαβει ορθως τα πραματα οταν λεμε εντοιχισμο εννουμε στο υπαρχων δωματιο να γινει κατασκευη με γυψοσανιδα για να εντοιχιστουν τα ηχεια... οπως οι εντοιχισμεες συσκευες κουζινας .... και οχι να γκρεμισουμε τον τοιχο...
(εκτως απο την περιπτωση των αμερικανικων τυπου καταστασιων που οι εσωτερικοι τοιχοι ειναι απο γυψοσανιδα)
Περίπου, αλλά όχι ακριβώς.
Πρακτικά, θέλει κάθε ηχείο να φωλιάσει μέσα σε συμπαγές τοιχωματικο όριο, δηλαδή θέλει τσιμέντα, χτισιματα, να γεμίζεις τσιμεντόλιθους, να χώνεις περιμετρικά πυκνή απορρόφηση για να σφηνωσει το ηχείο, να ρίξεις απορρόφηση ολοβερ στα υπόλοιπα κενά, κλπ, και ναι, στο τέλος απλώνεις τη γυψοσανίδα από μπροστά να κρύψεις τα χάλια σου. 🤣😂😜


Εν ολίγοις, για κάθε ηχείο, πρέπει να κατασκευαστεί μια τρύπα να μπει, ώστε ο ήχος που παράγει σφαιρικά το ηχείο να βρίσκει διέξοδο μόνον προς τα εμπρός.

Αν είναι όλα τα ηχεία όμοια, και συμπαθητικου μεγέθους, παίζει πολύ η ιδέα καλουπιου, οπότε φέρνεις έτοιμα κατασκευασματα από ένα καλούπι, και τα στήνεις εκεί που θες να μπουν τα ηχεία. Κάνα 20-αποντο μπετο, σα τοίχος από μπετο, μια χαρά είναι. Ε, θα ζυγίζει λίγο παραπάνω, αλλά αυτό θέλει. Ή βάζεις το καλούπι εκεί που θες, ξύλινα γύρω γύρω, και ρίχνεις μπετο.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Στο ελλάντα που ως γνωστόν το έχουμε τερματίσει απο αρχαιοτάτων χρόνων, ΔΕΝ εχουμε απλά ενα πρόβλημα για κάθε λύση. Εχουμε πολλά !

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ! ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΑΟΥΜΕ ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ, ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ, ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΤΟ ΚΑΝΣ ή ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΣ ???

Δεν εβαλε κανεις σε κανέναν το πιστόλι στο κρόταφο! Να μανουριάζουμε δηλαδή ακόμα και για την θεωρία είναι τρατζικ !
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
... καλα το καταλαβα, ετσι αλλα τσιμεντομενο (σε υπαρχον κτισμα με προσθηκη επιπροσθετων κατασκευων // και σε νεο κτισμα με προβλεψη που θα μπουν εκ των προτερων) :

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Βασικά θες αυτό:

Screenshot_20220217_155251_com.android.chrome.jpg


Το στήνεις στην αυλή, κι αρχίζεις να φτιάχνεις φωλιές ηχείων, μέχρι να καταλήξεις στο καλούπι.

Ε, θες 3-4 μέρες δοκιμές, μέχρι να φτιάξεις το τελικό καλούπι.

Μετα φτιάχνεις όσες φωλιές ηχείων θες, για να βολευτούν τα ηχεία του ιμερσιβ σεταπ σου.

Μετα θα δεις πως θα στηρίξεις στην τελική θέση κάθε φωλιά, πιθανώς με κιλοδοκο, ή χτίσιμο ή καλουπωμα επιτόπου και μπετο.

Όταν λέμε γιαπι, το λέμε και το εννοούμε.

Εγώ έχω μικρού όγκου ηχεία, θα είναι αρκετά εύκολο να φτιάξω καλουπωτά μια φωλιά που μέσα να σφηνωνει το κάθε ηχείο με 2 στρώσεις κοποπρεν ολοβερ.

Η τελική τοποθέτηση θέλει προσοχή, έλεγχο, και ακινητοποιηση. Γίνεται, όλα γίνονται. Χρόνο και χρήμα θέλει.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σου είπε κανείς πως ψάχνουμε ψηφοφόρους να γίνουμε κυβέρνηση;
:p

Προσωπικά αν με γύριζαν στο δικαναλο, έστω και σούπερ ντούπερ, με αέρα δηλαδή :p, θα προτιμούσα να τα βροντήξω όλα και να βλέπω NBA σε μια 85αρα.
Και για μουσική Sonos που λέει και ο @dapost.
Εάν δεν οραματίζεται κάποιος το να γινόταν ΄΄κυβέρνηση΄΄,τότε είναι άτοπον να έθετε ΄΄νόμους΄΄ επιβάλλοντας έστω και εικονικά...πρόστιμα. :wink:

Πέραν αυτού,αναρωτιέμαι αν γίνεται κατανοητό ότι τέτοιες κατηγορηματικές διακηρύξεις κατά των δικαναλικών έρχονται σε αναλογία με άλλους δογματικούς τύπους,όπως λ.χ. διάφοροι οπλαρχηγοί του βινυλίου που έλεγαν σκουπίδια όσα σύγχρονα μουσικά ιδιώματα δεν θα κυκλοφορούσαν σε δίσκους από παρθένο βινύλιο 200 και άνω γραμμαρίων προκειμένου να τ'απολάμβαναν στα πλατώ με τις τροχαλίες και τους σφονδύλους,ή άλλοι ευέλπιδες του καλού ήχου που νομίζουν ότι η Μουσική μπορεί να σκοτωθεί από ήχο που δεν θα τύχαινε της απολύτου αρεσκείας τους...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Εάν δεν οραματίζεται κάποιος το να γινόταν ΄΄κυβέρνηση΄΄,τότε είναι άτοπον να έθετε ΄΄νόμους΄΄ επιβάλλοντας έστω και εικονικά...πρόστιμα. :wink:
Σοβαρά τώρα ρε @Bhutia, πιστεύεις πως με ενδιαφέρει πόσοι θα ακούν δικάναλο, ή πόσοι θα ακούν χωρίς σαμπς; :roflmao:

Καθόλου δεν με απασχολεί. Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, ή ό,τι μπορεί.

Αυτό που γράφω είναι το τι είναι καλύτερο. Αντικειμενικά. Εντάξει, είναι ενοχλητικό, αλλά τι να κάνουμε; :roflmao:

Πέραν αυτού,αναρωτιέμαι αν γίνεται κατανοητό ότι τέτοιες κατηγορηματικές διακηρύξεις κατά των δικαναλικών έρχονται σε αναλογία με άλλους δογματικούς τύπους,όπως λ.χ.
Ξέρω και άλλους δογματικούς, για παράδειγμα κάποιους δογματικούς που λένε πως η γη δεν είναι επίπεδη, πως τα εμβόλια σώζουν ζωές και άλλα τέτοια δογματικά :roflmao:

Όχι, εντάξει, μην θυμώνετε... :lolsign:

Απλώς δεν ενδιαφέρομαι να ακούσω κανένα δικάναλο σύστημα να παίζει μουσική. Κι ας έχει αέρα 8 μποφόρ.
Δεν με νοιάζει, δεν θέλω. Ένα Sonos, μάλιστα, να το ακούσω. Αλλά δυο ηχεία σκέτα, όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω, βάλε να δούμε μπάλα.

Εσείς θα ακούγατε μονοκάναλο; ένα ηχείο σκέτο στην μέση ενός σαλονιού (όχι ως επιστημονική δοκιμή, αλλά για απόλαυση); Μάλλον όχι, θα βαριόσασταν.
Δηλαδή βαριέστε να ακούσετε ένα σύστημα που είναι μείον ένα ηχείο από αυτό που ξέρετε. Για εμένα το δικάναλο είναι μείον εννέα ηχεία από αυτό που ξέρω, και βαριέμαι εννιά φορές περισσότερο :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Για εμένα το δικάναλο είναι μείον εννέα ηχεία από αυτό που ξέρω, και βαριέμαι εννιά φορές περισσότερο :p
-11 σε μένα.😂😜😜🤣😝

9 έχω εδάφους, 4 στο ταβάνι.

Καμιά φορά εκνευρίζομαι άμα δε παίζουν 2 στα 9 εδάφους.. 🤣😂😜
Τα φροντ γουάιντ, ξέρεις, μέχρι να δώσουν το νέο σοβαρό upmixing που τα έχει λύσει αυτά τα θέματα.
Μα για όνομα, να έχεις και να μη παίζουν; αν είναι δυνατόν δηλαδή, έλεος κύριε τουλ.😂


ΥΓ. Κι 1 να μη παίζει, μου τη δίνει. Καναδυο δίσκους που δεν είχαν πληροφορία στο κεντρικό, τους σουταρα. Ρε ουστ. Έχουμε κι άλλες ηχογραφήσεις να παίζουν.🤣😂😜
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Τι γελάτε ρε;

Είναι σοβαρό ατόπημα να μη παίζει το κεντρικό.

Φαντομ κεντρικό; που ζούμε, στο μεσαίωνα;

Τι διαφορά νομίζετε πως έχει μουσική από ταινίες; το ένα ξεκινάει από μ και το άλλο από τ; 🤣😂😜😂🤣


Για πάτε να δείτε καμία ταινία με Φαντομ κεντρικό, και μετά βάλτε κανονικά να παιζ το κεντρικό, και πείτε μου εμένα μετά.. 🤣😜😂😜🤣😜🤣😜😂😂😜🤣😜😂😜🤣🤣😜😂

Η μάλλον δείτε μια ταινία με άτμος, και μετά ξαναδείτε πόσο θα αντέξετε να τη δείτε με ήχο από 2 ηχεία. 🤣😂😜😂🤣😂😜😂🤣😂😜😂🤣😂😜
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σοβαρά τώρα ρε @Bhutia, πιστεύεις πως με ενδιαφέρει πόσοι θα ακούν δικάναλο, ή πόσοι θα ακούν χωρίς σαμπς; :roflmao:

Καθόλου δεν με απασχολεί. Ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, ή ό,τι μπορεί.

Αυτό που γράφω είναι το τι είναι καλύτερο. Αντικειμενικά. Εντάξει, είναι ενοχλητικό, αλλά τι να κάνουμε; :roflmao:


Ξέρω και άλλους δογματικούς, για παράδειγμα κάποιους δογματικούς που λένε πως η γη δεν είναι επίπεδη, πως τα εμβόλια σώζουν ζωές και άλλα τέτοια δογματικά :roflmao:

Όχι, εντάξει, μην θυμώνετε... :lolsign:
...
Σε νήμα με τεχνικό θέμα δεν εκφράζω κάποια πίστη,αλλά δεν γίνεται από την άλλη σε νήμα που έχω ο ίδιος ξεκινήσει να μη σχολιάζω διάφορα ευρήματα στην πορεία...

Όσο και να μη βρίσκω ο ίδιος ενοχλητικές τις γνωστές νουθεσίες και προτροπές,άμα εσύ ο ίδιος τις βρίσκεις δεν έχω διάθεση να σου κάνω αντίλογο...Συ είπας... :sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top