Περίθλασης το...ανάγνωσμα




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Τζάμι ;;;;
Εντοιχισμο με τσιμεντο, αδρανες, στιβαρο και συμπαγες υλικο δε λεω, δεν εχω δει πουθενα. Οτι εχω δει ειναι με ξυλεια, γυψοσανιδες και τζαμι.
Θα στείλεις κανένα λινκ ;
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Ναι έχει μεγάλη πυκνότητα , και με ικανό πάχος μπορεί να κάνει καλή δουλειά.
Μπορεί να γίνει και με τσιμεντοσανίδες. Καθαρή δουλειά , έχουν βάρος βέβαια ,αλλά είναι ικανότατες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.501
Έχω δει πολλά παραδείγματα εντοιχισμού με ξυλεία και απορρόφηση, αυτοί κλανουν το gain από πίσω, παν να το απορροφησουν, δε με αρέσει.

Επίσης αυτοί συνήθως δεν έχουν τοίχους σα τους δικούς μας από μπετο, έχουν ξύλινα σπίτια ή γυψοσανιδες.
Εμείς άμα αφήσουμε απόσταση από το ηχείο μέχρι τον συμπαγή τοίχο, και βάλουμε ανάμεσα απορρόφηση, μια χαρά θα φάμε τις ακυρωσαρες από μπροστά. Ο τοίχος από πίσω, μια χαρά θα την εκανει τη ζημιά, και θα την μετράς μετά στο δήθεν εντοιχισμένο και θα κλαις τον κόπο σου.

Μόνο συμπαγή δομικά στοιχεία εμπιστεύομαι, μέχρι πλάκες μολύβδου. Να μη περνάει τίποτα από πίσω, να έρθουν όλα μπροστά.

Στα σπίτια έξω παίζει άλλος τρόπος κατασκευής, εγώ λόγου χάριν έχω γύρω γύρω συμπαγές μπετο, διαλέγεις απόσταση του ηχείου από τον τοίχο πίσω του για να δεις το παιχνίδι στην απόκριση, δεν υπάρχει σωτηρία, μόνο κολλητά ή μέσα στον τοίχο, ειδάλλως καρδιοειδης λοβος από ηχείο τέτοιας κατασκευής, συν κάνα μέτρο από τον πίσω τοίχο. Γιατί το me Geithain δε το κολλάς στον τοίχο, θέλει απόσταση.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.501
Το γυαλί είναι δύσκολο υλικό.

Σαφώς έχει μεγάλη πυκνότητα, μάζα, βάρος, και σαφώς είναι εύκολο να φτιάξεις ένα ας πούμε ενυδρείο χωρίς καπάκι από διπλά 2-αρια τζάμια, ή βάλε και 3ο 2-αρι, με σιλικόνη ανάμεσα μια χαρά εύκολα φτιάχνεται, αλλά πρώτον είναι πανάκριβο (ροντε καρέ 2cm κομμένα τζάμια για 13 ηχεία θες χιλιάρικα να πέφτουν - αντιθέτως τσιμέντα και άμμος είναι ευτελή υλικά) και είναι δύσχρηστο, δε μπορείς να κάνεις μια τρύπα κει και μια δεύτερη παρακει να περάσεις μια βίδα να το στερέωσεις σφιχτά στον τοίχο ή στο ταβάνι με τη γωνία που θες, να ενσωματώσεις ένα σίδερο οικοδομικό να βγαίνει έξω και να το μπηξεις σε μια τρύπα στον τοίχο με χημικά ουπα, δεν έχει καμία ευελιξία, δεν. Είναι πολύ κυριλέ υλικό, για λίγες κυριλέ εφαρμογές για κάνα 5-καναλο σε αλώνι, με σοβαρές βάσεις, και πρόσεξε μη σου πέσει κάτω.

Όλα τα σκληρά βαριά συμπαγή υλικά που θα μπορούσα να δεχτώ, από κοριαν μέχρι γρανίτη, είναι δύσχρηστα, ακριβά, κλπ.

Μπετονιέρα, μπετο, τσιμέντο, αμμούδα.

Ευκολακια. Κάνεις τρύπα όπου θες, κι αν μετανιώσεις την κλείνεις κιόλας, σε ντετέ. Εύκολο, εύχρηστο, φτηνό υλικό.

Με καδρόνια κάνεις εύκολα γρήγορα κολώνες όπου θες να τις γεμίσεις για βάση, να ενώσεις από πάνω τη φωλια. Είναι εύχρηστο.
 
Last edited:



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Σου είπε κανείς πως ψάχνουμε ψηφοφόρους να γίνουμε κυβέρνηση;
:p
Οι τίτλοι τύπου "Ο θάνατος του δικάναλου . . ." απαιτούν ψηφοφόρους για να δικαιωθούν :p
Προσωπικά αν με γύριζαν στο δικαναλο, έστω και σούπερ ντούπερ, με αέρα δηλαδή :p, θα προτιμούσα να τα βροντήξω όλα και να βλέπω NBA σε μια 85αρα.
Και για μουσική Sonos που λέει και ο @dapost.
Καλά εντάξει, ο,τι πεις :whistling:
. . .
Αυτό που γράφω είναι το τι είναι καλύτερο. Αντικειμενικά.
Από που προκύπτει το "αντικειμενικά" παρακαλώ;
Αλλά είναι καλύτερο. Συμφωνώ. Υποκειμενικά
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Μπα, δε νομίζω. Αυτό μου φαίνεται αφρός, πολύ ελαφρύ.
Ε ναι μάλλον για αυτό που θες να κάνεις
Πάντως το alpha block κάνει δουλειά στις χαμηλές κολλητά τα ηχεία πάνω του
Μακαρι να είχα κρατήσει τα spectro
Κάποια στιγμή θα τα ξαναστήσω εκεί να κρατήσω μετρήσεις
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Δεν είσαι αντικειμενικός λοιπόν, είσαι πιστός.

Και αυτή η υπογραφή/φράση του Toole (και σχεδόν όλη η υπόλοιπη εργασία του) είναι στην πραγματικότητα μία όσο γίνεται ακριβής απεικόνιση του μέσου όρου των υποκειμενικών εντυπώσεων των συμμετεχόντων στα τεστς του.

Μεγάλη η αξία της, αλλά το σωστό από μέρους μας θα'ταν η εμβάθυνση στις δοκιμές αυτές πριν αποφασίσουμε οτι συμβαδίζουμε πλήρως με τον μέσο όρο:
Πόσοι παρέκκλιναν του "μέσου όρου"; Πόσο; Ελέγχθηκε με πρόσθετα τεστς η επαναληψιμότητα των αποκλισεών τους;
Εχεις κάνει τέτοια εμβάθυνση; (ούτε εγώ)

Κάτι ακόμα: Αυτό το "something που το two-channel format δεν μπορεί να deliver" αναφέρεται στο "spaciousness of big venues".
Και εδώ αυτόματα ξεπετάγεται το υποκειμενικό πόσο το έχει ανάγκη αυτό ο κάθε ακροατής. Ποσοτικά! Λίγο, πολύ, ή καθόλου; Μετριέται αυτό αντικειμενικά;
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
"spaciousness of big venues". και πράσινα άλογα.
Εχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο live σε live ορχήστρα , σε οτιδήποτε τέλος πάντων σχήμα που παίζει μουσική?
ΟΧΙ.
Απλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Είναι Εφφέ , και όπως όλα τα εφφέ τα βάζουμε , τα βγάζουμε , τα παμε μπρός , πίσω ,στο πλάϊ , ή όπου αλλού θέμε.
Από πότε τα σύνθια και όλα τα υπόλοιπα σαν αυτά χρειάζονται ηχογράφηση? ρε θα μας τρελάνετε ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Δεν είσαι αντικειμενικός λοιπόν, είσαι πιστός.

Και αυτή η υπογραφή/φράση του Toole (και σχεδόν όλη η υπόλοιπη εργασία του) είναι στην πραγματικότητα μία όσο γίνεται ακριβής απεικόνιση του μέσου όρου των υποκειμενικών εντυπώσεων των συμμετεχόντων στα τεστς του.

Μεγάλη η αξία της, αλλά το σωστό από μέρους μας θα'ταν η εμβάθυνση στις δοκιμές αυτές πριν αποφασίσουμε οτι συμβαδίζουμε πλήρως με τον μέσο όρο:
Πόσοι παρέκκλιναν του "μέσου όρου"; Πόσο; Ελέγχθηκε με πρόσθετα τεστς η επαναληψιμότητα των αποκλισεών τους;
Εχεις κάνει τέτοια εμβάθυνση; (ούτε εγώ)
Καλά τα λες. Πάσχουν οι μελέτες τους σε πολλά, αλλά αυτές έχουμε, με αυτές πορευόμαστε.
Δεν έχω πρόχειρη άλλη βιβλιογραφία εκτός από όσες μελέτες αναφέρονται απο τον Toole.

Ούτε γνωρίζω κάποια αντίστοιχη σωστά τεκμηριωμένη συγκριτική μελέτη προτίμησης μονοκάναλου/δικάναλου θα είχε ενδιαφέρον. :biggrin: Εχεις καμία; :lolsign:

Από την άλλη, αν στηριχτούμε στις τεκμηριωμένες γνώσεις ακουστικής, είναι εύκολο να καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως όοο αυξάνεται ο αριθμός των ηχογραφημένων καναλιών και αντίστοιχα των ηχείων/δρόμων αναπαραγωγής τόσο πλησιάζουμε προς την πιστή αναπαραγωγή, και τόσο απομακρυνόμαστε απο τις ηχητικές καραμπόλες του εκάστοτε δωματίου.

Και όχι, δεν ισχύει πως όσο πιο πολλα ηχεία έχεις τόσο πιο πολλές καραμπόλες, διότι ο άμεσος ήχος πχ απο το ηχείο πίσω δεξιά, υπερισχύει στην αντίληψη μας του έμμεσου απο την ανάκλαση που έρχεται απο πίσω δεξιά και προέρχεται από το μπροστά αριστερα ηχείο (απλοποιημένο).


"spaciousness of big venues". και πράσινα άλογα.
Εχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο live σε live ορχήστρα , σε οτιδήποτε τέλος πάντων σχήμα που παίζει μουσική?
ΟΧΙ.
Σοβαρά τώρα; Πιωμένος πας στο Μέγαρο;
Και εδώ αυτόματα ξεπετάγεται το υποκειμενικό πόσο το έχει ανάγκη αυτό ο κάθε ακροατής. Ποσοτικά! Λίγο, πολύ, ή καθόλου; Μετριέται αυτό αντικειμενικά;
Ο αέρας που λέγαμε; Μετριέται;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Ναι ναι, τίποτα άλλο?
Δε με λες ?, κλασσική μουσική ακούς , από ότι ξέρω, στο μέγαρο η ορχήστρα , και ο ήχος της από που ακούγονται?
Οχι οι πληροφορίες του χώρου , δεν με ενδιαφέρουν αυτές .!
Η γμμένη η ορχήστρα , από που παίζει ρε dimi? Από το πλάι ? από πίσω? Από πάνω? '
Η από ΜΠΡΟΣΤΑ ?
Μπροστά !! σε ένα μεγάλο εύρος 40-50 μοιρών , αλλά ΜΠΡΟΣΤΑ.
Πάντα η ορχήστρα βρίσκεται μπροστά από τον ακροατή . Τι να κάνουμε τώρα δλδ? , να τους κρεμάσουμε σε τσιγκέλια ? για να έχουμε immersiveness?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Οίκτο

:headbang::headbang::headbang:

Πάλι γνώσεις νηπιαγωγείου πρέπει να εξηγούμε;


Τώρα ακούω Argerich σε Atmos.

87F5BDD4-7A42-42BE-B886-8CCC8939C2F2.jpeg


Ένα πιάνο να παίζει Chopin.
Το πιάνο βρίσκεται μπροστά μου. Όχι πάνω μου, ούτε πίσω μου.

Αν το βάλω σε Stereo, είναι πάλι μπροστά μου.

Η διαφορά ειναι πως σε Atmos βρίσκομαι μέσα στον χώρο που παίζει το πιάνο, σε Stereo εχω ανοίξει ενα παράθυρο στον μπροστινό μου τοίχο προς το δωμάτιο που παίζει το πιάνο.

Και ναι, είναι απείρως πιο αληθοφανές/απολαυστικό.

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; :headbang:
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.373
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top