Περί καλωδίων ρεύματος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο, αν υπολογίσουμε πόσο εχει ξοδέψει κάποιος συνολικά για καλώδια, τα χρήματα αυτά να υπερβαίνουν το κόστος του ενισχυτή.
Όλο και κάποιος θα το έχει καταφέρει :p
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο, αν υπολογίσουμε πόσο εχει ξοδέψει κάποιος συνολικά για καλώδια, τα χρήματα αυτά να υπερβαίνουν το κόστος του ενισχυτή.
Όλο και κάποιος θα το έχει καταφέρει :p
..αυτο που λεει ο Ντιμιφουτ - συνολικο κοστος στα ετη - κατα το δυνατο να διευκρινιζεται τι λεμε :)
θα αναρωτιωμουν, το ποσο που ξοδευει καποιος απο αυτους τους πολλους για μουσικη..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.....................................αν καποιος εχει ενα ενισχυτακο πηγη ηχεια στα 800 ευρω (ας πουμε)................................................
και του κατσει τιμη υπεδαφος ενα καλωδιο ρευματος...
(αξιας 2000 χλ ευρω .............. === στα 40 ευρω )
...ΔΕΝ θα πρεπει να το παρει γιατι διαταρασει το φενγκ σουι της χρυσης αναλογιας κοστους συσκευων καλωδιων.................
Που οριζει ο τσελεμεντες του πετρετζικη του αντικαλωδιακου σουτρα.
Η προσφορα μου ισχυει.....οποιος εχει ή σκεφτεται να βαλει στο συστημα του ενα καλωδιο ακριβο - ακριβότερο των συσκευων του
απλα μου το δινει
Ετσι φευγει απο πανω του η ρετσινια της ανισορροπιας.......και εγω δυστυχω με το κακο καρμα που θα χτισω με το παλιοκαλωδιο
να το παρει μαζι με τα 40 ευρο που θα του δωσει ο πωλητης.. και με τα σαραντα αργυρια αυτα να αγορασει 2 δισκους .. :D και μετα να μαζεψει και λεφτα να παρει πικαπ.. :drinks:
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τα "μαμά" καλώδια ρεύματος των συσκευών αλλά δεν δίνω και ένα σκασμό χρήματα για να τα αντικαταστήσω. Αυτά που βάζω πάνω στις συσκευές είναι βιομηχανικά καλώδια μεγαλύτερης διατομής από τα original και με καλύτερους, επώνυμους, πιστοποιημένους ακροδέκτες.

Να πω την αλήθεια, στους 2 ενισχυτές που είχα παλαιότερα στην κατοχή μου (Nad c356 και Naim Supernait) αλλάζοντας καλώδια ρεύματος στην κατηγορία από 30 έως 150 ευρώ είχα ακούσει ελάχιστες έως καθόλου διαφορές. Στον Luxman L-505u που έχω τώρα, δoκίμασα 5-6 καλώδια ρεύματος από 150 έως 1100 ευρώ και πάλι άκουσα πολύ μικρή διαφορά και μάλιστα όχι πάντα προς το καλύτερο όσο ανέβαινε η τιμή. Τόσο ελάχιστη διαφορά που μπορεί να ήταν της στιγμής και στο τυφλό τεστ μπορούσα να την βρω 2 φορές στις 10.
Επειδή λοιπόν πήρα πολύ σοβαρά την διαδικασία δοκιμής καλωδίων ρεύματος και έκανα πολλές πολλές δοκιμές με την αρωγή φίλου μου που άλλαζε καλώδια στο σύστημα χωρίς να βλέπω, δεν έλεγε τη γνώμη του, κάθοταν σε μια συγκεκριμένη θέση στο χώρο και άλλα παραφερνάλια.......έχω να πω πόσο ξενέρωσα και βαρέθηκα με την όλη διαδικασία. Ανακάλυψα για ακόμα μια φορά ότι είμαι μουσικόφιλος και δεν διασκεδάζω με τα διάφορα τεστ. Βέβαια αυτό είναι κάτι προσωπικό μου και δεν πάει να πει πως δεν σέβομαι την επιλογή των audiophiles που κάνουν συνέχεια δοκιμές και updates στο κάθετί. Φίλος μου δοκίμαζε επί μια εβδομάδα router και καλώδια δικτύου για το streamer του για να βρει ποιο ακούγεται καλύτερα. Λέει ότι ακούει διαφορές.....

Όσον αφορά τον Luxmanάκο μου, του πήρα τελικά στις γιορτές δώρο ένα χοντρούλι υπερθωρακισμένο καλώδιο 3*1,5 και του έβαλα και Furutech ακροδέκτες που είναι και αυτοί Γιαπωνέζικοι και θα μιλούν την ίδια γλώσσα και θα κάνουν καλή παρέα. Το όλον 180 ευρώ, διαφορές δεν άκουγα μέν, τα έσκασα τελικά δέ, ας όψεται που είμαι περιποιητικός στον Luxmanάκο.

Πάντως 1000 ευρώ καλώδιο ρεύματος στο δικό μου σύστημα δεν θα έβαζα ποτέ. Και αν το έβρισκα αυτό το καλώδιο του 2χίλιαρου στα 40 ευρώ (πως και που πείτε μου...) θα το πούλαγα ΑΜΕΣΑ 1000 και θα έπαιρνα ντακ, DSP, ή θα άλλαζα ηχεία.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Φερε μου το καλωδιο του λαξαμανου να στο κανω να ακους διαφορες...
οσο αφορα το
...
θα πουλαγες.......
.οταν μπεις στην διαδικασια του πούλα....θα δεις το χιλιαρικακι πως θα γινει ευκολα 300 ευρω.....
αν θες να φυγει το καλωδιο............
Μπορει βεβαια να κανεις το λαθος να το κουμπωσεις στο λαξαμανακο...και να σου φυγει η πυτιριδα...........
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τα "μαμά" καλώδια ρεύματος των συσκευών αλλά δεν δίνω και ένα σκασμό χρήματα για να τα αντικαταστήσω. Αυτά που βάζω πάνω στις συσκευές είναι βιομηχανικά καλώδια μεγαλύτερης διατομής από τα original και με καλύτερους, επώνυμους, πιστοποιημένους ακροδέκτες.

Να πω την αλήθεια, στους 2 ενισχυτές που είχα παλαιότερα στην κατοχή μου (Nad c356 και Naim Supernait) αλλάζοντας καλώδια ρεύματος στην κατηγορία από 30 έως 150 ευρώ είχα ακούσει ελάχιστες έως καθόλου διαφορές. Στον Luxman L-505u που έχω τώρα, δoκίμασα 5-6 καλώδια ρεύματος από 150 έως 1100 ευρώ και πάλι άκουσα πολύ μικρή διαφορά και μάλιστα όχι πάντα προς το καλύτερο όσο ανέβαινε η τιμή. Τόσο ελάχιστη διαφορά που μπορεί να ήταν της στιγμής και στο τυφλό τεστ μπορούσα να την βρω 2 φορές στις 10.
Επειδή λοιπόν πήρα πολύ σοβαρά την διαδικασία δοκιμής καλωδίων ρεύματος και έκανα πολλές πολλές δοκιμές με την αρωγή φίλου μου που άλλαζε καλώδια στο σύστημα χωρίς να βλέπω, δεν έλεγε τη γνώμη του, κάθοταν σε μια συγκεκριμένη θέση στο χώρο και άλλα παραφερνάλια.......έχω να πω πόσο ξενέρωσα και βαρέθηκα με την όλη διαδικασία. Ανακάλυψα για ακόμα μια φορά ότι είμαι μουσικόφιλος και δεν διασκεδάζω με τα διάφορα τεστ. Βέβαια αυτό είναι κάτι προσωπικό μου και δεν πάει να πει πως δεν σέβομαι την επιλογή των audiophiles που κάνουν συνέχεια δοκιμές και updates στο κάθετί. Φίλος μου δοκίμαζε επί μια εβδομάδα router και καλώδια δικτύου για το streamer του για να βρει ποιο ακούγεται καλύτερα. Λέει ότι ακούει διαφορές.....

Όσον αφορά τον Luxmanάκο μου, του πήρα τελικά στις γιορτές δώρο ένα χοντρούλι υπερθωρακισμένο καλώδιο 3*1,5 και του έβαλα και Furutech ακροδέκτες που είναι και αυτοί Γιαπωνέζικοι και θα μιλούν την ίδια γλώσσα και θα κάνουν καλή παρέα. Το όλον 180 ευρώ, διαφορές δεν άκουγα μέν, τα έσκασα τελικά δέ, ας όψεται που είμαι περιποιητικός στον Luxmanάκο.

Πάντως 1000 ευρώ καλώδιο ρεύματος στο δικό μου σύστημα δεν θα έβαζα ποτέ. Και αν το έβρισκα αυτό το καλώδιο του 2χίλιαρου στα 40 ευρώ (πως και που πείτε μου...) θα το πούλαγα ΑΜΕΣΑ 1000 και θα έπαιρνα ντακ, DSP, ή θα άλλαζα ηχεία.
Για πρότεινε κανένα καλό υπερθωρακισμένο καλωδιάκι!! Με ενδιαφέρει το θέμα! Βέβαια, ούτε κι εγώ θα έδινα 1000€ για καλώδιο ρεύματος, ακριβώς επειδή ακόμα και αν ακούγεται, οι διαφορές ( στο δικό μου σύστημα ) είναι τόσο μικρές που όντως μπαίνουν στα όρια του placebo, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι ποιο. Τώρα έχω βάλει supra lorad 3x2.5.
 



Μηνύματα
252
Reaction score
645
Φίλε Νίκο μην νομίζεις ότι ανακάλυψα κάποιο λαυράκι, Lorad έχω και εγώ και μου πέρασε και ένας γνωστός μου μια μαύρη κάλτσα από πάνω για να γίνει πιο audiophile.

Φίλε Argi έχω κουμπώσει στον L-505 καλώδιο 150, 300, 750, 950 και 1100 ευρώ (έτσι για το γαμώτο της εμπειρίας) και όπως είπα έκαναν κάποιες ελάχιστες αλλαγές αλλά δεν μου έφυγε η πυτιρίδα. Βέβαια δεν έχω και πολλά μαλλιά....
Τώρα το καλώδιο των 2000 που θα το έβρισκα "μαγικά" 40, νομίζω ότι θα μπορούσα να άρχιζα από μια τιμή 1200-1300 για να φύγει με 1000. Δεν το βλέπω πολύ παράλογο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Φίλε Νίκο μην νομίζεις ότι ανακάλυψα κάποιο λαυράκι, Lorad έχω και εγώ και μου πέρασε και ένας γνωστός μου μια μαύρη κάλτσα από πάνω για να γίνει πιο audiophile.

Φίλε Argi έχω κουμπώσει στον L-505 καλώδιο 150, 300, 750, 950 και 1100 ευρώ (έτσι για το γαμώτο της εμπειρίας) και όπως είπα έκαναν κάποιες ελάχιστες αλλαγές αλλά δεν μου έφυγε η πυτιρίδα. Βέβαια δεν έχω και πολλά μαλλιά....
Τώρα το καλώδιο των 2000 που θα το έβρισκα "μαγικά" 40, νομίζω ότι θα μπορούσα να άρχιζα από μια τιμή 1200-1300 για να φύγει με 1000. Δεν το βλέπω πολύ παράλογο.
Προχώρα στο παρασύνθημα. Τί μάρκας είναι η κάλτσα και τί καλτσοδέτα του έχει βάλει. :dance2:
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Εγώ έχω καλώδια του κιλού. 3*0.75mm. Τλία ευλώ.

Δεν έχω σκληρά ούτε μαλακά ούτε τα υπόλοιπα που βλέπω να λέτε. Μια χαρά μου ακούγεται, υπέροχο.

Προς προβληματισμό...
Εγώ των 4 ευρών και έδωσα και πολλά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
οι διαφορές ( στο δικό μου σύστημα ) είναι τόσο μικρές που όντως μπαίνουν στα όρια του placebo, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι ποιο.
Εντός του φαινομένου placebo είναι όλη η φιλοσοφία των καλωδίων ρεύματος.

Το ζήτημα επί της ουσίας, δεν είναι να παίζει καλύτερα το σύστημα, αλλά να αισθάνεται καλύτερα ο ιδιοκτήτης του συστήματος, αξία ανεκτίμητη. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τόσα λεφτά έδωσε για το στέρεο, κακά τα ψέματα, αισθάνεται καλύτερα αν δώσει και λίγα παραπάνω στα καλώδια ρεύματος, έτσι για να κοιμάται ήσυχος ότι τα "πρόσεξε" ακόμα κι αυτά, να αισθάνεται "ψαγμένος" και να ανήκει στο ελίτ κλαμπ των "γκουρού" του ήχου, κάνοντας πράγματα που για τους κοινούς θνητούς είναι παράλογα ή ακαταλαβιστικα, πράγματα που κι ο ίδιος δε μπορεί να εξηγήσει πλήρως, εξ'ου και ο θαυμασμός και το δέος για το άγνωστο χέρι του Θεού των καλωδίων που βελτιώνει τον ήχο ως δια μαγείας και παίρνει αυτό το μαγικό 5% που μόνο αυτός καταλαβαίνει κι εκτιμά, άρα είναι ανώτερος των άλλων, αυτοεπιβεβαιώνεται και νιώθει ωραίος.

Μεγάλο πράγμα η ψυχολογία. Φτηνά την γλυτώνουμε με τα καλώδια, οι ψυχολόγοι κοστίζουν περισσότερο.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Εντός του φαινομένου placebo είναι όλη η φιλοσοφία των καλωδίων ρεύματος.

Το ζήτημα επί της ουσίας, δεν είναι να παίζει καλύτερα το σύστημα, αλλά να αισθάνεται καλύτερα ο ιδιοκτήτης του συστήματος, αξία ανεκτίμητη. ;)
Ένας κατασταλαγμένος ακροατής δεν ασχολείται με καλώδια,όπως ένας καράφλας με τρίχες:biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Το ζήτημα επί της ουσίας, δεν είναι να παίζει καλύτερα το σύστημα,
Είναι να έχει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια ο ιδιοκτήτης του συστήματος. Τα άλλα έπονται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top