Περί καλωδίων ρεύματος


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Είναι να έχει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια ο ιδιοκτήτης του συστήματος. Τα άλλα έπονται.
Κολοκύθια.
Εκατοντάδες ηλεκτρικές συσκευές έχει μέσα ένα σπίτι, ένα εξοπλισμένο νοικοκυριό.
Το στέρεο, είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει για την ασφάλεια. Πιο σημαντικό είναι το καλώδιο ρεύματος στο πισί κάτω από το γραφείο και δίπλα στα πόδια, το καλώδιο στο σίδερο που σιδερωνεις τα ρούχα σου, στο πλυντήριο ρούχων και πιάτων, στο στεγνωτήριο, στον αποχυμωτή μέσα στην κουζίνα και μέσα στα νερά, στην καφετέρια και στο φούρνο μικροκυμάτων, στο ψυγείο και στην τηλεόραση που παίζει όλη μέρα, στον καταψύκτη και στη φριτέζα, στο μάτι για τον καφέ και στην τοστιέρα. Όλα τραβάνε περισσότερο ρεύμα από το πικάπ, κι όλα έχουν πιο λεπτό καλώδιο από το μέσο πικάπ του χαλιεντά....

Κολοκύθια ασφάλεια. Όλα για το μάτι είναι.
Εκτός κι αν έχει βάλει θωρακισμένα καλώδια ρεύματος σε όλες τις άνωθεν συσκευές, και έμεινε το στέρεο, ε, ας βάλει κι εκεί. Ο σπασίκλας. Ο υποχόνδριος. Ας βάλει και στον εξωτερικό σκληρό δίσκο. Μαγκιά.

Σας τα λέω γω, που έχω πολλά μέτρα θωρακισμενο καλώδιο ρεύματος στο σπίτι, στη ντουλάπα της ντροπής. Να ξέρετε δηλαδή...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Και πετάει και μιλάει ;)

[DOUBLEPOST=1555504403][/DOUBLEPOST]
Εκατοντάδες ηλεκτρικές συσκευές έχει μέσα ένα σπίτι, ένα εξοπλισμένο νοικοκυριό.
Μιλάω για την ασφάλεια των συσκευών. Και το ηχοσύστημα (ενδεχομένως και κάποιοι προβολείς ή τιβί σε μερικά σπίτια) είναι ακριβότερο, έως πολύ ακριβότερο από τις άλλες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Για κάποιο λόγο, η εσπρεσιερα που έχω, έχει πιο λεπτό καλώδιο τροφοδοσίας από τον προβολέα μου, ενώ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτόν.
Και τα δύο, ίδιου τύπου καλώδια, ΙΕΚ.

Βεβαίως, ο προβολέας κοστίζει όσο 29 εσπρεσιερες.

Τώρα πείτε μου, πήρα ένα καλώδιο 3*1,5. Που να το βάλω για λόγους ασφαλείας; Στην εσπρεσιερα ή στον προβολέα;

Δις ιζ Χάι Έντ. Στον προβολέα αβλεπί.
4κ νέιτιβ. Είσαι στα καλά σου; Στον προβολέα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Για κάποιο λόγο, η εσπρεσιερα που έχω, έχει πιο λεπτό καλώδιο τροφοδοσίας από τον προβολέα μου, ενώ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από αυτόν.
Και τα δύο, ίδιου τύπου καλώδια, ΙΕΚ.

Βεβαίως, ο προβολέας κοστίζει όσο 29 εσπρεσιερες.

Τώρα πείτε μου, πήρα ένα καλώδιο 3*1,5. Που να το βάλω για λόγους ασφαλείας; Στην εσπρεσιερα ή στον προβολέα;

Δις ιζ Χάι Έντ. Στον προβολέα αβλεπί.
4κ νέιτιβ. Είσαι στα καλά σου; Στον προβολέα.
Ένα καλώδιο 1,5άρι αντέχει μέχρι 2.500 βατ.
Τροφή για σκέψη,στούς έχοντες εμμονές
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ένα καλώδιο 1,5άρι αντέχει μέχρι 2.500 βατ.
Τροφή για σκέψη,στούς έχοντες εμμονές
Eτσι πιστευα και γω μεχρι που ειδα τι εγινε χωρις προειδοποιηση στην φωτο που ανεβασα σε αλλο θρεντ για τα πολυπριζα.
Το 1.5 μμ που λεει ο Κωστας, 28 λεπτα το μετρο κοστιζει και οχι κινεζικο..........βαλτο και δεν θα σε πει κανενας χαιεντα η οτι δηποτε αλλο :drinks:
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα και δεν πρέπει να την κάνουμε πέρα. Και εγώ βλέπω το χοντρούλι supra με την καλτσούλα του και τα ποιοτικά furutech με τις διαφάνειές τους και μου αρέσει. Πέστο χαζό, ρηχό ή ό,τι άλλο, αλλά έχει την πλάκα του. Μέχρι ενός σημείου όμως. Το θέμα είναι να μην γίνεσαι υπερβολικός ή χειρότερα να πιάνεσαι "Κώτσος" από τους εκάστοτε "πωλητές". Δεν κατηγορώ κάποιον, με αγάπη το λέω το "Κώτσος" και το "πωλητές". Είμαστε και λίγο υποχόνδριοι οι audiophiles και το διυλίζουμε το κουνουπάκι.....

Μιλώντας για υποχόνδριους audiophiles, ο φίλος μου που έκανε δοκιμές σε audiophile routers και καλώδια ethernet, μου είπε εσχάτως ότι διάβασε πως αντικαθιστώντας το απλό πακάκι στο router που τελικά αγόρασε (140 ευρώ, δεν θυμάμαι μοντέλο και το καλώδιο ethernet 50 ευρώ το μέτρο) με γραμμικό τροφοδοτικό βελτιώνεται κι άλλο ο ήχος.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Eτσι πιστευα και γω μεχρι που ειδα τι εγινε χωρις προειδοποιηση στην φωτο που ανεβασα σε αλλο θρεντ για τα πολυπριζα.
Το 1.5 μμ που λεει ο Κωστας, 28 λεπτα το μετρο κοστιζει και οχι κινεζικο..........βαλτο και δεν θα σε πει κανενας χαιεντα η οτι δηποτε αλλο :drinks:
Δεν διαφωτίζεις και μας;Τι έγινε;
[DOUBLEPOST=1555506656][/DOUBLEPOST]
Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα και δεν πρέπει να την κάνουμε πέρα. Και εγώ βλέπω το χοντρούλι supra με την καλτσούλα του και τα ποιοτικά furutech με τις διαφάνειές τους και μου αρέσει. Πέστο χαζό, ρηχό ή ό,τι άλλο, αλλά έχει την πλάκα του. Μέχρι ενός σημείου όμως. Το θέμα είναι να μην γίνεσαι υπερβολικός ή χειρότερα να πιάνεσαι "Κώτσος" από τους εκάστοτε "πωλητές". Δεν κατηγορώ κάποιον, με αγάπη το λέω το "Κώτσος" και το "πωλητές". Είμαστε και λίγο υποχόνδριοι οι audiophiles και το διυλίζουμε το κουνουπάκι.....

Μιλώντας για υποχόνδριους audiophiles, ο φίλος μου που έκανε δοκιμές σε audiophile routers και καλώδια ethernet, μου είπε εσχάτως ότι διάβασε πως αντικαθιστώντας το απλό πακάκι στο router που τελικά αγόρασε (140 ευρώ, δεν θυμάμαι μοντέλο και το καλώδιο ethernet 50 ευρώ το μέτρο) με γραμμικό τροφοδοτικό βελτιώνεται κι άλλο ο ήχος.
Με το πακάκι,ισχύει,φυσική είναι
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Φίλε Νίκο μην νομίζεις ότι ανακάλυψα κάποιο λαυράκι, Lorad έχω και εγώ και μου πέρασε και ένας γνωστός μου μια μαύρη κάλτσα από πάνω για να γίνει πιο audiophile.

Φίλε Argi έχω κουμπώσει στον L-505 καλώδιο 150, 300, 750, 950 και 1100 ευρώ (έτσι για το γαμώτο της εμπειρίας) και όπως είπα έκαναν κάποιες ελάχιστες αλλαγές αλλά δεν μου έφυγε η πυτιρίδα. Βέβαια δεν έχω και πολλά μαλλιά....
Τώρα το καλώδιο των 2000 που θα το έβρισκα "μαγικά" 40, νομίζω ότι θα μπορούσα να άρχιζα από μια τιμή 1200-1300 για να φύγει με 1000. Δεν το βλέπω πολύ παράλογο.

κοιτα ....αυτα που λες για μενα ειναι σαν να μην τα ειπες.......
τα 150-1100 με αφηνουν παγερα αδιαφορο.....ξερω πανακριβα καλωδια ...πασης φυσεως
που οπως λεει ο χαιτας ειναι γελοία...
....οποτε .....
.πιθανολογω οτι εχεις πεσε σε χρεπια.....
Δεν εχω ενα καλωδιο δικο μου (ετοιμο) αν ησουν καπου νοτια.....θα ερχομουν στο συστημα σου
(και δεν με νοιαζει εγω τι ακουω)
και θα σου εκανα ενα τεστακι.....που ξερω τι παιζουν τα καλωδια μου
(ινφο για το πως μπορει καποιος να κανει ενα καλωδιο να παιξει καλυτερα) δεν δινω....
Γιατι τι δικο μου καλυτερο μπορει αν ειναι το δικο σου χειροτερο.....
Και θα ηθελα 2 ιδια .....οποτε ενα βελτιωμενο , και ενα απλο ακους την ιδια στιγμη τι μπορει να συμβει σε ενα καλωδιο.
Αν φτιαξω καλωδιο (σου λεω αν θες να κανουμε το τεστακι)........


και κατι ακομα....οι πιο πολλοι εδω μεσα παιζουν με οχι μαμα καλωδια......
ολοι ψαχασθενεις ?
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Σ’ ένα αυτοκίνητο πόλης η αεροτομή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, ενώ οσοι κινούνται σε ανοιχτό δρόμο άνω των 160
(τύφλα … ή με τυφλά τέστ :)) ξέρουν τι σημαίνει φροντίδα οπισθέλκουσας (κάποιοι δεν πρόλαβαν να καταλάβουν).

Κάπως έτσι έχει νόημα η ύπαρξη ενός προσεγμένου καλωδίου τροφοδοσίας, χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές.
[DOUBLEPOST=1555508582][/DOUBLEPOST]
Ένα καλώδιο 1,5άρι αντέχει μέχρι 2.500 βατ.
Τροφή για σκέψη,στούς έχοντες εμμονές

Στο 1,5αρι με 2500w "περνουν" κοντά στα 15Α. Μέχρι να πάρει φωτιά μπορείς να το χρησιμοποιείς ως
steam tracing !

.
 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
κοιτα ....αυτα που λες για μενα ειναι σαν να μην τα ειπες.......
τα 150-1100 με αφηνουν παγερα αδιαφορο.....ξερω πανακριβα καλωδια ...πασης φυσεως
που οπως λεει ο χαιτας ειναι γελοία...
....οποτε .....
.πιθανολογω οτι εχεις πεσε σε χρεπια.....
Δεν εχω ενα καλωδιο δικο μου (ετοιμο) αν ησουν καπου νοτια.....θα ερχομουν στο συστημα σου
(και δεν με νοιαζει εγω τι ακουω)
και θα σου εκανα ενα τεστακι.....που ξερω τι παιζουν τα καλωδια μου
(ινφο για το πως μπορει καποιος να κανει ενα καλωδιο να παιξει καλυτερα) δεν δινω....
Γιατι τι δικο μου καλυτερο μπορει αν ειναι το δικο σου χειροτερο.....
Και θα ηθελα 2 ιδια .....οποτε ενα βελτιωμενο , και ενα απλο ακους την ιδια στιγμη τι μπορει να συμβει σε ενα καλωδιο.
Αν φτιαξω καλωδιο (σου λεω αν θες να κανουμε το τεστακι)........


και κατι ακομα....οι πιο πολλοι εδω μεσα παιζουν με οχι μαμα καλωδια......
ολοι ψαχασθενεις ?
1ον. Δεν νομίζω ότι είπα κάτι για εσένα, αν πάλι με κάποιο από τα γραφόμενά μου ένιωσες προσβολή συγγνώμη αλλά ειλικρινά δεν είχα κανένα τέτοιο σκοπό.
2ον. Όσον αφορά τα καλώδια που δοκίμασα (Nordost, Kimber, Sine, Shunyata) μπορεί να ήταν όντως χρέπια, το ότι είναι επώνυμα και ακριβά δεν τα κάνει αυτομάτως καλά.
3ον. Μόλις ξεμπλέξω με κάτι διαδικαστικά-οικογενειακά-χωροταξικά που με ταλαιπωρούν, ευχαρίστως να κάνουμε το τεστ που προτείνεις.
4ον. Μα ούτε εγώ παίζω με μαμά καλώδια.....
 
Last edited:


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Δεν διαφωτίζεις και μας;Τι έγινε;
[DOUBLEPOST=1555506656][/DOUBLEPOST]
Με το πακάκι,ισχύει,φυσική είναι
Κάνει δηλαδή το γραμμικό τροφοδοτικό στο router βελτίωση στον ήχο;
Στέλνει το router πιο σταθερά τα πακέτα δεδομένων; Πιο ποιοτικά; Πιο καθαρά;
Ρωτώ διότι δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Αυτό δεν ήταν θέμα ούτε υψηλής κατανάλωσης ούτε λεπτών καλωδίων προς τη συσκευή.

Βραχυκύκλωμα μέσα στο πολυμπριζο, διαρροή κανονική. Ε, ελαχες σε κινέζικο απρόσεκτο πολυμπριζο, με μια κακη συνδεση, όπως τόσα άλλα που σκάνε ή είναι μιας χρήσης.

Το ίδιο έχει συμβεί και σε επώνυμες συσκευές, πόσες και πόσες τηλεοράσεις δεν έχουν βγάλει καπνό, σιγά το θέμα, μια κακοτεχνία είναι πάντα μέσα στο παιχνίδι. Ή και ένα εξάρτημα που βγαίνει οφ.
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Μιλώντας για υποχόνδριους audiophiles, ο φίλος μου που έκανε δοκιμές σε audiophile routers και καλώδια ethernet, μου είπε εσχάτως ότι διάβασε πως αντικαθιστώντας το απλό πακάκι στο router που τελικά αγόρασε (140 ευρώ, δεν θυμάμαι μοντέλο και το καλώδιο ethernet 50 ευρώ το μέτρο) με γραμμικό τροφοδοτικό βελτιώνεται κι άλλο ο ήχος.
Αυτο που σου ειπε ο φιλος σου ισχυει και δεν ειναι υποχονδριος. Αρκει το συστημα σου να σου επιτρεπει να ακους τετοιες διαφορες. Το πιο κουλο ειναι οτι αλλαζει ο ηχος στο streaming αλλαζοντας router!!!!
[DOUBLEPOST=1555510697][/DOUBLEPOST]Πραγματικά είμαι πολύ περιέργος να δω αν θα έκανε διαφορά σε αναπαραγωγή streaming κάτι τέτοιο https://www.plaisio.gr/anavathmisi-.../TP-Link-Wifi-Router-Ac5400-Archer-C5400x.htm αλλα είναι πανάκριβο το άτιμο
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
κοιτα ....αυτα που λες για μενα ειναι σαν να μην τα ειπες.......
τα 150-1100 με αφηνουν παγερα αδιαφορο.....ξερω πανακριβα καλωδια ...πασης φυσεως
που οπως λεει ο χαιτας ειναι γελοία...
....οποτε .....
.πιθανολογω οτι εχεις πεσε σε χρεπια.....
Δεν εχω ενα καλωδιο δικο μου (ετοιμο) αν ησουν καπου νοτια.....θα ερχομουν στο συστημα σου
(και δεν με νοιαζει εγω τι ακουω)
και θα σου εκανα ενα τεστακι.....που ξερω τι παιζουν τα καλωδια μου
(ινφο για το πως μπορει καποιος να κανει ενα καλωδιο να παιξει καλυτερα) δεν δινω....
Γιατι τι δικο μου καλυτερο μπορει αν ειναι το δικο σου χειροτερο.....
Και θα ηθελα 2 ιδια .....οποτε ενα βελτιωμενο , και ενα απλο ακους την ιδια στιγμη τι μπορει να συμβει σε ενα καλωδιο.
Αν φτιαξω καλωδιο (σου λεω αν θες να κανουμε το τεστακι)........


και κατι ακομα....οι πιο πολλοι εδω μεσα παιζουν με οχι μαμα καλωδια......
ολοι ψαχασθενεις ?
απαπαπα!

είπαμε ρε Argi!

τα καλώδια ΔΕΝ ακούγονται!

τα καλώδια ΔΕΝ έχουν ηχητικό χαρακτήρα

τα καλώδια ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτά τους!

τα καλώδια ΔΕΝ έχουν καμιά διαφορά μεταξύ τους αν είναι πάνω 1,5mm

Για αυτό άλλωστε ΚΑΝΕΙΣ δεν θα έρθει σε ακρόαση καλωδίων...

Δε συμφέρει ρε φίλε! θα καταρρίψεις το μύθο των pdf...

αυτά από μένα!
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Σ’ ένα αυτοκίνητο πόλης η αεροτομή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, ενώ οσοι κινούνται σε ανοιχτό δρόμο άνω των 160
(τύφλα … ή με τυφλά τέστ :)) ξέρουν τι σημαίνει φροντίδα οπισθέλκουσας (κάποιοι δεν πρόλαβαν να καταλάβουν).

Κάπως έτσι έχει νόημα η ύπαρξη ενός προσεγμένου καλωδίου τροφοδοσίας, χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές.
[DOUBLEPOST=1555508582][/DOUBLEPOST]


Στο 1,5αρι με 2500w "περνουν" κοντά στα 15Α. Μέχρι να πάρει φωτιά μπορείς να το χρησιμοποιείς ως
steam tracing !

.
Έγραψα,μέχρι 2.500.Υπάρχει μηχανάκι στο χόμπυ μας,που να απαιτεί 2.500 βατ;έστω και στιγμιαία;Δεν μιλάμε για ανάγκη ηλεκτροσυγκόλλησης
[DOUBLEPOST=1555511399][/DOUBLEPOST]
Κάνει δηλαδή το γραμμικό τροφοδοτικό στο router βελτίωση στον ήχο;
Στέλνει το router πιο σταθερά τα πακέτα δεδομένων; Πιο ποιοτικά; Πιο καθαρά;
Ρωτώ διότι δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.
όχι,στο ρούτερ,όχι
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
1ον. Δεν νομίζω ότι είπα κάτι για εσένα, αν πάλι με κάποιο από τα γραφόμενά μου ένιωσες προσβολή συγγνώμη αλλά ειλικρινά δεν είχα κανένα τέτοιο σκοπό.
1 δεν ειπε κατι , αλλα και να ελεγες δεν απρεξηγω
2ον. Όσον αφορά τα καλώδια που δοκίμασα (Nordost, Kimber, Sine, Shunyata) μπορεί να ήταν όντως χρέπια, το ότι είναι επώνυμα και ακριβά δεν τα κάνει αυτομάτως καλά.
2 τα 2-3-4 ειναι μπαζα.....και τα ειχα....το 1 ......? θα ελεγα και αυτο....οχι οτι δεν παιζουν τα μεγαλα....αλλα πολυ ακριβα για αυτο που κανουν
3ον. Μόλις ξεμπλέξω με κάτι διαδικαστικά-οικογενειακά-χωροταξικά που με ταλαιπωρούν, ευχαρίστως να κάνουμε το τεστ που προτείνεις.
3 καποια στιγμη θα φτιαξω ενα ετσι για την πλακα.....γιατι , ....οτι φτιαχνω ειναι απο προτροπη
4ον. Μα ούτε εγώ παίζω με μαμά καλώδια.....
4 οι πιο πολλοι δεν παιζουν........
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Ο Leo λέει όχι και ο gpol λέει ναι ισχύει, αλλάζει ο ήχος με την αλλαγή router, τροφοδοτικού και καλωδίου ethernet.
Πραγματικά δεν ξέρω αν αλλάζουν τον ήχο προς το καλύτερο όλα αυτά, κάποιοι διατείνονται πως έχουν ακουστή διαφορά.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα router ή το καλώδιο μεταφοράς των δεδομένων μπορεί να φέρει βελτίωση στον ήχο. Και εδώ δεν έχει να κάνει με pdfάκηδες (μακριά από εμάς...) αλλά με απλή λογική.
Θα πω αυτό που είπα και στο φίλο μου που τα δοκίμαζε. Αφού το streamer έχει buffer, το καλώδιο και το router τι ρόλο μπορούν να παίξουν στον ήχο; Στο Naim του φίλου μου για παράδειγμα, τραβάς το καλώδιο του ethernet από πίσω και συνεχίζει να παίζει....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top