Περί καλωδίων!!

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα οι μπόρνες των ηχείων, γιατί, όσο και να τις σφίγγω, μετά από λίγο καιρό χαλαρώνουν και φεύγουν τα καλώδια, ψάχνω έναν άλλο τρόπο σύνδεσης, όπως μπανάνες ή καρφιά. Έχετε να προτείνετε κάποιον από τους 2 ή κάποιον άλλο? Θα κρατηθούν στη θέση τους, χωρίς να χαλαρώνουν? Μήπως θα έχω και απώλειες ήχου, αν χρησιμοποιήσω κάποιο βύσμα από το να τα συνδέσω απ' ευθείας??
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Περί καλωδίων!!

γινε λιγο πιο αναλητικος :διαμτρος καλωδιου τυπος μπορνας να σου προτεινω καποιες καλες μπανανες και αναλογη κολληση
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Περί καλωδίων!!

γινε λιγο πιο αναλητικος :διαμτρος καλωδιου τυπος μπορνας να σου προτεινω καποιες καλες μπανανες και αναλογη κολληση
Έχεις δίκιο. Θα σου πώ τα πάντα το απόγευμα!!:cool_4:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα οι μπόρνες των ηχείων, γιατί, όσο και να τις σφίγγω, μετά από λίγο καιρό χαλαρώνουν και φεύγουν τα καλώδια, ψάχνω έναν άλλο τρόπο σύνδεσης, όπως μπανάνες ή καρφιά. Έχετε να προτείνετε κάποιον από τους 2 ή κάποιον άλλο? Θα κρατηθούν στη θέση τους, χωρίς να χαλαρώνουν? Μήπως θα έχω και απώλειες ήχου, αν χρησιμοποιήσω κάποιο βύσμα από το να τα συνδέσω απ' ευθείας??
Σε όλες τις περιπτώσεις, ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης είναι αυτός που επιτυγχάνει τη μέγιστη αγωγιμότητα, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με σύσφιξη γυμνού καλωδίου με βίδα. Όλες οι άλλες συνδέσεις είναι υποδεέστερες, ανεξαρτήτως ποιότητας και κόστους βυσμάτων.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Σε όλες τις περιπτώσεις, ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης είναι αυτός που επιτυγχάνει τη μέγιστη αγωγιμότητα, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με σύσφιξη γυμνού καλωδίου με βίδα. Όλες οι άλλες συνδέσεις είναι υποδεέστερες, ανεξαρτήτως ποιότητας και κόστους βυσμάτων.
:cool_4:
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Σε όλες τις περιπτώσεις, ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης είναι αυτός που επιτυγχάνει τη μέγιστη αγωγιμότητα, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με σύσφιξη γυμνού καλωδίου με βίδα. Όλες οι άλλες συνδέσεις είναι υποδεέστερες, ανεξαρτήτως ποιότητας και κόστους βυσμάτων.
Αυτό υποπτευόμουν κι εγώ... το θέμα είναι πώς να τα κάνω να μην χαλαρώνουν...τελικά ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε μήνα πρέπει να τους ρίχνω μιά ματιά!!!
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Αυτό υποπτευόμουν κι εγώ... το θέμα είναι πώς να τα κάνω να μην χαλαρώνουν...τελικά ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση ότι κάθε μήνα πρέπει να τους ρίχνω μιά ματιά!!!
Πως χαλαρώνουν...και κυρίως πως φεύγουν τα καλώδια; :shock:

Δεν δοκιμάζεις να τους βάλεις σφιγκτηράκια;
 




Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Αν οι μπόρνες σου το επιτρέπουν προτίμησε δίχαλα.
Μην επιχειρήσεις καν για μπανάνες.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Αληθεια...πως γινεται και ξεσφιγγουν τα καλωδια ????
Οσο και να τα σφιξω (μεχρι πενσα εχω χρησιμοποιησει) αυτα το χαβα τους !!!!
Και μιλαμε για χαλαρωμα ,σε σημειο να ειναι ετοιμα να φυγουν!!!!
Καμμια εξηγηση????
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Αληθεια...πως γινεται και ξεσφιγγουν τα καλωδια ????
Οσο και να τα σφιξω (μεχρι πενσα εχω χρησιμοποιησει) αυτα το χαβα τους !!!!
Και μιλαμε για χαλαρωμα ,σε σημειο να ειναι ετοιμα να φυγουν!!!!
Καμμια εξηγηση????
Μάλλον με διαστολές και συστολές έχει να κάνει...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Άμα σας τα σφίξω εγώ, δε θα ξαναχαλαρώσουν ποτέ!!!
Απλά θα πουλήσετε τα ηχεία μαζί με τα καλώδια... :happy_4:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Άμα σας τα σφίξω εγώ, δε θα ξαναχαλαρώσουν ποτέ!!!
Απλά θα πουλήσετε τα ηχεία μαζί με τα καλώδια... :happy_4:

Ώπα ρε....σφίκτη! :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
well boyz ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι αρχιζω τα ναρκωτικα η μαλλον τα κοβω και θα διαβαζω τα παραπανω
συγνωμη βεβαια αλλα καποιοι δεν εχουν βασικες γνωσεις ηχου και 2
δεν εχουν καταλαβει οτι εχουμε 2007 θα μου πεσουν και τα λιγα μαλλια που μου μειναν πωπω η ο ηλιος θαναι η .........
anyway για να σοβαρευτουμε πρωτο οταν 1 καλωδιο μενει χωρις προστασια οξειδωνεται κατι που δεν γινεται σε 1 μερα και ετσι οηχος δεν χαλα σε 1 μερα
αρα ο τερματισμος ειναι αναποφευκτος η το γανωμα με ποιοτικο καλαι
εδω και αρκετα χρονια υπαρχουν καποια πραματακια που τα λενε μπορνες
αυτα λοιπον οταν ειναι απο αξιολογα υλικα βελτιωνουν τον ηχο αφανταστα σε σχεση με τις μπορνες που υπηρχαν πριν 4-5 χρονια ,μεδοκιμη βεβαια
καλο ειναι να σκωτωνουμε κανα καβουρι στην τσεπη και να χαλαμε κανα φραγκο ωστε να εχουμε ιδϊα γνωμη για το τι πραγματικα συμβαινει οχι τι φανταζομαστε η τι ακουγαμε με τα υλικα του τοτε
σημεια στιξης φαγωθηκαν απο αυτα που διαβασα πριν
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Χμ, μια στιγμή να το ξαναγράψω, μπας και γίνει κατανοητό. Σε όλες τις περιπτώσεις, ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης είναι αυτός που επιτυγχάνει τη μέγιστη αγωγιμότητα, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με σύσφιξη γυμνού καλωδίου με βίδα. Όλες οι άλλες συνδέσεις είναι υποδεέστερες, ανεξαρτήτως ποιότητας και κόστους βυσμάτων. Όσο μεγαλύτερη πίεση, τόσο χαμηλότερη αντίσταση, και επομένως τόσον υψηλότερη αγωγιμότητα. Εάν η σύσφιξη είναι σχετικά ισχυρή, τότε οι επιφάνειες μέσω των οποίων μεταφέρεται η ενέργεια τελεί υπό αναερόβιες συνθήκες, και έτσι ουδέν πρόβλημα υφίσταται. Βεβαίως, η χρήση βίδας είναι δύσχρηστη εάν ο χρήστης πρέπει, ή αρέσκεται, στη συχνή εναλλαγή καλωδίων, ενώ κόβει και τις πωλήσεις αυτών που πωλούν βύσματα και καλώδια, καθώς και κάποιων ανεγκεφάλων με αραιό μαλλί, που τους πιστεύουν και κάνουν και τον έξυπνο από πάνω.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top