Περί καλωδίων!!

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω παλι ειμαι γκαρσονι απο θεωρεια αλλα ξερω πολυ καλα τι ακουνε τα αυτια μου με οποιο καλωδιο και αν εβαλα πραγματικα καλα βυσματα η διαφορα ηταν τρελλη και ας καναν τα καλωδια απο 2-800 ευρο
and another thing OXIDATION ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ η αλλιως οξειδωση η αναποφευκτη
εννοηται οτι μπορω να βρω ενα καλωδιο οποιο και αν ειναι αυτο σαν το δικο μου με απλα βυσματα και με καλυτερα για δοκιμη για τους πιο απιστους - θεωριτκους και παει λεγοντας αν παλι θελουν να το χοντρη νννουν με κανα στοιχηματακι δεν λεω εδω ειμαι
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν τα κολλας με το κολλητηρι να ξεμπερδευεις? :crazy_1:
Πρώτα σφίγγεις και μετά κολλάς.
Εκεί που μπορεί να κάνει και χωρίς αυτά, απλά πρέπει να ξεπεράσει κάποιος την ανάγκη να αγοράσει σώνει και καλά... βύσματα, έστω κι αν θα είναι επιροδιομένα...

Βεβαίως όταν σε ρωτούν τι βύσματα έχεις και δεν έχεις τι να πεις, είναι κάπως δύσκολη η θέση σου αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... :happy_9:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κατανοοντας την τρελλα της ανοιξης -ζεστης η greenpece προσφερει δωρεαν οικολογικο φρεον 242 η αλλιως ψυκταιλαιο .Η στροφυγκα και ο κρουνος εκτωνωσης ειναι απο rodium -paladium-titaniun-billet-αshetium
ηταν μια ευγενικη προσφορα της οικολογριας-οικολογερου ζονκ
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ειπε κανεις πως πρεπει να βαζουμε κατι σωνει και καλα, τοσοι ανθρωποι που ζουν με οξειδομενα καλωδια παθαν κατι? οχι βεβαια
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κι εγώ είμαι υπέρ των γυμνών καλωδίων και από την πλευρά του ενισχυτή αλλά και από την πλευρά των ηχείων. Φροντίζω οι επαφες να είναι πάντα καθαρές και περιοδικά περνάω ένα γυάλισμα τους αγωγούς με ένα υαλόχαρτο κατάλληλο για μέταλλα no.1000. (το γερμανικό το μπλε).

Το ίδιο καθάρισμα κάνω στα χάλκινα καλώδια αλλά και στις ασφάλειες του ηλεκτρολογικού πίνακα. Το ξέρω ακούγεται κάπως υπερβολικό αλλά δεν μου αρέσει να ξοδεύω χρήματα για περιττά πράγματα που μπορώ να φτιάξω μόνος μου και ποιο οικονομικά.

Τώρα, για το σφύξιμο των γυμνών (πάντα) καλωδίων επάνω στις μπόρνες των ηχείων χρησιμοποιώ ένα μαλακό και λεπτό διπλό φυλλαράκι από καθαρό χαλκό το οποίο παρεμβάλεται μεταξύ της βίδας και του αγωγού. Η άλλη, η αντιδιαμετρική πλεύρα του αγωγού ακουμπάει απευθείας επάνω στην βάση της μπόρνας. Με αυτό τον τρόπο η μπόρνα δεν ξεβιδώνει εύκολα γιατί το διπλό φυλλαράκι χαλκού λειτουργεί σαν ένα είδος ασφάλειας. Δεν τραυματίζεται και ο αγωγός.
Για το σφύξιμο της μπόρνας χρησιμοποιώ συνήθως μια "σκύλα" καλυμμένη με πανάκι στα δόντια για να μην γδέρνεται το βεμπετέ (WBT).

Πάντως είναι μεγάλη βλακεία να αγοράζετε ακριβά βύσματα π.χ. από ρόδιο όταν το άλλο σημείο της επαφής δεν είναι απο το ίδιο ακριβώς μέταλλο. Οι καλύτερες επαφές είναι οι σφικτές μηχανικές επαφές από ομοιογενή υλικά.
Καλύτερα ασήμι με ασήμι παρά ρόδιο με χρυσό .

Για άλλου είδους επαφές δεν ισχύει πάντα ο κανόνας της ομοιογένειας των σωμάτων που έρχονται σε επαφή.

Υπάρχουν και βελτιωτικά επαφών σε υγρή μορφή για τους πολύ απαιτητικούς. Η βαζελίνη είναι μονωτικό υλικό και δεν βοηθάει στο να γίνει καλύτερη η επαφή.

Μετά από όλα αυτά που έγραψα ο argi προβλέπω να κόβει ... δίχαλα .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Περί καλωδίων!!

ο argi γεννηθηκε με κομμενα δυχαλα anyway
αντι γι κοματακι χαλκο του κιλου ρειχνεις ενα furutech που και κομματι χαλκου ειναι ,και πιο pure is
σχετικα με την λιανση με την παροδο του χρονου δεν θα μεινει τιποτα και ας το κανεις και με διαμανταλειφη
η βαζελεινη νε μεν προστατευει αλλα με πολυ λιγα χρηματα οσο και η βαζελεινη ψωνιζεις ενα υγρο πιο dedicatad για αυτες τις δουλειες και το τι κανει θα το καταλαβεις οταν παιζει
thats all - phill colins
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Περί καλωδίων!!

το ροδιο ειναι απιστευτα σκληρο και οσοι το εχουν χρησιμοποιησει δεν γυρνανε πισω με τιποτα
χειροτερο>καλυτερο οχι
καλυτερο> χειροτερο
ροδιο εξαλου και ο ντρουλης τρωει ενα ροδιο την ημερα και οχι μονο ροδιο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Περί καλωδίων!!

βεβαια για να μην ασχολησαι συνεχεια απλα γανωνεις το καλωδιο με κοληση με ασημι μεσα και καθαριζεις αν τωρα εισαι της ροπης βαζεις κοληση mundorf που ειναι η πιο σκληρη απο ολες και σφιγκεις πιο ελευθερα
με ευλαβια που λεει και ο ιωνας
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top