Περί Sub

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να μου πείτε, ως παντελώς άσχετος, ορισμένες βασικές απόψεις και κατευθύνσεις σχετικά με κάποιο subwoofer
που σκέφτομαι να αγοράσω.
Πρίν λίγο καιρό αγόρασα ηχεία (Magnat Supreme 1002) και θέλω λοιπόν να προσθέσω και sub.
Μερικές από τις απορίες μου:
- Είναι απαραίτητο να είναι το sub της ίδιας εταιρείας για καλύτερο αποτέλεσμα/
- Η τοποθέτηση ανάμεσα στα δύο ηχεία είναι καλύτερη?
- Θα χρειαστεί να κάνω ειδικές ρυθμίσεις στο sub
Υπάρχουν πολλές απορίες ακόμη αλλά ως άσχετος καλύτερα να μου γράψετε κάποιες βασικές υποδείξεις-συμβουλές.
Ο ενισχυτής μου είναι ένας παμπάλαιος (αρχαίος) δικάναλος FISHER
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είναι απαραίτητο να είναι το sub της ίδιας εταιρείας για καλύτερο αποτέλεσμα/
- Η τοποθέτηση ανάμεσα στα δύο ηχεία είναι καλύτερη?
- Θα χρειαστεί να κάνω ειδικές ρυθμίσεις στο sub
Οχι
Ναι
Ναι
Ο ενισχυτής μου είναι ένας παμπάλαιος (αρχαίος) δικάναλος FISHER
Βρες κάποιον με έξοδο σαμπ
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Θα πρέπει να δεις ότι το σαμπ που θα πάρεις, θα δέχεται speaker level είσοδο κι όχι μονο line level. Γενικά η ρυθμιση/τοποθέτηση του σαμπ ειναι θέμα.... θέλει διάβασμα....

ΕΠίσης, να ξέρεις ότι ο τρόπος συνδεσης που αναφέρω, δεν ειναι ο βέλτιστος, ίσως πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις ενισχυτή με κάποιον AV, που να σου δίνει τη δυνατότητα αυτόματης ρύθμισηςς του σαμπ και έτσι να επιτυγχάνεται το απαραίτητο "δέσιμο" με τα ηχεία σου.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αλλά αν δεν θέλω να αλλάξω ενισχυτή? :)
Τι θέλω να πω με αυτό? Ότι χωρίς κάποια αλλη αλλαγή παρά μονο προσθέτοντας ένα sub θα έχω κάποια βελτίωση ακουστική και ποιοτική ή τίποτα ή και ακομή να γίνει και χειρότερα!
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ωραία, μην αλλάξεις ενισχυτή. Ποιός θα κάνει το διαχωρισμό του σήματος;
Εξήγησε μου σε παρακαλώ αυτό που εννοεις διότι άσχετος!
Ο ενισχυτής μου από πίσω έχει δύο εξόδους Α & Β , 4 κ 4 δηλ σύνολο 8.
Στην Α τώρα έχω συνδέσει τα δύο ηχεία. Οπότε θεωρησα ότι στη Β θα μπορούσα να συνδεσω το sub. Για βοηθηστε αν είναι εφικτή αυτή ή σύνδεση και αν όχι με ποιον τρόπο.
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν νομίζω να χρειάζεται να έχεις δύο ζεύγη εξόδους στον ενισχυτή, και με ένα γίνεται δουλειά και τον διαχωρισμό του σήματος θα το κάνει το cross του sυb και από κει το σήμα στα ηχεία εφόσον το sub έχει τις αντίστοιχες εισόδους εκτός από είσοδο γραμμής.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Εξήγησε μου σε παρακαλώ αυτό που εννοεις διότι άσχετος!
Ο ενισχυτής μου από πίσω έχει δύο εξόδους Α & Β , 4 κ 4 δηλ σύνολο 8.
Στην Α τώρα έχω συνδέσει τα δύο ηχεία. Οπότε θεωρησα ότι στη Β θα μπορούσα να συνδεσω το sub. Για βοηθηστε αν είναι εφικτή αυτή ή σύνδεση και αν όχι με ποιον τρόπο.
Ευχαριστω
Όχι, δεν γίνεται έτσι.
Πρέπει μια συσκευή να εφαρμόσει crossover. Να δώσει σε 2 εξόδους υψηπερατό stereo σήμα (από συγκεκριμένη συχνότητα και πάνω, χωρίς μπάσα) και σε άλλες μία (συνδιασμένο mono σήμα) ή δύο (τα μπάσα από τα κύρια ηχεία) εξόδους τα μπάσα που έκοψε από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Όχι, δεν γίνεται έτσι.
Πρέπει μια συσκευή να εφαρμόσει crossover. Να δώσει σε 2 εξόδους υψηπερατό stereo σήμα (από συγκεκριμένη συχνότητα και πάνω, χωρίς μπάσα) και σε άλλες μία (συνδιασμένο mono σήμα) ή δύο (τα μπάσα από τα κύρια ηχεία) εξόδους τα μπάσα που έκοψε από τα ηχεία.
Ευχαριστώ καταρχην για τις απαντησεις,
Οπότε αυτό σημαίνει προσθέτω καποια συσκευη στον ενισχυτη πρωτα όπου "πανω" της θα συνδεσω το sub?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
...δώστε μου τα "μουσικά σας φώτα" !
Αυτός είναι ο Ενισχυτής.
Στο Α έχω συνδέσει τα ηχεια, υπαρχει λοιπόν η δυνατότητα να συνδέσω Sub? View attachment 151329
...δώστε μου τα "μουσικά σας φώτα" !
Αυτός είναι ο Ενισχυτής.
Στο Α έχω συνδέσει τα ηχεια, υπαρχει λοιπόν η δυνατότητα να συνδέσω Sub?
Και με την ευκαιρία πείτε μου αν έχω κανει σωστά την σύνδεση, επειδή έχω την αίσθηση ότι έχω κανει "πατάτα"
Τα έχω συνδέσει εκεί που έχω σχεδιάσει του κίτρινους κύκλους!

photo ενισχυτης fisher - Αντίγραφο.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Left επάνω, right κάτω.
Νομιζω οτι οταν τα συνδεσα πανω και κατω δεν επαιζε το ενα ηχειο! θα το τσεκάρω αυριο ξανα!
Ευχαριστω,
Το sub υπαρχει δυνατοτητα να το σθνδέσω?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το sub υπαρχει δυνατοτητα να το σθνδέσω?
Μόνο αν το sub έχει την δυνατότητα να δουλέψει και ως παθητικό, αν δηλαδή έχει τις εισόδους/εξόδους που βλέπεις αριστερά
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μόνο αν το sub έχει την δυνατότητα να δουλέψει και ως παθητικό, αν δηλαδή έχει τις εισόδους/εξόδους που βλέπεις αριστερά
Eιλικρινά χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον! Τώρα έχω έναν μπούσουλα απο που να ξεκινήσω!
Μήπως υπάρχουν και 2-3 προτάσεις από Sub για αγορά με κόστος τα 300 ευρώ συν-πλην? Εστω μάξιμουμ τα 400 ευρώ.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Eιλικρινά χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον! Τώρα έχω έναν μπούσουλα απο που να ξεκινήσω!
Μήπως υπάρχουν και 2-3 προτάσεις από Sub για αγορά με κόστος τα 300 ευρώ συν-πλην? Εστω μάξιμουμ τα 400 ευρώ.
Αρα ανακεφαλαιώνοντας, μπορώ να συνδέσω sub στον παλιό μου ενισχυτή με αυτόν τον τρόπο. Υπάρχουν προτάσεις και συγκεκριμένα sub που πληρούν τις προυποθέσεις που χρειαζομαι με κοστος αγοράς στα 300 έως 400 ευρώ? Ποια θα μπορουσαν να είναι αυτά? Σας παρακαλώ γράψτε κάποια μοντέλα αν γνωρίζετε.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε αυτούς τους παλιούς ενισχυτές με τα tape in/out δε θα ήταν εύκολο να βάλουμε ένα sub σε σειρά εκεί, όπως κάναμε κάποτε με τα equalizer? Αρκεί φυσικά το sub να έχει hpf.


Μιλώ γενικά, ο ενισχυτής αυτός θέλει απόσυρση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε αυτούς τους παλιούς ενισχυτές με τα tape in/out δε θα ήταν εύκολο να βάλουμε ένα sub σε σειρά εκεί, όπως κάναμε κάποτε με τα equalizer? Αρκεί φυσικά το sub να έχει hpf.


Μιλώ γενικά, ο ενισχυτής αυτός θέλει απόσυρση.
Όχι γιατί στην έξοδο tape out έχουμε το σήμα της πηγής, χωρίς τη δυνατότητα αυξομείωσης του.
Θα πρέπει δηλαδή σε κάθε αλλαγή στάθμης στον ενισχυτή, να ρυθμίσουμε εκ νέου και το volume του υπογούφερ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Το tape out δεν έχει μεταβλητή στάθμη στην έξοδό του. Μπορείς να συνδέσεις sub, αλλά θα παίζει πάντα στο τέρμα ανεξάρτητα από τη θέση του volume. Μεγάλη επιτυχία, if that's your thing. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ok μόνο σε pre/main δηλαδή σε σειρά ή σε tape αν δε μας ενοχλεί να πειράζουμε το volume του sub μαζί με αυτό του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αρα ανακεφαλαιώνοντας, μπορώ να συνδέσω sub στον παλιό μου ενισχυτή με αυτόν τον τρόπο. Υπάρχουν προτάσεις και συγκεκριμένα sub που πληρούν τις προυποθέσεις που χρειαζομαι με κοστος αγοράς στα 300 έως 400 ευρώ? Ποια θα μπορουσαν να είναι αυτά? Σας παρακαλώ γράψτε κάποια μοντέλα αν γνωρίζετε.
Ευχαριστώ
Δες τα οικιακά μοντέλα της Yamaha.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top