Περί subwoofer η ερώτηση

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εχεις καποια αλλη πληροφορια? Την φωτο που την βρηκες?
Απο πρωτη ματια λογω του οτι εχει μαπα μπορνες και λαμακια , ψιλο καλωδιο για το μεγεθος του , δεν εχει καποιο ονομα χαραγμενο στο πλαι η απο κατω και ειναι και λιγο φανταχτερο πολυ πιθανο ειναι καποια κινεζια.
Ευχαριστώ πολύ
Είναι από αγγελία ήταν σε αμάξι..
Όντως δε γράφει τίποτα ούτε στα σημεία που δε φαίνονται στη φώτο ...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλημέρα στην παρέα.
Ακόμα δεν έκανα την κίνηση για sub, όταν τα οικονομικά επιτρέψουν, το καλό που τους θέλω, θα την κάνω.
Αυτό που έκανα σαν πρώτη κίνηση είναι να παίξω με αποστάσεις κλπ. Εμπειρικά βρήκα το χρυσό σημείο αποστάσεων ηχείων μεταξύ τους, από τον ακροατή, και των παραπάνω από τους πέριξ τοίχους. Εντελώς ενημερωτικά, καθώς δεν ανέβασα φωτογραφία του χώρου ώστε να αξιολογηθεί η εγκυρότητα των υπολογισμών μου, να πω ότι τα ηχεία απέχουν 1,90 μεταξύ τους, περί τα 2,10 από τον ακροατή max (ως max εννοώ την εντελώς κολλητά στην πλάτη του καναπέ καθιστή θέση), η πλάτη του καναπέ 50 εκ. από τον πίσω τοίχο και τα ηχεία 60 εκ. από την τζαμαρία που εκτείνεται πίσω τους και 60 εκ το ένα, 80 εκ το άλλο (απόλυτη συμμετρία δεν είναι εφικτή) από τους πλάγιους τοίχους.
Έτσι έχω μία πολύ ανάγλυφη στερεοφωνική εικόνα, τα ηχεία εξαφανίζονται. Οι συντονισμοί έχουν υποχωρήσει, αλλά το σημαντικότερο, εμπειρικά φυσικά, η σκηνή ανάμεσα από τα ηχεία έχει πυκνότητα, υφή, έτσι μου βγαίνει να το πω, και πλέον, αυτό που με ξάφνιασε, ακούγονται οι χροιές των οργάνων, εννοώ υπάρχει μια αίσθηση φυσικότητας που δεν είχα πριν, λες και άλλαξα ηχοσύστημα.
Τα γράφω αυτά για να εκφράσω την έκπληξή μου, για πολλοστή φορά, του ρόλου του χώρου και της τοποθέτησης σε αυτόν. Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν γίνεται και καλύτερα. Υπάρχει πάντως αισθητή βελτίωση που άξιζε τις...εργατοώρες αλλαγών!
 



Μηνύματα
299
Reaction score
321
Να παίξεις και με το toe in. Στην τζαμαρία πίσω από τα ηχεία έχεις κουρτίνα?
Έχω παίξει και με αυτό, ξέχασα να το γράψω. Ναι, υπάρχει ευτυχώς κουρτίνα.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εξ εμπειρίας σε μια τέτοια τοποθέτηση, μου άρεσε καλύτερα ο ήχος όταν η κουρτίνα δεν ήταν τελείως κλειστή, αλλά ανάμεσα στα ηχεία άφηνε κενό. Με τελείως κλειστή την κουρτίνα ο ήχος στέγνωνε πολύ. Παίζει ρόλο βέβαια και η αποροφητική ικανότητα του υφάσματος.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Άμα μπορείς, παρέμβαλλε το sub με τις line level εισοδο-εξόδους του μεταξύ πηγής και ενισχυτή. Χρησιμοποίησε το crossover του subwoofer. Καλό θα κάνεις και στον ενισχυτή και στα ηχεία σου. Τώρα βέβαια, αν έχεις παραπάνω από μία πηγές, αυτό δεν γίνεται... Επίσης προϋποθέτει ότι το sub έχει left και right εισοδο-εξόδους.
Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό; Πχ σε έναν τάξης Δ ενισχυτή που έχει μια απλή έξοδο sub out, πως μπορεί να αποκοπούν οι χαμηλές από τα ηχεία κ να πάνε στο sub;
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
User manual δεν έχει ο ενισχυτής; Κάθε ένας έχει διαφορετική λειτουργία.
Αυτός είναι....ήμουν έτοιμος να τον πάρω, αλλά κόλλησα σε αυτό που είπα με το subwoofer...

 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Χωρις να διαβασω το μανουαλ, συνηθως στα ηχεια παει Full-range σημα και στο σαμπ μονο χαμηλες.
Δηλαδη ΔΕΝ αποκόπτονται οι χαμηλες απο τα ηχεια.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Χωρις να διαβασω το μανουαλ, συνηθως στα ηχεια παει Full-range σημα και στο σαμπ μονο χαμηλες.
Δηλαδη ΔΕΝ αποκόπτονται οι χαμηλες απο τα ηχεια.
Ευχαριστώ. Το θέμα είναι αν υπάρχει τρόπος να κοπούν οι χαμηλές στα ηχεία...διαφορετικά ένα sub με high level input είναι προτιμότερο ώστε να συνδεθούν τα ηχεία σε αυτό;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Για να κοπουν σωστα, μονο με ενεργο κρος ή με πολυκαναλο ενισχυτη.
Ναι, αλλα με συμβιβασμο, γιατι θα περασει το σημα (προς τα ηχεια) και απο το κυκλωμα του ενεργου σαμπ.
 
  • Like
Reactions: GOM

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Για να κοπουν σωστα, μονο με ενεργο κρος ή με πολυκαναλο ενισχυτη.
Ναι, αλλα με συμβιβασμο, γιατι θα περασει το σημα (προς τα ηχεια) και απο το κυκλωμα του ενεργου σαμπ.
Ενεργό κρος εννοείς εξωτερικό? Υπάρχει κάτι τέτοιο?
Ο συμβιβασμός αφορά δηλαδή στο ότι εφόσον θα περάσει απο το σαμπ το σήμα θα αλλοιωθεί η ποιότητά του προς τα ηχεία?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Nαι εξωτερικο, και υπαρχουν πολλα για ολα τα βαλαντια.
Ναι.
 
  • Like
Reactions: GOM


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top