Περί subwoofer η ερώτηση

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλησπέρα. Θέλω πάλι τα φώτα σας.
Προκειμένου να υποστηρίξω αλλά και να προστατεύσω ως προς τις χαμηλές δύο μικρά αλλά θαυματουργά ηχεία της proac στο μικρό σχετικά σαλόνι μου, σκέφτηκα να πάρω subwoofer.
Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που τα οδηγεί δεν έχει μεν L+R rca pre out, έχει ωστόσο sub out μονή rca έξοδο.
1) Όλα τα sub διαθέτουν ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής?
2) Προφανώς από την στιγμή που δεν θέλω να παρεμβάλλεται το sub των ηχείων δεν υπάρχει τρόπος να αποκόψω από αυτά τις πολύ χαμηλές, προκειμένου να περιορίσω τις διαδρομές των κώνων και τη ταλαιπωρία αυτών, πράγμα πάντως επιθυμητό. Οπότε το sub εκτιμώ ότι θα παίζει επιπρόσθετα, γεμίζοντας ας πούμε το άκουσμα, ώστε τελικά να χρειάζονται χαμηλότερες στάθμες, σε σχέση με την περίπτωση απουσίας sub.
Είναι όμως έτσι? Υπάρχει καλύτερη λύση?
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Άμα μπορείς, παρέμβαλλε το sub με τις line level εισοδο-εξόδους του μεταξύ πηγής και ενισχυτή. Χρησιμοποίησε το crossover του subwoofer. Καλό θα κάνεις και στον ενισχυτή και στα ηχεία σου. Τώρα βέβαια, αν έχεις παραπάνω από μία πηγές, αυτό δεν γίνεται... Επίσης προϋποθέτει ότι το sub έχει left και right εισοδο-εξόδους.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Καλησπέρα. Θέλω πάλι τα φώτα σας.
Προκειμένου να υποστηρίξω αλλά και να προστατεύσω ως προς τις χαμηλές δύο μικρά αλλά θαυματουργά ηχεία της proac στο μικρό σχετικά σαλόνι μου, σκέφτηκα να πάρω subwoofer.
Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που τα οδηγεί δεν έχει μεν L+R rca pre out, έχει ωστόσο sub out μονή rca έξοδο.
1) Όλα τα sub διαθέτουν ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής?
2) Προφανώς από την στιγμή που δεν θέλω να παρεμβάλλεται το sub των ηχείων δεν υπάρχει τρόπος να αποκόψω από αυτά τις πολύ χαμηλές, προκειμένου να περιορίσω τις διαδρομές των κώνων και τη ταλαιπωρία αυτών, πράγμα πάντως επιθυμητό. Οπότε το sub εκτιμώ ότι θα παίζει επιπρόσθετα, γεμίζοντας ας πούμε το άκουσμα, ώστε τελικά να χρειάζονται χαμηλότερες στάθμες, σε σχέση με την περίπτωση απουσίας sub.
Είναι όμως έτσι? Υπάρχει καλύτερη λύση?
Υπάρχουν sub με είσοδο ηχείων όπου με χαμηλοπερατό φίλτρο στέλνουν στον Sub αυτά που πρέπει να παίξει και με κάποιο υψιπερατό φίλτρο κόβουν αντίστοιχα τις χαμηλές συχνότητες και στέλνουν στα ηχεία σου.
Θα περιορίσεις έτσι τις χαμηλές στα ηχεία σου και θα πετύχεις σε γενικές γραμμές το στόχο σου, όμως αυτό το crossover συνηθως υλοποιείται απλά με ένα πυκνωτή.... οπότε και καλής ποιότητας να είναι, είναι λίγο αμφίβολο σε ποια συχνότητα ακριβώς θα επέμβει μιας και ηχείο με ηχείο έχει διαφορετική σύνθετη αντίσταση... παρόλα αυτά είναι μια λύση.
Η καλύτερη λύση θα ήταν το crossover να υπάρχει σε επίπεδο line ... μια λύση θα ήταν αυτό που σου πρότεινε παραπάνω ο Petros, διαλέγοντας φυσικά ένα sub με αντίστοιχες δυνατότητες, δηλαδή cross σε επίπεδο Line.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
To έχει γράψει ότι αυτό δεν το θέλει....

2) Προφανώς από την στιγμή που δεν θέλω να παρεμβάλλεται το sub των ηχείων δεν υπάρχει τρόπος να αποκόψω από αυτά τις πολύ χαμηλές, προκειμένου να περιορίσω τις διαδρομές των κώνων και τη ταλαιπωρία αυτών, πράγμα πάντως επιθυμητό.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
To έχει γράψει ότι αυτό δεν το θέλει....
Ναι, δεν το θέλω ακριβώς επειδή φοβάμαι την υποβάθμιση της ποιότητας. Επίσης ακούω από πολλές πηγες συμπεριλαμβ. του πικάπ.
Βασικά σκέφτηκα, με ένα sub τουλάχιστο θα αποδίδονται οι χαμηλότερες οκτάβες και δεν θα υπάρχει ίσως η ανάγκη για στάθμες που θα μπορούσαν να ταλαιπωρήσουν τα ηχεία, ειδικά όταν παίζει το πικάπ. Προφανώς θα ήταν ευχής έργον να αναλάμβανε το sub αποκλειστικά τις πολύ χαμηλές.
Οπότε ξαναρωτάω, όλα τα sub επιτρέπουν ρύθμιση συχνότητας αποκοπής? Κοιτάω εκτός άλλων τα fyne audio, στις φωτο δεν βλέπω όμως κάτι τέτοιο.
https://www.fyneaudio.com/product/f3-8/
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλησπέρα. Θέλω πάλι τα φώτα σας.
Προκειμένου να υποστηρίξω αλλά και να προστατεύσω ως προς τις χαμηλές δύο μικρά αλλά θαυματουργά ηχεία της proac στο μικρό σχετικά σαλόνι μου, σκέφτηκα να πάρω subwoofer.
Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που τα οδηγεί δεν έχει μεν L+R rca pre out, έχει ωστόσο sub out μονή rca έξοδο.
1) Όλα τα sub διαθέτουν ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής?
2) Προφανώς από την στιγμή που δεν θέλω να παρεμβάλλεται το sub των ηχείων δεν υπάρχει τρόπος να αποκόψω από αυτά τις πολύ χαμηλές, προκειμένου να περιορίσω τις διαδρομές των κώνων και τη ταλαιπωρία αυτών, πράγμα πάντως επιθυμητό. Οπότε το sub εκτιμώ ότι θα παίζει επιπρόσθετα, γεμίζοντας ας πούμε το άκουσμα, ώστε τελικά να χρειάζονται χαμηλότερες στάθμες, σε σχέση με την περίπτωση απουσίας sub.
Είναι όμως έτσι? Υπάρχει καλύτερη λύση?
Νομίζω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα sub με δικό του σύστημα ισοστάθμισης και να παίζεις τα ηχεία σου full range. Δεν είναι η τέλεια λυση αλλά θα γεμίσει το χαμηλό σου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δύο μικρά αλλά θαυματουργά ηχεία της proac
Ποια ειναι ? και ποσο χαμηλα κατεβαινουν αραγε (με αξιωσεις) ?
ισως ενα σαμπ που παιζει (χωρις ρυθμιστικα) μεχρι 130 - 150 hz να σε καλυψει ετσι κι αλλιως ...
σε τι αποσταση ειναι η θεση ακροασης αραγε ?
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Ποια ειναι ? και ποσο χαμηλα κατεβαινουν αραγε (με αξιωσεις) ?
ισως ενα σαμπ που παιζει (χωρις ρυθμιστικα) μεχρι 130 - 150 hz να σε καλυψει ετσι κι αλλιως ...
σε τι αποσταση ειναι η θεση ακροασης αραγε ?
Είναι τα tablette reference 8 signature, 2,3 μέτρα μεταξύ τους, στα 2,5 - 3 μέτρα ο ακροατής, σε χώρο 12 τ.μ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.577
Στα 3 μέτρα η ταμπλέτα;

Τι είναι, 12"-ιντση; :gotcha:

Βρε βάλτο κάτω από 2μ να το ακούσεις!

Σπουδαίο μικρό ηχειάκι, δε λέω, αλλά μικρό.

Όχι πάνω από 1,8μ απόσταση ακρόασης. Κριμα είναι δηλαδή...


Πάρε 2 σαμπ, ένα πίσω από κάθε ηχείο.
Βρες σαμπ που να εμπεριέχουν κρος για το δορυφόρο.
Άμα τα κόψεις στους 60-80 θα πάρουν μεγάλη ανάσα...
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Παίδες ευχαριστώ. Πήρα τις πληροφορίες που χρειάζομαι και θα το δω το θέμα. Όσο για την απόσταση το ξέρω, και παίζουν όντως καλύτερα σε ισόπλευρο 1,8 η πλευρά. Καθαρά χωροταξικοί οι λόγοι, αλλά με κόβω να τους προσπερνάω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο ευκολότερος τρόπος για αποκοπή των χαμηλών συχνοτήτων από τους δορυφόρους είναι η χρήση ενός υψιπερατού φίλτρου, σε συνδυασμό πάντα με την ρύθμιση του υπογούφερ και τις δυνατότητες του ηχείου.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα. Θέλω πάλι τα φώτα σας.
Προκειμένου να υποστηρίξω αλλά και να προστατεύσω ως προς τις χαμηλές δύο μικρά αλλά θαυματουργά ηχεία της proac στο μικρό σχετικά σαλόνι μου, σκέφτηκα να πάρω subwoofer.
Ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που τα οδηγεί δεν έχει μεν L+R rca pre out, έχει ωστόσο sub out μονή rca έξοδο.
1) Όλα τα sub διαθέτουν ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής?
2) Προφανώς από την στιγμή που δεν θέλω να παρεμβάλλεται το sub των ηχείων δεν υπάρχει τρόπος να αποκόψω από αυτά τις πολύ χαμηλές, προκειμένου να περιορίσω τις διαδρομές των κώνων και τη ταλαιπωρία αυτών, πράγμα πάντως επιθυμητό. Οπότε το sub εκτιμώ ότι θα παίζει επιπρόσθετα, γεμίζοντας ας πούμε το άκουσμα, ώστε τελικά να χρειάζονται χαμηλότερες στάθμες, σε σχέση με την περίπτωση απουσίας sub.
Είναι όμως έτσι? Υπάρχει καλύτερη λύση?
Bhutia's Law 5 : Δεν υπάρχουν ΄΄μικρά και θαυματουργά ηχεία΄΄ ως προς τη διαχείριση των πρώτων οκτάβων.Όσο καλή και να ήταν η οδήγησή τους.

Είναι αποκαλυπτική η εμπειρία για όποιον χρήστη θ'ακούσει για πρώτη φορά ορθώς κροσαρισμένα τα μικρά του (ποιοτικά) ηχεία απαλλαγμένα από το φόρτο των πρώτων οκτάβων...
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Άρα, ή άραγε;
Μη μου βανεις δυσκολα μρε Κωστη - στο πανεπιστημιο περνουσα απ' εξω για να παω στη λεσχη να φαω - ενταξει εμπαινα και στη φιλοσοφικη για κανα κομενακι :D και κανα παρτι :D και να πουλησω καμμια κασσετα :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top