Περί USB Interface+HTPC ο λόγος

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Στο θέμα με το foobar γράφεις:
"...Πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε τον ASIO driver. Από τις ρυθμίσεις του Foobar2000, στο ASIO Virtual Devices επιλέγουμε ASIO4ALL, edit και από εκεί αναθέτουμε τα κανάλια δεξί και αριστερό στο USB DAC και το σήμα LFE σε κάποια άλλη έξοδο...."

Δεν έβρισκα το ...ASIO Virtual Devices !
αλλά με διπλό κλικ στον ASIO4ALL driver όπου ενεργοποίησα και τις άλλες κάρτες ήχου και μετά στο channel mapping, νομίζω πως θα γίνει παιχνίδι !
View attachment 127310
Οπότε να περιμένουμε εντυπώσεις ? ? ? :dance2:
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλησπέρα και πάλι.
Έχω μια απορία σχετικά με τα USB Interfaces.
Βλέπω ότι υπάρχουν στην αγορά με πλήθος εισόδων/εξόδων, με προενίσχυση ή χωρίς, με DSP ή χωρίς κτλπ.
Η απορία μου είναι η εξής, μπορώ να χρησιμοποιήσω τις balanced εξόδους για να οδηγήσω απευθείας ενεργά ηχεία? Συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε περισσότερα από δυο, ίσως και τα sub ? Μπορώ δηλαδή με κάποιο τρόπο να οδηγήσω συνολικά ένα πολυκάναλο σύστημα και να το ελέγχω από το PC μόνο (χωρίς AVR) ?
Χρήση μοπυσική αλλά και ταινίες!
Δεν υποτίθεται ότι από τα πιο σημαντικά συστατικά στην παραγωγή του ηχητικού αποτελέσματος είναι ο προενισχυτής; Πως θα οδηγηθούν οι τελικοί των ενεργών ηχείων μόνο από τον υπολογιστή;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Δεν υποτίθεται ότι από τα πιο σημαντικά συστατικά στην παραγωγή του ηχητικού αποτελέσματος είναι ο προενισχυτής; Πως θα οδηγηθούν οι τελικοί των ενεργών ηχείων μόνο από τον υπολογιστή;
Σε ότι κάρτα ήχου ή audio interface δοκίμασα, ήταν υπεραρκετή η οδήγηση.

Ποιά Windows έχεις;
Windows 7 Ultimate

Οπότε να περιμένουμε εντυπώσεις ? ? ? :dance2:
Χμμμ, δεν ήταν και τόσο τέλεια τα αποτελέσματα τελικά...
- Αφενός όταν ρύθμιζα τον ASIO driver για πολλαπλές κάρτες ήχου ταυτόχρονα, έκανε κάποιες μικροδιακοπές με μια στάνταρ περίοδο, πράγμα απαράδεκτο για ακρόαση μουσικής... δε μπόρεσα να το διορθώσω
- Αφετέρου δεν μπορούσα πάντα να διαλέξω ότι Channel map ήθελα, είχε μια επιμονή τα Left & Right να τα παίζει πάντα από την κάρτα που βρίσκεται πιο πάνω στη λίστα με τις κάρτες... Αν π.χ. διάλεγα τα LR να παίζουν από την δεύτερη κάρτα, μπορούσα να έχω τα surround μόνο από την τρίτη και όχι από την πρώτη... (με άφηνε να τα διαλέξω αλλά δεν το έκανε στην αναπαραγωγή μουσικής)
Τέλος πάντων ίσως και να σας μπέρδεψα...
Το σημαντικό είναι πως αυτά τα 2 προβλήματα υπήρχαν όταν διάλεγα 2 ή 3 κάρτες ταυτόχρονα, οπότε για την περίπτωση ενός πολυκάναλου audio interface που συζητάμε, υποθέτω με σχετική ασφάλεια πως δεν θα ισχύουν.
 

Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Κάτι κάνει λάθος ο υπολογιστής σου. Εμένα με αφήνει. Και μάλιστα μπορώ να δώσω 2 φορές το Left channel και στα 2 ηχεία μου και να ακούω μονοφωνικά (το ίδιο σήμα) από τα 2 ηχεία.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ωραία, μιας που φαίνεται να το στρώσαμε το HTPC από θέμα εικόνας, αρχίζουμε να βλέπουμε επιλογές:
1. HTPC + USB DAC + AVR + 3.2 (ηχεία)
2. USB Interface + 3.2 (ηχεία)
Γράφω 3.2 γιατί είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο στη παρούσα φάση και στο χώρο που είμαι.
Με το Bass management τι κάνουμε και στις δυο περιπτώσεις?
Υπάρχει άλλη εναλλακτική ? Τι λέτε γενικώς ? :rolleyes: :geek:

ΥΓ: Εννοείται τα ηχεία θα είναι ενεργά και τα sub κατά όπως φαίνεται DIY (έχω ήδη φτιάξει το ένα).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.229
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top