Περιορισμοί near field / midfield monitor

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
αφου δε τα πουλά …λέει..(είναι συναισθηματικά δεμένος )🙃
Τα Coincident θα τα πουλήσω παιδιά, μαζί με 4 έξτρα μεγάφωνα 5.5 ιντσών που θέλουν αντικατάσταση τα dust cups. Θα ανέβει σχετική αγγελία όταν έρθει η ώρα.
Η Coincident είναι μια εταιρία με ακριβώς αντίθετη λογική από ότι σκέφτεσαι να αγοράσεις τώρα.
Τα ηχεία της είναι έτσι <<κουρδισμένα>> ώστε να αποδίδουν σωστά σε αφρόντιστο οικιακό χώρο, και φυσιολογικές αποστάσεις ακρόασης.
Στις συνηθισμένες αποστάσεις που μετράμε ένα ηχείο έχουν έντονο <<χαμόγελο>>, δηλαδή μειωμένη μεσαία περιοχή και μόνο σε απόσταση μεγαλύτερη του 1,5 μέτρου στρώνουν.
Η δε ποιότητα των μεγαφώνων, (Scanspeak, Audax, Vifa) και των υλικών του κροσόβερ τους (solen, Air colis) είναι πολύ υψηλή.
Το crossover των δικών μου όπως τα παρέλαβα από τον Καναδό κατασκευστή ήταν Βατερλώ. Διαφορετικές τιμές σε πηνία και πυκνωτή το αριστερό από το δεξί ηχείο! Ότι έπιανε ο μάστορας μέσα από το τσουβάλι, το κόλαγε!
Σκέφτεσαι κάποιο ηχείο που να τα αντικαταστήσει επαρκώς; Να παίζει με τον τελικό McIntosh και να μην είναι πολύ φαρδύ; Να μην πάω δηλαδή σε μεγάλα Tannoy ας πούμε....
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα Coincident θα τα πουλήσω παιδιά, μαζί με 4 έξτρα μεγάφωνα 5.5 ιντσών που θέλουν αντικατάσταση τα dust cups. Θα ανέβει σχετική αγγελία όταν έρθει η ώρα.


Το crossover των δικών μου όπως τα παρέλαβα από τον Καναδό κατασκευστή ήταν Βατερλώ. Διαφορετικές τιμές σε πηνία και πυκνωτή το αριστερό από το δεξί ηχείο! Ότι έπιανε ο μάστορας μέσα από το τσουβάλι, το κόλαγε!
Σκέφτεσαι κάποιο ηχείο που να τα αντικαταστήσει επαρκώς; Να παίζει με τον τελικό McIntosh και να μην είναι πολύ φαρδύ; Να μην πάω δηλαδή σε μεγάλα Tannoy ας πούμε....
Εναλλακτική ιδέα να τα έστελνες στον Petermeni γι ανακατασκευή...
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, αφού η συνεισφορά των χαμηλών στην ένταση είναι η πιο σημαντική, δεν είναι λογικό δύο μικρά σε μέγεθος ηχεία οδηγούμενα από έναν λαμπάτο ενισχυτή 2Χ90 να συμπληρωθούν σωστά από ενεργό/ά sub σαν το

ATC SCS70 Pro;

Παθητική φροντίδα δεν είναι εφικτή. Κουρτίνες , χαλιά , έπιπλα διαλέγει η γυναίκα μου. Εγώ μόνο πλερώνω.
Χρειάζεται τότε οπωσδήποτε σχέδιο διαχείρισης στο σήμα με εμπλοκή επεξεργαστή σε ρόλο DAC/προενισχυτή...
αφου δε τα πουλά …λέει..(είναι συναισθηματικά δεμένος )🙃
Δεν τα πουλώ αφού δεν υπάρχουν πλέον...οι αρχικές συσκευασίες και θα ήταν προβληματική η μεταφορά από το παράλληλο Σύμπαν όπου είναι εγκατεστημένα. :biggrin:
Διαχειριστικά , χωροταξικά και ακροαματικά συνδεμένος...Με την τρέχουσα δε χωροταξία οι μεγαλοπρεπείς διαστάσεις στην ηχητική σκηνή δεν παρέχονται απ'όσα άλλα setup διαθέτω...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Παθητική φροντίδα δεν είναι εφικτή. Κουρτίνες , χαλιά , έπιπλα διαλέγει η γυναίκα μου. Εγώ μόνο πλερώνω.
Τότε οι επιλογές σου θα πρέπει να περιοριστούν σε ομοαξονικά, άρα διάλεξε μεταξύ

Genelec the ones
Me geithein
Dutch & Dutch

Τέλος .

ΥΓ. Και τα 3 ανωτέρω, συνδυάζονται με δικά τους σαμπ, και διαθέτουν δικά τους συστήματα ενσωμάτωσης. Άρα έξοδο προςνισχυτή χρειάζεσαι μόνο, και με ψηφιακή είσοδο τα 2 τελευταία.

Και τα 3 έχουν καρδιοειδη λοβό.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα Coincident θα τα πουλήσω παιδιά, μαζί με 4 έξτρα μεγάφωνα 5.5 ιντσών που θέλουν αντικατάσταση τα dust cups. Θα ανέβει σχετική αγγελία όταν έρθει η ώρα.

Σκέφτεσαι κάποιο ηχείο που να τα αντικαταστήσει επαρκώς; Να παίζει με τον τελικό McIntosh και να μην είναι πολύ φαρδύ; Να μην πάω δηλαδή σε μεγάλα Tannoy ας πούμε....
Τα dust caps των Audax ξεραίνονται και διαλύουν. Μικρό το κόστος και εύκολη η αντικατάσταση τους.
Κάτι που επίσης έχουν στα χαρακτηριστικά τους τα Coincedent είναι πως είναι εύκολα και ομαλά φορτία, οπότε συνεργάζονται μια χαρά με λυχνιακούς ενισχυτές. Κάτι τέτοιο δεν το συναντάς συχνά σε πολύδρομα.
Από το αρχείο μου εμπέδηση Coincident.
phase & impedance.png
 

D

Deleted member 50795

Guest
Δεν τα πουλώ αφού δεν υπάρχουν πλέον...οι αρχικές συσκευασίες και θα ήταν προβληματική η μεταφορά …
..σα να το ψιλό σκέφτεσαι ..🙃
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
Τα dust caps των Audax ξεραίνονται και διαλύουν. Μικρό το κόστος και εύκολη η αντικατάσταση τους.
Κάτι που επίσης έχουν στα χαρακτηριστικά τους τα Coincedent είναι πως είναι εύκολα και ομαλά φορτία, οπότε συνεργάζονται μια χαρά με λυχνιακούς ενισχυτές. Κάτι τέτοιο δεν το συναντάς συχνά σε πολύδρομα.
Από το αρχείο μου εμπέδηση Coincident.
View attachment 271299
Οι παρεμβάσεις που αναφέρεται ότι έγιναν , ειναι δυνατόν να έχουν αλλάξει την εμπέδηση ; (πρός το χειρότερο εννοείται, και πόσο πολύ χειρότερο ?).
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μια ερώτηση. Για πιο λόγο θέλεις να τα αντικαταστήσεις με το οποιοδήποτε ηχειο; τι σου λείπει σε αυτα;
Αν σου λείπει μπάσο γνωρίζεις τη λύση..
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Τώρα έχω Coincident Technology Super Eclipse III ακριβώς σαν κι αυτά της αγγελίας!!!

Super Eclipse

Και παρατηρώ ότι και ο Αμερικάνος που τα πούλαγε είχε αναβαθμίσει το crossover! Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ στα δικά μου, τα πήγα στη Roister και τα αναβάθμισαν για πιο στρωτή καμπύλη.

Τότε για παθητικά μόνιτορ ηχεία κάτι σε ATC ή PMC,αλλά με τον λαμπάτο τελικό......δεν ξέρω.Αν έφευγε και την θέση του επαιρνε ένας τρανζιστοράτος στα 200watt κάτι γινόταν. Αρα παθητικά μάλλον τα ξεχνάς.Σε ενεργά,για να κρατηθεί το ποσό σε λογικό νούμερο,midfield για κύρια μαζί με δύο ενεργά υπογούφερ. Βέβαια,δεν ξέρω τι σε χαλάει σε αυτό που έχεις τώρα.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Οι παρεμβάσεις που αναφέρεται ότι έγιναν , ειναι δυνατόν να έχουν αλλάξει την εμπέδηση ; (πρός το χειρότερο εννοείται, και πόσο πολύ χειρότερο ?).
Ναι. Την έριξαν από τα 14 στα 8 Ohm. Δεν ενοχλήθηκε ο MC275.
Υποθέτω ότι πλέον δε θα οδηγηθούν τόσο εύκολα από μικρές λάμπες, αλλά ενισχυτή με λυχνίες κάτω από 6550 σε βάτ δεν είχα ποτέ για να εκφράσω άποψη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οι παρεμβάσεις που αναφέρεται ότι έγιναν , ειναι δυνατόν να έχουν αλλάξει την εμπέδηση ; (πρός το χειρότερο εννοείται, και πόσο πολύ χειρότερο ?).
Με βάζεις στην διαδικασία να μαντέψω και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.
Το crossover των δικών μου όπως τα παρέλαβα από τον Καναδό κατασκευστή ήταν Βατερλώ. Διαφορετικές τιμές σε πηνία και πυκνωτή το αριστερό από το δεξί ηχείο! Ότι έπιανε ο μάστορας μέσα από το τσουβάλι, το κόλαγε!
Αυτό που λες είναι <<Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα>>. Το να μπουν διαφορετικά υλικά σε δεξί και αριστερό ηχείο δεν γίνεται να το καταδικάσουμε πριν να γνωρίσουμε τις συνθήκες και το λόγο.
Είναι κάτι που το έχω κάνει μερικές φορές σε ηχεία και καθόλου τυχαία. Ο λόγος είναι για να έρθει η ομοιότητα των δύο ηχείων στα επίπεδα του 1 db ή και χαμηλότερα.
Συμβαίνει πολλές φορές ίδιας παρτίδας μονάδες και βασικά tweeters, να αποδίδουν λίγο διαφορετικά.
Με μερικές μικρο-αλλαγές στο κροσόβερ αυτό μπορείς να το φέρεις κοντά στο 0,5 db. Βέβαια είναι δουλειά <<ψειρίζουμε την μαϊμού>>, αλλά όταν κοιτάς την λεπτομέρεια αξίζει τον κόπο.
Πρόσφατα και μετά από ακραία επισκευή δύο παλαιών tweeters με ανάρτηση αφρολέξ, υπήρξε διαφορά στην ευαισθησία τους.
Αφαιρώντας εντελώς την αντίσταση του κροσόβερ στο ένα, είχε το αποτέλεσμα να παίξουν με διαφορά 0,3 db στο 95% του φάσματος. Αν το δει κάποιος μεμονωμένα θα πει τι σόι μάστορας είναι αυτός που κάνει τέτοια. Αν πάρεις μέτρηση και σύγκριση των δύο ηχείων καταλαβαίνεις το λόγο.
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
Ναι. Την έριξαν από τα 14 στα 8 Ohm.
Το φαντάστηκα για αυτό ρώτησα.
Αλλά άλλαξαν πολύ και την ¨ομαλότητα¨ της (της καμπύλης) ; Σου δώσανε διάγραμμα , μετά τις παρεμβάσεις ; ή απλώς σου τα είπαν έτσι χονδρικά και γενικά ; για το θέμα της εμπέδησης μόνο εννοώ.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Τότε για παθητικά μόνιτορ ηχεία κάτι σε ATC ή PMC,αλλά με τον λαμπάτο τελικό......δεν ξέρω.Αν έφευγε και την θέση του επαιρνε ένας τρανζιστοράτος στα 200watt κάτι γινόταν. Αρα παθητικά μάλλον τα ξεχνάς.Σε ενεργά,για να κρατηθεί το ποσό σε λογικό νούμερο,midfield για κύρια μαζί με δύο ενεργά υπογούφερ. Βέβαια,δεν ξέρω τι σε χαλάει σε αυτό που έχεις τώρα.
Σε διαδικασία τρανζιστοράτου ενισχυτή δεν μπαίνω. Έχω στην αποθήκη αρκετούς σε αυτά η και περισσότερα βατ, πλήρως συντηρημένους. Αν δεν γίνεται με παθητικά + sub, πάω για φουλ ενεργητικά και τέλος. Άλλος ένας τελικός στο κοπάδι της αποθήκης, στο κάτω ράφι πλάι στον 4004 και τον 4420! 8-)
Το φαντάστηκα για αυτό ρώτησα.
Αλλά άλλαξαν πολύ και την ¨ομαλότητα¨ της (της καμπύλης) ; Σου δώσανε διάγραμμα , μετά τις παρεμβάσεις ; ή απλώς σου τα είπαν έτσι χονδρικά και γενικά ; για το θέμα της εμπέδησης μόνο εννοώ.
Ορίστε η απόκριση... Της εμπέδησης μου το είχαν δώσει αλλά είναι στο παλιό πησί και δεν μπορώ να το βρω τώρα...
 

Attachments


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Με βάζεις στην διαδικασία να μαντέψω και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Αυτό που λες είναι <<Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα>>. Το να μπουν διαφορετικά υλικά σε δεξί και αριστερό ηχείο δεν γίνεται να το καταδικάσουμε πριν να γνωρίσουμε τις συνθήκες και το λόγο.
Κατ΄ αρχήν είχα πάντα μια υποψία ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τα ηχεία γιατί ο Καναδός μου έδωσε χαμηλή προσφορά και μετά την κατάθεση μου ζήταγε περισσότερα λεφτά που δεν τα πήρε.
Έπειτα στη Rois μου είπανε ότι τα δύο crossover ήταν διαφορετικά σε επίπεδο πλακέτας η βάσης, δεν ήταν ίδια. Τώρα αυτά δεν έχουν σημασία πλέον.
Τότε για παθητικά μόνιτορ ηχεία κάτι σε ATC ή PMC,αλλά με τον λαμπάτο τελικό......δεν ξέρω.Αν έφευγε και την θέση του επαιρνε ένας τρανζιστοράτος στα 200watt κάτι γινόταν. Αρα παθητικά μάλλον τα ξεχνάς.Σε ενεργά,για να κρατηθεί το ποσό σε λογικό νούμερο,midfield για κύρια μαζί με δύο ενεργά υπογούφερ. Βέβαια,δεν ξέρω τι σε χαλάει σε αυτό που έχεις τώρα.
Συνδυασμός 2 ΑTC SCM12i Pro με ένα sub ATC SCS70iW ας πούμε; Από τον προενισχυτή στο sub , και από το sub στον τελικό για να στείλει συχνότητες άνω των 80Hz στον τελικό;
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Σχετικά με το αρχικό ερώτημα του νηματοθέτη:

Μεγάλη παρένθεση: Αξίζει να γίνει μια διευκρίνηση σε ό,τι αφορά τον όρο “Near Field”. Το εγγύς πεδίο μιας ηχητικής πηγής είναι μια περιοχή, πολύ κοντά σε αυτήν, όπου η διάδοση των ηχητικών κυμάτων είναι ιδιαίτερα σύνθετη και δύσκολο να προβλεφθεί. Με βάση αυτό, η ακρόαση στο near field δεν είναι κάτι που προτείνεται για κανένα ηχείο, συμπεριλαμβανόμενων και των Near Field. Τα ηχεία πρέπει να ακούγονται με την θέση ακρόασης, είτε στο far field (όπου το ηχείο προσεγγίζει την σημειακή πηγή και ο ακροατής γίνεται αποδέκτης κυρίως της άμεσης ακτινοβολίας του) είτε στο diffuse field (πάλι σε συνθήκες σημειακής πηγής, αλλά με τον ακροατή να γίνεται αποδέκτης του συνδυασμού άμεσης/ανακλώμενης ακτινοβολίας). Στην πραγματικότητα, όταν αναφερόμαστε σε ένα ηχείο Near Field, αναφερόμαστε σε ένα ηχείο το οποίο κατασκευαστικά έχει πολύ μικρό near field, επιτρέπει επομένως την ακρόαση από μικρές αποστάσεις, ενώ ο ακροατής παραμένει στο far field. Κλείνει η παρένθεση.

Το απόσπασμα είναι παρμένο από εδώ
Τα στουντιακά μόνιτορ έχουν άλλη αποστολή σε σχέση με τα οικιακά ηχεία και αυτό πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν. Επίσης ο οικιακός χώρος έχει πολύ περισσότερους περιορισμούς (εννοείτε τι εννοώ) για τους περισσότερους εξ υμών σε σχέση με τα στούντιο.
Συμπέρασμα: εφ' όσον υπάρχει η ανάγκη της αλλαγής, ισχύει το τετριμμένο"δοκιμή στον χώρο σας".
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Σε διαδικασία τρανζιστοράτου ενισχυτή δεν μπαίνω. Έχω στην αποθήκη αρκετούς σε αυτά η και περισσότερα βατ, πλήρως συντηρημένους. Αν δεν γίνεται με παθητικά + sub, πάω για φουλ ενεργητικά και τέλος. Άλλος ένας τελικός στο κοπάδι της αποθήκης, στο κάτω ράφι πλάι στον 4004 και τον 4420! 8-)
Στην θέση σου θα ξεκινούσα με τα ATC SCM19AT ή με τα Focal Trio11Be,μαζί με ένα υπογούφερ (για αρχή).Πέρα από τις άλλες απαιτήσεις που έβαλες,μπορούν να σταθούν και σαν εμφάνιση σε ένα καθιστικό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σχετικά με το αρχικό ερώτημα του νηματοθέτη:

Μεγάλη παρένθεση: Αξίζει να γίνει μια διευκρίνηση σε ό,τι αφορά τον όρο “Near Field”. Το εγγύς πεδίο μιας ηχητικής πηγής είναι μια περιοχή, πολύ κοντά σε αυτήν, όπου η διάδοση των ηχητικών κυμάτων είναι ιδιαίτερα σύνθετη και δύσκολο να προβλεφθεί. Με βάση αυτό, η ακρόαση στο near field δεν είναι κάτι που προτείνεται για κανένα ηχείο, συμπεριλαμβανόμενων και των Near Field. Τα ηχεία πρέπει να ακούγονται με την θέση ακρόασης, είτε στο far field (όπου το ηχείο προσεγγίζει την σημειακή πηγή και ο ακροατής γίνεται αποδέκτης κυρίως της άμεσης ακτινοβολίας του) είτε στο diffuse field (πάλι σε συνθήκες σημειακής πηγής, αλλά με τον ακροατή να γίνεται αποδέκτης του συνδυασμού άμεσης/ανακλώμενης ακτινοβολίας). Στην πραγματικότητα, όταν αναφερόμαστε σε ένα ηχείο Near Field, αναφερόμαστε σε ένα ηχείο το οποίο κατασκευαστικά έχει πολύ μικρό near field, επιτρέπει επομένως την ακρόαση από μικρές αποστάσεις, ενώ ο ακροατής παραμένει στο far field. Κλείνει η παρένθεση.

Το απόσπασμα είναι παρμένο από εδώ
Τα στουντιακά μόνιτορ έχουν άλλη αποστολή σε σχέση με τα οικιακά ηχεία και αυτό πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν. Επίσης ο οικιακός χώρος έχει πολύ περισσότερους περιορισμούς (εννοείτε τι εννοώ) για τους περισσότερους εξ υμών σε σχέση με τα στούντιο.
Συμπέρασμα: εφ' όσον υπάρχει η ανάγκη της αλλαγής, ισχύει το τετριμμένο"δοκιμή στον χώρο σας".
Όσο μεγαλώνει η απόσταση ακρόασης αυξάνουν οι απαιτήσεις στη διαχείριση ενέργειας από το ηχειακό σύστημα ώστε να έβγαζε δεδομένη στάθμη πάνω στην κεντρική θέση ακρόασης απαραμόρφωτα και χωρίς αισθητές θερμικές καταπονήσεις υπό παρατεταμένη χρήση.Η διάκριση ηχείων με γνώμονα nearfield ή farfield συνθήκη ακρόασης συνεπάγεται πολλά περισσότερα απ'όσα θα θεωρούσαμε εκ πρώτης όψεως...

Για να μην προτρέχουμε όμως θα σου ζητούσα να μας περιγράψεις με δικά σου λόγια τις διαφορές στην αποστολή μεταξύ ενεργών monitor και παθητικών ηχείων αποκλειστικά για οικιακή χρήση...
Σε διαδικασία τρανζιστοράτου ενισχυτή δεν μπαίνω. Έχω στην αποθήκη αρκετούς σε αυτά η και περισσότερα βατ, πλήρως συντηρημένους. Αν δεν γίνεται με παθητικά + sub, πάω για φουλ ενεργητικά και τέλος. Άλλος ένας τελικός στο κοπάδι της αποθήκης, στο κάτω ράφι πλάι στον 4004 και τον 4420! 8-)

Ορίστε η απόκριση... Της εμπέδησης μου το είχαν δώσει αλλά είναι στο παλιό πησί και δεν μπορώ να το βρω τώρα...
Ως σχόλιο για ευρύτερο κοινό,οι αρμόδιοι της Rois κάπως στο έστρωσαν,ιδίως σε τρίτη και τέταρτη οκτάβα.Υποτίθεται ότι κατά την οδήγηση με λυχνιακό τελικό που θα είχε υψηλή αντίσταση εξόδου σε συνδυασμό με τις διακυμάνσεις στην εμπέδηση του ηχείου η συνισταμένη απόκριση θα ομαλοποιείται περισσότερο. Όλα αυτά σε εξιδανικευμένο θεωρητικό πεδίο βεβαίως, αφού θα υπεισέρχεται και ο παράγων χωροταξίας... Σε πρακτικό πεδίο η ομαλοποίηση πιθανών διαφοροποιήσεων μεταξύ των δύο καναλιών από ανομοιομορφία υλικών θα μπορούσε έστω και προσωρινά να επιτευχθεί με ψηφιακά εργαλεία ΄όπως rePhase, τότε όμως θ'αποκλειόταν η ακρόαση με πηγές μη υπαγόμενες σε ψηφιακό πεδίο.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Στην θέση σου θα ξεκινούσα με τα ATC SCM19AT ή με τα Focal Trio11Be,μαζί με ένα υπογούφερ (για αρχή).Πέρα από τις άλλες απαιτήσεις που έβαλες,μπορούν να σταθούν και σαν εμφάνιση σε ένα καθιστικό.
Ωπα! Σοβαρή παράλειψη μου ότι ένας βασικός λόγος που σκέφτομαι τη λύση δορυφόροι + sub, είναι η πρόθεση μου να κρεμάσω τους δορυφόρους από ένα δοκάρι πάνω από τις σημερινές θέσεις των ηχείων.

Σήμερα, στο ένα ηχείο δίπλα έχω ένα πάνελ καλοριφέρ που δεν μετακινείται και κουδουνάει με τη μουσική και στο άλλο ηχείο υπάρχε άνοιγμα γωνιακού τζακιού. Τρία πουλάκια κάθονται.

Έφερα κάτι ηχομονωτικά και έφαγα παντόφλα.

Για να απολαύσω μουσική αναγκάζομαι και τσουλάω τα ηχεία μπροστά από τα δύο αυτά τελώνια.
Και τελευταία που μεγάλωσαν και τα παιδιά δε με αφήνουν να το κάνω έτσι άνετα, παραμονεύω πότε θα λείπουν όλοι από το σπίτι για να στήσω τα ηχεία σωστά.

Έφερα κάτι ηχομονωτικά το καλοκαίρι και έπεσε παντόφλα.

Οπότε λύσεις πύργων δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικές σε σχέση με αυτά που έχω.
Τα focal κρεμιώνται με βάση όπως τα μικρά ATC κλπ;
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Αν είναι έτσι τα sub που θα τα βάλεις;
Το Καλοριφερ θα συνεχίσει να κουδουνάει και το τζάκι θα σου κάνει τις χαμηλές ομελέτα
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αυτα τα atc, που λέτε ξερετε τι τιμές έχουν?
υποψιν η atc, καλή εταιρεία …αλλά τελευταία , πουλά μπόλικη τρελίτσα…:geek:

(εγω τους έχω διαγράψει ..)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Αν είναι έτσι τα sub που θα τα βάλεις;
Το Καλοριφερ θα συνεχίσει να κουδουνάει και το τζάκι θα σου κάνει τις χαμηλές ομελέτα
Το sub μπορώ να το στριμωξω στα 2/3 της απόστασης μεταξύ των δορυφόρων μακριά από το τζάκι.
Το καλοριφέρ κουδουνάει γιατί η επιφάνεια του είναι σχεδόν όσο το πλάι του υφιστάμενου ηχείου σε απόσταση 15 εκατοστών. Δε θα κουδουνάει με το ηχείο από πανω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top