Περι...Περιθλασης ηχειων !

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εχει ασχοληθει καποιος με την ελαχιστοποιηση της περιθλασης των ηχειων;Πχ με μετατροπη στην μπαφλα,στο τουιτερ ή με τοποθετηση απορροφητικου στην μπαφλα;

Καποιος που να εχει δοκιμασει αυτο ή κατι αντιστοιχο;

http://www.stereomojo.com/Diffraction Be Gone Review/DIFFRACTIONBEGONEREVIEW.htm

Ειμαι στο τσακ εδω και καιρο να δοκιμασω τα συγκεκριμενα.Μετα απο αρθρα που διαβασα και ψαξιμο για συγκεκριμενο κετσε που χρειαζεται,δεν μπορεσα να βρω κατι φθηνοτερο...
 



Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ειμαι στο τσακ εδω και καιρο να δοκιμασω τα συγκεκριμενα.Μετα απο αρθρα που διαβασα και ψαξιμο για συγκεκριμενο κετσε που χρειαζεται,δεν μπορεσα να βρω κατι φθηνοτερο...
τι άρθρα έχεις διαβάσει για την περίθλαση?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχει ασχοληθεί ο κατασκευαστής.
Οχι παντα!

Αν δεν δω παραπλευρα τοποθετημενο τουιτερ,στρογγυλεμενες ακμες με ακτινα τουλαχιστον 1" ,κυμματοδηγο και τα συναφη-δεν πειθομαι ευκολα!Και αναφερομαι πιο πολυ στην στερεοφωνικη εικονα και το σημειακο της πηγης και οχι στην αποκριση.
τι άρθρα έχεις διαβάσει για την περίθλαση?
Εχει μηνες πριν που εψαχνα με τις λεξεις "diffraction tweeter test" και βρηκα εκτος των αλλων και ελαχιστα επιστημονικα αρθρα οπως και πειραματα με κετσε σε διαφορα σημεια της μπαφλας με αναλυτικες μετρησεις.Αν δεν βρεις κατι,ευχαριστως να ψαξω και να ανεβασω λινκ.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Μωρέ ξέρουν, αλλά...
κοστίζει, (πάρα πολύ! --> το καμπυλωτό κουτί)
είναι φαρδύτερο -πιάνει χώρο - δεν πουλάει (το καμπυλωτό κουτί),
είναι άσχημα - δεν πουλάνε (οι τσόχες και τα απορροφητικά).

Η άλλη οπτική γωνία:
Επειδή κοστίζει (πάρα πολύ! --> το καμπυλωτό κουτί), στο ίδιο συνολικό κόστος θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα αν αντί να ξοδέψεις παραπάνω στο κουτί, ξοδέψεις παραπάνω σε μεγάφωνα ή/και απόσβεση

Αν είσαι ντιούης και δεν μετράς τον χρόνο σου σε χρήμα:
Σκάσε και στρογγύλευε :)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ειμαι στο τσακ εδω και καιρο να δοκιμασω τα συγκεκριμενα
Mπορείς να δοκιμάσεις, αλλά πρέπει και να μετρήσεις οπωσδήποτε. Άν η μέτρηση δείξει κάτι διαφορετικό θα πρέπει να "ακούς" και κάτι διαφορετικό, το οποίο και αξιολογείς.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Mπορείς να δοκιμάσεις, αλλά πρέπει και να μετρήσεις οπωσδήποτε. Άν η μέτρηση δείξει κάτι διαφορετικό θα πρέπει να "ακούς" και κάτι διαφορετικό, το οποίο και αξιολογείς.
Αυτο εχω στα υποψιν,φιλε μου.Το θεμα ειναι οτι χρειαζεται προσοχη διοτι τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα να παιζουν "κοιτωντας" μπροστα και αυτο σημαινει οτι θελει μεγαλυτερη ακριβεια.


20171027_190220.jpg
Αυτο ειναι ενα προηγουμενο πειραμα μου.Ακουστες οι διαφορες αλλα τοτε δεν ειχα μετρητικο εξοπλισμο.
Ωραιος.Ενα απο αυτα που εχω διαβασει!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτο εχω στα υποψιν,φιλε μου.Το θεμα ειναι οτι χρειαζεται προσοχη διοτι τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα να παιζουν "κοιτωντας" μπροστα και αυτο σημαινει οτι θελει μεγαλυτερη ακριβεια.
Αυτό που βλέπω στη φωτό δεν κοιτάει μπροστά πάντως. Όσο αφορά την ακρίβεια, κράτα μικρό καλάθι.
Υπάρχουν αρκετά ηχεία που το τουίτερ τους φέρει περιφερειακά κάποια υλικά απόσβεσης.
Ο κατασκευαστής των δικών σου προέκρινε να μην, οπότε.....οκ δοκίμασε για να παίξεις βασικά, δεν είναι κακό!
Αν δεν θέλεις να σπαταλάς το χρόνο σου....δοκίμασε και κάνα καλώδιο, άνευ πλακός!;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό που βλέπω στη φωτό δεν κοιτάει μπροστά πάντως. Όσο αφορά την ακρίβεια, κράτα μικρό καλάθι.
Υπάρχουν αρκετά ηχεία που το τουίτερ τους φέρει περιφερειακά κάποια υλικά απόσβεσης.
Ο κατασκευαστής των δικών σου προέκρινε να μην, οπότε.....οκ δοκίμασε για να παίξεις βασικά, δεν είναι κακό!
Αν δεν θέλεις να σπαταλάς το χρόνο σου....δοκίμασε και κάνα καλώδιο, άνευ πλακός!;)
Επαιζα με toe-in και τα βλεπεις ετσι.Με το πειραμα ειχε μειωθει και η ενεργεια στα ψηλα...

Απο καλωδια ειμαι κατασταλαγμενος.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Άκου μουσική λοιπόν, είναι η καλύτερη λύση!!:drinks:

Όσο ασχολείται κάποιος με το ηχητικό σύστημα, ακόμη και αν πάει προς την ορθή κατεύθυνση, τόση απόλαυση χάνει.

Κάποτε η καύλα ήταν να κατεβαίνω Αθήνα και να ξαλαφρώνω τις τσέπες στα υπόγεια δισκάδικα του κέντρου!:gamer:

Δέος, στέγνωνε το στόμα μπροστά στους θησαυρούς.....τώρα υπάρχουν τα πάντα στη δισκοθήκη και ότι δεν...πλουσιοπάροχα με streaming....πόσο μαλακία πλέον το να ασχολείσαι με τα ψιψιμιμιπαπαράκια!

Αν σε απασχολούν βέβαια αυτά τα ψψψψψιτέτοια υπάρχει ο Καστρουνής να φτιάξει να ακούς στο χώρο σου όπως γουστάρεις!

Επίσης και να μη σε απασχολούν....επιβάλλεται Καστρουνίξ! ;)
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Συγγνώμη παίδες, λάθος!! :( Το #32 ήθελα να πω
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Συγγνώμη παίδες, λάθος!! :( Το #32 ήθελα να πω
Και τωρα που το βλεπω πιο προσεκτικα,ο Geddes ειναι ο συντακτης του μηνυματος!
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Απιστευτη γκαντεμια.Πηγα να τα αγορασω μετα απο τοσα θετικα που διαβασα και με το τεραστιο πλεονεκτημα οτι τα φτιαχνουν custom και δεν υπαρχει πλεον ο πωλητης...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Ε, θα το βάζε ο τουλου αν δεν ήταν ;)
Xa, Xa :)
Πάντως δεν το έβαλα επειδή ήταν του Geddes, αλλά για το πυκνό περιεχόμενό του, μετά το εδώ #8, όπου έγραφε:
"Mπορείς να δοκιμάσεις, αλλά πρέπει και να μετρήσεις οπωσδήποτε. Άν η μέτρηση δείξει κάτι διαφορετικό θα πρέπει να "ακούς" και κάτι διαφορετικό, το οποίο και αξιολογείς. "

Η μέτρηση και η αξιολόγηση της επίδρασης της περίθλασης λόγω κουτιού και μόνον, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση, γιατί είναι δύσκολο να απομονωθεί.
Επίσης η πρώτη παράγραφος είναι ιδιαίτερα "ζουμερή".
Επίσης ένα ψάξιμο με όρους Blauert AND "Summing Localization" , δίνει ενδιαφέρον υλικό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top