Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
όπως μάθεις...
το roon τα κάνει κάπως πιο εύκολα όλα. Θέλει λίγο χρόνο όμως. Να το φέρεις στα μέτρα σου.
Δεν υποστηρίζει spotify λόγο χαμηλής ποιότητας streaming. Σου προτείνει μουσική σύμφωνα με τα ακούσματα σου, και το κάνει καλά. Υπάρχει το radio που μπορεί να συνεχίσει να παίζει εκεί πού έμεινες σα να πήρες dj.

Δε ξέρω αν είναι bit perfect.Μου φάνηκε το daphile να έχει περισσότερη διάυγεια.
Ψηλά γράμματα, αν υπάρχει όρεξη μπορείς να ασχοληθείς με το rew και να του φορτώσεις φίλτρα. Άρα έχεις και dsp.


Κατά τη γνώμη μου είναι ακριβό. Θα το χαρακτήριζα highend-ιά της ψηφιακής εποχής.
Έχει μερικά χίκαπς κολλήματα ώρες ώρες, στη τιμή του θα ήθελα να τρέχει "νεράκι" από όλες τις συσκευές.
Για να είμαι δίκαιος, βελτιώνεται είναι η αλήθεια. Δύσκολη προσπάθεια από την αρχή αλλά τη στηρίζουν.
Και πάμε τώρα χάρη στην βοήθεια σου στην ερώτηση του ενός εκατομμυρίου που ίσως βοηθήσει κάποιους αν θέλουν ( όχι αυτούς που τρολάρουν είτε για εμπάθειες είτε για μη σχέση με το αντικείμενο) .
Από τι πηγή άκουσες το roon; Nucleus ή pc ;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ πάντως, ακόμα δεν έχω καταλάβει τί παραπάνω προσφέρει απο το Daphile... Εξαιρείται το χαρακτηριστικό των μουσικών προτάσεων με βάση τα ακούσματα του χρήστη.
Και πάμε τώρα χάρη στην βοήθεια σου στην ερώτηση του ενός εκατομμυρίου που ίσως βοηθήσει κάποιους αν θέλουν ( όχι αυτούς που τρολάρουν είτε για εμπάθειες είτε για μη σχέση με το αντικείμενο) .
Από τι πηγή άκουσες το roon; Nucleus ή pc ;
Εννοείς rock έναντι περιβάλλοντος windows? Γιατί, σαν μηχάνημα το nucleus ένα απλό nuc είναι μέσα σε κουτί με παθητική ψύξη σαν τα δικά μας. Ως λάτρης των Nuc, δεν έχω εντοπίσει κάποια διαφορά στις μητρικές του Nucleus και ενός "stock" intel nuc.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ πάντως, ακόμα δεν έχω καταλάβει τί παραπάνω προσφέρει απο το Daphile... Εξαιρείται το χαρακτηριστικό των μουσικών προτάσεων με βάση τα ακούσματα του χρήστη.
Νίκο αυτό είναι το πιο βασικό.
Σου ανοίγει μουσικούς δρόμους που δεν θα έπαιρνες μυρωδιά ποτέ στη ζωή σου!
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν έχεις dac μετά την πηγή; Εχει περισσότερη σημασία αν η πηγή είναι mac, pc, nuckleous, nuk, raspberry.... ;
Εννοείται ότι έχω dac. Ένα της bryston.
Και δεν μπορείς να φανταστείς πόση σημασία έχει η πηγή.
Το ίδιο dac με το roon στο πισι, στο fanless pc και τέλος στο Nucleus.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νίκο αυτό είναι το πιο βασικό.
Σου ανοίγει μουσικούς δρόμους που δεν θα έπαιρνες μυρωδιά ποτέ στη ζωή σου!
Ωραία, θα σου δώσω μια playlist να παίξεις, να σου κάνει καμιά καλή πρόταση για να ψαχτώ. Case closed!! :p :p :p
 


Μηνύματα
232
Reaction score
109
(και δεν χρειάζεται και dedicated streamer μεσω usb).
Από το Nuc στο dac με usb χωρίς streamer; Φανταζομαι μόνο αν η σύνδεση είναι απευθείας και όχι μέσω δικτύου (Nuc σε άλλο δωμάτιο).

Κι αυτό χωρίς καμία διαφορά στον ήχο;
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Από τι πηγή άκουσες το roon; Nucleus ή pc ;
έχω βάλει το rock σε ένα dell optiplex micro i5/12gb ram/256gb ssd. Δε το κλείνω ποτέ. Κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Έχω το roon εγκατεστημένο και στον nas. Δεν διακρίνω διαφορές. Θα ήθελα να δοκιμάσω στο dell ένα καλύτερο τροφοδοτικό κάποια στιγμή.

Δικαιολογημένοι οι ενδιασμοί για διαφορές από όλους μας εφόσον πρόκειται για ψηφιακό σήμα.
Πρέπει να σκεφτούμε όμως ότι για να ακούσουμε τα bits και bytes πρέπει να μεταφερθούνε. Εκεί πάει ο προβληματισμός, κατα πόσο γίνεται "καθαρά" όλο αυτό και αν είναι το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.
Εφόσον όλοι ασχολούμαστε με μηχανάκια θα γνωρίζουμε γιατί μπορούν να υπάρχουν διαφορές σε κάποιες περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Από ποιο μοντέλο της Synology και πάνω, μπορεί να τρέξει το Roon? Εχω το 218Play και δεν ειναι συμβατό
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
το έχω σε ένα 918+ αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Όλα linux τρέχουν λογικά τρέχει παντού.
Αυτό που θα δυσκολεύεται είναι αν δουλεύεις το dsp, Σαν απλός server δε πρέπει να έχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
το έχω σε ένα 918+ αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Όλα linux τρέχουν λογικά τρέχει παντού.
Αυτό που θα δυσκολεύεται είναι αν δουλεύεις το dsp, Σαν απλός server δε πρέπει να έχει πρόβλημα.
Εχει να κάνει (μάλλον) με τον επεξεργαστή και όχι με το λειτουργικό. Στο δικό μου, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν ειναι συμβατό..
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Σωστά. Με λίγο ψάξιμο :

"The DS218 is a non-Intel NAS (it uses a Realtek chip of sorts). Roon Server runs on Intel only, so the package notification is correct: the package is not supported on the platform.

You’ll need an DS218+ (or other model with Intel CPU) to run Roon Server."
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Δικαιολογημένοι οι ενδιασμοί για διαφορές από όλους μας εφόσον πρόκειται για ψηφιακό σήμα.
Πρέπει να σκεφτούμε όμως ότι για να ακούσουμε τα bits και bytes πρέπει να μεταφερθούνε. Εκεί πάει ο προβληματισμός, κατα πόσο γίνεται "καθαρά" όλο αυτό και αν είναι το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.
Εφόσον όλοι ασχολούμαστε με μηχανάκια θα γνωρίζουμε γιατί μπορούν να υπάρχουν διαφορές σε κάποιες περιπτώσεις.
Για πες όμως και σε μένα, γιατί παρ΄όλο που ασχολούμαι με μηχανάκια, δεν ξέρω γιατί μπορεί να υπάρξουν διαφορές. Αλήθεια το λέω, δεν τρολάρω. Μιλώντας προφανώς πάντα για bit perfect αναπαραγωγή, αν παρεμβάλλεται και κάτι άλλο στο ψηφιακό σήμα (DSP, equalizer, mixer κλπ.) εκεί ΟΚ, αλλά δεν συζητάμε για αυτό.

Τι σημαίνει λοιπόν "καθαρή" μεταφορά bits και bytes; Υπάρχουν βρώμικα bits; Που δεν είναι μηδέν ή ένα, αλλά είναι κάτι ενδιάμεσο;

Εμένα η λογική μου λέει πως το DAC θα το "ταΐσεις" ένα ψηφιακό stream. Τι έχει προηγηθεί δεν έχει σημασία. Το stream αυτό δεν μπορεί να είναι "βρώμικο" όπως θα μπορούσε να είναι ένα αναλογικό σήμα. Θα μπορούσε να έχει άλλα προβλήματα (να χάνονται πακέτα, να μπερδεύεται η σειρά τους κλπ.) το οποίο αν συνέβαινε (και δεν μπορούσε να διορθωθεί από κάποιο error correction, ανάλογα το πρωτόκολλο μεταφοράς κλπ.) θα μπορούσε να οδηγήσει σε ακουστή παραμόρφωση με τη μορφή διακοπών, κλικς κλπ., κάτι που θα ήταν άμεσα εμφανές.

Άλλος λόγος που θα μπορούσε να επηρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν ενδεχομένως να περνάει κάποιος ηλεκτρικός θόρυβος στο DAC (όχι μέσα στο stream, αλλά γενικά από το καλώδιο) και αυτό να επηρεάζει το output, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με αυτά που ακούγονται περί dedicated κλπ. Δεν πα να τρέχει 1.000 διεργασίες το PC, αυτό δεν θα άλλαζε τον θόρυβο. Όπως επίσης φυσικά δεν είναι κάτι που θα μπορούσε να το διορθώσει ο player! Αν κάποιος υποψιάζεται κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να δοκιμάσει σύνδεση με οπτική (αν το υποστηρίζει το DAC του) και να δει αν υπάρχει διαφορά.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ. Εδώ είμαστε όμως να με διορθώσετε, να μου πείτε τι ξεχνάω.
Κάτι που να έχει εξήγηση όμως, όχι -ξαναλέω- "σίγουρα θα παίζει καλύτερα αν είναι dedicated ή πιο ακριβό".

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή στον κόσμο εκατομμύρια servers και μηχανήματα στοιβαγμένα σε racks, το ένα πάνω στο άλλο, με κάτι δεκάδες ανεμιστήρες και κάτι kW σε ρεύματα, που τρέχουν χιλιάδες mission-critical διεργασίες ταυτόχρονα, πολλές εκ των οποίων είναι απαραίτητες για τη λειτουργία της οικονομίας, του κόσμου γενικά και κάποιες εκ των οποίων ελέγχουν πράγματα στα οποία λάθος αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι κυριολεκτικά ζήτημα ζωής και θανάτου (στις μεταφορές, στην υγεία κλπ.).

Πιστεύετε ότι υπάρχουν αντίστοιχα forums μηχανικών που συζητάνε αν θα πρέπει να στήσουν dedicated μηχανήματα για την κάθε διεργασία ξεχωριστά, χωρίς ανεμιστήρες κλπ. για να είναι πιο "καθαρά" τα αποτελέσματα; Γιατί εγώ δεν το νομίζω.

Οπότε ναι, αν υπάρχει διαφορά (το δέχομαι) ελάτε να βρούμε γιατί υπάρχει. 0 και 1 είναι, αν υπάρχει διαφορά, κάπου θα φαίνεται και θα μπορεί να εξηγηθεί.

Όποιος δεν έχει όρεξη ή γνώσεις για να το ψάξει, ΟΚ, δεκτό.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Κάτι που να έχει εξήγηση όμως, όχι -ξαναλέω- "σίγουρα θα παίζει καλύτερα αν είναι dedicated ή πιο ακριβό".
ας φύγουμε από αυτό, μπορεί να πάει μακρυά να χαθούμε και στο τέλος να πονέσει η τσέπη δίχως λόγο. Νομίζω όλοι συμφωνούμε.

Δεν χρειάζεται να είναι κάτι dedicated για να παίξει καλά.

Για πες όμως και σε μένα, γιατί παρ΄όλο που ασχολούμαι με μηχανάκια, δεν ξέρω γιατί μπορεί να υπάρξουν διαφορές.
Οι απορίες δεν είναι στο ψηφιακό κομμάτι. Σωστά γράφεις για βρώμικα bits. Δεν υπάρχουν όπως και τίποτα ενδιάμεσα στο 0 και 1, ευτυχώς :biggrin:
Στα άλλα όμως? Τροφοδοσία για παράδειγμα. Μπορεί να έχει θόρυβο ή και όχι. Είναι κάτι που μετριέται.

Άλλος λόγος που θα μπορούσε να επηρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν ενδεχομένως να περνάει κάποιος ηλεκτρικός θόρυβος στο DAC (όχι μέσα στο stream, αλλά γενικά από το καλώδιο)
γιατί όχι και στο stream? γενικότερα μπορούμε να έχουμε θορύβους για διάφορους λόγους.Δεν μιλάμε για την πληροφορία αλλά για τη γραμμή μεταφοράς. Μπορεί η υλοποίηση του κυκλώματος να παράγει θόρυβο. Σε χίλιες άλλες χρήσεις του μηχανήματος αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Καταλαβαίνω symos την αντίδραση σου όταν υπάρχουν στην αγορά Music servers με τρελά λεφτά ενώ την ίδια δουλειά την κάνεις ουσιαστικά τζάμπα με το pc- mac ότι έχεις. Υπάρχει δυστυχώς μια τάση high end-τισμού και στα ψηφιακά. Νομίζω όμως η κουβέντα δε πάει εκεί.
 

D

Deleted member 35

Guest
Γιατί το σήμα που μεταφέρει το Ethernet και συγκεκριμένα το πρωτόκολλο TCP έχει πολύ αυστηρούς κανόνες για τη μεταφορά. Πριν από κάθε συναλλαγή γίνεται handshake ώστε να εξασφαλιστεί η σωστή μεταφορά δεδομένων. Αν κάτι πάει λάθος η μεταφορά επαναλαμβάνεται.

Σκεφτείτε να γινόντουσαν λάθη στη μεταφορά δεδομένων. Όλα τα δίκτυα θα κατέρρεαν σε κλάσματα. Από το πιο απλό ότι εγώ θα έγραφα Α και θα ερχόταν το Β μέχρι τα πολυσύνθετα που αφορούν τραπεζικές εργασίες και έλεγχο κυκλοφορίας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Στα άλλα όμως? Τροφοδοσία για παράδειγμα. Μπορεί να έχει θόρυβο ή και όχι. Είναι κάτι που μετριέται.
Τροφοδοσία (και γενικά θόρυβος) πού; Στο DAC ή στο PC; Αν λέμε στο DAC, είναι άσχετο με την κουβέντα μας. Ας κοιτάξει ο καθένας το DAC του ή να πάει να μπει στον Αμίρ που τα μετράει να δει.

Αν μιλάμε για το PC, μπορεί η τροφοδοσία του να έχει θόρυβο, ναι. Ε και; Δεν γίνεται να περάσει "θόρυβος" στο stream γιατί δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Μπορεί ο θόρυβος να προκαλέσει ελάχιστα και σπάνια προβλήματα όπως αυτά που ανέφερα (corrupted πακέτα κλπ.) αλλά δεν μας ενοχλούν αυτά.

Αν ο θόρυβος περνάει με κάποιον τρόπο στο DAC μέσω του καλωδίου, τότε θα πρέπει και πάλι να δει ο καθένας πώς θα το λύσει, είτε είναι με οπτική σύνδεση, είτε με κάποια γείωση, είτε με κάποιο από αυτά τα μαραφέτια που "απομονώνουν" τον θόρυβο στις USB συνδέσεις (που δεν έχω ελέγξει πώς λειτουργούν και αν προσφέρουν κάτι, αλλά λέμε). Πάντως σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα αυτό ΔΕΝ θα λυθεί αλλάζοντας player, ΔΕΝ θα λυθεί αλλάζοντας λειτουργικό, ΔΕΝ θα λυθεί αφαιρώντας φόρτο και διεργασίες από το μηχάνημα.

γιατί όχι και στο stream? γενικότερα μπορούμε να έχουμε θορύβους για διάφορους λόγους.Δεν μιλάμε για την πληροφορία αλλά για τη γραμμή μεταφοράς. Μπορεί η υλοποίηση του κυκλώματος να παράγει θόρυβο. Σε χίλιες άλλες χρήσεις του μηχανήματος αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Ξαναλέω, δεν υπάρχει "θόρυβος" στα ψηφιακά σήματα όπως υπάρχει στα αναλογικά. Ή μάλλον, για να το θέσω καλύτερα: Η μεταφορά των δεδομένων γίνεται με αναλογικό τρόπο (ρεύμα) και εννοείται πως υπεισέρχεται θόρυβος. Αντίθετα όμως με τα αναλογικά σήματα, υπάρχουν πολύ μεγάλες ανοχές μέχρι να φτάσει αυτός ο θόρυβος να επηρεάσει το αποτέλεσμα, για να αλλάξει ένα bit δηλαδή από 0 σε 1 ή το αντίθετο. Και το πιο σημαντικό: Όταν αλλάξει και αλλοιώσει με κάποιον τρόπο το σήμα, αυτό είναι άμεσα εμφανές ως διακοπή, κλικ κλπ.

Το παράδειγμα που λέω πάντα είναι από την μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση. Έχει δει κανείς χιόνια στην εικόνα από τότε που γύρισε σε ψηφιακό το σήμα; Όχι βέβαια. Έχει δει όμως σπασίματα, διακοπές κλπ; Ναι, όταν δεν έχει καλό σήμα. Αν όμως το σήμα δεν έχει πρόβλημα, δεν γίνεται να αλλάξεις κεραία στην TV και να βάλεις καλύτερη, πιο απομονωμένη κλπ. και να παίζει "καλύτερα". Το ίδιο θα παίζει. Ακριβώς το ίδιο.

Το ίδιο είναι και στον ήχο όταν μιλάμε για ψηφιακό σήμα.

Με τον κίνδυνο να γίνω κουραστικός αφού επαναλαμβάνω συνέχεια το ίδιο: Τα παραπάνω τα λέω με βάση αυτά που σκέφτομαι και γνωρίζω. Αν έχει κάποιος να καταθέσει κάτι διαφορετικό και να εξηγήσει από που θα μπορούσε να προκύπτει μια πτώση ποιότητας, ας το πει.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχω το ταπεινότατο raspberry zero w που "τραβάει" μουσική από το NAS μέσω wifi...
Στο "ρασπμπεράκι" συνδέται μια εξωτερική κάρτα ήχου Creative μέσω usb.
Η κάρτα ήχου τροφοδοτείται από τη usb... Το "ρασπμπεράκι" τροφοδοτείται από ταπεινό φορτιστή τηλεφώνου...
Από την κάρτα ήχου φεύγει οπτικό καλώδιο και πηγαίνει σε ένα switcher για οπτικές ίνες (επειδή υπάρχουν και άλλες πηγές με οπτική)...

Καμία χαϊεντιά μέχρι στιγμής... το αντίθετο μάλιστα, ένα streamer που έγινε με υλικά που υπήρχαν στο συρτάρι... και μπόλικη διαδρομή για τη μουσική.... wifi, usb, optical.... δεν άφησα τίποτα :p

Η οπτική σύνδεση συνεχίζεται και πηγαίνει σε ένα miniDSP 2x4HD που λειτουργεί ως DAC... (εκτός των άλλων)

Ταυτόχρονα, στην άλλη είσοδο (usb) του miniDSP συνδέεται υπολογιστής που τρέχει foobar...

Όταν βάζω το ίδιο flac και στις 2 πηγές ταυτόχρονα και κάνω σύγκριση Α/Β (blind ξε-blind... οτιδήποτε)... δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά, ούτε καν στην ένταση.... δε μπορώ να αναγνωρίσω καμιά πηγή, γενικά καμιά διαφορά...

Τώρα... αν υπάρχουν διαφορές και δεν τις ακούω εγώ είτε επειδή είμαι 50+, είτε επειδή δεν έχω πανάκριβα ηχεία και dac .... δεν ξέρω.... δεν επιμένω για τίποτα.... το μόνο που μπορώ να υποστηρίξω με σιγουριά είναι πως πλέον χρησιμοποιώ όποιο από τα 2 με βολέψει εκείνη τη στιγμή για πρακτικούς λόγους μόνο (πχ είναι κλειστός ο υπολογιστής), ηχητικά είναι το ίδιο (έστω στα αυτιά μου και στο σύστημα μου).
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δικαιολογημένοι οι ενδιασμοί για διαφορές από όλους μας εφόσον πρόκειται για ψηφιακό σήμα.
Πρέπει να σκεφτούμε όμως ότι για να ακούσουμε τα bits και bytes πρέπει να μεταφερθούνε. Εκεί πάει ο προβληματισμός, κατα πόσο γίνεται "καθαρά" όλο αυτό και αν είναι το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.
Στη μεταφορά δεν αλλάζει το ψηφιακό σήμα, όσο "βρώμικη" και αν είναι η γραμμή ή ο server ή το modem. Προσοχή χρειάζεται μόνο στη μετεροπή του σε αναλογικό. Ένα καλό, "καθαρό" αναλογικό στάδιο στο DAC και φυσικά αλγόριθμοι μετατροπής σωστοί.
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top