Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Είναι λογικό.

Το roon rock είναι τρόπον τινά το δικό του λειτουργικό σύστημα, το δικό του software, εκεί θα τρέχει απόλυτα βελτιστοποιημενα.

Θα ήθελα κι εγώ να στήσω ένα Rock αλλά πρώτον βαριγέμαι, και δεύτερον αηδιάζω στην προσθήκη ενός ακόμα μηχανήματος... 🤣😜
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
είναι τόσο μικρό όσο ένα πακέτο τσιγάρα, στήνεται σε 10' δεν υπάρχει καν στο δωμάτιο. είναι αστείο
Ναι, κι ούτε το βλέπεις, δεν έχεις να δείξεις πουθενά τα 500 ευρώ που έδωσες.

🤣😂😜😂🤣😜🤣😂🤣😜

Μπα, δε το βλέπω. Τα επόμενα 500 ευρώ θα τα φάω σε μαλτ, ίσα με 5-6 μπουκάλια θα ψωνίσω, θα μου βγάλουν κάνα 5-μηνο, καλό καλοκαίρι μετά.

😜😂😜🤣😜😂😜🤣😜😂😜🤣
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είναι νωρίς ακόμα για λεπτομέρειες, αλλά πιο απρόσκοπτή λειτουργία πιο γρήγορη ανταπόκριση. Στο scrool παράδειγμα βλέπω μεγάλη διαφορά. Αμεσότητα στην λειτουργία.
Και σαφήνεια, ευκρίνεια, διαύγεια και εννοείται πιο μεγάλη και πεντακάθαρη εικόνα:dance2:
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Θα το βάλω σε τεράστιο σασί, καλώδιο τροφοδοσίας με "κάλτσα" με USB χοντρά θα γράψω Mark Levinson και μια επιδαπέδια βάση με ακίδες. Να δω θα κάνει εντύπωση ???
Δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα ένα κουτί υπολογιστή στο σχήμα του ML33!
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ έχω μια επιθυμία που μάλλον δε θα τη δω ποτέ να γίνεται.

Θα ήθελα ένα Raspberry Pi ή άλλο αντίστοιχο SBC με κανονική υποδοχή για M2 SSD και γιατί όχι SATA. Και μια κομμένη έκδοση Roon χωρίς το DSP. Μόνο αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Εγώ έχω μια επιθυμία που μάλλον δε θα τη δω ποτέ να γίνεται.

Θα ήθελα ένα Raspberry Pi ή άλλο αντίστοιχο SBC με κανονική υποδοχή για M2 SSD και γιατί όχι SATA. Και μια κομμένη έκδοση Roon χωρίς το DSP. Μόνο αναπαραγωγή.
εμφανίζονται κατά καιρούς SBCs με SATA, απευθύνονται κυρίως σε DIY NAS, παραμένουν ωστόσο στη σκιά του raspberry με επακόλουθο ανυπαρξία προγραμμάτων και υποστήριξης

πχ

https://kobol.io/helios4/

https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc4/

Όσες φορές σκεφτόμουν κάτι τέτοιο κατέληγα ότι με κουτί, τροφοδοτικό κλπ έφτανα πολύ κοντά σε λεφτά σε ένα φθηνό NUC που έχει την ίδια σχεδόν κατανάλωση και το τεράστιο πλεονέκτημα ότι θα μπορεί από άποψη συμβατότητας να πάρει πολύ περισσότερα λειτουργικά
 

D

Deleted member 35

Guest
Γι' αυτό λέω για Rpi συγκεκριμένα. Είναι πάγιο αίτημα της κοινότητας η υποστήριξη κανονικών δίσκων. Και από πίσω τρελή στήριξη της κοινότητας.

Και φυσικά θέμα χρόνου η native εφαρμογή για ARM M1 της Apple.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Πάντως όσον αφορά το streamer με το παρακάτω, σχετικά φθηνό μηχανηματάκι, οποιοδήποτε DAC η ενισχυτής με ψηφιακές εισόδους γίνεται roon ready.

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Πάντως όσον αφορά το streamer με το παρακάτω, σχετικά φθηνό μηχανηματάκι, οποιοδήποτε DAC η ενισχυτής με ψηφιακές εισόδους γίνεται roon ready.
Αν όμως έχεις ήδη DAC, γιατί να δώσεις 400€ για endpoint και μετά να χρειάζεσαι ΚΑΙ server για το roon core; Ενώ μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα nuc που να τα κάνει και τα δύο;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Εσεις να συζητάτε για το roon εγώ θα πω τον πόνο μου...

Στην ελλάδα δεν έχουμε μάθει να εκτιμάμε τον κόπο και προφανώς την αξία του software. Δεν μιλάω μόνο για τους απλούς ανθρώπους αλλά και για συναδέλφους πληροφορικούς (και οχι πληροφορικάριους).

Οποιος λοιπόν είναι άξιος, κάθεται τρώει τα νιάτα του και (όχι μόνο) γράφει αλγοριθμους που δμιουργουν παρόμοια metadata με αυτά του (καθε) roon. Τα exrta features ας τα αφήσει backlog για επόμενες εκδόσεις...

Οταν με το καλό τελειώσει και το βγάλει στην αγορά, να ετοιμαστεί να ακούσει τον κάθε μυαλόπωλη... Ως άλλος gates και mask μαζί, να απαξιώνει την αξία του.

Δεν είναι τυχαίο οτι ακόμα και προ 2010 είχαμε απο τα υψηλότερα ποσοστά πειρατείας παγκοσμίως στο software.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στην ελλάδα δεν έχουμε μάθει να εκτιμάμε τον κόπο και προφανώς την αξία του software. Δεν μιλάω μόνο για τους απλούς ανθρώπους αλλά και για συναδέλφους πληροφορικούς (και οχι πληροφορικάριους).

Οποιος λοιπόν είναι άξιος, κάθεται τρώει τα νιάτα του και (όχι μόνο) γράφει αλγοριθμους που δμιουργουν παρόμοια metadata με αυτά του (καθε) roon. Τα exrta features ας τα αφήσει backlog για επόμενες εκδόσεις...

Οταν με το καλό τελειώσει και το βγάλει στην αγορά, να ετοιμαστεί να ακούσει τον κάθε μυαλόπωλη... Ως άλλος gates και mask μαζί, να απαξιώνει την αξία του.
Προφανώς και οι άνθρωποι κάναν δουλειά....
Ως προγραμματιστής επίσης προφανώς και θα συμφωνήσω με τα παραπάνω...
Ως χρήστης, όμως θα κρίνω αν αξίζουν τα χρήματα για τη δουλειά που θέλω.
Προτιμώ το "για τη δουλειά που θέλω" και όχι το "για τη δουλειά που κάνει" .... διότι τελικά αυτό θα κρίνει αν αξίζει (για μένα) τα χρήματα που ζητάει...
 

D

Deleted member 35

Guest
Έχει να κάνει το πως κοστολογεί ο κάθε ένας το "βίτσιο" του.

Προσωπικά το roon με έχει βολέψει απίστευτα για πολλά πράγματα και τα metadata δεν είναι ψηλά στη λίστα.

Πχ είναι αρκετά όμορφο το UI και μπορείς να πλοηγηθείς μια χαρά παρ' όλο που δεν υποστηρίζει folder browsing. Η εκτός συναγωνισμού ενοποίηση του Tidal και το Qobuz. Τα εξαιρετικά φίλτρα και το πως συνδυάζονται. Το Roon Radio.

Το Plex από την άλλη είναι αρκετά κοντά αλλά η πλοήγηση είναι τραγική. Πιο αργό και από την καθυστέρηση. Προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω μιας που δίνει remote access αλλά δε γίνεται. Και το plexamp ενώ είναι αρκετά καλό για φορητές συσκευές δεν κάνει για τον υπολογιστή.

Το Jriver δεν υποστηρίζει καθόλου online υπηρεσίες και το UI είναι τραγικό σε σημείο αυτοκτονίας.

Το Foobar από την άλλη είναι ελβετικός σουγιάς και μακάρι να παραμείνει έτσι αλλά και αυτό είναι μόνο για τοπικά αρχεία.

Οπότε πληρώνω μια χαρά το 10€ το μήνα και είμαι άρχοντας. Για άλλους είναι πολλά. Εγώ όμως δε το βλέπω έτσι.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
folder browsing
και όμως γίνεται, σε επίπεδο root folder. Αν έχεις τη μουσική σου σε φακέλους ανά κατηγορία μπορείς να εισάγεις φάκελο-φάκελο και να τους βλέπεις κανονικά :

IMG_3357.PNG


εδώ είναι οι φάκελοι όπως είναι στο σκληρό :

IMG_3358.PNG
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν είναι το ίδιο. Πχ στο foobar έχω εμφάνιση σαν του itunes. 4 στήλες και μπορώ να πηγαίνω κατευθείαν όπου θέλω. Εδώ όπως λες επιλέγεις μόνο το ριζικό κατάλογο. Μετά το χάος.
 


Μηνύματα
484
Reaction score
585
Εδώ όπως λες επιλέγεις μόνο το ριζικό κατάλογο. Μετά το χάος.
το ανέφερα για άτομα που έχουν όλη τη μουσική σε ριζικό κατάλογο και δε θέλουν να αλλάξουν συνήθειες.
Το δουλεύω (και) κατά αυτόν τον τρόπο για 5500 άλμπουμ χωρίς πρόβλημα. Εφόσον ότι καινούργιο παίρνεις το βάζεις στο φάκελο του είδους που αντιστοιχεί δεν υπάρχει χάος.
 

D

Deleted member 35

Guest
Και streaming.
Δε νομίζω τα όποια addon να μπορούν να συγκριθούν στο ελάχιστο με το roon ή το audirvana
το ανέφερα για άτομα που έχουν όλη τη μουσική σε ριζικό κατάλογο και δε θέλουν να αλλάξουν συνήθειες.
Το δουλεύω (και) κατά αυτόν τον τρόπο για 5500 άλμπουμ χωρίς πρόβλημα. Εφόσον ότι καινούργιο παίρνεις το βάζεις στο φάκελο του είδους που αντιστοιχεί δεν υπάρχει χάος.
Απλά πολύς κόσμος και εγώ φυσικά δεν ακούμε ένα δίσκο και ΟΚ. Κάποιες φορές θέλουμε να ακούσουμε κάτι σε συγκεκριμένο mood. Οπότε μπαίνουμε σε ένα φάκελο και θα ξεκινήσουμε με 2-3 Τσιτσάνηδες, θα πάμε σε ένα Μπιθικωτσί και μετά σε Αιγάλεω City. Στο τέλος ίσως κλείσουμε και με Φώτη Πολυμέρη και Άστα τα μαλλάκια σου.

Αυτό ΔΕΝ γίνεται με το roon καθώς είναι προσανατολισμένο στα albums. Άλλωστε δεν έχει άλλη επιλογή εμφάνισης. Ότι και να κάνεις πάντα θα καταλήγεις εκεί.

Ενώ τα άλλα προγράμματα κάνουν αυτό που έγραψα πιο πάνω. Δενδροειδής εμφάνιση και πας όπου θες.
 
Last edited by a moderator:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top