Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Δενδροειδής εμφάνιση και πας όπου θες.
ωραία θα ήταν, διαβάζω ότι το ζητάει κόσμος.
Δε νομίζω όμως ότι θα γίνει στη σημερινή εποχή των metadata, είναι κατά κάποιο τρόπο αντίθετο στη φιλοσοφία του roon.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν το κάνει με addon και streaming δεν είναι μόνο αυτά τα 2! (roon ή audirvana)
Τι ακριβώς εννοείς;
ωραία θα ήταν, διαβάζω ότι το ζητάει κόσμος.
Δε νομίζω όμως ότι θα γίνει στη σημερινή εποχή των metadata, είναι κατά κάποιο τρόπο αντίθετο στη φιλοσοφία του roon.
Και γι' αυτό είναι κάθετοι. Ότι άλλο τους ζητήσεις το συζητάνε. Αλλά το να φύγουν από τη φιλοσοφία των metadata όχι.
 


D

Deleted member 35

Guest
To MusiCHI υπάρχει ακόμη? υποστηρίζεται? και είναι ελληνικό.
Το έχει εγκαταλείψει. Έβγαλε μια συσκευή αλλά με εξαίρεση ένα review σε κάποιο site δεν την έχω συναντήσει πάλι. Και το ίδιο το site τους έχει να ανανεωθεί από τότε 3-4 χρόνια και βάλε. Καλό σαν ιδέα, φτωχή η υλοποίηση. Το είχα αγοράσει και αυτό αλλά με τον αρχαίο υπολογιστή που είχα δεν δούλεψε ποτέ σωστά. Ώρες για μια βασική ανανέωση την ίδια στιγμή που το foobar ήθελε λεπτά.

Κάτι σαν το Roon είναι το Muso


Έχει μόνο 7€ το χρόνο ή 20 για πάντα. Web based εφαρμογή με όλα τα αρνητικά των επιδόσεων αλλά η φιλοσοφία ίδια με το Roon. Το έχω δουλέψει για λίγο και ενώ είναι αξιοπρεπές σε αυτό που κάνει οι επιδόσεις το κρατάνε πίσω. Πχ και αυτό δεν έχει αυτόματη ανανέωση στους φακέλους. Πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Εδώ και λίγες μέρες είδα κάποια αναφορά σε μηνιαία ανανέωση αλλά νόμιζα πως είναι το κλασικό τρικ των εταιριών που σε δελεάζουν με την τιμή αλλά χρεώνουν έτος.

Από περιέργεια μπήκα σήμερα και ΝΑΙ είδα μηνιαία χρέωση 13$. ΟΚ είναι πιο ακριβά από την ετήσια αλλά όπως και να το κάνεις χωνεύεται καλύτερα το όλο θέμα. Ήμουν στην δοκιμαστική της BF με το 1$ οπότε μου έκατσε "κουτί".

Το Audirvana έχει μεν την μισή τιμή αλλά ούτε οι επιδόσεις του είναι στο ίδιο επίπεδο ούτε το UI. Για την ενοποίηση δε το συζητάω καν. Ανύπαρκτη. Οπότε τώρα το ξεχνάμε μια και καλή εκτός και αν γίνει κανένα μπαμ.

Σκέφτομαι να καταργήσω και το Spotify. Βέβαια έχει εξαιρετικές λίστες από χρήστες αλλά θεωρώ πως θα ζήσω και με τις διαφημίσεις.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
18
Εδώ και λίγες μέρες είδα κάποια αναφορά σε μηνιαία ανανέωση αλλά νόμιζα πως είναι το κλασικό τρικ των εταιριών που σε δελεάζουν με την τιμή αλλά χρεώνουν έτος.
Από περιέργεια μπήκα σήμερα και ΝΑΙ είδα μηνιαία χρέωση 13$. ΟΚ είναι πιο ακριβά από την ετήσια αλλά όπως και να το κάνεις χωνεύεται καλύτερα το όλο θέμα. Ήμουν στην δοκιμαστική της BF με το 1$ οπότε μου έκατσε "κουτί".
30% είναι μεγάλη διαφορά. Μόλις μου ήρθαν και κουπόνια για 3 μήνες δωρεάν Tidal και Quboz αλλά δεν βλέπω κάποια χρήση αφού έχτισα μεγάλη βιβλιοθήκη HiRez ήδη από ..γκουχ...εναλλακτικές πηγές. Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
30% είναι μεγάλη διαφορά. Μόλις μου ήρθαν και κουπόνια για 3 μήνες δωρεάν Tidal και Quboz αλλά δεν βλέπω κάποια χρήση αφού έχτισα μεγάλη βιβλιοθήκη HiRez ήδη από ..γκουχ...εναλλακτικές πηγές. Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει?
Τον ξεζούμισες τον Ρώσο,ε??? :p :p :p
 

D

Deleted member 35

Guest
30% είναι μεγάλη διαφορά. Μόλις μου ήρθαν και κουπόνια για 3 μήνες δωρεάν Tidal και Quboz αλλά δεν βλέπω κάποια χρήση αφού έχτισα μεγάλη βιβλιοθήκη HiRez ήδη από ..γκουχ...εναλλακτικές πηγές. Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει?
Μεγάλη μεν πιο εύκολα διαχειρίσιμη δε. Δεν είναι και τόσο τραγικό το ποσό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά πολύς κόσμος κολλάει στο ετήσιο. Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν το έχω δει καν στο forum τους και μπαίνω αρκετές φορές τη μέρα. Αν το διαφημίσουν θα πάρουν πολύ κόσμο. Γενικά σε forums του εξωτερικού το ζητάνε αρκετοί αυτό.

Εγώ όσο περνάει ο καιρός στρέφομαι όλο και περισσότερο στο streaming. Και το Roon βοηθάει απίστευτα. Έχω και εγώ μεγάλη βιβλιοθήκη αποκτημένη με κάθε τρόπο και τελικά την έχω παραγκωνίσει. Το Σεπτέμβρη αγόρασα δίσκο για να την βάλω και τελικά τον έχω μη ενεργό στο Roon. :lol:

Ο λόγος; Έχω ένα φάκελο με προσωρινά αρχεία και κατεβάζω από το "θείο" συλλογές. Πχ τον τελευταίο καιρό κυκλοφορούν playlists από Apple Music, Qobuz, Amazon και Spotify. Τις ακούω για λίγες μέρες μαζί με streaming και πάλι από την αρχή. Πχ υπάρχει λίστα με Soundtracks. Την ακούω και μετά το roon Radio κάνει τα δικά του από το Tidal.

Αν κάποια στιγμή το καρκίνωμα των διαφόρων ΑΕΠΙ, RIAA κτλ εξαφανιστεί τότε θα στραφώ αποκλειστικά εκεί. Ο λόγος που δεν το κάνω είναι αυτός και μόνο. Δεν ξέρω αύριο το πρωί τι θα "ξημερώσει". ΟΚ δεν θα καταστραφεί και ο κόσμος αν αφαιρεθούν μερικοί καλλιτέχνες αλλά εμένα μου κάθεται κάπως.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
- ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθεί κράξιμο :p -

Με την ευκαιρία της μηνιαίας συνδρομής, είπα κι εγώ να δοκιμάσω το roon, καθώς οι λίγες μέρες του trial δεν αρκούν για να βγάλεις πραγματικά συμπεράσματα και με φόβιζε να αγοράσω την ετήσια (ή ακόμα περισσότερο τη lifetime) συνδρομή χωρίς να το έχω δουλέψει πραγματικά.

Με τα όσα διθυραμβικά έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα, πίστευα πως είναι η "end-all, be-all" λύση για τη μουσική αναπαραγωγή και ότι ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας είναι το κόστος. Ελαφρώς απογοητευμένος λοιπόν από το Apple Music που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος και αντίστοιχα και από το Tidal παλιότερα (την άλλη τη βλακεία δεν τη βάζω καν στο στόμα μου), γράφτηκα με πολύ θετική διάθεση και μεγάλες προσδοκίες!

Ένα μήνα αργότερα, τα εξής:

(disclaimer: Δεν έχω τοπική βιβλιοθήκη άξια λόγου, οπότε η χρήση και οι παρατηρήσεις αφορούν το streaming)

Search: Πολύ βασικές ελλείψεις. Έψαχνα σήμερα π.χ. για Aron Chupa. Βρε να μην τον βγάζει με τίποτα (ενώ ξέρω ότι υπάρχει στο Tidal). Τον ψάχνω λοιπόν στο Tidal (και στο Spotify) και τσουπ(α), τον βρίσκει αμέσως! Είδα βέβαια εκ των υστέρων ότι τον γράφουν AronChupa, χωρίς κενό δηλαδή, όμως δεν προβληματίζονται. Το roon από την άλλη, ιδέα... Και έχω συναντήσει πολλά παραδείγματα αντίστοιχα.

Popular: Καλά εδώ γίνεται πανηγύρι. Εκτός κι αν ψάχνεις πολύυυυ mainstream "audiophile" πράγματα, βγάζει τρελές κουλαμάρες. Π.χ. στο παράδειγμα που λέω παραπάνω (AronChupa) υπάρχει ένα τραγούδι που είναι ξεκάθαρα το "μεγάλο" χιτ, με 445 εκατομμύρια (!) plays στο Spotify όταν τα επόμενα έχουν 50-60 το πολύ. Εννοείται σε όλες τις πλατφόρμες είναι Νο. 1 στα popular! Στο roon; Στο νούμερο 15 εμφανίζεται πρώτη φορά σε διασκευή και Νο. 19 το κανονικό!

Σε άλλη pop artist που έψαχνα αντίστοιχα, όλοι έχουν πρώτα τα χιτάκια, απλά με ελαφρώς διαφορετική σειρά. Ε, το roon τρελές κουλαμάρες, αυτά που βγάζει πρώτα δεν είναι καν δικά της! Ίσως τα έχει γράψει; Μπορεί, πάντως για να βάλεις να ακούσεις τα "γνωστά", απλώς δεν γίνεται.

Radio: Δεν έχει ιδέα για τα βασικότερα των πραγμάτων. Ναι, στις άλλες πλατφόρμες μπορεί να ξεκινήσεις να ακούς Χατζηδάκη και σε 10 τραγούδια να σου βάζει Φουρέιρα ή Στανίση. Guess what όμως: Ξέρει ότι ακούς ελληνικά! Το roon δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό το "ellinikos". Καπάκι από ένα ελληνικό τραγούδι που παίζεις θα σου βάλει Ιταλικά (ε, "ευρωπαϊκά" κι έτσι) ή οτιδήποτε άσχετο.

Το ίδιο σήμερα με ένα παιδικό τραγούδι που έβαλα για τα κορίτσια. Επειδή ήταν από ταινία (παιδική) το επόμενο ήταν από το soundtrack του House of Gucci! Παντελώς άσχετο, απλά ήταν soundtrack οπότε σου λέει απ'αυτά ζήτησε. Τουλάχιστον οι άλλοι ξέρουν να ξεχωρίσουν τα "παιδικά".

Metadata: Ένα από τα βασικά selling points του roon (σύμφωνα με το δικό τους marketing) και ένας από τους λόγους που το ήθελα περισσότερο. Έλα όμως που, όπως ανακάλυψα, έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια metadata με το Tidal, τουλάχιστον τα βασικά που με ενδιαφέρουν εμένα (artist bios και album reviews). Δεν λέω βέβαια πως είναι κρυφό, αλλά εγώ δεν το ήξερα και τόσο πολύ που το πουλάνε, πίστευα πως είναι data που είναι αποκλειστικά δικά τους και δεν μπορείς να τα βρεις αλλού.

Mobile app: Καμία σχέση με τα άλλα σε ταχύτητα/smoothness/polishness. Για να μην πω ότι νομίζω πως μου ρουφάει τη μπαταρία πολύ περισσότερο.

Interface: Κι εδώ πολλές κουλαμάρες. ΟΚ, δεν θα σταθώ πολύ γιατί όλα έχουν λίγο πολύ τα προβλήματά τους, αλλά έχει κι αυτό κάτι πολύ ενοχλητικά. Π.χ. στο κινητό δεν μπορείς να ψάξεις ένα τραγούδι και να το βάλεις να παίξει. Όχι, πρέπει να το πατήσεις, να σου ανοίξει το άλμπουμ, να το ξαναβρείς εκεί μέσα και μετά να το βάλεις να παίξει. Και βάζει και δωράκι και τα επόμενα, χωρίς να του πεις, αλλιώς πρέπει να το κρατήσεις πατημένο για να το επιλέξει και να του πεις play. Έλεος, όλα αυτά για να ψάξεις και να παίξεις ένα τραγούδι. Ή δεν μπορείς με τίποτα να του πεις να πάει/παίξει ένα τραγούδι στο queue. Με τίποτα. Πρέπει να το βάλεις ξανά από κάτω ή να πατήσεις skip μέχρι να φτάσεις εκεί. Τι φάση;

---

Έχει φυσικά και θετικά, δεν μπορώ να πω. Π.χ. το UI του (ειδικά στο desktop) για να διαβάζεις τα metadata είναι αρκετά πιο φιλικό σε σχέση με το Tidal. Εκεί π.χ. το artist info είναι "κρυμένο" και εμφανίζεται σε ένα μικρό modal, δεν σε "προσκαλεί" τόσο να το διαβάσεις. Οπότε, ακόμα κι αν έχει τα ίδια, με το roon διαβάζω πολύ πιο συχνά πράγματα, μόνο και μόνο λόγω interface.

Επίσης το Radio, παρά τα αρνητικά του, έχει και καλά. Στα genres που ξέρει καλύτερα, δεν θα "ξεστρατίσει" όσο εύκολα θα το κάνουν οι άλλοι. Ούτε θα σου βάλει με το ζόρι να ακούσεις άγνωστες βλακείες, είτε γιατί θέλει να "πουσάρει" πράγματα, είτε γιατί αυτά ακούν "οι νέοι", δεν ξέρω. Ίσως όμως αυτό έχει να κάνει απλά με το διαφορετικό κοινό και τις προτιμήσεις του, όχι με καλύτερο αλγόριθμο.

Και το πιο σημαντικό (προς το παρόν), ότι μπορώ να κάνω stream το Tidal στο PC, ενώ αυτή η βλακεία το Tidal το έχει ακόμα "coming soon" αυτό το feature, εδώ και 2 χρόνια! Αξίζει όμως να πληρώνεις τόσα λεφτά γιατί το Tidal δεν έχει βγάλει ένα connect; Δεν νομίζω. Και σίγουρα όχι για τα υπόλοιπα. Αν αυτό δηλαδή το λύσει το Tidal, δεν έχει κανένα νόημα το roon για εμένα.

Αυτά. Ήθελα να ακουστεί και μια αντίθετη άποψη, ή ίσως τέλος πάντων η άποψη κάποιου που ενδιαφέρεται μόνο για το streaming κομμάτι και όχι για τα υπόλοιπα features.

Η αναζήτηση για την ιδανική εφαρμογή/υπηρεσία streaming συνεχίζεται...
 

D

Deleted member 35

Guest
Ένα ban στον κύριο @symos παρακαλώ που τόλμησε να κριτικάρει το Roon.

Σε όλα έχεις δίκιο. Και όμως ναι.

Η αναζήτηση είναι πάγιο αίτημα για βελτίωση. Να πω την αλήθεια δε τη χρησιμοποιώ πάρα πολύ καθώς είμαι αρκετά οργανωμένος αλλά ξέρω ότι είναι ΓΤΠ. Επίσης αυτό με τα ονόματα είναι χάλι καθώς ειδικά στα Greeklish υπάρχουν 2-3 τρόποι να γράψεις δίφθογγο με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι να πρωτοψάξεις.

Για τα "δημοφιλή" δεν έχω άποψη αλλά διαβάζω γκρίνια με το Tidal κυρίως ότι προωθεί R'n'B κτλ.

Το Roon Radio για τα ξένα είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Ακούω για μέρες μουσική ανάλογα με τα κέφια μου. Πχ πριν λίγο καιρό άκουγα μόνο Soundtracks. Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα με Vangelis και έχει περάσει όλη η ηλεκτρονική μουσική από τα ηχεία μου. ΑΛΛΑ για αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει η άγνοια των ξένων για τη μουσική μας. Δυστυχώς οι ξένοι γνωρίζουν ελάχιστα έως καθόλου οπότε είναι αδύνατο να γίνει καλή επιλογή. Και φυσικά οι ακροατές είναι ελάχιστοι ώστε να δουλέψει σωστά το Valence. Άλλο τα 60Μ των Ιταλών και άλλο τα 10 των Ελλήνων. Δυστυχώς θα ήθελα το Tidal να έχει επιλογή για Ελληνικά ώστε να μπορώ να ακούω μόνο αυτά και να μην προσθέτω χειροκίνητα albums και καλλιτέχνες.

Για τα metadata δεν είχες σωστή εντύπωση. Ποτέ δεν είπαν πως έχουν τα δικά τους αλλά ότι παρουσιάζουν με όμορφο τρόπο τα ήδη γνωστά όπως Allmusic και Musicbrainz. Νομίζω επίσης πως κάθε λίγες μέρες κάνουν και ένα αντίγραφο του Tidal ώστε να εμπλουτίζουν και από εκεί.

Η εφαρμογή για το κινητό - tablet είναι όντως βαριά αλλά είναι σχεδόν κλώνος της desktop.

Το interface έχει και αυτό τα δικά του αλλά είναι έτη φωτός μακριά σε σχέση με τα υπόλοιπα. Βασικά δεν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχο να το συγκρίνεις. Το Plex είναι μαύρα χάλια σε επιδόσεις και ένα Klarita Muso εντελώς απλοϊκό. Δεν υπάρχει καν σύγκριση με Foobar ή Jriver. Άλλα προγράμματα εντελώς. Άλλη φιλοσοφία.

Εγώ προσωπικά το έχω λατρέψει για το Roon Radio και τις σχέσεις μεταξύ των καλλιτεχνών. Το μόνο παράπονο που έχω και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ είναι η σωστή υποστήριξη Ελληνικών.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν ακούς από ένα πισι καλύτερα είσαι με το τιντάλ που έχεις τις λίστες σου παντού. Αν όμως ακούσεις από πηγή που είναι ειδικά φτιαγμένη για το ρουν θα χάσεις την μιλιά σου και δεν θα ξανασχοληθείς με τίποτα άλλο ποτέ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν ακούς από ένα πισι καλύτερα είσαι με το τιντάλ που έχεις τις λίστες σου παντού. Αν όμως ακούσεις από πηγή που είναι ειδικά φτιαγμένη για το ρουν θα χάσεις την μιλιά σου και δεν θα ξανασχοληθείς με τίποτα άλλο ποτέ.
πηγή φτιαγμένη για roon;
"υπολογιστή" δηλαδή που τρέχει μόνο το roon;;

τι άλλο "μαγικό" μπορεί να συμβαίνει;
έπαψε το "bits are bits" να ισχύει;;;
 


D

Deleted member 35

Guest
Άσε μην ανοίξω το στόμα μου γιατί βλέπω να με βαφτίζετε χρυσαυγίτη.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια παρατηρώ τρομερή αδιαφορία για τη γλώσσα μας. Εδώ άλλες χώρες έχουν πλήρως μεταφρασμένα όλα τα προγράμματα και εμείς πάμε να γίνουμε "αμερικανάκια". Πόσο δύσκολο είναι το να έχεις διπλό tag τουλάχιστον στο όνομα; Αντί για Dimitris Mitropanos να έχεις "Δημήτρης Μητροπάνος, Dimitris Mitropanos";

Αντί να τη στηρίξουμε κοροϊδεύουμε τις μεταφράσεις όλων των ειδών.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
πηγή φτιαγμένη για roon;
"υπολογιστή" δηλαδή που τρέχει μόνο το roon;;

τι άλλο "μαγικό" μπορεί να συμβαίνει;
έπαψε το "bits are bits" να ισχύει;;;
Με πολλή υπομονή και ευγένεια σε ερωτώ:
- όλα τα ντακ παίζουν το ίδιο αφου τα μπιτς είναι μπιτς;
- όλα τα σιντι το ίδιο;
- όλα τα σκάφη ορτσάρουν κόπια στην ίδια θάλασσα;
Έλεος και λυπηθείτε μας βρε παιδιά😃😃😃
Λογικά είσαι μικρός, έχεις χρόνια μπροστά σου να δοκιμάσεις διάφορα. Όταν τα τσεκάρεις ας ξαναπιάσουμε να συζητήσουμε ότι όλα ειναι μανιτάρια και όλα τρώγονται απλά μερικά τα τρως μόνο μία φορά!
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με πολλή υπομονή και ευγένεια σε ερωτώ:
- όλα τα ντακ παίζουν το ίδιο αφου τα μπιτς είναι μπιτς;
- όλα τα σιντι το ίδιο;
- όλα τα σκάφη ορτσάρουν κόπια στην ίδια θάλασσα;
Έλεος και λυπηθείτε μας βρε παιδιά😃😃😃
Λογικά είσαι μικρός, έχεις χρόνια μπροστά σου να δοκιμάσεις διάφορα. Όταν τα τσεκάρεις ας ξαναπιάσουμε να συζητήσουμε ότι όλα ειναι μανιτάρια και όλα τρώγονται απλά μερικά τα τρως μόνο μία φορά!
To stream ενος ας πουμε ιντερνετικου ραδιοφώνου ή ένα τοπικό αρχείο (mp3, flac ή οτιδήποτε) είτε το στριμάρω με το nvidia shield, είτε με τον υπερυπολογιστή μου, είτε με το raspberry των 20 ευρώ.... δεν είναι ίδιο;;;;;
Αν και στα 3 βάλω το ίδιο dac δε θα πάρω τον ίδιο ήχο;;;
Σε μένα έχουν τον ίδιο ήχο πάντως με δοκιμές A/B....
Αν σε σας έχουν διαφορετικό... δεν επιμένω.... διαλέξτε τον καλύτερο...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
To stream ενος ας πουμε ιντερνετικου ραδιοφώνου ή ένα τοπικό αρχείο (mp3, flac ή οτιδήποτε) είτε το στριμάρω με το nvidia shield, είτε με τον υπερυπολογιστή μου, είτε με το raspberry των 20 ευρώ.... δεν είναι ίδιο;;;;;
Αν και στα 3 βάλω το ίδιο dac δε θα πάρω τον ίδιο ήχο;;;
Σε μένα έχουν τον ίδιο ήχο πάντως με δοκιμές A/B....
Αν σε σας έχουν διαφορετικό... δεν επιμένω.... διαλέξτε τον καλύτερο...
Ξέρεις όμως απο προγραμματισμό, άρα μπορείς να σκεφτείς ένα λόγο για τον οποίο διαφορετικά λογισμικά μπορεί να έχουν διαφορετική απόδοση. Δεν μιλάω για τρελές καταστάσεις - καραμπάμ διαφορές μέρας με τη νύχτα, αλλά διαφορές στα σημεία. Εγώ βρίσκω ένα πολύ καλό λόγο για τον οποίο το roon μπορεί να παίζει καλύτερα στο rock και να καταλάβω αυτό που λέει ο μανιταροφάγος - βινυλιολάγνος kanakiani. Και αυτός είναι ότι τρέχει σε linux και τρέχει μόνο το roon και τίποτα άλλο. Έχουμε δηλαδή ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό, έχουμε την απουσία αρκετών διεργασιών που τρέχουν σε ένα συνηθισμένο λειτουργικό σύστημα και μετά έχουμε και το κατά πόσο καλά ( σίγουρα διαφορετικά ) έχει γραφτεί ο κώδικας μιας εφαρμογής.
Ευτυχώς, έχω βολευτεί με το daphile και δεν χρειάζεται να πλερώκω συνδρομή στο roon. :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ βρίσκω ένα πολύ καλό λόγο για τον οποίο το roon μπορεί να παίζει καλύτερα στο rock και να καταλάβω αυτό που λέει ο μανιταροφάγος - βινυλιολάγνος kanakiani. Και αυτός είναι ότι τρέχει σε linux και τρέχει μόνο το roon και τίποτα άλλο. Έχουμε δηλαδή ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό, έχουμε την απουσία αρκετών διεργασιών που τρέχουν σε ένα συνηθισμένο λειτουργικό σύστημα και μετά έχουμε και το κατά πόσο καλά ( σίγουρα διαφορετικά ) έχει γραφτεί ο κώδικας μιας εφαρμογής.
Κάθε διανομή linux μπορείς να τη "γυμνώσεις" ή/και να αλλάξεις kernel ή ή ...
Το moode που τρέχω ως streamer, τρέχει τέλεια σε ρασπεράκι zero με 512 MB RAM....
Ακόμα και τα windows μπορεις να "γυμνώσεις" αν η συσκευή είναι αφιερωμένη για το audio και δε θες κάτι άλλο...
Τώρα αν βάλεις σαν παράμετρο πως όλα αυτα θέλουν κάποιον να ασχοληθεί.... και δε θέλουν να το κάνουν όλοι... τότε πάσο... αλλά προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, είναι ας πούμε μέρος του χόμπι...


Ευτυχώς, έχω βολευτεί με το daphile και δεν χρειάζεται να πλερώκω συνδρομή στο roon. :p
Εσύ με το daphile, εγώ με το moode και το foobar, άλλοι με το volumio.... επιλογές υπάρχουν.
Δεν έχω κάτι με το roon... αλλά εμένα δε με βόλεψε.... λίγο πως δεν έχω Tidal, λίγο η πολύ βαριά εφαρμογή του για το τάμπλετ, λίγο η δυσκολία στο ψάξιμο.... όπως και να χει, το άφησα. Να πλερώκω για κάτι που δε με βολεύει κιόλας;;;
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Πώς θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε Roon ROCK και Dirac αποτελεσματικά; Σκέφτομαι να απεγκαταστήσω το ROCK γιατί δεν μπορώ να κάνω με έναν υπολογιστή την δουλειά αλλά θα πρέπει να είναι και άλλος υπολογιστής ανοικτός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top