Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
εγώ ξαναλέω πως δεν είναι ο σωστός τρόπος, τους λόγους τους έχω ήδη γράψει...
το ότι "δουλεύει" και δε σε νοιάζουν/ενοχλούν οι επιπτώσεις/μειονεκτήματα του "τρόπου"αυτού , είναι άλλο θέμα...



δεν επιμένω, βάλτε και dmz και ότι γουστάρετε.... όπως βολεύεται ο καθένας
και γω έχω καλώδιο δικτύου στα ηχεία... σαμα τι, δουλεύουν
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σύμφωνα με τα παραπάνω και επειδή ακούω μόνο από tidal , προτείνεις να μην καταργήσω το fanless pc με roon και απλά να τραβάει το streamer απο εκεί; Έβαλα το zen stream πρόσφατα με zen one signature .
Επίσης με mqa pass through ΟΝ όταν παίζει μόνο το zen κάνει εναλλαγές το λαμπάκι του dac κάθε κάποια δευτερόλεπτα όταν παίζει το κομμάτι από μπλε σε άλλο χρωμα και το ξαναγυρνάει σε μπλε ..άσχετο βέβαια με τη κουβέντα ..
Αυτό το κάνει και σε μένα με το zen dac v2 το παραπάνω nuc που αναφέρω μετά από δοκιμές. Γιατί αυτό; Και μάλιστα κάνει και τσικ τσικ κάθε φορά που αλλάζει χρώμα και είναι σπαστικό για τον ήχο. Επειδή δεν είναι δικό μου αλλά θα ήθελα να πάρω κάποια στιγμή ένα, αν κάποιος γνωρίζει κάτι να μην πάνε για πέταμα τα λεφτά.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
To arc έπαιξε απλά, κατέβασα έβαλα κωδικό και το είδε αμέσως .
Ούτε πόρτα ανοιξα ούτε τίποτα , δε έχω ρουτερ κάποιου παρόχου έχω ρουτερ δικό μου.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα παιδιά , έχω zen stream σε signature one με usb και το streamer παίρνει από το δικτυο και συνδέεται σε pc με roon σε άλλο δωμάτιο , μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία . Roon pc με usb στο zen streamer και από εκεί με spdif στο dac , όλα σε δίκτυο με Ethernet Kai zen stream με usb σε dac?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάρε τηλέφωνο την cosmote και πες τους πως έχεις κάμερες στο σπίτι και δε δουλεύουν (διότι αν αρχίσεις να λες για το roon δε θα βγάλεις άκρη)

Σε κάποιες συνδέσεις κάνουν Carrier grade NAT για να γλυτώνουν IPs - αν θες να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά αλλά νομίζω αρκεί να πεις πως έχεις κάμερες και δε δουλευουν και θα το κάνουν στο λεπτό
Τζίφος. Αναγνωρίζουν το προβλημα αλλά λύση δεν βρέθηκε. 2 ώρες προσπάθειες.
Σταπαπαριαμας, το Tidal να είναι καλά.
Π0υτingamiese
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Τζίφος. Αναγνωρίζουν το προβλημα αλλά λύση δεν βρέθηκε. 2 ώρες προσπάθειες.
Σταπαπαριαμας, το Tidal να είναι καλά.
Π0υτingamiese
είσαι σίγουρα σε carrier grade NAT ;
το έχεις τσεκάρει ;

αν όχι
δες σε έναν browser ποια ip σου δείχνει
και
τσέκαρε αν είναι η ίδια στο router σου (WAN)


αν είσαι σε carrier grade NAT, πρέπει να το λύσει ο ΟΤΕ,
αν όχι, τότε ο ΟΤΕ δεν έχει να κάνει και πολλά

Σταπαπαριαμας, το Tidal να είναι καλά.
συμφωνώ απολύτως,
γλυτώνεις και τις "τρύπες" στο ρούτερ σου
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
εγκατέστησα και εγώ το arc σήμερα το πρωί από το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού μου μέσω wifi. Είδε τον server κανονικά, έκανα κανα πεντάλεπτο να συνδεθεί και άλλα τόσα για να ενημερώσει (sync) τη βιβλιοθήκη.

Εφυγα από το σπίτι, γύρισα το κινητό στα δεδομένα και συνδέθηκα κανονικά. Ούτε πόρτες, ούτε ρούτερ ούτε τίποτα.
 
  • Like
Reactions: sps

Μηνύματα
354
Reaction score
137
εγκατέστησα και εγώ το arc σήμερα το πρωί από το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού μου μέσω wifi. Είδε τον server κανονικά, έκανα κανα πεντάλεπτο να συνδεθεί και άλλα τόσα για να ενημερώσει (sync) τη βιβλιοθήκη.

Εφυγα από το σπίτι, γύρισα το κινητό στα δεδομένα και συνδέθηκα κανονικά. Ούτε πόρτες, ούτε ρούτερ ούτε τίποτα.
εχεις router παροχου η δικο σου?
και εγω ετσι απλα έπαιξε.
το θέμα είναι όσοι έχουν carrier grade nat.. δυστηχως
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
εχεις router παροχου η δικο σου?
και εγω ετσι απλα έπαιξε.
το θέμα είναι όσοι έχουν carrier grade nat.. δυστηχως
To απλό του παρόχου. Ημουν και εγώ πίσω από carrier grade nat αλλά είχα ζητήσει να με βγάλουν εδώ και τρία χρόνια.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Na επισυμάνω εδώ ότι η εφαρμογή κάνει downsampling σε 256kbps :smg:, οπότε ξεχάστε το Lossless. Κρίμα, περίμενα κάτι καλύτερο.

Μέχρι να το βελτιώσουν, θα γυρίσω πίσω στο substreamer :neo:
 

D

Deleted member 35

Guest
Na επισυμάνω εδώ ότι η εφαρμογή κάνει downsampling σε 256kbps :smg:, οπότε ξεχάστε το Lossless. Κρίμα, περίμενα κάτι καλύτερο.

Μέχρι να το βελτιώσουν, θα γυρίσω πίσω στο substreamer :neo:
Έχει ρυθμίσεις για αυτό. Τις έχεις δει; Η προεπιλογή για τα δεδομένα είναι συμπίεση για ευνόητους λόγους. Όλα τα προγράμματα το ίδιο κάνουν.

Ένα άλμπουμ είναι 400 με 700mb σε ποιότητα CD και φτάνει τα 2gb αν μιλάμε για 24/192. Εκτός του ότι θα σου φάει τα δεδομένα για πλάκα, θες κατάλληλο ανέβασμα στο σπίτι και επιπλέον φοβερό σήμα στο κινητό. Και αν είσαι στατικός κάτι γίνεται. Αν όμως είσαι στο αυτοκίνητο κλαφτα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Θα βρίσω το Roon και τους κατασκευαστές τους με αυτά που μας έχουν κάνει. :p Πλήρης εξάρτηση.

Το έχω γράψει αρκετές φορές ότι ψάχνω εναλλακτικές ώστε να μην είμαι απόλυτα εξαρτημένος. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τόσο ολοκληρωμένο.

Χτες μου τη βάρεσε να ψάξω για ένα πρόγραμμα εύρεσης διπλότυπων. Είχα αγοράσει το Perfect Tunes το οποίο ναι μεν σκανάρει τα αρχεία με το AcousticID αλλά δεν τα ταξινομεί ανά άλμπουμ. Σαν αποτέλεσμα μου βγάζει χύμα αρχεία τα οποία όμως μπορεί να ανήκουν σε κάποια συλλογή που δεν θέλω να σβήσω. Οπότε πάει τζάμπα.

Βρήκα ένα άλλο πρόγραμμα από το site https://www.collectorz.com/. Το είδα μια χαρά και μάλιστα έχει δική του βάση δεδομένων. Το κατέβασα και πλήρωσα τα 3€ που ζητούσε. Είχα κάνει ήδη μια εισαγωγή και μετά το ξεκλείδωμα έκανα δεύτερη. Αν και αναγνώρισε τα παλιά εγώ επέμεινα και τα πέρασε πάλι. Τώρα μου εμφανίζει διπλότυπα αλλά δεν το εμπιστεύομαι καθώς ανάμεσα σε αυτά αναγνωρίζει κάποια μονά από δίσκους κλασικής μουσικής. Επίσης δεν αναγνωρίζει πάντα ως πρέπει τους δίσκους με αποτέλεσμα να θέλει περισσότερο "χέρι".

Την ίδια στιγμή το ρημάδι το Roon έχει ένα και μοναδικό κουμπί και κάνεις δουλειά σαν άνθρωπος. Πόσο δύσκολο είναι να το αντιγράψουν ρε φίλε; Τα ομαδοποιεί σαν δίσκους όπως πρέπει και τελειώνεις. Σίγουρα ΔΕΝ είναι τέλειο αλλά κάνει τη δουλειά πολύ καλύτερα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Μόλις έσβησα τα διπλότυπα και έκανα εκ νέου εισαγωγή του φακέλου. Μου τα εμφάνισε σαν "νέα". Επέλεξα να ΜΗΝ τα εισάγει και έκανα για δεύτερη φορά εισαγωγή. ΠΑΛΙ τα διάβασε σαν νέα. :headbang: Τι στο καλό; Ποιος ο λόγος να έχει ΒΔ όταν δεν την ενημερώνει;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα βρίσω το Roon και τους κατασκευαστές τους με αυτά που μας έχουν κάνει. :p Πλήρης εξάρτηση.

Το έχω γράψει αρκετές φορές ότι ψάχνω εναλλακτικές ώστε να μην είμαι απόλυτα εξαρτημένος. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τόσο ολοκληρωμένο.

Χτες μου τη βάρεσε να ψάξω για ένα πρόγραμμα εύρεσης διπλότυπων. Είχα αγοράσει το Perfect Tunes το οποίο ναι μεν σκανάρει τα αρχεία με το AcousticID αλλά δεν τα ταξινομεί ανά άλμπουμ. Σαν αποτέλεσμα μου βγάζει χύμα αρχεία τα οποία όμως μπορεί να ανήκουν σε κάποια συλλογή που δεν θέλω να σβήσω. Οπότε πάει τζάμπα.

Βρήκα ένα άλλο πρόγραμμα από το site https://www.collectorz.com/. Το είδα μια χαρά και μάλιστα έχει δική του βάση δεδομένων. Το κατέβασα και πλήρωσα τα 3€ που ζητούσε. Είχα κάνει ήδη μια εισαγωγή και μετά το ξεκλείδωμα έκανα δεύτερη. Αν και αναγνώρισε τα παλιά εγώ επέμεινα και τα πέρασε πάλι. Τώρα μου εμφανίζει διπλότυπα αλλά δεν το εμπιστεύομαι καθώς ανάμεσα σε αυτά αναγνωρίζει κάποια μονά από δίσκους κλασικής μουσικής. Επίσης δεν αναγνωρίζει πάντα ως πρέπει τους δίσκους με αποτέλεσμα να θέλει περισσότερο "χέρι".

Την ίδια στιγμή το ρημάδι το Roon έχει ένα και μοναδικό κουμπί και κάνεις δουλειά σαν άνθρωπος. Πόσο δύσκολο είναι να το αντιγράψουν ρε φίλε; Τα ομαδοποιεί σαν δίσκους όπως πρέπει και τελειώνεις. Σίγουρα ΔΕΝ είναι τέλειο αλλά κάνει τη δουλειά πολύ καλύτερα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Μόλις έσβησα τα διπλότυπα και έκανα εκ νέου εισαγωγή του φακέλου. Μου τα εμφάνισε σαν "νέα". Επέλεξα να ΜΗΝ τα εισάγει και έκανα για δεύτερη φορά εισαγωγή. ΠΑΛΙ τα διάβασε σαν νέα. :headbang: Τι στο καλό; Ποιος ο λόγος να έχει ΒΔ όταν δεν την ενημερώνει;
Αν δεν κάνω λάθος στις λίστες σε αφήνει το ρουν να διπλο-τριπλο βάλεις ενώ αν ακούς από τιντάλ απευθείας σε ειδοποιεί. Μιλάω μόνο για κομμάτια σε λίστες.
 

D

Deleted member 35

Guest
Τις προηγούμενες μέρες αποφάσισα να βάλω το hqplayer. Όχι ότι θα ακούσω διαφορά αλλά για να δω περισσότερο τι είναι. Δε μπορώ να το δουλέψω με τίποτα. Συνεχώς χάνει τη σύνδεση με το roon μετά από την παύση. Και μου βγάζει διάφορα μηνύματα. Είτε για το ASIO, είτε γενικά για το user interface. Τις περισσότερες φορές το κλείνω και το ανοίγω πάλι αλλά μερικές φορές δεν πιάνει και πρέπει να κλείσω και το dac μου και το roon.

Τι στο καλό; Τόσο ευαίσθητο είναι; Και δε μιλάω για το γεγονός που αν πατήσεις ένα κουμπί θα χάσει τον έλεγχο του roon. Αυτό είναι κατανοητό. Αλλά να μη μπορείς να κάνεις μια παύση σαν άνθρωπος;

Ενημερωτικά οι μόνες αλλαγές που έχω κάνει είναι εκεί με την έξοδο που έχω επιλέξει ASIO και το dac μου, το cuda και την επιλογή κάθε αρχείο PCM ή DSD να επεξεργάζεται ξεχωριστά.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τις προηγούμενες μέρες αποφάσισα να βάλω το hqplayer. Όχι ότι θα ακούσω διαφορά αλλά για να δω περισσότερο τι είναι. Δε μπορώ να το δουλέψω με τίποτα. Συνεχώς χάνει τη σύνδεση με το roon μετά από την παύση. Και μου βγάζει διάφορα μηνύματα. Είτε για το ASIO, είτε γενικά για το user interface. Τις περισσότερες φορές το κλείνω και το ανοίγω πάλι αλλά μερικές φορές δεν πιάνει και πρέπει να κλείσω και το dac μου και το roon.

Τι στο καλό; Τόσο ευαίσθητο είναι; Και δε μιλάω για το γεγονός που αν πατήσεις ένα κουμπί θα χάσει τον έλεγχο του roon. Αυτό είναι κατανοητό. Αλλά να μη μπορείς να κάνεις μια παύση σαν άνθρωπος;

Ενημερωτικά οι μόνες αλλαγές που έχω κάνει είναι εκεί με την έξοδο που έχω επιλέξει ASIO και το dac μου, το cuda και την επιλογή κάθε αρχείο PCM ή DSD να επεξεργάζεται ξεχωριστά.
Πάρα πολύ κουραστικό πρόγραμμα ειδικά όταν παίζεις με φίλτρα που κάνουν upsampling , σε τρελαίνει η ανάλυση και θέλει επίσης πάρα πολύ δυνατό πισι.
 


D

Deleted member 35

Guest
Όπως έγραψα το έβαλα περισσότερο να δω τι είναι. Όντως είδα λίγο ζόρι στον επεξεργαστή αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Περισσότερο με νοιάζει πως δεν είναι εύχρηστο στις όποιες αλλαγές καθώς χάνει για πλάκα τη σύνδεση με το roon.

Αν παίζω με τα φίλτρα και μετά κάνει μια ώρα να συνδεθεί πάλι τι να το κάνω;
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Θα βρίσω το Roon και τους κατασκευαστές τους με αυτά που μας έχουν κάνει. :p Πλήρης εξάρτηση.

Το έχω γράψει αρκετές φορές ότι ψάχνω εναλλακτικές ώστε να μην είμαι απόλυτα εξαρτημένος. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τόσο ολοκληρωμένο.

Χτες μου τη βάρεσε να ψάξω για ένα πρόγραμμα εύρεσης διπλότυπων. Είχα αγοράσει το Perfect Tunes το οποίο ναι μεν σκανάρει τα αρχεία με το AcousticID αλλά δεν τα ταξινομεί ανά άλμπουμ. Σαν αποτέλεσμα μου βγάζει χύμα αρχεία τα οποία όμως μπορεί να ανήκουν σε κάποια συλλογή που δεν θέλω να σβήσω. Οπότε πάει τζάμπα.

Βρήκα ένα άλλο πρόγραμμα από το site https://www.collectorz.com/. Το είδα μια χαρά και μάλιστα έχει δική του βάση δεδομένων. Το κατέβασα και πλήρωσα τα 3€ που ζητούσε. Είχα κάνει ήδη μια εισαγωγή και μετά το ξεκλείδωμα έκανα δεύτερη. Αν και αναγνώρισε τα παλιά εγώ επέμεινα και τα πέρασε πάλι. Τώρα μου εμφανίζει διπλότυπα αλλά δεν το εμπιστεύομαι καθώς ανάμεσα σε αυτά αναγνωρίζει κάποια μονά από δίσκους κλασικής μουσικής. Επίσης δεν αναγνωρίζει πάντα ως πρέπει τους δίσκους με αποτέλεσμα να θέλει περισσότερο "χέρι".

Την ίδια στιγμή το ρημάδι το Roon έχει ένα και μοναδικό κουμπί και κάνεις δουλειά σαν άνθρωπος. Πόσο δύσκολο είναι να το αντιγράψουν ρε φίλε; Τα ομαδοποιεί σαν δίσκους όπως πρέπει και τελειώνεις. Σίγουρα ΔΕΝ είναι τέλειο αλλά κάνει τη δουλειά πολύ καλύτερα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Μόλις έσβησα τα διπλότυπα και έκανα εκ νέου εισαγωγή του φακέλου. Μου τα εμφάνισε σαν "νέα". Επέλεξα να ΜΗΝ τα εισάγει και έκανα για δεύτερη φορά εισαγωγή. ΠΑΛΙ τα διάβασε σαν νέα. :headbang: Τι στο καλό; Ποιος ο λόγος να έχει ΒΔ όταν δεν την ενημερώνει;
Μπορείς εναλλακτικά να κοιτάξεις κάτι σε navidrome + sonixd ή Ampache σε linux
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Τελικά για να καταλάβω γιατί έχω διαβάσει 6 σελίδες και δεν έβγαλα άκρη:

Σε συσκευή roon ready πχ sdp-55 , θέλουμε ένα roon core και τέλος ή ένα roon core και ένα streamer για να παίζει καλά;

Και σχετικά με το core πέραν φυσικά του nucleus και του PC , με ένα nuc κάνουμε δουλειά ή κάτι θα λείπει πάντα;
Αν ναι πόσο ικανό nuc θέλει; Ένα i3 5ης γενιάς πχ ή τίποτα πιο εκλεκτό;
Σύνδεση με την roon ready συσκευή μέσω δικτύου ή με USB ;

Ή να διαβάσω και τις 15 σελίδες που όμως αναφέρονται στην προηγούμενη έκδοση roon;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top