Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
εγώ χρησιμοποιώ ένα intel NUC10 (i7/16gb/SSD 250gb) πρόγραμμα το ROON "ROCK". Έχω εάν NAS με περίπου 40000 κομμάτια HiRes και DSF, δουλεύει απρόσκοπτα για μήνες τώρα χωρίς κόμπιασμα και κόλλημα.
Σύνδεση με HEGEL H590 (Roon Ready USB και Ethernet) και Denafrips Pontus II (USB).
Εχω Qobuz, Tidal και το NAS που είπα , το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους "φοβερό"
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Σε συσκευή roon ready πχ sdp-55 , θέλουμε ένα roon core και τέλος ή ένα roon core και ένα streamer για να παίζει καλά;
Αυτό είναι σαν να ρωτάς "έχω έναν ενισχυτή, χρειάζεται να πάρω άλλον ενισχυτή για να παίζει καλά";

Θέλω να πω, μια roon ready συσκευή, είτε είναι σε μορφή streamer, είτε σε μορφή AVP, είτε σε μορφή οτιδήποτε, την ίδια δουλειά κάνει. Το πόσο καλά την κάνει εξαρτάται από την ποιότητά της. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει ότι ένα roon endpoint σε συσκευασία streamer θα παίζει απαραίτητα καλύτερα από ένα endpoint σε συσκευασία AVP.

Και σχετικά με το core πέραν φυσικά του nucleus και του PC , με ένα nuc κάνουμε δουλειά ή κάτι θα λείπει πάντα;
Αν ναι πόσο ικανό nuc θέλει; Ένα i3 5ης γενιάς πχ ή τίποτα πιο εκλεκτό;
Το roon δίνει requirements, τα οποία διαφέρουν ανάλογα με τη χρήση, αλλά για "typical usage" όπως το ονομάζει, δεν είναι τίποτα να τρομάζεις, πολύ νορμάλ πράγματα:

Σύνδεση με την roon ready συσκευή μέσω δικτύου ή με USB ;
Δίκτυο.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τελικά για να καταλάβω γιατί έχω διαβάσει 6 σελίδες και δεν έβγαλα άκρη:

Σε συσκευή roon ready πχ sdp-55 , θέλουμε ένα roon core και τέλος ή ένα roon core και ένα streamer για να παίζει καλά;

Και σχετικά με το core πέραν φυσικά του nucleus και του PC , με ένα nuc κάνουμε δουλειά ή κάτι θα λείπει πάντα;
Αν ναι πόσο ικανό nuc θέλει; Ένα i3 5ης γενιάς πχ ή τίποτα πιο εκλεκτό;
Σύνδεση με την roon ready συσκευή μέσω δικτύου ή με USB ;

Ή να διαβάσω και τις 15 σελίδες που όμως αναφέρονται στην προηγούμενη έκδοση roon;
Αν πας χωρίς στρίμερ είναι μονόδρομος ένα fanless pc.

Το καλύτερο είναι ένα πισι φλασαρισμένο μόνο για ρουν το οποίο να βρίσκεται εκτός του συστήματος και στο σύστημα με ένα στρίμερ στο ντακ ή ένα στρίμερ ντακ και είσαι αρχηγός.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε συσκευή roon ready πχ sdp-55 , θέλουμε ένα roon core και τέλος
Ναι
Και σχετικά με το core πέραν φυσικά του nucleus και του PC , με ένα nuc κάνουμε δουλειά ή κάτι θα λείπει πάντα;
Αν ναι πόσο ικανό nuc θέλει; Ένα i3 5ης γενιάς πχ ή τίποτα πιο εκλεκτό;
Δεν ξέρω απο nuc, αλλά με ένα Mac mini είσαι υπερκαλυμμένος
Σύνδεση με την roon ready συσκευή μέσω δικτύου
Ναι
 


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
What hardware does ROCK run on?


ROCK For Small to Medium-Sized Libraries

We recommend the NUC10i3FNH with 4GB RAM and 64GB M.2 SSD for small to medium-sized libraries. Please note that 4GB RAM sticks and 64GB M.2 SSDs are difficult to find, and there's little price difference between the 8GB and 128GB upgrades. You can find these components on Amazon at the links below.

ComponentAmazon USAmazon UKAmazon DE
NUC10i3FNHView PriceView PriceUnavailable, View i7
8GB RAMView PriceView PriceView Price
128GB M.2 SSD*View PriceView PriceView Price

If you are planning to add a non-M.2 SSD for internal storage, please note that the Intel NUC will only accept 2.5" drives with a maximum 9.5mm thickness

ROCK For Large Libraries (12k+ albums) or DSP Use

We recommend the NUC10i7FNH with 8GB RAM and 128GB (or more) M.2 SSD for large libraries (12k+ albums) or heavy DSP use.

ComponentAmazon USAmazon UKAmazon DE
NUC10i7FNHView PriceView PriceView Price
8GB RAMView PriceView PriceView Price
256GB M.2 SSD*View PriceView PriceView Price
 
Last edited:

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Έχω και Mac mini και NUC (dedicate στο Roon ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) εχω την εντύπωση οτι στο NUC το Linux R.O.C.K. πρόγραμμα αποδίδει καλύτερα.
Στο Mac mini τρέχει ROON 2.0.
Το Mac mini είναι "ακριβότερο", δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή επιλογή όμως.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχω και Mac mini και NUC (dedicate στο Roon ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) εχω την εντύπωση οτι στο NUC το Linux R.O.C.K. πρόγραμμα αποδίδει καλύτερα.
Στο Mac mini τρέχει ROON 2.0.
Το Mac mini είναι "ακριβότερο", δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή επιλογή όμως.
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις στην ερώτηση.
Όχι δεν κολλάει αλλά αποδίδει καλύτερα😀😀😀
Γιατί τρέχει μόνο αυτό απλά!
 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
OXI δεν υπάρχει καμία λειτουργική διαφορά. Δεν είπα ότι το Mac mini δεν τα καταφέρνει περίφημα, είπα ότι έχω την αίσθηση ότι το linux προγραμμα τους R.O.C.K. ,μου δίνει μια πιο πλήρη ηχητική αίσθηση.
Ίσως διαφορά στον τροπο που διαχειρίζεται τους πόρους του είναι linux.
Όπως στο παρελθόν το OS
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
OXI δεν υπάρχει καμία λειτουργική διαφορά. Δεν είπα ότι το Mac mini δεν τα καταφέρνει περίφημα, είπα ότι έχω την αίσθηση ότι το linux προγραμμα τους R.O.C.K. ,μου δίνει μια πιο πλήρη ηχητική αίσθηση.
Ίσως διαφορά στον τροπο που διαχειρίζεται τους πόρους του είναι linux.
Όπως στο παρελθόν το OS
Έτσι ακριβώς. Το έχω βάλει και με το μακ μπουκ που είναι και φανλες αλλά το rock παίζει καλύτερα γιατί όλοι οι πόροι του συστήματος κάνουν μία δουλειά και την κάνουν καλά!
 
  • Like
Reactions: sps

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Πολλά χρόνια χρησιμοποιώ Apple πάντα νόμιζα ότι είναι καλύτερα στην μουσική.
Απλά τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι πέρασε η εποχή που το λειτουργικό τους δίνει βάρος στη μουσική.
Η εταιρεία που έγραψε τον κώδικα για το R.O.C.K. ίσως να είναι πιο αποδοτικός σε linux
Αρκετοί εδώ μέσα έχουν γνώσεις να το εξηγήσουν
 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Έχω iMac και iPad σαν Roon remote.
ειδικά ο iMac είναι με πολύ γρήγορο i7/64gb αλλα εχει αρκετά προγράμματα, γι αυτό είχα το mac mini για streamer και το έχω ακόμα.
απλά έβαλα το NUC για δοκιμή με σκοπό αν δεν κάνει να το διώξω. Και περιγράφω την εμπειρία μου.
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι το mac mini δεν ειναι πολύ καλή λύση εξάλλου τόσα χρόνια με Mac ακούω ακόμα
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν χρειάζεται να απολογείσαι επειδή το rock παίζει καλύτερα. Και εγώ τα λατρεύω τα mac αλλά τι να κάνουμε. Η φασολάδα είναι πολύ πιο ωραία χωρίς λουκάνικα!
 
  • Haha
Reactions: sps

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
το rock παίζει καλύτερα
Δηλαδή;

Έχει καλύτερα πρίμα;
Πιο βαθύ μπάσο;
Πιο υγρές μεσαίες;
Πιο αέρα ανάμεσα στα όργανα;
Πιο ζεστές χροιές;
Πιο πολύ κλάνεις με φασολάδα ή με φακές;

Ήρεμα ρωτάω..
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εν τω μεταξύ, αν θυμάμαι καλά από αυτά που ανεβάζεις και εσύ με τέτοιο ακούς😁😁
 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Δεν νομίζω ότι πρέπει να το αναγάγουμε σε κόντρα μεταξύ mac και nuc ο κάθε ένας με ότι μέσο έχει στην διάθεση του ακούει. Στην αλυσίδα μέχρι το αυτί υπάρχουν πιο καθοριστικοί παράγοντες που επηρεάζουν.
Σιγουρα δεν κάνει πιο ¨βαθεια τα μπάσα ¨ το nuc ούτε πιο¨ μεταξωτά τα πρίμα¨ το mac αλλά και σίγουρα δεν ειναι πιο ¨υγρα τα μεσσαια¨ με windows.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top