Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Τώρα που το ξανά σκέφτομαι μάλλον υποσυνείδητα από την αρχή το είχα καταδικάσει το mac mini, πως εξηγείται η τοποθέτηση του NUC απο πάνω ???

IMG_3166.jpeg


Και για να ρίξω τους τόνους θα βάλω στο άλλο νήμα μια ωραία λίστα Tidal για Dimifoot και για όλους τις παλιές σε έκδοση Qobuz
*για να ακούσετε το Σαββατοκύριακο και να μου πείτε πιο παίζει καλύτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Δηλαδή;

Έχει καλύτερα πρίμα;
Πιο βαθύ μπάσο;
Πιο υγρές μεσαίες;
Πιο αέρα ανάμεσα στα όργανα;
Πιο ζεστές χροιές;
Πιο πολύ κλάνεις με φασολάδα ή με φακές;

Ήρεμα ρωτάω..
...και μην ξεχνάς τα σώματα. Διπλασιάστηκαν, τριπλασιάστηκαν?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σιγουρα δεν κάνει πιο ¨βαθεια τα μπάσα ¨ το nuc ούτε πιο¨ μεταξωτά τα πρίμα¨ το mac αλλά και σίγουρα δεν ειναι πιο ¨υγρα τα μεσσαια¨ με windows.
Σίγουρα, ως roon core server, είτε Μακ είτε πισί είτε λίνοξ, δεν κάνουν καμία απολύτως διαφορά στον ήχο.

Σίγουρα. Κατό τις εκατό. Εντελώς.

Αλλαγές στον ήχο θα έχουν οι διαφορετικές ρουν ρεντι τελικές συσκευές (dac). Ακόμα και οι κάρτες ήχου των ανωτέρω roon core server, εάν χρησιμοποιηθούν τα ανωτέρω σέρβερ και ως roon ready dac.

Στην ταχύτητα απόκρισης, στην αναζήτηση κομματιού, κλπ, οκ, θα βρεις διαφορές αναλόγως δυνατοτήτων χαρντγουερ και μεγέθους βιβλιοθήκης, αλλά και αναλόγως χρήσης dsp.

Άντε καλημέρες έβριμπάντι.
 
Last edited:


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Εγώ αποφάσισα να παίζω τις μονές μέρες με το ένα και τις ζυγές με το άλλο. μάλλον θα χρειαστώ και ένα Πι σι για εορτές και αργίες. επανέρχομαι με εντυπώσεις.......
 






Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
και αυτή ωραία ιδέα, θα απασχοληθώ το σαββατοκύριακο.!!!
τι καλώδια όμως Audioquest , Wireworld, Kimber, ???
Δοκιμασε κανενα Neotech Neet-3008. Φτηνο και καλο....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μη μου βάζεις ιδέες, θα τις πραγματοποιήσω
Linear τροφοδοσία συν ένα καλωδιάκι εκτός στοκ και μπέλντεν και τις διαφορες τις ακούνε και οι έχοντες μειωμένη ακοή.
Οι υπόλοιποι που δεν ακούνε διαφορές απλά υποθέτουν.!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν υπάρχει κάποιος Θεσσαλονίκη που ακούει διαφορές μέσω roon, αλλάζοντας καλώδια στον υπολογιστή, βάζω 100 ευρώ στοίχημα πως δεν θα τις ακούσει σε τυφλό τεστ 20 διαδοχικών εναλλαγών/δοκιμών.

Του δίνω και την δυνατότητα να κάνει λάθος 4 φορές στις 20, στην αναγνώριση ποιου καλωδίου παίζει, φυσικά στο σύστημα του, και με όποιο πρόγραμμα θέλει.
Εγώ θα αλλάζω τα καλώδια.

Τα αποτελέσματα θα δημοσιευθούν εδώ.

Αν θέλετε Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε αλλά δεν έχω συχνά χρόνο για ταξίδια.
ΑΝ βρεθεί χρόνος, ο χαμένος πληρώνει επιπλέον και το ταξίδι μου, business class και σουίτα στο Μ.Βρετανία για μια διανυκτέρευση.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν υπάρχει κάποιος Θεσσαλονίκη που ακούει διαφορές μέσω roon, αλλάζοντας καλώδια στον υπολογιστή, βάζω 100 ευρώ στοίχημα πως δεν θα τις ακούσει σε τυφλό τεστ 20 διαδοχικών εναλλαγών/δοκιμών.

Του δίνω και την δυνατότητα να κάνει λάθος 4 φορές στις 20, στην αναγνώριση ποιου καλωδίου παίζει, φυσικά στο σύστημα του, και με όποιο πρόγραμμα θέλει.
Εγώ θα αλλάζω τα καλώδια.

Τα αποτελέσματα θα δημοσιευθούν εδώ.

Αν θέλετε Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε αλλά δεν έχω συχνά χρόνο για ταξίδια.
ΑΝ βρεθεί χρόνος, ο χαμένος πληρώνει επιπλέον και το ταξίδι μου, business class και σουίτα στο Μ.Βρετανία για μια διανυκτέρευση.
ε μισό θα το κάνεις το τεστ; να δοκιμάσετε και nuc vs mac :p
 


sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Linear τροφοδοσία συν ένα καλωδιάκι εκτός στοκ και μπέλντεν και τις διαφορες τις ακούνε και οι έχοντες μειωμένη ακοή.
ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ
Δεν έχει νόημα, το Mac κερδίζει σίγουρα :lolsign:
Θα κάνω δοκιμή όπως τα βλέπεις το mac να τροφοδοτεί το nuc και αντίστροφα :gamer:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top