Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
κερναω μασα καφε παγωτο και οτι αλλο:dance2:
Βρε μην ξοδευεσαι. Ειναι πολυ απλο. Ξεκινα και αμα κολλησεις πουθενα, βλεπουμε
 

D

Deleted member 35

Guest
Aυτη τη στιγμη δεν ειμαι για αλλαγη δισκου. Εδωσα 110 ευρω και πηρα ενα 3μισαρη western digital purple 4gb και ειμαι καλυμενος. Το θεμα dedicated roon core εξεταζω, Και ξαναλεω mac mini βρισκεις στο φατσοβιβλιο πολυ φτηνα ,..... Κανει για roon core_


Αντε και κανει και τον πηρα μετα τι πρεπει να κανω? Εξηγηστε μου απλα ....ειναι κατι που το κανω μονος μου? Δεν σκαμπαζω
Που μπερδευεσαι; Μια απλή εφαρμογή είναι όπως ο Firefox ή ένα παιχνίδι.

Υπάρχει ο server που τρέχει σαν υπηρεσία και το ελέγχεις από το tablet σου ή άλλο υπολογιστή.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Που μπερδευεσαι; Μια απλή εφαρμογή είναι όπως ο Firefox ή ένα παιχνίδι.

Υπάρχει ο server που τρέχει σαν υπηρεσία και το ελέγχεις από το tablet σου ή άλλο υπολογιστή.
ok . αρα να προχωρησω για το macmini?
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
ερωτηση ...εβαλα το ρουν ξανα trial ,εγκατεστησα την εφαρμογη στο macbook air .Την ξεκινησα ακολουθησα τα βηματα δλδ core το ιδιο το λαπτοπ με ρωτησε και εβαλα τα στοιχεια του tidal και εκανε ενα σκαν στο φακελο μουσικης.Παμε τωρα στν ερωτηση .ειδε το coctail x45 σαν output δλδ να στελνω εκει τη μουσικη. Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι απο που θα κανω ρυθμιση της εφαρμογης να σκαναρει τον σκληρο του coctail audio για τα αρχεια μου .
Βοηθατε πλιιζζζζ.........
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.543
Settings-storage-add folder
Μήπως όμως ο φάκελος πρέπει να βρίσκεται στον core?
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Settings-storage-add folder
Μήπως όμως ο φάκελος πρέπει να βρίσκεται στον core?
Εκεί μου βγάζει μόνο το σκληρό του λάπτοπ ..έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να κάνω κάτω αριστερά που λέει add network share αλλά δεν ξέρω το πρέπει να κάνω ...πρώτη φορά κιόλας σε περιβάλλον Mac os όποτε δεν έχω ιδέα
Οποιος με βοηθησει να κανω το ρουν να δει το coctail το οποιο βεβαια ειναι συνδεδεμενο μεσω ethernet στο δικτυο εχει κερασμα οταν περασει απο τα μερη μου:p:p
 

Attachments

Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.239
Reaction score
27.058
Υπάρχει σχετικό νήμα:
Ψάξτο λιγάκι ή, ακόμα καλύτερα, κάνε μια ερώτηση. Απαντούν ακόμα και οι ίιδιοι οι μηχανικοί του ρουν.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ερωτηση ...εβαλα το ρουν ξανα trial ,εγκατεστησα την εφαρμογη στο macbook air .Την ξεκινησα ακολουθησα τα βηματα δλδ core το ιδιο το λαπτοπ με ρωτησε και εβαλα τα στοιχεια του tidal και εκανε ενα σκαν στο φακελο μουσικης.Παμε τωρα στν ερωτηση .ειδε το coctail x45 σαν output δλδ να στελνω εκει τη μουσικη. Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι απο που θα κανω ρυθμιση της εφαρμογης να σκαναρει τον σκληρο του coctail audio για τα αρχεια μου .
Βοηθατε πλιιζζζζ.........
Στο settings στο storage κάνεις add όποιο φάκελο θέλεις οπότε κλικάρεις απλά τον σκληρό σου.
Χωρίς κέρασμα😁😁
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Εκεί μου βγάζει μόνο το σκληρό του λάπτοπ ..έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να κάνω κάτω αριστερά που λέει add network share αλλά δεν ξέρω το πρέπει να κάνω ...πρώτη φορά κιόλας σε περιβάλλον Mac os όποτε δεν έχω ιδέα
Οποιος με βοηθησει να κανω το ρουν να δει το coctail το οποιο βεβαια ειναι συνδεδεμενο μεσω ethernet στο δικτυο εχει κερασμα οταν περασει απο τα μερη μου:p:p
1) επιλέγεις add network share
2) στο επόμενο παράθυρο βάζεις: smb://192.168.1.1/music, όπου:
192.168.1.1 είναι η διύθυνση του υπολογιστή που έχει το κοινόχρηστο φάκελο της μουσικής σου στο δίτυο. Αν δεν ξέρεις τη διύθυνση αυτή, μπορείς να συνδεθείς καυευθείαν στο router σου και να τη βρείς εκεί.
3) music: ο κοινόχρηστος φάκελος της μουσικής σου
4) username: εδώ βάζεις το username του χρήστη που έχεις ορίζει σαν χρήστη στον υπολογιστή που είναι ο φάκελος της μουσικής σου
4) password: το password τουτ χρήστη που έβαλες παραπάνω

Μόλις τα βάλεια τα παραπάνω, κάνεις save και scan library ετσι ώστε να σκανάρει τοι φάκελο της μουσικής σου για να βρε τα τραγούδια

Μόλις είραι έτοιμος, σετάρεις και το φάκελο που θα κάνει backup τη βάσει δεδομένων το roon, ετσι ώστε σε ενδεχόμενη αστοιχία του σκληρού σου δίσξου να μην χρειαστεις να κάνεις όλη τη διαδικασί ααπό την αρχή
Εκεί μου βγάζει μόνο το σκληρό του λάπτοπ ..έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να κάνω κάτω αριστερά που λέει add network share αλλά δεν ξέρω το πρέπει να κάνω ...πρώτη φορά κιόλας σε περιβάλλον Mac os όποτε δεν έχω ιδέα
Οποιος με βοηθησει να κανω το ρουν να δει το coctail το οποιο βεβαια ειναι συνδεδεμενο μεσω ethernet στο δικτυο εχει κερασμα οταν περασει απο τα μερη μου:p:p
αν το mac βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο, τότε πας το roon-->settings-->audio και κάτω από τν καρτέλα network devices θα δεις το cocktail. επιλέγεις enable, του δίνεις ένα όνομα και στη συνέχεια κάτω δεξιά στην ποθόμη δίπλα από το ηχείο επιλέγεις το coctail και είσαι έτοιμος
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
1) επιλέγεις add network share
2) στο επόμενο παράθυρο βάζεις: smb://192.168.1.1/music, όπου:
192.168.1.1 είναι η διύθυνση του υπολογιστή που έχει το κοινόχρηστο φάκελο της μουσικής σου στο δίτυο. Αν δεν ξέρεις τη διύθυνση αυτή, μπορείς να συνδεθείς καυευθείαν στο router σου και να τη βρείς εκεί.
3) music: ο κοινόχρηστος φάκελος της μουσικής σου
4) username: εδώ βάζεις το username του χρήστη που έχεις ορίζει σαν χρήστη στον υπολογιστή που είναι ο φάκελος της μουσικής σου
4) password: το password τουτ χρήστη που έβαλες παραπάνω

Μόλις τα βάλεια τα παραπάνω, κάνεις save και scan library ετσι ώστε να σκανάρει τοι φάκελο της μουσικής σου για να βρε τα τραγούδια

Μόλις είραι έτοιμος, σετάρεις και το φάκελο που θα κάνει backup τη βάσει δεδομένων το roon, ετσι ώστε σε ενδεχόμενη αστοιχία του σκληρού σου δίσξου να μην χρειαστεις να κάνεις όλη τη διαδικασί ααπό την αρχή


αν το mac βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο, τότε πας το roon-->settings-->audio και κάτω από τν καρτέλα network devices θα δεις το cocktail. επιλέγεις enable, του δίνεις ένα όνομα και στη συνέχεια κάτω δεξιά στην ποθόμη δίπλα από το ηχείο επιλέγεις το coctail και είσαι έτοιμος
λοιπον ξεκινησα και εβαλα στο 2 αυτο που ειπες δλδ τη διευθυνση που ηταν 192.168.1.17 και την βρηκα απο το ρουτερ μου
3 εκει που λες music δεν εχει στο ρουν ,,,,εχει δλδ network share location και απο κατω 3 στηλες username password workgroup που σε ολες λεει optional only if required....εγω πως ξερω αν χρειαζονται ...εντελει δοκιμασα μονο με την διευθυνση πατησα add network path αλλα μου βγαζει μνμ invalid network path
 

D

Deleted member 35

Guest

Το roon αυξάνει τις τιμές. Τους βλέπω να πηγαίνουν και αυτοί προς τα βιβλία ιστορίας. Καλό και χρυσό αλλά το να ακριβοπληρωνεις το χόμπι σου όταν υπάρχουν και άλλες λύσεις είναι κάπως. Οκ αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο αλλά όπως έχω γράψει υπάρχει ανταγωνισμός και σχετικά καλός.

Το audirvana studio είναι η πρώτη και καλύτερη επιλογή και μετά το Plex.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
1) επιλέγεις add network share
2) στο επόμενο παράθυρο βάζεις: smb://192.168.1.1/music, όπου:
192.168.1.1 είναι η διύθυνση του υπολογιστή που έχει το κοινόχρηστο φάκελο της μουσικής σου στο δίτυο. Αν δεν ξέρεις τη διύθυνση αυτή, μπορείς να συνδεθείς καυευθείαν στο router σου και να τη βρείς εκεί.
3) music: ο κοινόχρηστος φάκελος της μουσικής σου
4) username: εδώ βάζεις το username του χρήστη που έχεις ορίζει σαν χρήστη στον υπολογιστή που είναι ο φάκελος της μουσικής σου
4) password: το password τουτ χρήστη που έβαλες παραπάνω

Μόλις τα βάλεια τα παραπάνω, κάνεις save και scan library ετσι ώστε να σκανάρει τοι φάκελο της μουσικής σου για να βρε τα τραγούδια

Μόλις είραι έτοιμος, σετάρεις και το φάκελο που θα κάνει backup τη βάσει δεδομένων το roon, ετσι ώστε σε ενδεχόμενη αστοιχία του σκληρού σου δίσξου να μην χρειαστεις να κάνεις όλη τη διαδικασί ααπό την αρχή


αν το mac βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο, τότε πας το roon-->settings-->audio και κάτω από τν καρτέλα network devices θα δεις το cocktail. επιλέγεις enable, του δίνεις ένα όνομα και στη συνέχεια κάτω δεξιά στην ποθόμη δίπλα από το ηχείο επιλέγεις το coctail και είσαι έτοιμος
Την τελευαταια παραγραφο τα εκανα κανενα θεμα , το θεμα μου βρισκεται στα πρωτα ,,,το μοο που βρισκω ςιναι η διευθυνση που ειναι 168.1.17 την οποια και βαζω αλλα μου βγαζει invalid path ,τα αλλα username kai password δεν ξερω τι να βαλω....αν δεν βρω ακρη εως μεθαυριο θα το ξηλωσω διοτι τελειωνει και το trial
 

Attachments


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Την τελευαταια παραγραφο τα εκανα κανενα θεμα , το θεμα μου βρισκεται στα πρωτα ,,,το μοο που βρισκω ςιναι η διευθυνση που ειναι 168.1.17 την οποια και βαζω αλλα μου βγαζει invalid path ,τα αλλα username kai password δεν ξερω τι να βαλω....αν δεν βρω ακρη εως μεθαυριο θα το ξηλωσω διοτι τελειωνει και το trial
168.1.17 αποκλείεται...
168.1.1.17 ίσως
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Την τελευαταια παραγραφο τα εκανα κανενα θεμα , το θεμα μου βρισκεται στα πρωτα ,,,το μοο που βρισκω ςιναι η διευθυνση που ειναι 168.1.17 την οποια και βαζω αλλα μου βγαζει invalid path ,τα αλλα username kai password δεν ξερω τι να βαλω....αν δεν βρω ακρη εως μεθαυριο θα το ξηλωσω διοτι τελειωνει και το trial
το username και password είναι το όνομα και το συνθηματικό του χρήστη του κοινόχρηστου αρχείου.

Δλδ, αν έχεις το φάκελο της μουσικής σε άλλον υπολογιστή, για να ανοίξεις τον άλλον υπολογιστή πρέπει να βάλεις ένα username και ένα password. Αυτά θα βάλεις και σε αυτά τα πεδία του roon.

Αν στον υπολογιστή που έχεις το κοινόχρηστο φάκελο δεν έχεις χρήστες, δλδ ο υπολογιστής ανοίγεις χωρίς κωδικούς, τότε άσε τα πεδιά στο roon κενά.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!! Αν δεν έχεις κάνει mount τον κοινόχρηστο φάκελο της μουσικής στο mac, δλδ αν δεν τον βλέπεις στην επιφάνεια εργασίας σου, τότε ΔΕΝ θα το δείς ούτε στο roon
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
το username και password είναι το όνομα και το συνθηματικό του χρήστη του κοινόχρηστου αρχείου.

Δλδ, αν έχεις το φάκελο της μουσικής σε άλλον υπολογιστή, για να ανοίξεις τον άλλον υπολογιστή πρέπει να βάλεις ένα username και ένα password. Αυτά θα βάλεις και σε αυτά τα πεδία του roon.

Αν στον υπολογιστή που έχεις το κοινόχρηστο φάκελο δεν έχεις χρήστες, δλδ ο υπολογιστής ανοίγεις χωρίς κωδικούς, τότε άσε τα πεδιά στο roon κενά.
Έγραψα παραπάνω δεν είναι σε υπολογιστή . Είναι σκληρός εντός του cocktail audio X45 που είναι streamer CD player συνδεδεμένο με Ethernet στο δίκτυο για να streamαρει tidal κλπ
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Έγραψα παραπάνω δεν είναι σε υπολογιστή . Είναι σκληρός εντός του cocktail audio X45 που είναι streamer CD player συνδεδεμένο με Ethernet στο δίκτυο για να streamαρει tidal κλπ
Αρα 192.168.1.17 είναι η διεύθυνση του στρίμερ.

Ψάξε αν μπορείς να κάνεις τους φακέλους που βρίσκονται στο σκληρό του στρίμερ κοινόχρηστους. Αν μπορείς, τότε λύθηκε το πρόβλημα.

Εγώ έχω το cocktail audio X30 και δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Ισως στο δικό σου που είναι νεότερο μοντέλο γίνεται.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
το θεμα ειναι πως οταν ειχα παλι ενα trial ειχα λαπτοπ windows και εκει εγινε αμεσως η δουλεια
τωρα με το macbook air δεν τα βρισκω
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
το θεμα ειναι πως οταν ειχα παλι ενα trial ειχα λαπτοπ windows και εκει εγινε αμεσως η δουλεια
τωρα με το macbook air δεν τα βρισκω
αν δεν κάνεις πρώτα mount το κονόχρηστο φάκελο από το cocktail στο mac, το roon ισως και να μην το δεί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.868.632
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top