Περι streamer ο λογος..

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πάντως είναι καλή ιδέα να ρωτήσετε (όσοι ενδιαφέρεστε δηλαδή) (γκουχ γκουχνταποστγκουχ γκουχ) (μα τι ξεροβηχας μεπιασε) με προσωπικό μήνυμα τον αμίρ.

Τι δγιαλο, δε ξέρει αυτός; έστω, από σας, δε νομίζετε πως ξερ καλύτερα; 😜
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Πάντως είναι καλή ιδέα να ρωτήσετε (όσοι ενδιαφέρεστε δηλαδή) (γκουχ γκουχνταποστγκουχ γκουχ) (μα τι ξεροβηχας μεπιασε) με προσωπικό μήνυμα τον αμίρ.

Τι δγιαλο, δε ξέρει αυτός; έστω, από σας, δε νομίζετε πως ξερ καλύτερα; 😜
Exoυν μπολικο jitter οι μετρησεις του...δεν τον εμπιστευομαι.... :laugh: :p :p





γκουχ-νταποστ-γκουχ ..................εισαι μεγαλη Μυριελλα τελικα.................................. :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou: :fuckyou:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πάντως είναι καλή ιδέα να ρωτήσετε (όσοι ενδιαφέρεστε δηλαδή) (γκουχ γκουχνταποστγκουχ γκουχ) (μα τι ξεροβηχας μεπιασε) με προσωπικό μήνυμα τον αμίρ.

Τι δγιαλο, δε ξέρει αυτός; έστω, από σας, δε νομίζετε πως ξερ καλύτερα; 😜
Καλε με μπερδεψες με το Βλαση; Τι να κανω τον στρημερ, που θα τρεχω το ντιρακ;

Βασικα για πολυκαναλο στρημερ με room correction ενδιαφερομαι γκουχουτρινοβγκουχου (στα 3000 ευρω μαξ) και να ξεφορτοθω τη μετρικ. Αλλα δε βλεπω χαιρι.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Καλε με μπερδεψες με το Βλαση; Τι να κανω τον στρημερ, που θα τρεχω το ντιρακ;

Εγω για τρινοβ ενδιαφερομαι (στα 3000 ευρω μαξ) και να ξεφορτοθω τη μετρικ. Αλλα δε βλεπω χαιρι.

Αμα βρεις Τρινοβιους τοσο παρε δυο φιλε και μετα θα βαλλω στην μετρικ 4 ποδαρακια και θα την κανω τραπεζακι ετσι πλακε που ειναι και θα ακουμπαω επανω το ταμπλετ και τα remotes....γιαυτο το νου σου φιλε....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δηλαδη ποσο εχει τελικα αυτο το πολυκαναλο στρημερ με το room correction; Δεν πιστευω να εχει οσο το cupra born μαζι με το πολυκαναλο ηχοσυστημα του; Να ξερω σε ποιο μαγαζι να παω με τον κουμπαρα μου.

Ασε, θα ρωτησω τον gonis που ξερει να ψωνιζει δυο σε ενα, καρο και ηχοσυστημα.
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Γιαυτο κοιταω αυτο ...δεν θελω το streamer που θα αποφασισω να παρω να εχει dac μεσα του...εχω dac οποτε ψαχνω για κατι χωρις...
Η αλήθεια είναι ότι έχει αλλά δεν κελαηδάει καλά..(έτσι λένε κάποιοι στο διαδίκτυο)
Naim Uniti Atom (προσοχή στο κοντρόλ🤣,)
NAD Masters M33 (έχει και Dirac Live Room Correction)
Auralic Aries G2.1

Αυτά από μια μικρή βόλτα στο διαδίκτυο
 

Μηνύματα
11
Reaction score
13
Είχα Mac mini με audirvana. Εξαιρετικός ήχος και το δούλευα από το κινητό ή το laptop. Αναγνώρισε αυτόματα και τον δικτυακό σκληρό δίσκο που έχω. Το συνδέω στο CD player/ dac που έχω με το Schiit Eitr. Δεν έφτανε όμως την απόδοση του CD. Επειδή ήθελα να αναβαθμίσω τον ήχο αγόρασα ένα Lindemann Bridge. Συνδέεται κι αυτό στο ίδιο cd/dac. Παίζει καλύτερα το Audirvana από το δίκτυο σε σχέση με τον συνδυασμό mac mini/ Eitr. Σημειωτέον, έχω Audioquest Vodka ethernet cable και χρησιμοποιώ ένα παλιό Cisco 8αρι switch managed. Και τα δύο βελτίωσαν ελαφρά τον ήχο σε σχέση με ένα απλό πλαστικό switch και ένα 6αρι ethernet καλώδιο. Αγόρασα ένα UMIK μικρόφωνο κι έκανα τις μετρήσεις στο REW. Πέρασα τα αποτελέσματα χειροκίνητα στο Audirvana, κι είχε αισθητή βελτίωση ο ήχος. Από την στιγμή που βγήκε το Audirvana Studio κι έγινε συνδρομητικό, το εγκατέλειψα και πήγα στο Roon. Αν ήταν με μια χρέωση όπως παλιά δεν ξέρω αν θα το έκανα, είχε καλύτερο ήχο από το 3.5. Αλλά το Roon έχει μακράν καλύτερη απόλαυση στην χρήση του. Μετά από αυτό, Mac mini και τα λοιπά αποσύρθηκαν μόνιμα. Έχω το Roon στο σταθερό Windows pc σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού και δουλεύω το Lindemann με Roon remote. Να πω ότι το Lindemann έχει δική του εφαρμογή αλλά δεν φτάνει τον ήχο Roon, Audirvana και δεν έχει peq.
Είμαι σίγουρος ότι Melco, Aurender κλπ θα παίζουν καλύτερα ( έχω ακούσει σε άλλο σύστημα) αλλά το κόστος είναι μεγάλο, τουλάχιστον 3 χιλιάρικα για server και σκληρούς. Κατά την γνώμη μου, η πιο λογική (κοστους/απόδοσης) επιλογή είναι ένα network Bridge.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλεις NAS, πού εγκαθιστάς το ROON ? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το streamer αν αυτό έχει αποθηκευτικό χώρο?
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Είχα Mac mini με audirvana. Εξαιρετικός ήχος και το δούλευα από το κινητό ή το laptop. Αναγνώρισε αυτόματα και τον δικτυακό σκληρό δίσκο που έχω. Το συνδέω στο CD player/ dac που έχω με το Schiit Eitr. Δεν έφτανε όμως την απόδοση του CD. Επειδή ήθελα να αναβαθμίσω τον ήχο αγόρασα ένα Lindemann Bridge. Συνδέεται κι αυτό στο ίδιο cd/dac. Παίζει καλύτερα το Audirvana από το δίκτυο σε σχέση με τον συνδυασμό mac mini/ Eitr. Σημειωτέον, έχω Audioquest Vodka ethernet cable και χρησιμοποιώ ένα παλιό Cisco 8αρι switch managed. Και τα δύο βελτίωσαν ελαφρά τον ήχο σε σχέση με ένα απλό πλαστικό switch και ένα 6αρι ethernet καλώδιο. Αγόρασα ένα UMIK μικρόφωνο κι έκανα τις μετρήσεις στο REW. Πέρασα τα αποτελέσματα χειροκίνητα στο Audirvana, κι είχε αισθητή βελτίωση ο ήχος. Από την στιγμή που βγήκε το Audirvana Studio κι έγινε συνδρομητικό, το εγκατέλειψα και πήγα στο Roon. Αν ήταν με μια χρέωση όπως παλιά δεν ξέρω αν θα το έκανα, είχε καλύτερο ήχο από το 3.5. Αλλά το Roon έχει μακράν καλύτερη απόλαυση στην χρήση του. Μετά από αυτό, Mac mini και τα λοιπά αποσύρθηκαν μόνιμα. Έχω το Roon στο σταθερό Windows pc σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού και δουλεύω το Lindemann με Roon remote. Να πω ότι το Lindemann έχει δική του εφαρμογή αλλά δεν φτάνει τον ήχο Roon, Audirvana και δεν έχει peq.
Είμαι σίγουρος ότι Melco, Aurender κλπ θα παίζουν καλύτερα ( έχω ακούσει σε άλλο σύστημα) αλλά το κόστος είναι μεγάλο, τουλάχιστον 3 χιλιάρικα για server και σκληρούς. Κατά την γνώμη μου, η πιο λογική (κοστους/απόδοσης) επιλογή είναι ένα network Bridge.
Τώρα χωρίς macmini πως μπορείς να βγάλεις πολυκάναλο, δλδ που έχεις hdmi;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλεις NAS, πού εγκαθιστάς το ROON ? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το streamer αν αυτό έχει αποθηκευτικό χώρο?
Εφόσον μιλάς για τοπικά αρχεία (αν καταλαβαίνω καλά από την ανάγκη ύπαρξης αποθηκευτικού χώρου), τώρα από που τα παίζεις; Από κάποιο laptop π.χ.; Εκεί μπορείς να εγκαταστήσεις και τον roon server.

Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το roon όταν το laptop είναι κλειστό, αλλά αν εκεί είναι και τα αρχεία, ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσες να τα αναπαράξεις όταν είναι κλειστό.

Streamer που να μπορεί να λειτουργήσει ως roon server (όχι endpoint/bridge) δεν ξέρω αν υπάρχει. Εκτός από το roon nucleus φυσικά.

Έχε υπόψιν βέβαια πως ούτε όλα τα NAS μπορούν να σηκώσουν τον roon server, θέλει δυνατούτσικο μηχάνημα. Οπότε αν είχες NAS θα μπορούσες να είχες τα αρχεία εκεί αλλά οχι απαραίτητα τον server.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
13
Τώρα χωρίς macmini πως μπορείς να βγάλεις πολυκάναλο, δλδ που έχεις hdmi;
Εχω 2καναλο setup ...no hdmi.
Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλεις NAS, πού εγκαθιστάς το ROON ? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το streamer αν αυτό έχει αποθηκευτικό χώρο?
το roon χρειαζεται pc η mac συνδεδεμενο με ethernet στο δικτυο του σπιτιου. Τα αρχεια μπορουν να ειναι σε εσωτερικο η σε εξωτερικο σκληρο στο pc. Αν ειναι κοντα στο dac μπορει να γινει server/streamer με ενα καλωδιο usb. Το δουλευεις απο παντου (κινητο,laptop,ipad).
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Χαμένο bit με φωνάζουν και jitter
γιατί δεν πηγαίνω τo stream μες το dac
Χαμένο bit με φωνάζουν και jitter
και λεν θα με φάει η USB και το LAN

Μα αν stream-άρω κάθε βράδυ και μεθάω
αιτία είναι η μουσική που αγαπάω
Και δε με νοιάζει ό,τι κι αν μου λένε
και ας με καίνε τα bit και ας με καίνε

Χαμένο bit με φωνάζουν και jitter
γιατί δεν πηγαίνω τo stream μες το dac
Χαμένο bit με φωνάζουν και jitter
και λεν θα με φάει η USB και το LAN

Χαμένο bit με φωνάζουν κι οι φίλοι
και διώχνουν το γέλιο μου από τα χείλη
Χαμένο bit με φωνάζουν και jitter
και λεν θα με φάει η USB και το LAN
ευγε νεε μου καλα το πας το θεμα μπραβοοοοο:drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Bits are bits, η συνέχεια:

"I start this review with a confession. I have consistently found that when I play CDs on a transport and feed the digital data via AES3 (AES/EBU) to a D/A processor, the music has more drive, particularly at low frequencies, than it does when I send the same 16/44.1 data to the same D/A processor via my network."

"With the same track on CD, with the Ayre's digital output fed to the Lumin's AES3 input, the chugging was very slightly better defined, and, if I had to swear to it on the first issue of Stereophile, there was a little more space around Russ Kunkel's drums. A close-run thing, but overall, playback via AES3 edged slightly ahead when it came to presenting the music's sense of timing."

JA.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πιο μάγκες οι καλωδιαδες.

Αυτοί είναι ερασιτέχνες μπροστά στους καλωδιαδες που πουλάνε μέχρι και καβλώδια πασαλειμμενα με σκατα.
.....
Οσμή Hi-End?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Bits are bits, η συνέχεια:
Δεν έχω τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις για να κατανοήσω τον λόγο που αυτός ο ισχυρισμός μπορεί να είναι δικαιολογημένος.

Για να λάβω όμως σοβαρά υπόψιν μου παρόμοιους ισχυρισμούς, πρέπει να δω διπλή τυφλή τυχαιοποιημένη μελέτη που να τους τεκμηριώνει. Αλλιώς εχουν την ίδια ακριβώς αξία με το καμπανάκια του κάθε γιάννννννη
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ούτε 'γώ ξέρω το αν, το πως και το γιατί. Και συμφωνώ για την ανάγκη διπλά τυφλής δοκιμής.

Απλά, επειδή αυτά θα αργήσουμε να τα έχουμε, αν τα έχουμε ποτέ, κρίμα είναι ίσως να χάνουμε ακροαματική απόλαυση εξαιτίας των... bits.

Just saying ;-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ούτε 'γώ ξέρω το αν, το πως και το γιατί. Και συμφωνώ για την ανάγκη διπλά τυφλής δοκιμής.

Απλά, επειδή αυτά θα αργήσουμε να τα έχουμε, αν τα έχουμε ποτέ, κρίμα είναι ίσως να χάνουμε ακροαματική απόλαυση εξαιτίας των... bits.

Just saying ;-)
Τι να σε πω, εγώ εχω streamer (Trinnov) αλλά όχι για αυτόν τον λόγο
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μωρε 'σύ καλά κάνεις.

Δω μέσα όμως καίγαμε στην πυρά για πολλά χρόνια όσους τολμούσαν να πουν ότι οπτικός δίσκος από cd ακούγεται καλύτερα από το ίδιο Flac στον υπολογιστή. Μιλάμε κάψαμε πολύ κόσμο τα πρώτα χρόνια του computer-based playback. Και ξέραμε και το γιατί, επειδή ο οπτικός δίσκος έχει λάθη κατά την ανάγνωση.

Ούτε τότε είχαμε τίποτε δημοσιευμένες διπλά τυφλές δοκιμές.

Ούτε για το Roon έχουμε αλλά μας αρέσει.

Τώρα που το σκέφτομαι, μόνο η χάρμαν και 2-3 άλλοι κάνουν τέτοιες δοκιμές.

Επομένως; Ελλιπή pdf, αμίρ και τα υπόλοιπα στην πυρά;

Εγώ θα έλεγα, ναι στα ελλιπή pdf και τον αμίρ αλλά όχι στην πυρά τα υπόλοιπα πάντα όλα.

Στο λογικό προγραμματισμό και στην τεχνητή νοημοσύνη το ένα το λέμε closed world assumption και το άλλο open world assumption.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top