Πικάπ-Ενισχυτής-Ηχεία για άσχετο ακροατή

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Η μοναδική σχέση που έχω με το βινύλιο μέχρι τώρα είναι οι δίσκοι που μου αρέσει να χαζεύω και να αγοράζω στην Ηφαίστου και στα Εξάρχεια,χωρίς όμως ένα σύστημα για να τους ακούσω.
Ήρθε η ώρα να το αποκτήσω όμως για να μην μείνω στο κρέμασμα δίσκων στον τοίχο!
Το μπάτζετ μου κυμαίνεται 650-700 ευρώ και όσον αφορά το πικάπ,έχω καταλήξει στο AT-LP120X της Audio Technica που το βρίσκω στα 300 ευρώ(δεν υπάρχει στο Thomann για όσους αναρωτηθούν).
Μας μένουν λοιπόν 400 ευρώ για ενισχυτή και ηχεία Ή για active ηχεία που θα κάνουν όλη τη δουλειά.

Η απορία μου είναι η εξής:
Τί είναι πιο worth με αυτό το μπάτζετ?Δεδομένου οτι ένας μεταχειρισμένος ενισχυτής θα κάνει τουλάχιστον 150 ευρώ και δε θα μείνει μεγάλο περιθώριο για πολύ ποιοτικά ηχεία,ενώ αν διέθετα όλο το ποσό για ενεργά θα μπορούσα να παω πχ στα HS7 της Yamaha ή στα 308P MKII της JBL που στα δικά μου ανεκπαίδευτα αυτιά σίγουρα θα είναι θεσπέσια,μιας και τόσα χρόνια ακούω απο κάτι σάπια Logitech απο Youtube(καταλαβαίνει κανείς για τί ποιότητα μιλάμε,ή μαλλον δεν μιλάμε).

Στα μισά καταστήματα μου λένε για ενεργά,στα άλλα για ενισχυτή και παθητικά ώστε να μπορώ να αναβαθμίσω,οι φίλοι το ιδιο μπερδεμένοι.

Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες,ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Tαπεινή μου άποψη. Διέθεσε το μεγαλύτερο μέρος (αν όχι όλο) των χρημάτων σου για ενισχυτή - ηχεία. Οταν φτάσεις νάχεις τουλάχιστον 150-200 δίσκους, ξεκίνα να κοιτάς για μεταχειρισμένο πικάπ. Με 150-200 ευρώ βρίσκεις ένα αξιοπρεπές. Καλή τύχη.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Πρώτα καλά ηχεία,μετά ενισχυτής και μετά πικάπ.Αυτονόητο ότι στρέφεσαι στα μεταχειρισμένα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Απ'ευθείας σύνδεση δεν έχω ακούσει σε πικάπ (γείωση, προενίσχυση), χρειάζεται ένα phone preamp, π.χ. o Schiit Mani, και μετά να συνδέσεις τα ενεργά σου πάνω σε αυτόν.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
όσον αφορά το πικάπ,έχω καταλήξει στο AT-LP120X της Audio Technica
Για καινούργιο πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του, εχω το AT-LP120, θα σε καλήψει πλήρως. Και έχει και ενσωματωμένο προενισχυτή phono (generic μεν αλλά τη δουλεία του την κάνει). Για ηχεία εξαρτάται απο το αν θές να το εξελίξεις στην παρούσα κατάσταση και οι δύο επιλογές θα σε καλύψουν.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αν το μόνο ζητούμενο είναι να ακούς τα βινύλια, με δύο ενεργά (βάλε και τα tannoy reveal στο παιχνίδι) θα πετύχεις τεράστια βελτίωση στον ήχο σου και θα σου μείνουν και χρήματα. Αν θες μελλοντικά να καλύψεις και ανάγκες οικιακού σίνεμα, αλλάζει το πράγμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Απ'ευθείας σύνδεση δεν έχω ακούσει σε πικάπ (γείωση, προενίσχυση), χρειάζεται ένα phone preamp, π.χ. o Schiit Mani, και μετά να συνδέσεις τα ενεργά σου πάνω σε αυτόν.
Δε γίνεται! Πρέπει να έχει και volume. Πώς θα ελέγχει τη στάθμη;
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
αυτο το καλα ηχεια πρωτα ποτε μου δεν το καταλαβα. με ποια εννοια το λεω;
οταν καποιος εχει ενα μπατζετ 700ε για 3 πραγματα τι καλο ηχειο να παρει δλδ; να διαθεσει πιο πολλα λεφτα στα ηχεια απο οτι στον ενισχυτη; δλδ τι αντι 300ε να δωσει 400ε; παντως ναι σε 400 ή 500 ενισχυτη ηχεια καλυτερα θαρρω ενεργα ηχεια.

ποσους δισκους εχεις;

Τι χωρο εχεις; τι μουσικη ακους; τι αποσταση θα τηρησεις;

Ροκιτ; ροκιτ με πικ απ; οχι δα........ελπιζω να το ειπες σαν παραδειγμα στην συνδεσμολογια.

Απο την αλλη να παρεις πικ απ και να ακους απο χαμηλων προδιαγραφων συστημα...δεν ειναι λιγακι οξυμωρο;

επισης για τα ενεργα σε βινυλιο που σιγουρα θα χρειαστει volume οπως λετε δεν θα 'χασει΄ σε ποιοτητα;αυτο το μαραφετι δεν μετατρεπει το αναλογικο σε ψηφιακο σημα; ή κανω λαθος;
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
τα καλωδια ειναι στο τελος. το κερασακι που λενε.
αμα ειναι ετσι εσυ γιατι δεν βαζεις 10ε καλωδια στο συστημα σου; οεο;εχει και πιο φθηνα μισο ευρω το μετρο.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Χωρίς να διαφωνώ με τις ενεργές λύσεις :
https://www.skroutz.gr/s/6227564/Q-Acoustics-3020.html#sku-info
https://www.skroutz.gr/s/18115564/Denon-PMA-520AE-Silver.html#reviews
https://www.skroutz.gr/s/4259010/Pro-Ject-Audio-Essential-II-with-Ortofon-OM-5E.html
Αλλά πριν απ'ολα θα πρέπει, πριν επενδύσεις , να είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ακολουθήσεις το δρόμο του βινυλίου.
 

I

iason

Guest
Χαρούλη θα ποναει το κεφάλι σου :acute:
[DOUBLEPOST=1563788149][/DOUBLEPOST]
Η μοναδική σχέση που έχω με το βινύλιο μέχρι τώρα είναι οι δίσκοι που μου αρέσει να χαζεύω και να αγοράζω στην Ηφαίστου και στα Εξάρχεια,χωρίς όμως ένα σύστημα για να τους ακούσω.
Ήρθε η ώρα να το αποκτήσω όμως για να μην μείνω στο κρέμασμα δίσκων στον τοίχο!
Το μπάτζετ μου κυμαίνεται 650-700 ευρώ και όσον αφορά το πικάπ,έχω καταλήξει στο AT-LP120X της Audio Technica που το βρίσκω στα 300 ευρώ(δεν υπάρχει στο Thomann για όσους αναρωτηθούν).
Μας μένουν λοιπόν 400 ευρώ για ενισχυτή και ηχεία Ή για active ηχεία που θα κάνουν όλη τη δουλειά.

Η απορία μου είναι η εξής:
Τί είναι πιο worth με αυτό το μπάτζετ?Δεδομένου οτι ένας μεταχειρισμένος ενισχυτής θα κάνει τουλάχιστον 150 ευρώ και δε θα μείνει μεγάλο περιθώριο για πολύ ποιοτικά ηχεία,ενώ αν διέθετα όλο το ποσό για ενεργά θα μπορούσα να παω πχ στα HS7 της Yamaha ή στα 308P MKII της JBL που στα δικά μου ανεκπαίδευτα αυτιά σίγουρα θα είναι θεσπέσια,μιας και τόσα χρόνια ακούω απο κάτι σάπια Logitech απο Youtube(καταλαβαίνει κανείς για τί ποιότητα μιλάμε,ή μαλλον δεν μιλάμε).

Στα μισά καταστήματα μου λένε για ενεργά,στα άλλα για ενισχυτή και παθητικά ώστε να μπορώ να αναβαθμίσω,οι φίλοι το ιδιο μπερδεμένοι.

Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες,ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν και δεν ειμαι φαν των ενεργών προτείνω να αναθεωρήσεις τις σκεψεις σου για το βινυλιο.
Το μπατζετ που εχεις ειναι δυστυχως μικρο για ολλα αυτα που χρειάζεσαι.
Θα μπορουσες με τα 700 ευρω να πάρεις δυο ενεργά βάσης οπως εχουνε να προτεινουν οι ειδικοί και κανα Ντακ προενισχυτή να ελενχεις την ενταση και spotify.
Ο ηχος θα ειναι σιγουρα καλυτερος απο το να δωσεις τα 300 ευρω για το πικαπ και με τα 400 να παρεις ενισχυτή και δυο παθητικά. Συμβιβασμός μεγάλος.
Οι δισκοι που εχεις ποσοι ειναι?
Εάν θελεις σωνει και καλά βινυλιο ,προτείνω να περιμενεις λιγο καιρό να εχεις ενα καλύτερο μπάτζετ.
Γνώμες πολλες , Η απόφαση δική σου.:drinks:
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Συμβουλη εκ καρδιας…. εάν εχεις μονο καμμια κατοσταρια δισκους σταματα τωρα. Πουλα τους η κρατα τους σαν ντεκορ μουσικο. Και στο λεω που εχω χιλιαδες δισκους. Είναι οπιοειδης η σχεση με το βινυλιο και πολυεξοδη χωρις καταναγκην να σε ικανοποιησει λειτουργικα.
Δωσε ολο το βαρος σου στα ηχεια. Αυτά καθοριζουν στο μεγιστο βαθμο τον ηχητικο χαρακτηρα αυτου που ακους. Με μπατζετ εως 1000 ευρω μη κοιτας τιποτε άλλο εκτος από ενεργα. Με μεγαλυτερο μπαινουν στο παιχνιδι πολύ ενδιαφέροντες συνδυασμοι. Η προσωπικη μου επιλογή σε αυτά τα χρηματα είναι το Yamaha HS8. Πολύ μουσικο και σοβαρο ενεργο ηχειο. Τιμη στα 550 ευρω το ζευγος. Και σε δευτερο χρονο ένα καλο dac. Να εχει και αξιοπρεπή εξοδο ακουστικων.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Χωρίς να διαφωνώ με τις ενεργές λύσεις :
https://www.skroutz.gr/s/6227564/Q-Acoustics-3020.html#sku-info
https://www.skroutz.gr/s/18115564/Denon-PMA-520AE-Silver.html#reviews
https://www.skroutz.gr/s/4259010/Pro-Ject-Audio-Essential-II-with-Ortofon-OM-5E.html
Αλλά πριν απ'ολα θα πρέπει, πριν επενδύσεις , να είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ακολουθήσεις το δρόμο του βινυλίου.
2(Πολύ ωραία ιδέα)/3

(Για πικάπ έχει ήδη αποφασίσει)...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
θα συμφωνησω με τον φιλο που αναφερεται οτι για ενεργα μεχρι 1000ε. απο εκει και περα εαν εδινες παραπανω θα πηγαινες σε παθητικα. Θα κερδισεις καλυτερη οδηγηση και θα γλυτωσεις κοπο.και εγω νομιζω δεν αξιζει σε αυτα τα χρηματα κατι αλλο εκτος ενεργων.
Επισης συμφωνω με τον αλλο φιλο που σου λεει οτι αμα δεν εχεις βινυλια μην μπεις στην διαδικασια.και παλι οι 300 που λεει ειναι σαν κατωτερο οριο για μενα. Και παλι, για μενα, το πικ απ δεν αξιζει εφοσον δεν ειναι συστημα αναφορας.για μενα ετσι; εγω δεν θα το εκανα διοτι δεν θεωρειται worth ποσο τωρα μαλλον που περναμε στην ψηφιακη εποχη. Γενικα αυτα τα λεφτα μπορεις να τα δωσεις σε ηχεια και σε αποδοση θα επωφεληθεις περισσοτερο. επισης ενα ντακ σε αυτα τα χρηματα θα παιξει στο συνολο καλυτερα.

διαφωνω καθετα με τα hs7,hs8. για μενα ειναι καθαρα για μιξαρισμα.
διαφωνω με σποτιφι. To tidal εχει λιγο λιγοτερη μουσικη αλλα ειναι πιο ποιοτικο. Βεβαια σε ποσοτητα δεν ηταν εκεινο το χαλι οταν πρωτοξεκινησε. ιδια τιμη εχει σχεδον.

Να υπολογιζεις και βασεις ηχειων σε αυτα τα χρηματα. Θα χρειαστουν.
Εαν σε παιρνει απο θεμα χωρου....καλο θα ηταν στο μελλον να διαθεσεις 200ε για τον χωρο. οχι με καποια ιδιαιτερα υλικα αλλα θα βοηθησουν οσο να ναι.

τα μαγαζια ποτε δεν θα σου πουν την αληθεια. Σου πουλανε οτι εχουν ειδικα εαν δουν οτι δεν ξερεις. Μην ακους κανενα.

Μην μπεις στην διαδικασια να ακουσεις σε μαγαζια. Δεν θα βγαλεις ακρη. Εαν το κανεις προτιμησε να στηθεις στο κεντρο του δωματιου σε τριγωνο 1,5μετρο. Καλυτερο ειναι στον χωρο σου να παρεις καποιο ντεμο. εαν εχεις ανοιγμα στα 2μ μετρα το 5αρι ηχειο δεν κανει.

ο χωρος διαλεγει το ηχειο. Εκτος εαν στησεις στουντιο οπου το ηχειο θα διαλεξει πως θα γινει ο χωρος.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top