Ποίον εκ των δύο;

Ποιου από τα δύο βίντεο ο ήχος σας αρέσει περισσότερο;

  • Το βίντεο Α

    Votes: 40 69,0%
  • Το βίντεο Β

    Votes: 18 31,0%

  • Total voters
    58

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Δεν προστέθηκαν πληροφορίες χώρου, κι ήταν εντελώς λάθος η στάθμη της φωνής..
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
ηχητικα : το Α ....για πολλους λογους
εκτελεστικα : παρολο τις..."οποιες ατέλειες" ... , το Β δινει συνολικα ενα πιο αυθεντικο ακουσμα...ισως και θεμα βιωματων του καθενος.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Λοιπον εβαλα και τη μανα μου να ακουσει και τα δυο μιας και ακουει τετοιου ειδους μουσικη. Προς μεγαλη μου εκπληξη ειπε το β. Την κουραζε λεει το α και της εδινε την αισθηση οτι ηταν σε πανυγηρι. Αντιθετα λεει στο β η φωνη ηταν σε πολυ πιο σωστο επιπεδο και πολυ πιο ξεκουραστη εκτελεση. Επισης της αρεσε και περισσοτερο η φωνη του β τραγουδιστη. Αβυσος η ακοη του ανθρωπου....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Άκουσα λίγα δευτερόλεπτα από το καθένα. Τόσο άντεξα. :help:

Φυσικά το Α. Έχω αρκετή εμπειρία στο mastering και αν μου έφερναν το Β θα αρνιόμουν να το αναλάβω όχι μόνο για ηχητικούς αλλά και για αισθητικούς λόγους. :D
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Τί μπλέκετε compressoρες και πανυγήρια!
Ποιος ήχος σας αρέσει περισσότερο ρωτάει ο Κώστας.

Το Α από μένα.
[DOUBLEPOST=1523804486][/DOUBLEPOST]
Κλαρίνο ένα από τα πιο γ@μιστερ@ οργανα!
Πολύ σωστός!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
60
Σαν φίλος της μουσικής (σχεδόν κάθε είδους, αλλά και συγκεκριμένα εδώ της παραδοσιακής), σαν παιδί της επαρχίας με ανάλογα ερεθίσματα, αλλά και σαν ερασιτέχνης οργανοπαιχτης με καποιες λίγες "εργατοώρες" σε γάμους, πανηγυρια και τα σχετικά, έχω να δηλώσω οτι:
1ον) Η ορχήστρα στο β ειναι αμιγώς ερασιτεχνική με εξαίρεση τον τραγουδιστή ο οποιος αφενος μεν διαθετει εμπειρία ταλέντο και γνώση του αντικειμένου αλλά από την άλλη αντιμετωπίζει τους φυσικούς περιορισμούς του γήρατος.

2ον) Ενώ η ορχήστρα του α είναι πολύ καλυτερη
και, ας μου επιτραπεί η εκφραση, πιο "φορμαρισμένη" ο νεαρός τραγουδιστής(ίσως και λόγω ενθουσιασμου) προσπαθώντας να εντυπωσιασει με υπερβολες και γυρισματα χάνει την φυσικότητα και την αυθεντικότητα στην ερμηνεία του και εισάγει στην εκτελεση αυτό που γίνεται αντιληπτό και από άλλους πιο πάνω ως "ύφος πανηγυριού των τελευταίων ετών"

:offtopic:

Να σημειώσω πως, κατά την ταπεινή μου άποψη,
αυτό ακριβώς το "ηχοχρωμα πανηγυριού" που πολλοί καλλιτέχνες (εντος ή εκτός εισαγωγικών) βγάζουν στις εκτελεσεις τους, σε μεγαλυτερο ή μικροτερο βαθμό ο καθένας, δημιουργεί αυτή την παροιμιωδη απέχθεια μεγάλου μέρους ακροατών για το δημοτικό τραγούδι.

Υ.Γ. Συγχωρέστε μου το σεντόνι...τα είπα όμως και ξαλάφρωσα :biggrin:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Παρακάτω ακολουθούν δύο βίντεο. Έχουν γυριστεί στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο εξοπλισμό, το ίδιο ρεπερτόριο αλλά με διαφορετικό τραγουδιστή. Ανεξαρτήτως εάν αυτό το ρεπερτόριο σας αρέσει ή όχι, κάντε τον κόπο να τα ακούσετε και ψηφίστε αυτό, του οποίου ο ήχος το άκουσμα σας αρέσει, σας προσελκύει περισσότερο. Επίσης, αν θέλετε, αιτιολογήστε και σχολιάστε.

Προσέξτε, σας ζητώ να επιλέξετε το βίντεο που έχει το άκουσμα που σας αρέσει περισσότερο, αυτό που ακούγεται πιο ελκυστικά, όχι αυτό με την -τέλος πάντων, αντικειμενικά και τεχνοκρατικά- καλύτερη ποιότητα ήχου.

Βίντεο Α, (Μάκης Ζούμπας)

Βίντεο Β, (Γιάννης Κωνσταντίνου)
Το Α μου φέρνει πιο πολύ στο μυαλό τον ήχο των παλιών ηπειρώτικων πανηγυριών. Πάντα μου άρεσαν τα κιθαριστικά περάσματα στα δημοτικά. Επίσης η φωνή του τραγουδιστή πιο καθάρια και με καλύτερη άρθρωση νομίζω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι πολύ δύσκολο να τα ακούσω (κι όχι λόγω είδους μουσικής). Το πρώτο έχει άσχημη ενορχήστρωση και πολύ "retouche" στην ηχογράφηση. Στο δεύτερο είναι τόσο ξεκούρδιστη η ορχήστρα που δεν μπορώ να το ακούσω, ματώνουν τα αυτιά μου. Θα ήθελα την ορχήστρα του πρώτου, σε λιτή ενορχήστρωση σαν του δεύτερου. Σαν ήχος θα προτιμήσω το Β μάλλον αλλά επαναλαμβάνω πως άκουσα κάπου 20-30 δεύτερα, είναι πολύ το φάλτσο δεν αντέχω περισσότερο.

ΥΓ Βασικά με καλύπτει αρκετά ο @Christosfas με αυτά που έγραψε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα δημοτικά αν η απόδοσή τους είναι όμορφη. Έχει μια εκπομπή η ΕΡΤ "το αλάτι της γης" που έχω δει καταπληκτικούς μουσικούς και μπάντες. Είναι κρίμα να μην υπάρχει τέτοια δισκογραφία ή τουλάχιστο εγώ δε γνωρίζω να υπάρχει.
 
Last edited:



GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Εμένα μου άρεσε αυτό :
γιατί μου θύμισε πως « κύλησαν» τα χρόνια σαν το γάργαρο νεράκι.
Στο θέμα μας : θα μου άρεσε καλύτερα αν έπαιζαν οι μουσικοί του Α μόνοι τους χωρίς τραγουδιστή , ή με τον τραγουδιστή του Β.
 
Last edited:


Μηνύματα
256
Reaction score
219
Είναι πολύ δύσκολο να τα ακούσω (κι όχι λόγω είδους μουσικής). Το πρώτο έχει άσχημη ενορχήστρωση και πολύ "retouche" στην ηχογράφηση. Στο δεύτερο είναι τόσο ξεκούρδιστη η ορχήστρα που δεν μπορώ να το ακούσω, ματώνουν τα αυτιά μου. Θα ήθελα την ορχήστρα του πρώτου, σε λιτή ενορχήστρωση σαν του δεύτερου. Σαν ήχος θα προτιμήσω το Β μάλλον αλλά επαναλαμβάνω πως άκουσα κάπου 20-30 δεύτερα, είναι πολύ το φάλτσο δεν αντέχω περισσότερο.

ΥΓ Βασικά με καλύπτει αρκετά ο @Christosfas με αυτά που έγραψε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα δημοτικά αν η απόδοσή τους είναι όμορφη. Έχει μια εκπομπή η ΕΡΤ "το αλάτι της γης" που έχω δει καταπληκτικούς μουσικούς και μπάντες. Είναι κρίμα να μην υπάρχει τέτοια δισκογραφία ή τουλάχιστο εγώ δε γνωρίζω να υπάρχει.
.....Βασιλοπουλος, Σούκας , Πετρολουκας και παει λέγοντας !!!!!!! το φύσημα του Β. Σούκας στα αυτιά μου φέρνει απο Lee Morgan !!!!
[DOUBLEPOST=1523865434][/DOUBLEPOST]
Είναι πολύ δύσκολο να τα ακούσω (κι όχι λόγω είδους μουσικής). Το πρώτο έχει άσχημη ενορχήστρωση και πολύ "retouche" στην ηχογράφηση. Στο δεύτερο είναι τόσο ξεκούρδιστη η ορχήστρα που δεν μπορώ να το ακούσω, ματώνουν τα αυτιά μου. Θα ήθελα την ορχήστρα του πρώτου, σε λιτή ενορχήστρωση σαν του δεύτερου. Σαν ήχος θα προτιμήσω το Β μάλλον αλλά επαναλαμβάνω πως άκουσα κάπου 20-30 δεύτερα, είναι πολύ το φάλτσο δεν αντέχω περισσότερο.

ΥΓ Βασικά με καλύπτει αρκετά ο @Christosfas με αυτά που έγραψε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα δημοτικά αν η απόδοσή τους είναι όμορφη. Έχει μια εκπομπή η ΕΡΤ "το αλάτι της γης" που έχω δει καταπληκτικούς μουσικούς και μπάντες. Είναι κρίμα να μην υπάρχει τέτοια δισκογραφία ή τουλάχιστο εγώ δε γνωρίζω να υπάρχει.
....για εδω ήταν χαχαχααχχα
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Το Β διότι:
- τα όργανα που χρησιμοποιήθηκαν μου "κάθονται" καλύτερα
- μου αρέσει πολύ περισσότερο η φωνή, δεν έχει το πανηγυρι-style
Ομοίως. Παρά ταύτα, έχει άθλια ποιότητα στον ήχο και χάνει πολύ από αυτά. Με καλύτερο ήχο νομίζω θα ήταν σαφώς ανώτερο.
 


D

Deleted member 23222

Guest
Με διαφορά το Α.

Όλα τα όργανα ήταν σωστά ενταγμένα στο τελικό άκουσμα, κανένα μπροστά, κανένα πίσω και η φωνή επίσης.
Το αποτέλεσμα προκύπτει όμορφο,σηκώνει μπύρα και γουρούνι στη λαδόκολλα, καθώς και ξύλο με τους κοντοχωριανούς που ήρθαν να μας χαλάσουν το πανηγύρι.

Στο Β, δέρνουμε μόνο την ορχήστρα, μονοιασμένοι όλοι.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top