Ποδήλατο

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.....το gt (hardtail) χτιστηκε απο το 0 με προικα το πηρουνι ροκ σοξ αεραναρτηση
και οταν βγηκε στο δρομο , αν και ειχε pop lock (κλειδωμα απο το τιμονι)
δεν μου προσφερε και πολλα......
οτι εχτισα δεν το εχτισα σε μια μερα,,,,
ετσι μετα απο λιγους μηνες εβαλα ενα αλουμακι mosso.....(πηρουνι)
ελαφρυτερο ........αλλαξε η γεωμετρια του ποδηλατου (μπρουμουτισε)
πραμα που οσο πιο πολυ ωρα βαρας τοσο πιο κουραστικη γινεται η ορθια θεση......
Οι δρομοι μεν εχουν λακουβες αλλα δεν ειναι μονο λακουβες.....
το σωμα συνηθιζει........καθε τι .........
αν δεν .........βαζεις αναρτησουλα......επωνυμη = επισκευασιμη........
Αν και αν βαρας συχνα πυκνα ......πας για απλο ελφρυ πηρουνακι.............
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Στα χρήματα που κοιτάει ο φίλος τα trekking φοράνε κυρίως αυτη την αναρτηση. Τι λέει?
SR Suntour NEX, 63mm
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
20180519_101038.jpg
20180519_101043.jpg

20180519_101050.jpg


Νο 1 πως σας φαίνεται ?
Χωρίς ανάρτηση .
Και πόσο θα το εκτιμουσατε ?
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
20180519_101110.jpg
20180519_101116.jpg
20180519_101102.jpg


Νο2 σχολιάστε ...
Και μια εκτίμηση χωρίς ανάρτηση αλλα με πιρούνι.

Επίσης αυτόν τον τύπο ποδηλάτου πρεπει να κοιτάω?
[DOUBLEPOST=1526718451][/DOUBLEPOST]
20180519_101149.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αν είναι στα λεφτά που μας είπες τσιμπα όποιο σου αρέσει εσένα.
Και τα 2 από τα λίγα που μπορώ να δω από την οθόνη του κινητού έχουν μια κάποια ποιότητα και περιφέρεια εξαρτημάτων ποιότητας.
Τα στεφάνια φαίνονται μια χαρά dt Swiss, xt ντεραγιέ.
Τα πας μια χαρά, φαίνεται πως κατάλαβες ακριβώς τι σου γράφαμε....
Χωρίς τη ανάρτηση μπροστά θα το έπαιρνα στη πλάτη και θα έφευγα τρέχοντας.
Κεντρα στους τροχούς τι φοράνε?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εκατσα τωρα στο pc και τα βλεπω καλυτερα, το πρωτο φαινεται σαφώς καλυτερο απο το δευτερο λογο περιφερειας, προφανως και το πιο ακριβο.
Τι αλουμινιο τα φοραει αυτη η εταιρία?
Βασικα ποια ειναι αυτη η εταιρία?
ποσο ειπαμε τα παραπανω bikes?
[DOUBLEPOST=1526743970][/DOUBLEPOST]
Στα χρήματα που κοιτάει ο φίλος τα trekking φοράνε κυρίως αυτη την αναρτηση. Τι λέει?
SR Suntour NEX, 63mm
τι να πει και αυτη...?
αναρτηση του κιλου ως πρωτη τοποθέτηση...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Γερμανική εταιρεια είναι, φαινονται ποιοτικά, δεν είναι φθηνά τα ποδήλατα χιλιαρικάκι και πάνω!
https://www.steppenwolf-bikes.com/

μαλιστα, δεν την γνωριζα.
Μιας και το συζηταμε περι γερμανιας, υπαρχει μια εταιρια πολυ δυνατη στο χωρο και ενα ποδηλατο που οταν το καβάλησα επαθα ενα σοκ, κούμπωσα παπουτσι και αντε γεια....πολυ γρηγορο!!

strada_1000_black.jpg


https://www.stevensbikes.de/2018/index.php?bik_id=180&cou=GR&lang=en_US
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Βρηκα και εγώ ενα steppenwolf στο car.gr ευκαιρία! 29αρι mountain 150 euro αλλα δυστυχώς δεν το πρόλαβα.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το ποδήλατο θα έχει και χρήση σε εκδρομές οπότε δεν είναι απαραίτητα η χρήση του μόνο εντός πόλης .
Σε διάφορα καταστήματα που πήγα τους περιέγραψα την χρήση δλδ allaround η πρόταση όλων ήταν trecking.
μπορώ να αλλάξω και τα λάστιχα εάν είναι αποκλειστική η χρήση του στον δρόμο βάζοντας τα κατάλληλα και όχι τρακτερωτά .
όπως επίσης την αλλαγή θέσης τιμονιού ώστε την ανάλογη κατανομή του βάρους .
Υπάρχει καμία άλλη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων ?
ας το κάνουμε 450 € χωρίς απαραίτητα να τα πιάσουμε .
Σκέψου τι διαδρομές θα κάνεις. Χώμα, άσφαλτος, χαλίκι; Θα ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια; Αφού βρεις τον δημοφιλέστερο τύπο της διαδρομής που θα κάνεις και έχεις διάθεση για ποδήλατο, πάρε ένα ακριβότερο! Θα το μετανοιώσεις σίγουρα με ένα ποδήλατο των 450 αν μετά "φτιαχτείς" και θέλεις να κάνεις πραγματικά ποδήλατο.

Εμένα η πρόταση μου σε σένα είναι το mountain bike σε σωστή διάσταση σκελετού για το σώμα σου και με 29 ίντσες ζάντα. Είχα πολλά ποδήλατα και τώρα που είμαι με 3 από αυτά βλέπω ότι οι διαδρομές που κάνω σε εκδρομές είναι καλύτερες, απολαυστικότερες και ασφαλέστερες με mountain.

Τέλος μπορείς να δεις τη λύση του μεταχειρισμένου. Πολλοί σκοτώνουν φανταστικά ποδήλατα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Βρηκα και εγώ ενα steppenwolf στο car.gr ευκαιρία! 29αρι mountain 150 euro αλλα δυστυχώς δεν το πρόλαβα.
Επειδή συμφωνώ με το φίλο πιο πάνω περί καλύτερου ποδηλάτου σύμφωνα με την οικονομικό πήχη που έχουμε βάλει....Έχω να σου προτείνω μια λύση για να αποφύγεις ένα φθηνό ποδήλατο σειράς.
Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ ή έχεις χρόνια πολλά να βάλεις στα σκέλια σου σέλα ποδηλάτου, βρες ένα ποδήλατο δανεικό και ξεκίνα το πεταλάρισμα.
Αν η όλη φάση μετά από λίγο καιρό μένει στο αρχικό ενθουσιασμό και τα χλμ. που διανυεις έχουν αυξανόμενο ρυθμό χωρίς η κούραση να σε βάζει φρένο.....μην πάρεις φθηνό ποδήλατο σειράς.
Ξέρω πως 1000€ + για ένα ποδήλατο φαντάζουν πολλά για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί, για κάποιον όμως που το Σούνιο πχ. είναι μια βόλτα του Σαββάτου είναι μια χαρά το ποσό αυτό, σε ερασιτεχνικό επίπεδο μιλάμε πάντα.
Μπορεί εντέλει να είσαι ένας από αυτούς....Εγώ ήμουν και 5 χρόνια πριν ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό ότι 100 χλμ. απόσταση με ποδήλατο θα ήταν διασκέδαση.....
Τα λεφτά σε ένα ποδήλατο είναι ο σκελετός, οι τροχοί (στεφάνια , ακτίνες και κέντρα) και μια αξιοπρεπής σειρά στη περιφέρεια.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Δέν θέλω χλμ, θα μου αρεσε να καλύπτω αποστάσεις με ενα κουρσάκι αλλα δυστυχώς στην καγκουροχώρα που ζούμε φοβάμαι πάρα πολυ τους Ελληνικους δρόμους και οδηγους. Αυτο που θέλω είναι ένα mountain για χωμάτινες διαδρομές, όχι τίποτα περίεργο downhill και τέτοια, απλούς χωματόδρομους και κανα πάρκο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δέν θέλω χλμ, θα μου αρεσε να καλύπτω αποστάσεις με ενα κουρσάκι αλλα δυστυχώς στην καγκουροχώρα που ζούμε φοβάμαι πάρα πολυ τους Ελληνικους δρόμους και οδηγους. Αυτο που θέλω είναι ένα mountain για χωμάτινες διαδρομές, όχι τίποτα περίεργο downhill και τέτοια, απλούς χωματόδρομους και κανα πάρκο.
Δίκιο έχεις.
Στη αρχή φοβόμουν πολύ, τώρα πλέον καθόλου, το βλέπω ως πολυ πιθανό να γίνω χαλάκι κάποια στιγμή, αυτό όμως δεν είναι ικανό για να πάψω το πετάλι.
Για το mountain συμφωνώ, για το πάρκο είναι το πατίνι, όχι το ποδήλατο....
Στο βουνό πάντως δεν έχει γκομενάκια να περπατάνε ανέμελα, στο δρόμο όμως έχει πολλά....;)
 


Μηνύματα
2.308
Reaction score
2.420
εχεις δυνατο εργαλειο, καλες βολτες!!

Σ'ευχαριστω πολυ ,καλες βολτες και σε΄'σενα.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top