Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.352
Ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα, εγώ αναφέρομαι στους γληγορους με τα navara, hilux που όλοι οι δρόμοι είναι πιστές για αυτούς και η εθνική ''ειδική ταχύτητας''
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Ναι, το κατάλαβα ότι για τους παλαβούς αναφέρεσαι (κι όχι μόνο παλαβούς, αλλά και "τυφλούς", ενίοτε πιωμένους, κλπ). Και κάτι άλλους που θεωρούν ότι μπορούν να παρκάρουν το αυτοκίνητο στα πλάγια του δρόμου, νομίζοντας ότι με τα alarm είναι οκ...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Η πολλή ζέστη με εξαντλεί γρήγορα Χρήστο, συνήθως κάνω μικρότερες εξόδους το καλοκαίρι, και ψιλοαποφεύγω τις μεγάλες ανηφόρες. Από φθινόπωρο και πέρα, ακόμα και χειμώνα όταν δεν βρέχει και δεν έχει πολύ κρύο (σχετικό βέβαια αυτό για Κρήτη), είμαι μια χαρά συνήθως!

Προσπαθώ να την αποφεύγω την ΕΟ να πω την αλήθεια, και ακολουθώ διαδρομές που έχουν πλάγιους δρόμους. Αλλά κάποια σημεία είναι αδύνατο να τα αποφύγεις αν θέλεις να πας ανατολικά (κομμάτι Σούδα - Καλύβες πχ, ή από Καβρό μέχρι Ρέθυμνο). Υπάρχουν βέβαια και εναλλακτικές διαδρομές (από Μαλάξα, ή από τη παλιά εθνική από Γεωργιούπολη μέχρι Ρέθυμνο), αλλά σημαίνουν και πολύ περισσότερες ώρες, και περισσότερα υψομετρικά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ΕΟ για μένα, είναι τα σημεία που η ΛΕΑ έχει γεμίσει από κλαδιά, θάμνους και δέντρα, που δεν τα κόβουν, και αναγκαστικά πρέπει να προχωρήσεις πάνω στις κανονικές λωρίδες...
Η παλιά εθνική και οι επαρχιακοί δρόμοι πέριξ της εθνικής στην Κρήτη μπορεί να είναι ακόμη πιο επικίνδυνοι! Με μηχανή τουλάχιστον έχω αποκομίσει αυτή την εντύπωση.
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Δεν έχεις άδικο, αλλά εξαρτάται και από την ταχύτητα που τρέχεις. Με ποδήλατο οι ταχύτητες είναι μικρές (εκτός από καταβάσεις, που μπορεί να έχεις αρκετά υψηλή ταχύτητα σε σχέση με τον δρόμο), και η κυκλοφορία αρκετά αραιή σε σύγκριση με την εθνική. Τα αγροτικά είναι συνήθως ένα μόνιμο θέμα (ειδικά τα μεγάλα πλέον, που οι οδηγοί τους νομίζουν ότι τρέχουν σε ραλί), αλλά αν το ξέρεις και προσέχεις αρκετά, είσαι λίγο πιο ασφαλής.

ΥΓ. Και ποτέ δεν παίρνεις ως δεδομένο ότι έχεις προτεραιότητα σε διασταυρώσεις, ακόμα και αν έχεις, κόβεις ταχύτητα και πάντα κοιτάς προς το μέρος που μπορεί να έρχονται άλλα οχήματα. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα πεταχτεί. Ούτε πολύ δεξιά επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις (και ας κορνάρει και κανένας από πίσω, όπως χθες πχ, που μου κολλούσαν πίσω από το ποδήλατο κάποιοι στους δρόμους του Ρεθύμνου, ενώ μπορούσαν άνετα να προσπεράσουν).
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.352
Ωραία θερμοκρασία, ωραία διαδρομή.:)
Οι γυναίκες οδηγοί εδώ Αθήνα γενικά έρχονται από πίσω και σου πατάνε κόρνα, μόνο οι γυναίκες έτσι, παρατημένο αυτό.
Από τη μια καταλαβαίνω γιατί το κάνουν από τη δική μου μεριά όμως πως να τις δώσω να καταλάβουν ότι αυτό που κάνουν είναι επικίνδυνο. Έρχεται η χαζοβιολα συνήθως λίγο πριν τη λακκούβα, είμαι έτοιμος να τη αποφύγω μου πατάει τη κόρνα και κατευθείαν πάει το σκ@το στη κάλτσα.... πέφτω και μέσα στη λακκούβα...
Προσπερνάνε από δεξιά, σε κόβουν τη δική σου πορεία για στριψουν όπου θέλουν....
Πάντα με κόρνα όμως... κυρίες!!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι τους συμβαίνει, πραγματικά:eek::eek:

Screenshot_20180911-174930_Bryton.jpg
20180911_161047.jpg
20180911_161032.jpg
20180911_150514.jpg
20180911_152717.jpg
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.352
Τσακίστηκε ένας σήμερα στις κατηφόρες πριν το Σούνιο με πολλά και μας χάλασε λίγο τη διάθεση....
Έπρεπε να έρθει το ΕΚΑΒ γιατί χτύπησε πολύ.....τι να κάνουμε? Όλα μέσα στο πρόγραμμα ειναι.
Screenshot_20180923-162102_Bryton.jpg
20180923_081459-01.jpeg
20180923_095823.jpg
20180923_095835.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.352
Περαστικά στον άνθρωπο.
Εντέλει, πολλαπλά κατάγματα και κάψιμο σε όλη τη μόστρα του προσώπου, χέρια και πόδια.
Ο λόγος που έπεσε ήταν που άφησε το τιμόνι να πετάξει τη φλούδα της μπανάνας.
Στη απότομη κίνηση γύρισε το τιμόνι και έγινε το κακό....
Πάντως με αυτά τα πλαστικά ποδήλατα με το μεγάλο προφίλ στους τροχούς, αρκεί μία ριπή του αέρα από το πλάι και αγοράζεις οικόπεδο, έχει συμβεί και σε εμένα αλλά ευτυχώς τη τελευταία στιγμή πάντα το σωνω....να δω μέχρι πότε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Εντέλει, πολλαπλά κατάγματα και κάψιμο σε όλη τη μόστρα του προσώπου, χέρια και πόδια.
Ο λόγος που έπεσε ήταν που άφησε το τιμόνι να πετάξει τη φλούδα της μπανάνας.
Στη απότομη κίνηση γύρισε το τιμόνι και έγινε το κακό....
Πάντως με αυτά τα πλαστικά ποδήλατα με το μεγάλο προφίλ στους τροχούς, αρκεί μία ριπή του αέρα από το πλάι και αγοράζεις οικόπεδο, έχει συμβεί και σε εμένα αλλά ευτυχώς τη τελευταία στιγμή πάντα το σωνω....να δω μέχρι πότε...
Παρόμοια ιστορία.
 








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top