Ποδήλατο

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Παραγγείλαμε με φίλο ένα σετακι Κινέζικους τροχούς για δοκιμή!
Θα επιστρψωε σύντομα με τις απαραίτητες ινφο :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
[...]


Υ.Γ. Ο λόγος που δεν συμπαθώ τον συγκεκριμένο είναι επειδή κρίνει τον αθλητισμό με ηθικά κριτήρια ενώ εγώ με επαγγελματικά. Τα αθλητικά "ιδεώδη" και οι συναισθηματισμοί δεν μου ταιριάζουν.
Το ξέρω ρε, χαβά σε κάνω!:p
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Παραγγείλαμε με φίλο ένα σετακι Κινέζικους τροχούς για δοκιμή!
Θα επιστρψωε σύντομα με τις απαραίτητες ινφο :)
Μια χαρά θα είναι, σε βάθος χρόνου είναι το θέμα αν θα αντέξει τις θερμοκρασίες των φρένων αν πρόκειται για rim brakes αλλιώς δεν θα έχουν κανένα θέμα αν δουλέψουν με δίσκους.
Εμένα εντέλει ο Σάντα μου έφερε αλουμινένια τροχουδάκια, carbon του ζήτησα αλλά επειδή όντως δεν ήμουν καλό bretsάκι πήρα ultegra 6800 για κάθε μέρα και καμία προπόνηση:D
Του χρόνου άμα είναι καλό παιδί, βλέπουμε για carbon, με είπε ο χοντρός....

20190117_115523.jpg
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Κοίτα να δεις που κι ο Άγιος Βασίλης κάνει λάθη στις παραγγελίες! :D:roflmao:

Πολλά και καλά χιλιόμετρα... bretsάκι! :)
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μια χαρά θα είναι, σε βάθος χρόνου είναι το θέμα αν θα αντέξει τις θερμοκρασίες των φρένων αν πρόκειται για rim brakes αλλιώς δεν θα έχουν κανένα θέμα αν δουλέψουν με δίσκους.
Εμένα εντέλει ο Σάντα μου έφερε αλουμινένια τροχουδάκια, carbon του ζήτησα αλλά επειδή όντως δεν ήμουν καλό bretsάκι πήρα ultegra 6800 για κάθε μέρα και καμία προπόνηση:D
Του χρόνου άμα είναι καλό παιδί, βλέπουμε για carbon, με είπε ο χοντρός....

View attachment 115809
Μια ερώτηση, την κατάσταση των τροχών με rim brakes πως την ελέγχουμε;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Μπράβο ρε Ντινο, έχεις πολύ τούμπανο εργαλείο!!:thumbsup:

Σωτήρη Ευχαριστώ!!

Ακόμα δεν τους έχω περπατήσει αλλά πιστεύω και ελπιζω να αξίζουν τα λεφτά τους...
[DOUBLEPOST=1547734315][/DOUBLEPOST]
Μια ερώτηση, την κατάσταση των τροχών με rim brakes πως την ελέγχουμε;
Θα φωνάζει η όσμωση , ξεκολλανε τα φύλλα του carbon στο σημείο τριβής των pads.
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί όμως, πολλοί επώνυμοι και ακριβοί το παθαίνουν άλλωστε.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μπράβο ρε Ντινο, έχεις πολύ τούμπανο εργαλείο!!:thumbsup:

Σωτήρη Ευχαριστώ!!

Ακόμα δεν τους έχω περπατήσει αλλά πιστεύω και ελπιζω να αξίζουν τα λεφτά τους...
[DOUBLEPOST=1547734315][/DOUBLEPOST]

Θα φωνάζει η όσμωση , ξεκολλανε τα φύλλα του carbon στο σημείο τριβής των pads.
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί όμως, πολλοί επώνυμοι και ακριβοί το παθαίνουν άλλωστε.
Για αλουμίνιο ρωτώ. Εκεί ελέγχουμε κάτι; Οπτικά δεν φαίνεται να έχουν φθαρεί. Υπάρχουν για παράδειγμα κάποιες τιμές πάχους πάνω στο τροχό που πρέπει να μετρήσουμε;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Για αλουμίνιο ρωτώ. Εκεί ελέγχουμε κάτι; Οπτικά δεν φαίνεται να έχουν φθαρεί. Υπάρχουν για παράδειγμα κάποιες τιμές πάχους πάνω στο τροχό που πρέπει να μετρήσουμε;

Γράψε λάθος, Ναι υπάρχει ένας δείκτης πάνω στο στεφάνι, συνήθως είναι με τη μορφή μιας μικρής τρύπας σε κάθε πλευρά.
Αυτό είναι από καινούριο στεφάνι.
20190117_163935.jpg
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Οποιος θέλει ας με κάνει add στο strava. Stavros Kouroutzakis
Επίσης Done!
[DOUBLEPOST=1548095036][/DOUBLEPOST]Σώτο, άλλαξα μεσαία τριβή, φορούσα μια dura ace παλιά και έβαλα τη πιο πρόσφατη 9100 dura ace.
Αρκετά μεγάλη διαφορά σε όλα, πιο μικρό ρουλεμάν με περισσότερες μπίλιες, πιο μικρό όλο το case, πιο ελαφριά, 90 ήταν η παλιά, 60 γραμμάρια η καινούρια, στο δρόμο λίγο πιο στιβαρή αίσθηση σε όλο το δισκοβραχιονα και αρκετά σμουθ και αποτελεσματική στο πεταλάρισμα.
Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής μην σκεφτείς τα λίγα παραπάνω λεφτά.
 


Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Επίσης Done!
[DOUBLEPOST=1548095036][/DOUBLEPOST]Σώτο, άλλαξα μεσαία τριβή, φορούσα μια dura ace παλιά και έβαλα τη πιο πρόσφατη 9100 dura ace.
Αρκετά μεγάλη διαφορά σε όλα, πιο μικρό ρουλεμάν με περισσότερες μπίλιες, πιο μικρό όλο το case, πιο ελαφριά, 90 ήταν η παλιά, 60 γραμμάρια η καινούρια, στο δρόμο λίγο πιο στιβαρή αίσθηση σε όλο το δισκοβραχιονα και αρκετά σμουθ και αποτελεσματική στο πεταλάρισμα.
Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής μην σκεφτείς τα λίγα παραπάνω λεφτά.
Ενδιαφέρον Χρήστο, αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να την βάλω, είναι press fit η μεσαία τριβή στο Cube, λογικά πρέπει να μπαίνει με κάποιο αντάπτορα; Δεν είμαι σίγουρος.
 


Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Cool! :drinks:

Είχα βρει επίσης κάτι άλλες bb, custom made με κεραμικές μπίλιες πριν μερικούς μήνες, και με πολύ χαμηλό "τζόγο" όπως έλεγε στο site (φυσιικά ακριβούτσικες), αλλά δεν μπορώ να βρω το λινκ αυτή τη στιγμή! :D

Edit! Το βρήκα, έχει και κανάλι στο youtube ο τύπος,

https://www.hambini.com/bike-parts.html

https://www.youtube.com/channel/UCH9263dSaOHFe25dkyGAu3Q

ΥΓ. Ίσως το έχω δει εδώ μέσα, σε παλιότερο μήνυμα; Πιθανόν, δεν θυμάμαι...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top