Ποδήλατο

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Το πας σε ένα μηχανικό (ποδηλάτων)
Μετράει αλυσίδα και ελέγχει φθορές στα γρανάζια.
Πριν αλλάξεις τίποτα του ζητάς να ρυθμίσετε ταχύτητες από την αρχή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
@bretsos
Εάν η αποκατάστασή σου περιλαμβάνει φυσιοθεραπείες, οι οποίες θα εμπλέκουν προπόνηση σε trainer ή roller, στείλε μου σε pm το email σου. Θα σου δώσω ένα (1) μήνα δωρεάν συνδρομή στο TrainerRoad.
UP μωρέ!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
UP μωρέ!
άρχισα ηδη φυσιοθεραπείες, με εχει αναλαβει φιλος.
ευχαριστω πολυ παντως, αμα τα πραματα πανε καλα το σαββατο θα παω Σουνιο.
Με βλέπω να κλαιω απο συγκίνηση ή απο πόνους ή και απο τα δυο...
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Το πας σε ένα μηχανικό (ποδηλάτων)
Μετράει αλυσίδα και ελέγχει φθορές στα γρανάζια.
Πριν αλλάξεις τίποτα του ζητάς να ρυθμίσετε ταχύτητες από την αρχή.
Πρεπει να το δρομολογησω καποια στιγμη. Τα θεματα ειναι τρια. Το πρωτο ειναι οτι το ποδηλατο ειναι το καηημερξνο μου μεταφορικο μεσο και θα ξενερωσω τα μαλλα αν χρειαστει να παω στη δουλεια με το αυτοκινητο. Εστω οτι γινεται Σαββατο, παμε στο 2ο. Εχω θεμα εμπιστοσυνης στον ποδηλατά. Δεν εχω καποιο εμπιστο και φοβαμαι τι θα παει να νε φορτωσει. Εδω ειναι καο μαθημενοι ασχημα. Πχ ο αλλος πηγε να μου βαλει αυτοβουλως σαμπρελες kenda. Εγω τον εκοψα οταν ειδα οτι τις χρεωνει 5 ευρω... και του ζητησα continental που μου τις χρεωσε 6... οτι να ναι. Και μετα μαλλον δε βρηκε ακριβως οτι επρεπε και μου εβαλε continental μεν, αλλα ιδεα δεν εχω τι τυπου. Κουτια φυσικα και δε μου εδωσε... ειδα οτι ηταν οντως continental αλλα... και εκανε και 40 χρονια να φερει τα λαστιχα. Ο αλλος οταν ειχα αμεσο θεμα ξεκινησε να μου αλλαζει το πισω λαστιχο με swalbe δηθεν και αφου συμφωνησα ψηθηκα το swalbe εγινε kenda. Γενικα ο καθενας θελει να ξεφορτωθει οτι εχει στοκ. Και επισης ευκολο το εχω για να ποθλησει να αρχίσει να βρισκε δηθεν προβληματα. Ηηηηηταν ενας που ειχε καλο ονομα εδω Θεσσαλονικη στην Πετρου Σινδηκα αλλα εκλεισε. Το 3ο ειναι προφανως τα λεφτα :) Κατσε, μολις πηρα αδιαβροχο, αλλαξα και λαστιχα... Σημερα στην επιστροφη δεν ειχα θεμα. Γενικα εχει ξανατυχει αλλα σπανιζει. Ισως αν φυγει κανενα δοντι απο την αλυσσιδα...
Σημερα παντως, ηταν και λιγο ο ενθουσιασμος μου, αλλα με σχετικη απνοια εφτασα σε 23 λεπτα αντι για 25 στο πηγαινε και σε 26 απο 30 επιστροφη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Όλα τα κάνω μόνος και έχω αφήσει εδώ και πολλά χρόνια τους ποδηλατάδες να το παιζουν επιστημονες και γνωστες συμβατών εξαρτημάτων.
Μπορείς να κάνεις το ίδιο αγοράζοντας τη φθηνή κατηγορία εργαλείων.
Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, πάντα θα υπάρχουν αλλά πίστεψέ με στο χώρο είναι ελάχιστες...
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Σωτήρη θα είσαι στο γύρω του Ψηλορείτη στις 19/10?
Ίσως... παράπλευρα! Και πέρυσι που είχαν κάνει το γύρο, την ίδια ημέρα είχα περάσει από Αρκάδι, που περνούσε κι η διαδρομή... 8-):)
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Ίσως... παράπλευρα! Και πέρυσι που είχαν κάνει το γύρο, την ίδια ημέρα είχα περάσει από Αρκάδι, που περνούσε κι η διαδρομή... 8-):)
Σκέφτομαι να κατέβω με ένα φίλο να το κάνουμε, ως τόσο η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σε θέση ακόμα να φάω το ταξίδι και 3.000 υψομετρικά...το σκέφτομαι όμως.
Άμα κάτσει θα σε ειδοποιήσω να πιούμε κάνα παράπλευρο καφέ!!
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Τι να κάνεις, το γύρο, από τώρα; Βρε, κάτσε καλά, δεν είσαι σίγουρα έτοιμος! Ξέρεις που ανεβοκατεβαίνουν; 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Τι να κάνεις, το γύρο, από τώρα; Βρε, κάτσε καλά, δεν είσαι σίγουρα έτοιμος! Ξέρεις που ανεβοκατεβαίνουν; 8-)
Εδώ βγήκα εχθές κρυφά να δοκιμάσω το ποδήλατο και πως τα πάει από ρυθμίσεις, ήθελα να δω πως τα πάει και η ωμοπλάτη, έκανα 10 χιλιόμετρα και ήθελα να φύγω και παραπέρα...
Δεν κρατιέμαι σου λέω, είμαι σαν αγρίμι στο κλουβί :roflmao:
Να φανταστείς η τομή από το χειρουργείο δεν έχει κλείσει και εγώ το χαβά μου....
Έχεις δίκιο όμως γι'αυτό λέω το σκέφτομαι
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Ναι, το είδα και στο strava! Αλλά τέλος πάντων, άλλο 10χμ, κι άλλο 200+ με 3000+ υψομετρικά! 8-) :oops:

Πάντως το ίδιο - να μην θέλει ο κώλος να κάτσει μέσα - είχα κι εγώ, μετά από μία πτώση και τραύματα στο γόνατο (κι αλλού) πριν δύο χρόνια περίπου (αρχές Δεκεμβρίου 2017, έφυγα σε στροφή...), ούτε τρεις ημέρες δεν έκατσα μέσα! Βέβαια καμία σχέση με τον δικό σου τραυματισμό (αν και αρχικά νόμιζα ότι είχε φύγει το γόνατο... πως πήγα πίσω...).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Άρα καταλαβαινομαστε, αυτο το Σάββατο θα παω Σούνιο παρέα με το φυσιοθεραπευτή μου (είναι ποδηλάτης και αυτός) αν πάνε όλα καλά θα ξέρω για τη γύρα του Ψηλορείτη.
Είναι που το είχα και στο πρόγραμμα από καιρό γιατί παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον ως πρεβετ, είναι που θέλω να ξεφύγω και από Αθήνα μετά από όλο αυτό....Δεν ξέρω...
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Δεν ξέρω, πάντως σκέψου το σοβαρά, δεν είναι να παίζουμε, και φυσικά ξέρεις ότι μόνο εύκολη διαδρομή δεν είναι...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Δεν ξέρω, πάντως σκέψου το σοβαρά, δεν είναι να παίζουμε, και φυσικά ξέρεις ότι μόνο εύκολη διαδρομή δεν είναι...
Το ξέρω, το κέρατό μου...άμα συνεχιστεί κι αλλο αυτή η κατάσταση θα δαγκώσω κανέναν...ποντάρω βέβαια πως σε μια βδομάδα+ θα ειμαι καλύτερα κλπ.
Το πολύ πολύ να κάτσω πουθενά και να πλακώσω τσι ρακιές :roflmao:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.354
Απο κιλα πως τα πας;
Έχασα πολλά στο νοσοκομείο, συνέχισα να χάνω και στη πορεία.
Δεν είναι αυτό, δεν μπορώ να κάθομαι άλλο, βαρέθηκα, Μιλά με θα κάνω να ξανά δω τηλεοπτικό τουλάχιστον για το υπόλοιπο της ζωής μου...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Πρεπει να το δρομολογησω καποια στιγμη. Τα θεματα ειναι τρια. Το πρωτο ειναι οτι το ποδηλατο ειναι το καηημερξνο μου μεταφορικο μεσο και θα ξενερωσω τα μαλλα αν χρειαστει να παω στη δουλεια με το αυτοκινητο. Εστω οτι γινεται Σαββατο, παμε στο 2ο. Εχω θεμα εμπιστοσυνης στον ποδηλατά. Δεν εχω καποιο εμπιστο και φοβαμαι τι θα παει να νε φορτωσει. Εδω ειναι καο μαθημενοι ασχημα. Πχ ο αλλος πηγε να μου βαλει αυτοβουλως σαμπρελες kenda. Εγω τον εκοψα οταν ειδα οτι τις χρεωνει 5 ευρω... και του ζητησα continental που μου τις χρεωσε 6... οτι να ναι. Και μετα μαλλον δε βρηκε ακριβως οτι επρεπε και μου εβαλε continental μεν, αλλα ιδεα δεν εχω τι τυπου. Κουτια φυσικα και δε μου εδωσε... ειδα οτι ηταν οντως continental αλλα... και εκανε και 40 χρονια να φερει τα λαστιχα. Ο αλλος οταν ειχα αμεσο θεμα ξεκινησε να μου αλλαζει το πισω λαστιχο με swalbe δηθεν και αφου συμφωνησα ψηθηκα το swalbe εγινε kenda. Γενικα ο καθενας θελει να ξεφορτωθει οτι εχει στοκ. Και επισης ευκολο το εχω για να ποθλησει να αρχίσει να βρισκε δηθεν προβληματα. Ηηηηηταν ενας που ειχε καλο ονομα εδω Θεσσαλονικη στην Πετρου Σινδηκα αλλα εκλεισε. Το 3ο ειναι προφανως τα λεφτα :) Κατσε, μολις πηρα αδιαβροχο, αλλαξα και λαστιχα... Σημερα στην επιστροφη δεν ειχα θεμα. Γενικα εχει ξανατυχει αλλα σπανιζει. Ισως αν φυγει κανενα δοντι απο την αλυσσιδα...
Σημερα παντως, ηταν και λιγο ο ενθουσιασμος μου, αλλα με σχετικη απνοια εφτασα σε 23 λεπτα αντι για 25 στο πηγαινε και σε 26 απο 30 επιστροφη.
Στο πρώτο ταυτίζομαι και σε καταλαβαίνω καθώς το ίδιο πράτω.

Στο δεύτερο. Η καλύτερη λύση είναι να τα κάνεις όλα μόνος σου είναι και ωραίο και άκρως εθιστικό χόμπι.
Εκτός από ποτήρια και μεσαίες τριβές που φορτώνομαι σε φίλο που έχει τα ανάλογα εργαλεία όλα τα άλλα περνάνε από τα χέρια μου.

Στο τρίτο προς τα μέρη σου δεν ξέρω κανένα σοβαρό κατάστημα εκτός από τον Κάσπαρη και είναι το ίδιο προσωπικό που είχα γνωρίσει πριν 7 χρόνια αξίζει μια επίσκεψη https://www.podilato.eu
Post automatically merged:

 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
στη δελφών (158) υπάρχει και το action .δεν έχω ιδία απόψη, είχα ακουσει καλά λόγια (όχι για το σέρβις).
Αν είναι κοντά μπορείς να ρωτήσεις.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
ειναι αξιοζηλευτο να μπορεις να κινεισαι καθημερινα με ποδηλατο (το εκανα απο τα 17 μεχρι τα 19 μου = τεραστεια αγνοια κινδυνου - αγιο ειχαμε) , αλλα δυστυχως η αθηνα αφενος ειναι ενα επικινδυνο μερος για ποδηλατες και δικυκλιστες γενικοτερα (=παιζεις με την τυχη σου) * , αφετερου ειναι αδυνατον να φτασεις γραβατομενος στον πειραια χωρις να κανεις μπανιο στη διαδρομη (ειτε κανονικο ειτε απο τον ιδρωτα)

* ενας φιλος γνωστου μου προσπαθουσε να με πεισει οτι καθημερινα στη μηχανη και το ποδηλατο δεν κινδυνευει περισσοτερο απο καποιον που ειναι κλεισμενος σε ενα αυτοκινητο, το αντιθετο μαλιστα.
ενταξει δε με επεισε φυσικα , και η συζητηση εκτραπηκε σε σημειο να μου λεει οτι οδηγει passive/aggressive γιατι αμα δωσεις δικαιωματα στους αυτοκινητιστες θα σε περασουν απο πανω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
αφετερου ειναι αδυνατον να φτασεις γραβατομενος στον πειραια χωρις να κανεις μπανιο στη διαδρομη (ειτε κανονικο ειτε απο τον ιδρωτα)
Εκτός κι αν είσαι αρκετά τυχερός κι ο χώρος εργασίας σου, διαθέτει εγκαταστάσεις (=αποδυτήρια) για να κάνεις μπάνιο και να αλλάζεις πριν να πας δουλειά - όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου. 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top