Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Με τι κούρσα έτρεχες τότε? Υπάρχει ακόμα να πάρουμε λίγο μάτι εμείς οι βιντατζαδες?
Έχω ακόμα το τελευταίο κουρσάκι, ένα Benotto Aero (Columbus) του 1985 με όλη τη σειρά Campagnolo Super Record. Είναι σε κάποια αποθήκη, αν το βρω θα το φωτογραφίσω. :biggrin:
Με ένα πρόχειρο search, το πλαίσιο μόνο είναι αυτό της φωτογραφίας.

IMG_20190215_114520.jpg


Πριν από αυτό είχα αλλάξει αρκετά ποδήλατα. Ένα ALAN σε ασημί, ένα Colnago γαλάζιο, ένα Rossin κτλ. Έβαλα φωτογραφίες από τα πλαίσια, όσο τα θυμάμαι κι όπως τα βρήκα στο διαδίκτυο. Περιφερειακά είχα πάντα Campagnolo.

c3e7a29b945b691b40ffd6562da34c01.jpg


colnago-super-classic-steel-bicycle-1_9.jpg

vintage-rossin-record-frameset-t-52_1_3b8add7774906ad33217afccd46a6fe6.jpg
 


Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Όλα ίδια μου φαίνονται. Έχω κι εγώ κούρσα, vintage, αγνώστων στοιχείων. Ξέρω μόνο ότι μπροστά έχω 52 μεγάλο και 42 μικρό, που τον άλλαξα με 38, (το μικρότερο που έμπαινε) γιατί στις κλίσεις τα έβρισκα σκούρα. Πίσω, εξαπλέτα.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Τότε το RPM ήταν γύρω στα 75 και στις ανηφόρες έπεφτε τραγικά (τα γόνατα μάς έβριζαν...)
Σε δραχμές , που ανέβαινα με mountain 26αρι και "ασφάλτινα" Kenda (είπαμε σε δραχμές) Αμπελοκήπους Ερυθραία και πίσω , είχα 48 σε 11 και δεν την άλλαζα ούτε στο ξεκίνημα από φανάρι. Όλη την ανηφόρα του ΚΑΤ με μια ταχύτητα ( και στην κατηφόρα άγιο είχαμε και μείναμε ζωντανοί με 160+ rpm) . Πάντως τα γόνατα τα ρημαξα σε μπάσκετ και μπάλα βέβαια η χρήση του ποδηλάτου μετά τα 19 περιορίστηκε στα απολύτως απαραίτητα , δεν ξέρω που θα είχα φτάσει αν συνέχιζα (λογικά θα με είχαν φάει λάχανο πριν πάθω κάτι άλλο)
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Ποια είναι η σωστή και ποια η ανάποδη;
Η λιγότερο δύσκολη είναι από Αγιά και επιστροφή από Τέμπη.
Εγώ το έκανα ανάποδα σήμερα και από το πολύ πάτημα και τα υψομετρικά ξέχασα να φάω, η αφορμή ήταν Σπύρο ότι νευρίασα με το δρόμο από το σπιτάκι μέχρι και το αγιοκαμπο, ήταν όλη χωματόδρομος με πέτρες και λακκούβες, τυχερός που δεν έπαθα ζημιά
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Η αλήθεια είναι πως ζηλεύω λίγο τις πολυήμερες διακοπές σου.... Και την πίτσα που έτρωγες προχθές!
Η πίτσα δίνει ρέστα από ποιότητα, ο Σπύρος προφανώς ξέρει τη casa della pizza στη Λάρισα.
Ας μας πει και αυτός τη γνώμη του.
Προσωπικά θεωρω είναι ότι καλύτερο έχω φάει, και έχω φάει από πολλούς νομούς...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Ωραία η λίμνη κουρνά, πήγαινα για καφεδάκι συχνά και μετά για φαγητό σε ένα απίστευτο μέρος που έτρεχαν νερά.
Πώς το λένε Σώτο?
Εκεί κοντά...
 




Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Καλό ταξίδι bretsos.
Ήμουν σίγουρος ότι θα γύρναγες με το ποδήλατο..... Την πάτησα.

Φασουλάδα σήμερα. Τρως?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Η Stages έριξε κι άλλο τις τιμές. Με $299.99 μπορείς πλέον να αγοράσεις την entry πρότασή της στα power meters.
Μπορεί να είναι single sided αλλά για κάποιον που θέλει να κάνει σοβαρή προπόνηση με watt είναι υπεραρκετό και προέρχεται από μία εταιρεία καθιερωμένη στον χώρο.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top