Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Η διαδρομή είναι με επιστροφή, Τι έκανε ο τρελός.... :O_o:👏
Είπαμε άλλοι το ρίχνουν στο ποδήλατο και άλλοι στο πιοτό, εγώ επέλεξα το δεύτερο σήμερα :drinks:
IMG_20200614_141619.jpg
received_679715019253095.jpeg
received_356585131982154.jpeg

Για καθημερινη ποδηλασια εντος πολης εσεις τι παπουτσια χρησιμοποιειτε;
Οτι αθλητικο χρησιμοποιησα τα βρισκει σκουρα. Δυο nike air δεν ξεπερασαν το 9μηνο. Χαλανε οι πατοι.

Πηρα και τα πενταλια xt8000 της shimano :) η φασαρια δε σταματησε ομως. Μαλλον ειναι τα ρουλεμαν στον αξονα. "Μεσαιας τριβης".
Τι δισκοβραχίονα φοράει το εργαλείο?
Παπούτσια μόνο κουμπωτό, στη κούρσα έχω road spd SL και στο τρεκινκ spd με carbon πάτο τα οποία είναι και για λίγο περπάτημα... λίγο όμως!!
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Είπαμε άλλοι το ρίχνουν στο ποδήλατο και άλλοι στο πιοτό, εγώ επέλεξα το δεύτερο σήμερα :drinks: View attachment 169563 View attachment 169564 View attachment 169565


Τι δισκοβραχίονα φοράει το εργαλείο?
Παπούτσια μόνο κουμπωτό, στη κούρσα έχω road spd SL και στο τρεκινκ spd με carbon πάτο τα οποία είναι και για λίγο περπάτημα... λίγο όμως!!

Δε γραφει και δεν εχω προσβαση να δω. Θα τσεκαρω το απογευμα.

Υποθετω κατι τετοιο θα χρειαζεται. Ελπιζω δλδ. Ισως βγει και με απλο λαδωμα αν και αμφιβαλλω.

Για παπουτσια σε πιο casual με βλεπω για five ten. Vans δε βλεπω να αντεχουν και εχουν μονο ημιμποτο και παντοφλέ, nike μονο σκειταδικα... εχει και η specialized καποια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Γράφει καλέ... Shimano Deore M533
Hallowtech φοράει, μια χαρά είσαι.
Βάλε αυτό που πόσταρες, xt είναι πολύ καλή μεσαία τριβή.
Παπούτσια άμα τα θες για πολύ περπάτημα πάρε αυτά που είπες, αλλιώς υπάρχουν πολύ καλύτερα με άκαμπτους πάτους.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εδώ έχει αρκετά μποφόρ 2-3 ,μέρες τώρα. Ταλαιπώρια να κάνεις ποδήλατο έτσι.
Βάλε και την κίνηση που πλέον τα ΣΚ πολλαπλασιάζεται και το να οδηγείς ποδήλατο γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνο....δεν εχω κουνήσει πετάλι. ϊσως το απόγευμα αργά αν πέσει λίγο ο αέρας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Εδώ έχει αρκετά μποφόρ 2-3 ,μέρες τώρα. Ταλαιπώρια να κάνεις ποδήλατο έτσι.
Βάλε και την κίνηση που πλέον τα ΣΚ πολλαπλασιάζεται και το να οδηγείς ποδήλατο γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνο....δεν εχω κουνήσει πετάλι. ϊσως το απόγευμα αργά αν πέσει λίγο ο αέρας.

Και εδώ σαπάν έχει αέρα Γιώργη, σήμερα στα παράλια που ήμουν είχε και μπόλικη κίνηση αλλά και αέρα.
Εψές το απόγευμα πήγα για ανάβαση Αμπελάκια (έχουμε και εδώ Αμπελάκια :) ) ορεινός παραδοσιακός οικισμός με πολύ καλό βαθμό δυσκολίας, 7% avg και κάπου στα 300 υψομετρικά.
Ο γ@μημενος ο αέρας στο τέλος με τσάκισε, διαδρομή αγώνα και αυτή, πάλι τη έκτη θέση πήρα...
IMG_20200614_161345.jpg
 

Μηνύματα
565
Reaction score
1.008
Εδώ έχει αρκετά μποφόρ 2-3 ,μέρες τώρα. Ταλαιπώρια να κάνεις ποδήλατο έτσι.
Βάλε και την κίνηση που πλέον τα ΣΚ πολλαπλασιάζεται και το να οδηγείς ποδήλατο γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνο....δεν εχω κουνήσει πετάλι. ϊσως το απόγευμα αργά αν πέσει λίγο ο αέρας.

Εδώ με τη μηχανή βγήκα, και όταν σταμάτησα στο φανάρι στο ΙΚΑ οι ριπές κοντευαν να με ριξουνε κάτω. Κι εγώ αυτή τη βδομάδα μόνο την Τρίτη βγήκα. Μετά ξεσκιστηκε ο αέρας...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Για παπουτσια σε πιο casual με βλεπω για five ten. Vans δε βλεπω να αντεχουν και εχουν μονο ημιμποτο και παντοφλέ, nike μονο σκειταδικα... εχει και η specialized καποια.
Λεπόν για παπούτσι θα σε συμβούλευα να αποφύγεις ότι έχει μόνο κορδόνια ή μόνο βέλκρο.
τα παπούτσια με κορδόνια χαλαρώνουν και παίζει το πόδι κατά το πεταλάρισμα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να βάλεις σωστά τη δύναμη στα πετάλ.
Τα βέλκρο πάλι είναι αρκετά δύσκολο να βρεις τη ιδανική ρύθμιση με αποτέλεσμα ή να είναι πολύ σφιχτά ή να χαλαρώνουν και σε βάθος χρόνου να μη κολλάει σωστά το βέλκρο.
Τα boa είναι η καλύτερη λύση σε όλα τα παραπάνω, πλέον τα χρησιμοποιούν όλοι για τη ευκολία της ρύθμισης ακόμα και πάνω στο ποδήλατο.
Αυτή νομίζω είναι η καλύτερη λύση για αυτό που θες να κάνεις.


Να θυμάσαι όμως ότι όσο τα περπατάμε τα παπούτσια με σόλα αυτη τρώγεται και παύει να κουμπώνει απόλυτα στα πεντάλ.
Θα έχεις τζόγο και θα μπαίνει ανομοιόμορφο η δύναμη και αυτό είναι πρόβλημα για το μετατάρσιο του πέλματος
 
Last edited:




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Μερικές φώτο από το νετ, όταν πάω για δυνατές αναβάσεις όπως αυτή δεν κουβαλάω τίποτα μαζί μου, μόνο ένα παγούρι νερό, μέχρι και το φωτάκι βγάζω στο βωμό των γραμμαρίων :roflmao:
Για κινητό ούτε λόγος...
Δρόμος με ελάχιστη κίνηση έως καθόλου, απαράμιλλη φυσική ομορφιά και βέβαια hardcore ποδηλατική ανάβαση.
Μεγάλη πρόκληση για όποιον δουλεύει τον ανήφορο πάνω σε ποδήλατο, έχω φίλους και γνωστούς που προπονούνται συνέχεια σε αυτό το κομμάτι.
spilia-karitsa-1024x683.jpg


201605091040563029.jpg


φωτο κεντρικο-74.jpg


spilia larisa (6).JPG
 
Last edited:

Μηνύματα
15.069
Reaction score
20.864
πριν 2 ώρες πήγα τον μεγάλο μια βόλτα (7χλμ με 12 μέση, πότε θα μεγαλώσει αυτό το παιδί) δω γύρω στον παπάγο που δεν έχει κίνηση.
στην επιστροφή περνάμε από Πίνδου και αναγκαστικά στον δρόμο με άλλα οχήματα με εμένα να κάθομαι πίσω και 10 πόντους αριστερά για να καλύπτω.
κάποια στιγμή εκεί που αρχίζει η νησίδα ήταν ένα κουλάδι με ενα w210 του ποτέ που δεν μπορούσε* να περάσει
"ένας ένας να πηγαίνετε όχι δίπλα να κλείνετε τον δρόμο"
του πα ευγενικά οτι είναι μαλάκας και άχρηστος και κουλός γιατί όταν έχω τα παιδιά μαζί μου δεν βρίζω (μέχρι χαζός και αυτό με μέτρο) αλλά ένεκα αυτολογοκρίθηκα δεν κατάλαβε το νόημα των λεγομένων μου.
μου είπε οτι δεν είμαι ευγενικός και δεν πρέπει να φέρομαι έτσι και τον προέτρεψα να κόψει τις μαλακίες (σε αυτολογοκριτική εκφορά) και να φύγει γιατί περιμένει κόσμος πίσω του.

*και πως να χωρέσει ο παπάρας , αφού ήταν κουλός , 2+ μέτρα χώρο και δεν περνά το μερσεντέ
και αφού είσαι κουλός και δεν πας να πλύνεις κάνα πιάτο γιάντα δεν περιμένεις 10 δευτερόλεπτα βρε παπάρα 20 μέτρα από stop είσαι

άρε @bretsos να ήμανε μοναχός μου χωρίς το παιδί εκεί , θα σε έκανα περήφανο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.798
Reaction score
83.768
πριν 2 ώρες πήγα τον μεγάλο μια βόλτα (7χλμ με 12 μέση, πότε θα μεγαλώσει αυτό το παιδί) δω γύρω στον παπάγο που δεν έχει κίνηση.
στην επιστροφή περνάμε από Πίνδου και αναγκαστικά στον δρόμο με άλλα οχήματα με εμένα να κάθομαι πίσω και 10 πόντους αριστερά για να καλύπτω.
κάποια στιγμή εκεί που αρχίζει η νησίδα ήταν ένα κουλάδι με ενα w210 του ποτέ που δεν μπορούσε* να περάσει
"ένας ένας να πηγαίνετε όχι δίπλα να κλείνετε τον δρόμο"
του πα ευγενικά οτι είναι μαλάκας και άχρηστος και κουλός γιατί όταν έχω τα παιδιά μαζί μου δεν βρίζω (μέχρι χαζός και αυτό με μέτρο) αλλά ένεκα αυτολογοκρίθηκα δεν κατάλαβε το νόημα των λεγομένων μου.
μου είπε οτι δεν είμαι ευγενικός και δεν πρέπει να φέρομαι έτσι και τον προέτρεψα να κόψει τις μαλακίες (σε αυτολογοκριτική εκφορά) και να φύγει γιατί περιμένει κόσμος πίσω του.

*και πως να χωρέσει ο παπάρας , αφού ήταν κουλός , 2+ μέτρα χώρο και δεν περνά το μερσεντέ
και αφού είσαι κουλός και δεν πας να πλύνεις κάνα πιάτο γιάντα δεν περιμένεις 10 δευτερόλεπτα βρε παπάρα 20 μέτρα από stop είσαι

άρε @bretsos να ήμανε μοναχός μου χωρίς το παιδί εκεί , θα σε έκανα περήφανο
Δεν αξίζει τον κόπο να τσακώνεσαι. Είναι ψυχοφθόρο, επικίνδυνο και μπορεί να μπλέξεις για πλάκα.

Είμαι οξύθυμος και έχω κάνει πολλές "μαλ@κίες" στα νιάτα μου. Τα τελευταία 15 χρόνια πιέζομαι να μένω ήρεμος και κατά 90% το καταφέρνω. Βοηθάνε και τα χάπια βέβαια... :biggrin:
 

Μηνύματα
565
Reaction score
1.008
Ποτε δε τσακωνεσαι με κανεναν για κανεναν λογο. Παραπανω απο τους μισους που συναντας στο δρομο σου καθε μερα, παιρνουνε ψυχοφαρμακα. Και αφου δεν εβαλαν μυαλο εως την ενηλικίωση, δεν προκειται να βαλουν τωρα. Ζητας ενα συγγνωμη να σηκωθει να φυγει και τελος. Σε αλλα νεα, βγηκα χθες και σημερα. Ο αερας παραειναι σπαστικος αυτες τις μερες....

Screenshot_20200616-220853_Strava.jpg
Screenshot_20200616-221320_Strava.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.798
Reaction score
83.768

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
Ποτε δε τσακωνεσαι με κανεναν για κανεναν λογο. Παραπανω απο τους μισους που συναντας στο δρομο σου καθε μερα, παιρνουνε ψυχοφαρμακα. Και αφου δεν εβαλαν μυαλο εως την ενηλικίωση, δεν προκειται να βαλουν τωρα. Ζητας ενα συγγνωμη να σηκωθει να φυγει και τέλος.
Αυτό ακριβώς και ειδικά στους δρόμους της Αθήνας.
Να με συμπαθάς, άμα ο άλλος είναι ζαβό και αδυνατεί να καταλάβει... συγγνώμη δεν ζητάω, μετά το ατύχημα το αντιμετωπίζω πλέον πολύ διαφορετικά...
Κάνω τρελή προσπάθεια να ξεχάσω αυτό που πέρασα αλλά οι λάμες και οι τομές που βλέπω κάθε πρωί στον καθρέφτη δεν με βοηθάνε...

ΥΓ.
Έχω γράψει κοντά στα 1.000 ποδηλατικά χιλιόμετρα εδώ επαρχία που είμαι και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα στους δρόμους.
Παίζει τρελή υπομονή και σεβασμός στους δρόμους!!
Και εδώ πίνουν ναρκωτικά αλλά αν μύτη άλλο ξέρουν να τα απολαμβάνουν :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Με συγχωρείτε κύριοι για την διακοπή. μια απορία/βοήθεια:
Σκεφτομουν τελευταία να ξεκινήσω να κάνω μεγαλύτερες αποστάσεις (πριν είχα ένα corratec base το οποιο πρέπει να αποχωριστώ, οποτε εψαχνα γενικα να παρω ενα ποδηλατο δρόμου/gravel/fitness - δεν ξερω τι πραγματικα θελω).

φίλος δίνει ένα ideal intempo με tiagra groupset περί τα 9.5 κιλά.
μέγεθος 50
υψος δικό μου: 1.72
300€ με spd πεταλια και παπουτσια

στόχος να μπορώ να κάνω διαδρομές στυλ προπονησης, να πηγαινω μακρια να βλεπω κατι νεο, αλλα και τις βολτες μου πιο χαλαρα (και αλλο οτι προκυψει προφανως γιατι σιγα σιγα ερχεται η ορεξη).

Μου φαίνεται εξαιρετική τιμή για να μπω σιγά σιγά στο άθλημα και ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας τόσο στο μέγεθος (θα το τσεκάρω και σε κάποιο ποδηλατάδικο) όσο και στην τιμή.

Να σημειώσω πως οταν εκάνα μια μικρή απόσταση-τεστ με το εν λόγω ποδήλατο ένιωσα λίγο περιέργα στην πλάτη μου. Πιθανόν να οφείλεται σε λάθος στάση-συνήθεια? Ή γενικά στις κούρσες να μην περιμένω και πολύ άνεση?

ευχαριστω!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
το σώμα πρέπει να συνηθίσει στη επιθετική θέση οδήγησης, μόλις αυτό συμβεί θα καταλάβεις πως η κούρσα είναι ένα πολύ άνετο ποδήλατο και το μόνο που μπορεί να σε φτάσει πολύ πιο μακριά από αυτό που πίστευες.
Το μέγεθος του σκελετού είναι προς το μεγάλο για το ύψος σου, βρες έναν σοβαρό επαγγελματία να στο φέρει (αν έρχεται στα μέτρα σου) και ξεκίνα το πετάλι!!
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
το σώμα πρέπει να συνηθίσει στη επιθετική θέση οδήγησης, μόλις αυτό συμβεί θα καταλάβεις πως η κούρσα είναι ένα πολύ άνετο ποδήλατο και το μόνο που μπορεί να σε φτάσει πολύ πιο μακριά από αυτό που πίστευες.
Το μέγεθος του σκελετού είναι προς το μεγάλο για το ύψος σου, βρες έναν σοβαρό επαγγελματία να στο φέρει (αν έρχεται στα μέτρα σου) και ξεκίνα το πετάλι!!
θα παω αμεσα να ρωτησω σε καποιο αξιολογο κατάστημα για το μεγεθος. υπάρχουν κάποιοι τρόποι που θα με κάνουν να καταλάβω οτι δεν θα είναι σωστό το μεγεθος? υπάρχει περίπτωση να ειναι στα όρια του ακατάλληλου?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.386
Reaction score
42.238
IMG_20200616_235547.jpg


Δεν είναι απόλυτος ο πίνακας, μια όμως γεύση θα πάρεις.
Ένας επαγγελματίας θα σε βοηθήσει περισσότερο, επιμένω στο σοβαρός επαγγελματίας...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.006
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top