Ποδήλατο

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Ποια κοντά κολάν οικονομικά είναι καλά; Για ευτραφείς κυρίους μιλάμε πάντα ε; 😋 endura, dhb, castelli κάποια άλλα ίσως; Πέριξ του 70αριου ας πούμε..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ποια κοντά κολάν οικονομικά είναι καλά; Για ευτραφείς κυρίους μιλάμε πάντα ε; 😋 endura, dhb, castelli κάποια άλλα ίσως; Πέριξ του 70αριου ας πούμε..
Castelli με κλειστά τα μάτια από εμένα.

Endura έχουν μάπα pad και φαρδιά γραμμή, άρα όχι, dhb πολύ καλά για τα λεφτά τους αλλά έχουν στενή γραμμή και δεν θα βρεις Ελλάδα δοκιμάσεις.
Πήρα ένα τελευταία castelli entrata και είναι πολύ καλό, ότι έχω πάρει από αυτή τη εταιρία έχει βγει αστέρι!!
Άμα είσαι Αθήνα μπορείς να πας στο Κασιμάτη στο Πειραιά, έκανε τελευταία παραλαβή και έχει όλα τα νούμερα, κανά 70άρι νομίζω το πήρα
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ορίστε, με ενα απλό ποδηλατακι ξεκινήσαμε, και κοντευουμαι να κανουμε το γύρο της Γαλλιας!! :download:

Να μου το θυμάστε, αυτός ο παλιοχαρακτηρας, αυτος ο bretsos, θα μας κανει και μουστάκι να ξυρισουμε!! :acute::drinks:
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Castelli με κλειστά τα μάτια από εμένα.

Endura έχουν μάπα pad και φαρδιά γραμμή, άρα όχι, dhb πολύ καλά για τα λεφτά τους αλλά έχουν στενή γραμμή και δεν θα βρεις Ελλάδα δοκιμάσεις.
Πήρα ένα τελευταία castelli entrata και είναι πολύ καλό, ότι έχω πάρει από αυτή τη εταιρία έχει βγει αστέρι!!
Άμα είσαι Αθήνα μπορείς να πας στο Κασιμάτη στο Πειραιά, έκανε τελευταία παραλαβή και έχει όλα τα νούμερα, κανά 70άρι νομίζω το πήρα
Το bikezaar έχει προσφορά assos στα 86€ τσέκαρε μήπως βρείς νούμερο
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Μερικά στοιχεία που πρέπει να λάβεις υπόψη:

* Ο συντελεστής απόδοσης του αθλητή είναι ένα από τα σημαντικότερα θέματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής. Για να καταλάβουμε τις διαφορές, ένας αρχάριος ποδηλάτης έχει συντελεστή απόδοσης κάτω από 20% (18-20%). Δηλαδή, από τις 1000 Kcal που "καίει" μόνο οι ~200 μεταφέρονται στον πίσω τροχό για να κινηθεί το ποδήλατο. Ένας επαγγελματίας ποδηλάτης μπορεί να ξεπεράσει το 25%, νούμερο που μεταφράζεται σε πολύ μεγάλες χρονικές διαφορές στην πράξη.

Πού οφείλεται αυτό; Γονίδια, προπόνηση, τεχνική στα πετάλ, στροφάρισμα, αθλητικό ιστορικό, μυικό ποσοστό τύπου 1 ινών, θερμοκρασία κλπ.

1 Kcal = 4,186 Kjoules

View attachment 168977



* Η αεροδυναμική. Αν υποθέσουμε ότι η στάση του ποδηλάτη είναι ίδια, το αεροδυναμικό ποδήλατο μπορεί να "σώσει" πάνω από 10% ενέργειας σε ταχύτητες άνω των 30 km/h. Αυτό που πολλοί δεν δίνουν σημασία είναι ο ρουχισμός. Μία καλή ποδηλατική στολή μπορεί κι αυτή να δώσει διψήφια βελτίωση σε σχέση με απλά αθλητικά ρούχα. Ο συνδυασμός ποδηλάτου-ρουχισμού κάνει λοιπόν τεράστια διαφορά.

* Για να έχει βάση μία σύγκριση στοιχείων 2 ποδηλατών πρέπει να παίρνουμε μετρήσεις από βατόμετρα. Τα κομπιουτεράκια με τους εντελώς "στο περίπου" αλγόριθμους δεν βοηθάνε καθόλου. Τα περισσότερα είναι εξόχως "αισιόδοξα".

* Οι καρδιακοί παλμοί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συγκριτικό. Μόνο για τη μέτρηση της βελτίωσης στο ίδιο άτομο.
της ίδιας εντύπωσης ήμουνα κατά κάποιο τρόπο, ότι ο έμπειρος ποδηλάτης περνάει περισσότερη ισχύ στον τροχό.
βέβαια το σκεπτικό μου δεν έχει να κάνει τόσο με την σύγκριση ποδηλατών , αλλά στο κατά πόσο παίζει ρόλο το ίδιο το ποδήλατο.
το θέμα του ρουχισμού μου είχε διαφύγει πάντως.

χρήστο - παλιοχαρακτήρα - για ψάχνε σιγάααα σιγάαα για μτχ όχημα...

*βέβαια για τον σκοπό που έχω εγώ στο ποδήλατο - καρδιοαναπνευστική βελτίωση , μείωση όγκου ποδιών και κάψιμο λίπους - μάλλον συμφέρει να κρατήσω το ideal μου που με φορτώνει περισσότερο.

τώρα που πήρα ζώνη , θα βγω μια βόλτα για σύγκριση....
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ναι, καλά, να δούμε μέχρι πότε. Είσαι "μόνο" ( o_O ) 11 watt πιο δυνατός και σε μία εβδομάδα έχω FTP test. Περίμενε εκπλήξεις...!:biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ορίστε, με ενα απλό ποδηλατακι ξεκινήσαμε, και κοντευουμαι να κανουμε το γύρο της Γαλλιας!! :download:

Να μου το θυμάστε, αυτός ο παλιοχαρακτηρας, αυτος ο bretsos, θα μας κανει και μουστάκι να ξυρισουμε!! :acute::drinks:

Εγώ δεν ξέρω τίποτα, συνεχίζω το ποδήλατο, άλλωστε είμαι σε διακοπές και εχω βάλει πολλούς στόχους αυτές τις 25 μέρες.
Ένας από αυτούς είναι να κάνω 300+, μάλλον Θεσσαλονίκη, θα δούμε...
Διακοπές μετά από ένα σχεδόν χρόνο από το ατύχημα, πρέπει και εγώ κάπως να χαλαρώσω!!
IMG_20200609_204023.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ο πρώτος στόχος που είχα βάλει πήγε ανέλπιστα καλά, έπαιξε πολύ προετοιμασία σε πάρνηθα και κατσιμίδι. (θυμάσαι?)
Στη περιοχή θεωρείται από τις πιο δύσκολες αναβάσεις (και είναι) σε 23 χιλιόμετρα έχει κοντά στα 1400 υψομετρικά, από 5-12% κλίση.
Πολύ δύσκολο όντως σε φάση που λες δεν πάει άλλο θα κατέβω από το ποδήλατο, υπόψιν είναι κομμάτι αγώνα και κατάφερα ανάμεσα σε ποδηλάτες με αρχιδι@ να βρεθώ στη έκτη θέση!!
IMG_20200609_205122.jpg
 



Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Σημερα πηρα κι εγω τον πιο ανηφορικο δρομο του νησιου. Εφτασα μεχρι το πρωτο "checkpoint" και μου εκανε εντυπωση που το καταφερα και δεν το παρατησα. Σιγα σιγα μεν, ανεβηκα δε...

Screenshot_20200609-215926_Strava.jpg
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Ο πρώτος στόχος που είχα βάλει πήγε ανέλπιστα καλά, έπαιξε πολύ προετοιμασία σε πάρνηθα και κατσιμίδι. (θυμάσαι?)
Στη περιοχή θεωρείται από τις πιο δύσκολες αναβάσεις (και είναι) σε 23 χιλιόμετρα έχει κοντά στα 1400 υψομετρικά, από 5-12% κλίση.
Πολύ δύσκολο όντως σε φάση που λες δεν πάει άλλο θα κατέβω από το ποδήλατο, υπόψιν είναι κομμάτι αγώνα και κατάφερα ανάμεσα σε ποδηλάτες με αρχιδι@ να βρεθώ στη έκτη θέση!!
View attachment 169002
Μπράβο και από εμένα! Άντε και στα δικά μας... αυτό το 5-12% κλίσεις είναι όλη η κ@υλα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Μπράβο και από εμένα! Άντε και στα δικά μας... αυτό το 5-12% κλίσεις είναι όλη η κ@υλα
Με το 39 που έχω μπροστά, 28 πίσω για κασέτα... Το λες και αυτοτιμωρία τη προσπάθεια να κρατήσεις στροφές στο 12% ανηφόρα :roflmao:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Δεν πήγε καλά σήμερα, ενώ νόμιζα πως πήγαινα καλά... Δεν κατάφερα να ρίξω τον προηγούμενο χρόνο μου...
Ωραία και δύσκολη ανάβαση και αυτή, σε 17 χιλιόμετρα καρφώνει 840 υψομετρικά.
IMG_20200610_143730.jpg
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Ναι... Με 27 μέση σε ανηφόρες, μόνο καλά δε το λες 😋 Μη μας γλεντας βρε κακουργε!!!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ναι... Με 27 μέση σε ανηφόρες, μόνο καλά δε το λες 😋 Μη μας γλεντας βρε κακουργε!!!!
Δεν πήγε καλά σε λέω για τα δικά μου δεδομένα, πιθανότατα να φταίει η υψηλή θερμοκρασία και υγρασία που έχει η περιοχή.
ξεκίνησα 11.00 ώρα ο μπούφος...
Next time καλύτερα :)

27 km/h είναι η συνολική ταχύτητα, από τα 67 χιλιόμετρα μόνο τα 20 είναι ανάβαση, 4-9%
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top