Ποδήλατο



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Όταν μιλάμε για τεχνικό βρ@κι εμένα αλλού πάει το μυαλό...
Με άνοιγμα στα επίμαχα σημεία :biggrin:
136811789.jpg

Υπάρχουν βερμούδες για mtb, συνήθως εξωτερικά είναι από cordura για αντοχή στις σκληρές συνθήκες, έχουν τσέπες παντού και το βασικότετο έχουν αποσπώμενο εσώρουχο με pad.
Έχω για πάνω από 10 χρόνια μια endura hummvee και αντέχει μέχρι και σήμερα.

Ρίξε μια ματιά σε κάποιες του είδους
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
προτίμησε κάτι με λίγο πιο μακριά παντζάκια και να έχει κάποιο είδος σιλικόνης ώστε να κολλάει στο δέρμα, διαφορετικά θα μαζεύεται προς τα πάνω και θα σε κόβει.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
από ασφαλιστική κάλυψη τι εμπειρίες υπάρχουν;
βλέπω επιλογές από μινέττα, generalli , aig και αρκετές άλλες
χώρια το θέμα κλοπής , σημαντική είναι και η αστική ευθύνη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Παλιά, πολύ παλιά, το 2010, είχα βρει σε ένα site αυτό. Προφανώς, θα έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε.

Επίσης, στη ίδια σελίδα, βρήκα αυτό - είναι άρθρο του 2017, δεν ξέρω εάν και κατά πόσο ισχύει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Για να μας πάρουν τα λεφτά ήταν...


Περιμένοντας να χωνέψει η παρέα και μετά να πάμε για πετάλι...
Έχω ετοιμαστεί εδώ και ώρα και περιμένω να ρευτούν οι άλλοι >:(

MVIMG_20201006_150317.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Έχω ένα φίλο που τραμπάρει τα ελαστικά και ξεχνάει να αλλάξει το μπροστά ελαστικό, έχουμε κάνει πολλές φορές κουβέντα για αυτό και ότι είναι λάθος, το κάνει καθαρά από τσιφουτιά....Εχει μπροστά ένα 4000 s2 εδώ και 3 χρόνια... δλδ έχει γράψει το ελαστικό περίπου 20-25. 000χλμ.
Σήμερα στη κατάβαση Πάρνηθας έπεσε στα φρένα... Ευτυχώς δεν χτύπησε σοβαρά, μόνο καψίματα παντού και τα ρούχα κουρέλια.
Μου είπε από μόνος του ότι θα πάει να αλλάξει ελαστικό μπροστά με φρέσκο... Τον αγαπάω, είναι θεός 🤣
Τεσπα εκτός από αυτή τη '' ατυχία'' ήταν μια πολύ καλή μέρα για πάρνηθα, ότι ελάφι υπάρχει στη περιοχή είχε κατέβει στο πάρκο και στη Αγία τριάδα, μιλάμε για κοπάδια!!

IMG_20201006_192321.jpg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Μέσα στο μυαλό είσαι Αλεξ, σελω και γουστάρω το slr madone αλλά είναι πολλές οι παράδες... Πάρα πολλές :(
Οποτε γλυκοκοιτάζω τη canyon αλλά και τη giant στη συγκεκριμένη κατηγορία
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.537
Συγκρατήσου...
Ευτυχώς που δεν βγαίνω πλέον στον δρόμο. Ήμουν ανέκαθεν πρεζάκι καταναλωτής.
Και δεν μπορώ να έχω "παλιό" μοντέλο. Οπότε θα την είχα πατήσει... :biggrin:
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.548
Οι τιμές έχουν ξεφύγει πλέον... 3,299 ευρώ για το CF SL 7 με σειρά 105... Άντε, και στις 5.000 την επόμενη φορά για την ίδια σειρά... :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Οι πρωτοκλασάτες εταιρίες Σώτο, τύπου Trek και αν έχουν τσιμπήσει του παπά το @ρχιδι, εκεί να δεις παράλογες παράδες που ζητάνε.
Δεν λέω, έχουν στυψει το μυαλό τους για τις νέες τεχνολογίες και καινοτομίες αλλά 10.000 για ποδήλατο χωρίς καν να φοράει τη κορυφαία σειρά, είναι κλοπή...
Εγώ πάντα το έλεγα, οι γυαλιστεροί φταίνε για όλα :lolsign:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.537
Δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες οπότε οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Μόνο στις ΗΠΑ, τα hi-end μοντέλα πουλάνε όπως εδώ τα χρέπια του 500ρικου.

Παρέα ξένων φίλων μου στο Λουξεμβούργο κάνει ποδήλατο 1-2 φορές τη βδομάδα λόγω έλλειψης χρόνου. Κάθε 2-3 χρόνια αλλάζουν τα ποδήλατά τους με ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει (10.000 € + ). Όλοι βέβαια παίρνουν μισθό άνω των 10.000 € το μήνα καθαρά.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.548
600 ευρώ διαφορά το "νέο" CF SL 7 Disc, από το "παλιό" με φρένα rim με ίδια σειρά, 105 και σχεδόν ίδια άλλα περιφερειακά... Τόσο γμάτο είναι το νέο άραγε; Γιατί 600 ευρώ δεν είναι η διαφορά της σειράς rim από disc για την 105! :gamer: :geek:

aersl7.jpg



Το επόμενο ποδήλατο μου (δεν ξέρω πότε, απλά λέμε τώρα...) θα είναι σίγουρα κομμάτι κομμάτι χτισμένο σε frame, κι όχι έτοιμο! Έτσι κι αλλιώς και έτοιμο να ήταν, πάλι γρήγορα θα είχε αλλαγές... Με αυτές τις τιμές, καλύτερα να το "χτίσω" όπως θέλω εγώ... 🚴‍♂️ 8-)

ΥΓ. Το Cube έχει συμπληρώσει 35.000 χμ σε 3 χρόνια και δύο μήνες... 8-)
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.537
600 ευρώ διαφορά το "νέο" CF SL 7 Disc, από το "παλιό" με φρένα rim με ίδια σειρά, 105 και σχεδόν ίδια άλλα περιφερειακά... Τόσο γμάτο είναι το νέο άραγε; Γιατί 600 ευρώ δεν είναι η διαφορά της σειράς rim από disc για την 105! :gamer: :geek:

View attachment 181897

H Canyon φέτος σπονσοράρει δύο μεγάλες επαγγελματικές ομάδες ( Movistar & Alpecin Fenix ). Αυτά τα χρήματα από κάπου πρέπει να βγουν.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.277
Reaction score
41.986
Δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες οπότε οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Μόνο στις ΗΠΑ, τα hi-end μοντέλα πουλάνε όπως εδώ τα χρέπια του 500ρικου.

Παρέα ξένων φίλων μου στο Λουξεμβούργο κάνει ποδήλατο 1-2 φορές τη βδομάδα λόγω έλλειψης χρόνου. Κάθε 2-3 χρόνια αλλάζουν τα ποδήλατά τους με ό,τι πιο σύγχρονο υπάρχει (10.000 € + ). Όλοι βέβαια παίρνουν μισθό άνω των 10.000 € το μήνα καθαρά.
Οι γυαλιστεροί που λέγαμε...
Στο τιτάνα προχθές (πολύ δύσκολη ανάβαση) πέτυχα στους πρόποδες του βουνού γνωστό γυαλιστερό group με ποδηλάτες, ξέρς τι γίνεται, το group σπάει στον ανήφορο, οι καλοί φεύγουν και όλοι μαζί δίνουν πόνο.
20 άτομα μέτρησα σύνολο, μέχρι και τη κορυφή είχα καταπιεί και το δυνατό τους χαρτί για να τους τιμωρήσω με το τρόπο μου...:taunt:
Για του λόγου το αληθές :biggrin:

IMG_20201006_214537.jpg
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top