Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Από της 06.00 το πρωί είμαι στο ποδάρι, είχα τη φαεινή ιδέα να πάω με το ποδηλατάκι στη δλειά το πρωί, πριν λίγο σχόλασα και παρόλο που είχα τον αέρα στη πλάτη δεν κατέβαινε ο γ@μημενος ο δισκοβραχιονας με τίποτα... Γολγοθάς το βουνό για σπίτι... Παραλίγο να κατέβω, μετά όμως σκέφτηκα πως ούτε με τα πόδια θα μπορούσα, έδωσα πόνο... 😰
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ποτς γκενεν ατό?
Δεν έφαγες καλά η κουράστηκες στη δουλειά?
θείος είναι ο γουιζυς , ο θείος από την μεγαλόνησον
Μην μπερδεύεις τις συγγένειες ρε, εγώ είμαι ο θείος από τη μεγαλόνησο, που λέει κι ο @pankrok!
Έχετε δίκιο ωρε κλεφτόπουλα, μπερδεύτηκα ο δόλιος!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Ποτς γκενεν ατό?
Δεν έφαγες καλά η κουράστηκες στη δουλειά?
Δεν έφαγα, δεν ήπια και με κούρασαν στη δλειά, χωρίς φωτάκι μπροστά και με τους μ@λακες να ανάβουν τα δημοτικά φώτα εδώ στη περιοχή εφόσον πέσει για τα καλά το σκοτάδι.
Αυτό με τά φώτα έπαιζε και όλο το καλοκαίρι, από τα μέσα Σεπτεμβρίου νυχτώνει μετά της 20.00, 20.30 ήταν απόλυτο σκοτάδι, τα φώτα τα τσακμακούσαν μετά της 21.00.
Δεν ξέρω τι τσιφουτιά τους έχει πιάσει...
 
Last edited:

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Προπονηση σπιτι! Ηρθε απο Ιταλια και με garmìn speed and cadence sensor. Οποτε συνδεεται και με το garmin smartwatch.
20201123_134850.jpg
20201123_134850.jpg


Επαιξα λιγο zwift, οσο επιτρεπει το προπονητηριο δηλαδη αφου δεν ειναι απολυτα smart (για να βλεπει ανηφορες κατηφορες απο το παιχνιδι). Στην παρουσα φαση στελνει ταχυτητα και cadence.
20201123_193610.jpg
20201123_193610.jpg
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
κουμπάρε μην δίνεις σημασία
ένα 500αρικό θέλεις για ρούχα, λάστιχα , παπούτσια , πετάλια και αν έχεις έξυπνο ρολόι άντε και μια ζώνη καρδιακών παλμών.
τσάμπα πράμμα, σαν ένα ενοίκιο δες το...
:headbang:
Νομίζω πως ξέχασες κάτι στη λίστα, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο σημαντικό είναι...

Το ποδήλατο... :whistling:
 

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.317
Προπονηση σπιτι! Ηρθε απο Ιταλια και με garmìn speed and cadence sensor. Οποτε συνδεεται και με το garmin smartwatch.


Επαιξα λιγο zwift, οσο επιτρεπει το προπονητηριο δηλαδη αφου δεν ειναι απολυτα smart (για να βλεπει ανηφορες κατηφορες απο το παιχνιδι). Στην παρουσα φαση στελνει ταχυτητα και cadence.
Τι λάστιχο έχεις στη ρόδα; Έκανα το λάθος και άφησα πέρυσι όταν ξαναχρησιμοποίησα το δικό μου Tacx το GP5000 και η φθορά του ήταν ιδιαίτερα σημαντική στο λίγο σχετικά χρόνο που το χρησιμοποίησα με αυτό τον τρόπο (μετά το γύρισα στα Gatorskin όσο είχα το ποδήλατο στο trainer, που δεν μασάνε από τέτοια! ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Προπονηση σπιτι! Ηρθε απο Ιταλια και με garmìn speed and cadence sensor. Οποτε συνδεεται και με το garmin smartwatch.
View attachment 188069

Επαιξα λιγο zwift, οσο επιτρεπει το προπονητηριο δηλαδη αφου δεν ειναι απολυτα smart (για να βλεπει ανηφορες κατηφορες απο το παιχνιδι). Στην παρουσα φαση στελνει ταχυτητα και cadence.
View attachment 188070
In-doors trainer, ε; Άλλος για τη βάρκα μας!!! :roflmao:

Καλώς όρισες στο μαγικό κόσμο της δομημένης προπόνησης!
 

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.317
Δεχόμαστε στο avsite cyclist Team και κουμπάρους και νονούς... Έχω και μια θεία χορεύτρια που ενδιαφέρεται :roflmao:
Αρχίζω να αισθάνομαι... ως παππούς του team... :geek: :gamer: :rolleyes: :p
Νομίζω πως ξέχασες κάτι στη λίστα, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο σημαντικό είναι...

Το ποδήλατο... :whistling:
Α, καλάααα... Πάει ο κουμπαράς :geek: :gamer:
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
In-doors trainer, ε; Άλλος για τη βάρκα μας!!! :roflmao:

Καλώς όρισες στο μαγικό κόσμο της δομημένης προπόνησης!
Ειχα δει ποστ σου παλιοτερα για την πλατφορμα και μου ειχε κινησει το ενδιαφερον.
Για μενα εχει πλεονεκτηματα, ειδικα το χειμωνα που νυχτωνει νωρις ή μπορει να εχει ασχημο καιρο, και διαφορετικα δε θα εβγαινα εξω. Επισης ειναι αρκετα πιο σταθερη προπονηση σε σχεση με το να βγεις να κανεις 10 χλμ περιξ στους ποδηλατοδρομους.

Τι ποδηλατοδρομιο εχεις;
Τι λάστιχο έχεις στη ρόδα; Έκανα το λάθος και άφησα πέρυσι όταν ξαναχρησιμοποίησα το δικό μου Tacx το GP5000 και η φθορά του ήταν ιδιαίτερα σημαντική στο λίγο σχετικά χρόνο που το χρησιμοποίησα με αυτό τον τρόπο (μετά το γύρισα στα Gatorskin όσο είχα το ποδήλατο στο trainer, που δεν μασάνε από τέτοια! ).
Εχω το schwalbe lugano οπως ηταν το ποδηλατο δηλαδη. Ήδη παρατηρησα καποια τριμματακια λαστιχου με την πρωτη μερα!
Αλλαζεις τροχο οταν βγαινεις εξω ή όχι και βγαινεις με το gatorskin?
Με βλεπω να το παιρνω και εγω. Εναλλακτικα μπορει να παιξει αλλος τροχος με ειδικο λαστιχο, αλλα ακριβαινει το πραγμα..
 

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.317
Ειχα δει ποστ σου παλιοτερα για την πλατφορμα και μου ειχε κινησει το ενδιαφερον.
Για μενα εχει πλεονεκτηματα, ειδικα το χειμωνα που νυχτωνει νωρις ή μπορει να εχει ασχημο καιρο, και διαφορετικα δε θα εβγαινα εξω. Επισης ειναι αρκετα πιο σταθερη προπονηση σε σχεση με το να βγεις να κανεις 10 χλμ περιξ στους ποδηλατοδρομους.

Τι ποδηλατοδρομιο εχεις;

Εχω το schwalbe lugano οπως ηταν το ποδηλατο δηλαδη. Ήδη παρατηρησα καποια τριμματακια λαστιχου με την πρωτη μερα!
Αλλαζεις τροχο οταν βγαινεις εξω ή όχι και βγαινεις με το gatorskin?
Με βλεπω να το παιρνω και εγω. Εναλλακτικα μπορει να παιξει αλλος τροχος με ειδικο λαστιχο, αλλα ακριβαινει το πραγμα..
Ακριβώς τέτοια τριματάκια είχα και με το GP5000 και φαινόταν και η φθορά στο λάστιχο. Έχω τον πρώτο τροχό του ποδηλάτου, αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει για αυτή τη δουλειά (πρέπει να του αλλάξω το hub, γιατί τα είχε ψιλοφτύσει πριν την αλλαγή), απλά είχα αλλάξει το λάστιχο και είχα κρατήσει το Gatorskin (μόνο πίσω) για όλο το χειμώνα.

Υπάρχουν βέβαια και ειδικότερα λάστιχα για προπονητήρια, όπως της Tacx, αλλά με αυτά δε νομίζω να μπορείς να βγεις έξω...
 









bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.048
Reaction score
41.332
Λίγο ακόμα ήθελες για το segment ανάβασης ρε πανάγο... Έλα ρε, μισές δλειές...
Ήταν και ένα γυαλιστερό φιλαράκι τη ίδια ώρα που πήγες Υμηττό, τσερβέλο R5 μαύρο
 
Last edited:

Μηνύματα
18.954
Reaction score
13.317
PS. Τα κομπιουτεράκια της Garmin (530, 830, 1030+, δεν ξέρω για παλιότερα) έχουν ακόμα ένα χρήσιμο χαρακτηριστικό (μιας και αναφέρθηκε το silver alert) ότι μπορεί να ρυθμιστούν να στέλνουν ειδοποίηση σε γνωστούς ή συγγενείς (μέσω κινητού προφανώς) σε περίπτωση ατυχήματος, πτώση (δηλαδή σε απότομη επιτάχυνση, επιβράδυνση, πέρα από το φυσιολογικό). 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top