Ποδήλατο

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
IMG_20210615_083035.jpg
IMG_20210615_083044.jpg

75 ευρώ σε άριστη κατάσταση. Στην αρχή σκέφτηκα να του κάνω παζάρι το ταληρο για το καλό της συναλλαγής αλλά μόλις τον είδα με τι τρόπο τα είχε συσκευάσει και πως τα μεταχειριζόταν ντράπηκα να μπω στη διαδικασία

Για να δούμε πως δουλεύει ο 170 βραχίονας (και τα 53/39 φύλλα )
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.796
Επίσης, για όσο καιρό δεν ποδηλατείς με heart rate monitor (κυρίως), τα αποτελέσματα που θα έχεις θα είναι προσεγγιστικά
Ευχαριστώ! :thumbsup:
Να υποθέσω πως το Strava θέλει subscription για να συνδέσεις heart rate monitor;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.871
@symos Καταρχάς, ο @bretsos είναι μια εξωγήινη μπάμια, μεταμφιεσμένη σε ερασιτέχνη ποδηλάτη, σε αποστολή να "καταστρέφει" ψυχολογικά άλλους ερασιτέχνες (μην σου πω και ημι-επαγγελματίες) ποδηλάτες, οπότε ό,τι και να σου πει μην τον πιστέψεις! :biggrin:
QUOTE]
Μεταξύ μας, κοντράρω και επαγγελματίες αλλά μη το πεις παρά έξω γιατί πολλά στραβά με συμβαίνουν τελευταία και με έχει φάει η κακία τους...
Ξαφνικά απέκτησα από το πουθενά και χωρίς τραυματισμό πρόβλημα και στο άλλο γόνατο, βγαίνω για προπόνηση ανοίγουν οι ουρανοί, σκαλώνει η υψηλή τεχνολογία και δεν έχω ταχύτητες και άλλα τέτχια ωραία...
Δεν θα σας περάσει όμως πανούργες μάγισσες :biggrin:
Ευχαριστώ! :thumbsup:
Να υποθέσω πως το Strava θέλει subscription για να συνδέσεις heart rate monitor;
Όχι δεν θέλει, μέχρι ζώνη hr & rpm δισκοβραχίονα μπορεί να δει το app της εφαρμογής στο κινητό, για όλα τα υπόλοιπα όμως χρειάζεσαι ποδηλατικό όργανο που θα συνδέονται όλοι οι αισθητήρες, θα κάνει όλους τους υπολογισμούς και θα τα ανεβάζει όλα έτοιμα στο στράβα
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.871
Για να δούμε πως δουλεύει ο 170 βραχίονας (και τα 53/39 φύλλα )
Θα σε πω εγώ πως δλέυει, με 39/19 και 82+ rpm θα έχεις κάτι λιγότερο από 35 λεπτά τη ανάβαση Υμηττού, με 53/13 και 92+ rpm θα έχεις κάτι λιγότερο από 3 ώρες πάνε-έλα το Σούνιο.;)
Αρκεί να μη κάψεις ασφάλεια... :focus:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η τεράστια απόκλιση που έχουν στις θερμίδες, με το Strava συγκεκριμένα να γράφει πολύ παραπάνω. Σε μια διαδρομή που τα έβαλα και τα δύο, το MapMyRide έγραψε 16.87km και 519 θερμίδες, ενώ το Strava 17.64km και 798 θερμίδες!
Δύο παρατηρήσεις:

* Έχεις βάλει τα ατομικά σου στοιχεία; Βάρος, ύψος, ηλικία.

* Χρησιμοποίησες heart rate monitor;

Κατά τ' άλλα, όπως σου είπαν και οι φίλοι, το Strva είναι το πιο ακριβές όλων.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.796
* Έχεις βάλει τα προσωπικά σου στοιχεία; Βάρος, ύψος, ηλικία.
Ναι (βάρος και ηλικία δηλαδή, ύψος δεν βλέπω να ζητάει κάπου).
Μάλλον γι'αυτό τα βγάζει και τα νούμερα τόσο "φουσκωμένα", σαν κι εμένα 😂

Δεν πειράζει, αν το θεωρούμε κάαααπως κοντά στην πραγματικότητα, καλύτερα. Μου δίνει μεγαλύτερο κίνητρο.

* Χρησιμοποίησες heart rate monitor;
Τσου. Ρώτησα και παραπάνω, μάλλον θέλει subscription για αυτό, ε;

(ρωτάω γιατί δεν έχω προς το παρόν heart rate monitor, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω)
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
Θα σε πω εγώ πως δλέυει, με 39/19 και 82+ rpm θα έχεις κάτι λιγότερο από 35 λεπτά τη ανάβαση Υμηττού, με 53/13 και 92+ rpm θα έχεις κάτι λιγότερο από 3 ώρες πάνε-έλα το Σούνιο.;)
Αρκεί να μη κάψεις ασφάλεια... :focus:
39/19 στα 82+ είναι ΚΟΜ σε αυτή τη διαδρομή.

τεσπά θα το βάλω αλλά θα πέσει πολύ πρώτη να ξες
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.871
Πρώτη, εννοείς ταχύτητα, εννοείς 34???
Τι έχουμε πει για τη πρώτη ταχύτητα?
Τη κρατάμε buckup για τα δύσκολα ή στα εύκολα (βλέπε Υμηττό) τη ξεχνάμε :geek::whistling:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.951
Reaction score
20.463
Μεταξύ μας, κοντράρω και επαγγελματίες
Το ξέρω, είπα να είμαι μετριοπαθής στην αποτύπωση της πραγματικότητας. :biggrin:
Τσου. Ρώτησα και παραπάνω, μάλλον θέλει subscription για αυτό, ε;

(ρωτάω γιατί δεν έχω προς το παρόν heart rate monitor, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω)
Σου απάντησε ο @bretsos στο post 9.303

@pankrok Καμία ταχύτητα δεν είναι ντροπή!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Ναι (βάρος και ηλικία δηλαδή, ύψος δεν βλέπω να ζητάει κάπου).
Μάλλον γι'αυτό τα βγάζει και τα νούμερα τόσο "φουσκωμένα", σαν κι εμένα 😂

Δεν πειράζει, αν το θεωρούμε κάαααπως κοντά στην πραγματικότητα, καλύτερα. Μου δίνει μεγαλύτερο κίνητρο.



Τσου. Ρώτησα και παραπάνω, μάλλον θέλει subscription για αυτό, ε;

(ρωτάω γιατί δεν έχω προς το παρόν heart rate monitor, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω)
:)

Αν είσαι αρκετά κιλά πάνω από το ιδανικό, οι θερμίδες που καις είναι περισσότερες. Ο παλμογράφος "επιβάλλεται". Είναι το πρώτο έξτρα που χρειάζεται.

Θεωρητικά, με subscrition, σου δίνει επιπλέον δυνατότητες ανάλυσης. Η απλή καταγραφή υπάρχει και στη free έκδοση. Δεν παίρνω όμως όρκο γιατί, πρώτον, δεν είχα ποτέ τη free έκδοση και, δεύτερον, έχει κάνει αλλαγές στο παρελθόν στις δωρεάν δυνατότητες.
 


Μηνύματα
19.256
Reaction score
13.508
Τι στο καλό ΔΕν τρώει/πίνει, και έχει καταφέρει να είναι 52 κιλά... γμτ :geek:
 



Μηνύματα
19.256
Reaction score
13.508
Πάει και ανάποδα, αν δεν έχεις εξατμιστεί ήδη, δεν έχεις και τέτοιο πάτημα! Θα σου βγει ο πάτος στα μισά! :laugh: :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.871
Σωστό και αυτό, γενικά πάντως όλα αυτά τα σούπερ ποδηλατικά κομπιούτερ χάνουν τον μπούσουλα όταν πατάς, ειδικά με τα υψομετρικά, μπορεί να σε γράψουν ότι έχασες 2.000 θερμίδες ενώ στη πρακτικότητα είναι αρκετά παραπάν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Ο δεύτερος* σε σειρά λόγος που σταμάτησα την αγωνιστική ποδηλασία ήταν επειδή δεν άντεχα να είμαι "αρρωστημένα" αδύνατος. Αμέσως πέρασα στα βάρη και πήρα ~20 μυϊκά κιλά σε 3 χρόνια.

Οπότε τύχει να δω επαγγελματίες ποδηλάτες από κοντά, τους λυπάμαι. Οπτικά είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να δει ένα παιδί για να τον τραβήξει το άθλημα.

* ο πρώτος ήταν η σχεδόν μηδενική πιθανότητα για καριέρα που θα αφήσει κάτι υλικό.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Ο δεύτερος* σε σειρά λόγος που σταμάτησα την αγωνιστική ποδηλασία ήταν επειδή δεν άντεχα να είμαι "αρρωστημένα" αδύνατος.
Ισχύει ότι οι επαγγελματίες ποδηλάτες έχουν ανοίξει και στην λεκάνη ;;;

Μου το είχε αναφέρει ένας φίλος παλαιότερα (όχι, δεν ήταν ο Αλέξης!!) αλλά μπορεί να με δούλευε γιατί είδε ότι το έχαψα !
:rolleyes:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Ισχύει ότι οι επαγγελματίες ποδηλάτες έχουν ανοίξει και στην λεκάνη ;;;

Μου το είχε αναφέρει ένας φίλος παλαιότερα (όχι, δεν ήταν ο Αλέξης!!) αλλά μπορεί να με δούλευε γιατί είδε ότι το έχαψα !
:rolleyes:

Όχι, φίλε μου.

Δεν είναι σίγουρο ότι σε δούλευε. Παντού επικρατούν και διαδίδονται βλακείες, κυρίως από ημιμαθείς που θέλουν να κάνουν εντύπωση.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.444
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top