Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
έλα μωρέ τι θυμάσαι και εσύ...
Εγώ θα συνεχίσω να το θυμάμαι και να παίρνω τα μέτρα μου, εσύ κοίτα μη το ξεχάσεις... ;)
Θυμάμαι έλεγες για κατι 70km/h κατάβαση και πόσο ωραία ήταν...
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
(75)
(γκούχου)
πάντως τα ποδήλατα γενικά δεν σταματάνε , ξεκάθαρα θέμα γεωμετρίας και φυσικής, 80 κιλά νταγλαράς κάθεται σε 9 κιλά ποδήλατο , το τριγωνάκι κέντρου μάζας (πάνω από το ύψος της σέλας ακόμα και αν συρθείς όλος πίσω) και σημείων πέδησης στην άσφαλτο είναι απαγορευτικό στο φρενάρισμα.
η θα μπλοκάρεις ή θα σηκωθείς edo , σε κάθε περίπτωση αν (για παράδειγμα) από τα 60 ένα αυτοκίνητο θέλει 15 μέτρα , μια μηχανή 16-17 το ποδήλατο θέλει εύκολα (τι εύκολα, κατόρθωμα λέγεται) 20+ για να ακινητοποιηθεί ενώ η δυνατότητα ελιγμών είναι σχεδόν μηδαμινή εκείνη τη στιγμή.

τα bxp θα τα δοκιμάσω πάντως , ίσως μου σώζουν μερικά κρίσιμα κλάσματα δευτερολέπτου στην αρχή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Το ότι δεν σταματάνε το ίδιο είναι γεγονός, Όμως έχοντας τη καλύτερη δυνατή αίσθηση, απόδοση, προδευτικότητα και με μια κάποια εμπειρία μπορείς να κερδίσεις απόσταση χωρίς να χρειαστεί να μπλοκάρεις.
Το μπλοκάρισμα έρχεται κυρίως σε κατάσταση πανικού εφόσον εκτιμάς ότι δεν θα σταματήσεις έγκαιρα.
Τα BXP να τα βάλεις μόνο στο μπροστά φρένο, στο πίσω λόγο της σύστασης μπλοκάρουν πολύ εύκολα, λόγο της μεταφοράς του κέντρου βάρους.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Πάει το εγκατέλειψαν το άθλημα κάποιοι, όσο έπαιζε ενθουσιασμός κάτι πήγαινε να γίνει... Είναι βαριά η καλογερική εντέλει...
:lolsign:
Χτύπσα μια πρωινή Σαρωνίδα, στο πήγαινε χαμός, στο έλα γιαλός!
IMG_20210829_121325.jpg
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Το πάω συντηρητικά εφέτος γιατί βάζω ένταση 2/3 προπονήσεις, είμαι εδώ μέχρι στιγμής.

IMG_20210829_140928.jpg


Στις διακοπές πήρα μαζί και το ποδήλατο :tongue:
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.998
Reaction score
6.763
Πάει το εγκατέλειψαν το άθλημα κάποιοι, όσο έπαιζε ενθουσιασμός κάτι πήγαινε να γίνει... Είναι βαριά η καλογερική εντέλει...
Έλα, έχε πίστη, εγώ που είμαι ψάρακας το έχω πάρει ζεστά. Το πήρα κι εγώ φέτος στις διακοπές και έκανα προπονησούλα.

Ξεκίνησα με "ζέσταμα" στην Εύβοια και μετά Λευκάδα όπου σε λίγο πάνω από μία εβδομάδα έκανα 6 διαδρομές με μέσο elevation 1.100m (μέγιστο 1.575). Και όλα αυτά με το παλιό ποδήλατο γιατί με τις φωτιές δεν πρόλαβα να πάρω καινούργιο που ήθελα!

Οπότε τώρα νομίζω πως (αν εξαιρέσουμε τον παράγοντα "χρονόμετρο") θα μπορούσα να ανέβω κι εγώ στην Πάρνηθα, χαχα 😁

Να δούμε μόνο τώρα εδώ με τα καμένα αν και πως μπορούν να συνεχιστούν οι βόλτες. Προς το παρόν πέρα από το ψυχολογικό, δεν επιτρέπεται καν να πλησιάσεις στις διαδρομές αυτές, υπάρχει αστυνομία 24/7.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
καλημερα παιδες

εχετε υποψιν σας καποιο οικονομικο gravel ? οπου οικονομικο φουλ κατω απο 1000 ευρω
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
καλημερα παιδες

εχετε υποψιν σας καποιο οικονομικο gravel ? οπου οικονομικο φουλ κατω απο 1000 ευρω
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μόνο μη περάσουν και πολύ τα χρόνια γιατί μετά ξεκινάνε τα αρθριτικά Γιώργη :lolsign:
Αν ήταν στο χέρι μου δεν θα είχα σταματήσει φίλε μου.....ανώτερα βία .... υπομονή....
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Ξέρεις τώρα τι έχει να γίνει, όλους θα μας λείπει μια ταχύτητα... :roflmao: :lolsign:
Κάθε φορά το ιδγιο βιολί, βέβαια για να λένε και του στραβού το δίκιο, από 10speed σε 11speed βρήκα ένα εκμεταλλευσιμο εύρος που έλειπε.
Όπως πάνε τα πράματα θα πάω στις 13speed μια και καλή σε ολόκληρο ποδηλατάκι 8-)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Όπως και να έχει πάντως η sram και μετά τη αναβάθμιση της shimano υπερέχει σε τεχνολογία αλλά και σε εύρος των ταχυτήτων.
Επίσης τέλος η μηχανική ultegra και κάπου διάβασα ότι μειώθηκε η αυτονομία της μπαταρίας στα 1000 χλμ~ για τη νέα 8100 & 9200...
Δεν με αρέσουν αυτά τα πράματα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.224
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top